2025. július 24., csütörtök

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#584119
Bedörrent itt is. Előbb hallottam dörgést az évben, mint láttam volna hópelyheket. Persze ömlik mellette.
#584118
Épp akartam írni, hogy Szekszárd fele elég rendesen villámlik, láttam, ahogy jöttem munkába. Itt csak szélvihar van.
5.0 °C
#584117
Több szikrával jött, mint némelyik nyari zivatar.  Kevés jég is volt benne.
#584116
Dörög,  villámlik,  szakad az eső.. A hétvégi hó messze elkerül kelet felé, hétfőn újabb eső, éljen a tél. 
#584115
Zivatar és elég intenzíven szakad. Majd kiestem az ágyból az első durranásra.  laza
#584114
Dörgésre és nagy robajra ébredtem, elég beteg ez a mediterrán "tél"! A hétvégi havunk a modellekről persze elillant, a jövő hét eleji pedig egyre inkább folyékonynak tűnik! Úgy látszik a zivatar előbb összejön már télen, mint a havazás, szomorú! 
#584113
Pécs zivatarzik...
#584112
Pécs bedörrent. Ohh...wait most is villant egy szépet  laza
#584111
Fél órája dörgésre és villámlásra ébredtem. Azóta zuhog.
#584110
Hatalmas monszun van, folyó az udvarunk, hihetetlen. Mintha előbb dörgést is hallottam volna. 
#584109
És legyen egy kis időjárás is a veretes erdőgazdálkodás mellett.
Két videó a délelőtti kék eges, 8 fokos tavaszra estére érkezett ciklonális eső csapadéktömből átalakult intenzív havazásról és az északkeleti szél által generált hóviharról, igaz végig plusz nullában, de hála az Égieknek, az intenzitás tette a dolgát. Sajnos a valóság pedig, hogy holnap reggelre nyoma se lesz, olvadunk a 2 fokban, ülünk a tőzegmohaláp tetején és ömleni fognak az olvadék vizek ahegyről. De talán még  a Magas-Börzsöny régiókban túl éli északias kitettségben a vastagabb hótakarónak köszönhetően az újabb tavaszias napot, az újabb csütörtöki lehetőség előtt. De az NHH is jelenleg 1 fokban szenved. Kékestető meg már 2 fok. Plusz a szél és majd a napsütés teszi a dolgát. Január idusán. De azért szép és vad világ volt így januárban pár óráig legalább, még itt a hegyláb peremen is. Régi időket idézte meg. Csak akkor meg nem álltunk reggeli 30 centiig. De bízunk a csütörtökben, folytatásként...






#584108
Elnèzegetve a gfs utolsó 2 futását elèg elszomorìtó, hogy január közepèn a bőven negatív 850 ès 925-ös T mellett is esőt kapunk csütörtökön a nyakunkba itt sìkvidèken. Csapadèk persze megint lesz bőven. 
#584107
Értelmezni se tudom az "abrálás" fogalmát.....nem az erdésztől kell félteni az erdőt...nem azért dolgozik több erdészgeneráció évtizedeken át pl. az erdőműveléssel, erdőneveléssel, fagyban-hóban-sárban-kánikulában-esőben, hogy utána ledaráljon mindent egyszerre....nem fogják a Verebes-kaszáló feletti vörösfenyves elegyes bükköst tarra vágni, mert tűzifa hisztéria van...még parancsszóra sem....a tartamos hozamszabályozás, vagyis az éves fanövedéknél kevesebb fakitermelés, amit területi arányban kis léptékben és kis mértékben osztanak el nagyobb erdőtömbökben, az már 300 éves szakmai fogalom...de értem, hogy ha elbizonytalanodnak az átlagemberek a pontosan körbeírt idióták politikai gyökerű cirkusz és feszültségkeltő hatásvadász moslékain. Meg egyes globális hátterű civil szervezetek adománygyűjtő megélhetési kommunikáció cunamiján.
Tárgyilagosan: A Börzsöny nemzeti park magterület. Mindenféle védettségi fokozattal, besorolással. Számos területe eleve gazdálkodás alól kivont véderdő. Ha a Csóványosról körbenézel, vagy a Hollókő sziklájáról a kalderában nem a tarvágott területek végeláthatatlan sorát fogod látni. Ugye nem ezért turistaparadicsom a hegység? Hanem egybefüggő erdőt, benne itt-ott kis léptékű véghasználatok, vagy fokozatos felújító vágások foltjait.
A korábbi évekhez képest, amikor nem volt kereslet a tűzifára, akkor erősen visszafogtuk az éves engedélyezett kitermelhető famennyiséget, a fahasználati munkákat, magyarul a fakivágást. De az erdőművelést, vagyis az erdőnevelést, az erdők természetes felújítását, az erdőművelői feladatokat akkor is el kellett végezni. Előírja az erdőtörvény és a szakmai becsület, felelősség. Erdő helyén erdőnek kell lenni. Fiatalosok tisztítása, gyérítése, az újulatok gyomkaszálása, stb. Ezeket nem ingyen végzik a vállalkozók. És ott van pl. a feltáró úthálózatok karbantartása (ezen mennek a turistautak jó része) vagy pl. a milliárdos beruházásokkal épített természetjáró infrastruktúrák fenntartása.
Senki nem cirkuszolt akkor, hogy pl. a 100 millióért 2014-ben átépített Csóványosi kilátót, amit kis millióan használnak ingyen, azt ő teljes egészében minden áron szeretné pl. faanyagvédelmi festésben részesíteni és karbantartani, fenntartani. Nem emlékszem ilyen célú flashmob-ra, vagy közösségi szavazatgyűjtésre. Az természetes hogy van és használjuk ingyen, mert az jár nekünk. És, hogy rendben van és az persze magától ilyen.
Nem, annak az egy kilátónak pl. könyvelési nyelven hatalmas az éves értékcsökkenése, azt javítani kell, rendben tartani és sok millió forintba kerül. Csak ez az egy kilátó. Amit pl. a kezelő Diósjenői Erdészetnek kell kigazdálkodnia, bizony a fakitermelésekből visszaforgatni a bevételt erre a közjóléti célra.        
Továbbá: a szakhatóságok engedélye nélkül soha és ma sem lehet egyetlen köbmétert se kivágni és ott is elhivatott szakemberek ülnek, akik szakmai alapon hoznak döntéseket. ezért van külön erdészeti hatóság, erdőtervezőkkel,erdőrendezőkkel és erdőfelügyelőkkel.
Mert hosszú távon kell gondolkodni (pl. a klímaváltozás hatalmas kárnyomást tesz az erdőkre). Ráadásul az EU-s szabályozások is egyre erősebbek. E mellett mindig elfelejtenek megemlíteni két dolgot: a természetvédelmi hatóságok is ott ülnek az ún. vágásbesorolási tárgyaláson, vagyis amikor egy állami erdőgazdaság az éves fakitermelési tervét védett területeken erdőrészlet szinten leegyeztet minden érintettel, köztük a nemzeti parkokkal is. Akiknek egyébként vétójoguk van, ha védett területen folyik az erdőgazdálkodás., A másik, hogy maguk a nemzeti parkok is kezelnek több tízezer hektár erdőt ahol ugyanúgy gazdálkodniuk kell és kitermelik a fát. Csak a terminus technicus ezt természetvédelmi kezelésnek hívja. A lényeg azonban ugyanaz: azt is erdészek végzik, csak egy másik szervezeti rendszerben. Nekik van rá szakmai, erdőmérnöki vagy erdésztechnikusi képesítésük és ezzel jogosultságuk. 
Visszatérve: 2017 és 2020 között komolyan csökkent a fakitermelés mennyisége a Börzsönyben is, vagyis az amennyit ki lehetett volna évente termelni abban a 3 évben. Ennek, piaci, gazdasági okai voltak. A gázár rezsicsökkentés és az alacsony és dotált földgáz árak mellett mindenki nyomta a gázfűtést. Ott is maradt az erdőn a faanyag lábon, tövön. Ez a képződött tartalék, amit ha normális piaci folyamatok vannak egyébként, akkor kitermeltek volna szabályosan. Ez az alapja most a többletnek csak látszó (!) fakivágásoknak. (Beütött a ménkű, hirtelen mindenki felfedezte hogy jééé van tűzifa meg kályha is...fel is vásárolják azok elől, akik egyébként mindig azzal fűtöttek.)
A hazai erdők faminősége nagy részt tűzifa és nem iparifa. Ennek főleg termőhelyi és történeti okai vannak. Az ipari faanyagunk a trianoni határokon kívül maradt....89% erdőterület veszteséggel együtt...a határokon belül a legrosszabb 11% volt....ebből neveltek 24-25%-ot 100 év alatt a magyar erdészek..és nem más...
Az elhíresült tűzifa rendelet csak egy bizonyos keretet, lehetőséget adott az alapszabályozások felülbírálatára, éppen emiatt, hogy az egyébként 10 évre szóló hivatalos erdőtervektől el lehessen térni. Vagyis a 2017-20 között erdőben maradt, de amúgy kivágható famennyiséget most a  2022/23-as éves tervbe be lehetett emelni, és az egyébként a teljes 10 éves ciklusra engedélyezett mennyiséget pótlólagosan most, hogy ekkora kereslet/szükség van rá, ki lehet vágni.
Tehát 2022/2023-ban a 2017-2020 közötti elmaradásokat vágja minden állami erdőgazdálkodó. Ezt teszi lehetővé a jogszabály, de minden erdőgazdálkodó maga dönt, hogy milyen mértékben és hol, hogyan él ezzel. Egyeztetve a hatósággal, mert ettől még az éves vágásterveit újra engedélyeztetni kell, hiszen megváltozott.
Nincs plusz abrálás, mert nem lehet és az erdésznek nem érdeke az évtizedes ciklus tervezést felrúgni és jól kiszúrni saját magával, de főleg nem akar az erdőre plusz terhet rakni. (Amúgy elbírná, mert az éves növekmény messze nagyobb. Az erdeinkben pedig minden szöveg ellenére gazdálkodni kell, mert azok nem érintetlen őserdők. Ha ott hagysz ma egy 100 éves vágásérett, öreg bükköst magára, jó eséllyel 10 év alatt összeomlik (mármost is száradnak, álgesztesek, szenvednek stb.) és igen könnyen a sokkal agresszívebb gyertyán fog a helyén nőni. Pedig annak bükkerdőnek kell lenni, amíg a klíma lehetővé teszi a felújításukat. Ezért kell megfelelő időben, kellő mennyiségű és minőségű makktermés esetén, erős újulatfoltokkal és szintekkel már a területen, levágni az öregedő erdőt, hogy utána a fiataloknak helyet adjunk és újra bükk erdő legyen. De ehhez pl. a megugró gyertyánt gyéríteni kell, tisztító vágásokat, nevelő vágásokat alkalmazni, sok éven át újra és újra visszatérni a nevelő munkákkal, a bükk újulat érdekében, mert el fogja különben nyomni a bükköt. És akkor ne is beszéljünk az invazív fajokról. 
Jó példa erre az Őrségben a Hampó-völgy. A Szombathelyi Erdészettől átvette a nemzeti park a kezelést, és úgy döntöttek hogy nem kezelik, menjenek a természetes dinamkájú folyamatok. Csak éppen már nem 1980 van. Katasztrófa lett az egész, a valamikor szárzúzott, kaszált, kezelt erdőfoltok és rétek láncolatából álló vizenyős völgy. A szibériai nőszirom 2000-ben még 500 töves állományokban hullámzott. Ma nyomát se lelelem. Helyette betört a bálványfa, a gyalogakác, az amerikai nebáncsvirág és mindent ellepnek az invazív idegenhonos fajok.  Ez a kezeletlenség, a nem gazdálkodás hatása.    
Visszatérve és lassan lezárva: valóban lehet, hogy egyes területeken több fakitermelést fog látni a természetjáró, mint az utóbbi években, de ez ennek az oka a fentiek és nem az, hogy minden szabályt felrúgva az erdészekkel kivágatják a magyar erdőket és dőlnek a védett bükkösök halomba.  A területi elosztást is eleve igyekeznek úgy szabályozni az állami erdőgazdaságok - ez is rögzített szigorúan hogy hol, melyik erdőrészletben milyen főfajt, milyen mennyiségben, mikor és milyen módszerrel vághat a gazdálkodó - tehát úgy kezelik, tervezik, most, hogy nem a frekventáltabb erdőkben vágnak, hanem pl. a Börzsöny szegélyein, peremterületein álló akácosokhoz nyúlnak erélyesebben hozzá, vagy kisebb természeti értékű cseresekhez, gyertyánosokhoz, vagy koronaszáradó tölgyesekhez, bükkösökhöz.
Egy véghasználati fakitermelés még egy igazi télben sem a legszebb látvány. Egy erdésznek sem. Sokkal jobb az erdőt nevelni, de a vágás ennek az egész elég bonyolult és összetett erdőnevelési, erdőfenntartási folyamatnak csak egy része és nem célja. (Az örökerdő gazdálkodás más tészta.)
Most meg ebben a sáróceánban egyenesen katasztrofális viszonyok között kell pl. a hatósági tűzifát és a szociális tűzifát kitermelni a lakosságnak.Szó szerint térdig iszapban, sárban. Gondoljunk csak bele mi pénzbe fog kerülni a szétgyalázott, fél méteres agyagos sárban álló rakodókat, a közelítő és szállító utak méteres nyomvájúit majd a nyáron rendbe hozni. A vonólapokat a traktor nem ingyen huzigálja végig. És talajfagy nélkül kitermelni nincs rosszabb egy erdésznek, látni ahogy fordul ki gyökerestül a csemete....a jövő erdeje...amit majd pótolni kell makkvetéssel, csemeteültetéssel...mert az erdő helyén erdőnek kell lenni bármi is van...és ha ezt mesterségesen kell megtenni és nem a természetes újulat nő fel..az ökológiailag és ökonómialailag is a legrosszabb verzió...de tél nélkül nem megy másként...
#584106
Érdekesen alakult a hőmérséklet ma felém. Az éjszaka, ill. hajnal nagy részében 4-5 fok között mozgott a T.
Aztán reggel 9 h körül hirtelen lement 2,7 fokig. Ez lett a ma keddi Tmin.
A Tmax pedig dél körül, kora délután állt be 6,9 fokkal.
Akt. T. : 2,4 fok. Eddig ez a legalacsonyabb T. érték ma.
#584105
Nézném a Poprádi-tó kamerát, csak nem tudom  laza:

beillesztett kép


#584104
GFS is egyet ért az ICON-al csütörtökre ide mifelénk.

beillesztett kép

#584103
Ez itten kérem szépen nem a Chupa Chups, hanem a Csupa Ciklon kacsint :
Link

Ritkán látni ilyet Európa felett...
#584102
Beteg állatság ez...mondjuk holnap napközben azért lehet csöpögés 1000 m alatt a +1-2 fokban, de csütörtökön megint 30 centi és még hol a hétvége... jobbkor nem is mehetnénk fel.  laza
#584101
Ejj mit kapnak a Szlovákok… Nem fair ez így szomoru

beillesztett kép

#584100
Mondjuk nem gyenge a radarjel se. A Tátra környékén masszivan narancs, amiből nem kis hóömlés lehet.
#584099
Dönget a szél, csitul a csapadék, melegszik az idő, Takt.: 1.2°C
ICON szerint a csütörtök is érdekes lehet errefelé.

beillesztett kép


Szépen tekeredik.

beillesztett kép

#584098
Szerény számitásom szerint akkor még 250 mm eső kellene záros határidőn belül.
#584097
A korod? 
#584096
17
#584095
83 cm a vízállás, de a középvízhez kéne még majdnem fél méter… most úgy áll, hogy 10 mm csapadék után 15-18 mm- emelkedik a tó. Most nincs párolgás, és telített a talaj, igaz, még terül is a tó valamelyest, mert a nyár végére itt a keleti csücsökben a meder alja is kint volt részben sajnos.
#584094
Szép egy menet volt ez az esőzés. eso Ha ez hóban... vidám
#584093
Az Alacsony-Tátrán gyakorlatilag nem lehet átmenni, lezárták az összes átkelőt. Annyira intenzíven havazik, hogy nem győzik takarítani az utakat és a fák is dőlnek a vizes hó alatt...van ahol 1 óra alatt 10 centi friss lejött. Főútszakasz a Murányi-fennsíkon jelenleg:

beillesztett kép

#584092
Nagyon állat , nálam csak az eső szakad már 17mm fölött a napi adag. A légnyomás is szép 985 hPa.
#584091
Anyukám nemrég mondta, hogy reggel havas eső esett Pilisvörösváron. nevet
Elállt az eső. Itt 200 méteren nem volt benne hópehely. Végig az eső szakadt.
3.9 °C
#584090
A csütörtök hajnali csapit elkezdték erősíteni/északabbra tolni a modellek, kíváncsi leszek, sikerül-e neki találkoznia a meginduló hidegadvekcióval, esetleg összejön-e 1-2 centi latyak reggelre.
#584089
Hála Istennek Icon is kivette a szombati visszapörgést vidám jó lett ez na vidám
#584088
Ez a délutáni / esti cucc már azért jóval vérmesebb, mint az előző napok próbálkozásai. Az intenzitás 3 és 5 mm/h között váltakozik. Lassan elfogy az utánpótlás, de éjfél óta így is pontosan 20 mm esett, amivel abszolút elégedett vagyok. A légnyomás rendkívül alacsony (jócskán 990 alatt) amire nem is emlékszem mikor volt utoljára példa. Nagyjából hasonlóan alacsonyak a hétvégi havas esélyeink is. nyelvnyujtas vidám   
#584087
Hogy áll a tavatok szintje?
#584086
Itt nagyon keményen tolja, Takt.: 0.8°C
#584085
Nőtt a pehelyméret de már eső is keveredik bele 20-30 %-ban. Valószínűleg csak az intenzitás hozza le a havat.
#584084
Bocsánat, csak most kapok az alkalmon, hogy itt látlak, meg szeretném kérdezni, hogy ugye nem abráltak le jelentősen több erdőterületet a Börzsönyben itt a nagy fakivágási hullámban? Mert tőled hitelesebb infóhoz jut az ember e téren, mint az erdőt is csak képernyőn látott újságírónak nevezett kattintásvadászoktól. Köszi.
#584083
Pilisvörösvár dettó. Jóféle cudar idő van este 3/4 6 óta, azaz kb. 4 órája. 
Szeles idő keleti irányból, szakadó eső. Mindjárt vége. 
Közel lesz a 15 mm-es napi szumma, mely az előrejelzésekenek megfelelő összeg.
A hónap 65 mm köré nőtt.
A Pilisben már 90-100 mm a hónap. 
Holnap este, éjjel újabb kör jöhet. Esélyes újabb 15 mm körüli szumma.
#584082
Nos 305m- en vegytiszta eső szakad 2.5 fokban, de elkezdett csökkenni a T.
#584081
Ja, nem tettem hozzá, hogy én 300 méteren vagyok. nevet
#584080
Dehogy pontos, ide is havat mutat és szakad az eső 2 fokban.  laza
#584079
Brutál esőnk van. eso
A hétvégi kilátásaink pedig a béka segge alatt. 
#584078
Szoktál ilyenkor éjjel is felmenni? Nagyon fasza lehet most fent, bár nem kis sártengeren kell felverekedni magad.  laza Mivel hajnalba kelek és megyek a mediterrán Pestre, már nem indulnék neki. nevet 
Takt.: 1.0°C
#584077
Vizes hó esik, a kocsikon kezd megmaradni.  nevet

Ezért szeretem a szlovák előrejelzést. Sokszor órára pontos (most az intenzitást is eltalálták).

beillesztett kép

#584076
0.6 C fokban, szakad, ömlik a hó!! Füvön,  tereptárgyakon kezd megmaradni, annak ellenére,hogy előtte 8 mm eső esett le....
Erre nem számítottam. Igazi hóvihar érzés,  ahogy az erős szélben kavarognak a hatalmas hópelyhek.
#584075
Valahonnan ismerős volt, sejtettemnevet...fel kellene húzni a Fekete hegyre vagy a Tar Péterre...ott 500-on a gerinc északi oldalán cudar világ lehet...alapból is vad vidék...mini Magas-Börzsöny...most már csak itt a földszinten is levihetné az intenzitás 0 fok alá a T akt.-ot
#584074
Már 19 mm itt a mai, és esik elég rendesen még.
#584073
Azaz a gépállat és ott áll.  laza 100%-ban hó most már, szép kis hóvihar kerekedett, a hegyeket döngeti fent a szél. Jól meg is áztam, de ilyen időben nehéz bejönni. Takt.: 1.2°C 
#584072
Ismerős gépállat a piros jelzés mentén a patak gázló felé, már ha ott áll...akkor már váltott...az udvaron nehéz kivenni...vizes mint a fene..de legalább szilárd...mondjuk az erdőn lesz ebből gubanc...víztelített talajon álló állományra hullik ez a vizes nehéz hó, kb akkor már 350 m felett nem vegyesben, abból szép ágtörések lesznek minimum...de valami téli jelleg van végre...  
#584071
Hát elég kemény idő van odakinn..szakad az eső 40 es széllökésekkel..Lassan 15 mm a nap..A hónap 70 hez közelit. 
#584070
A királyréti és kóspallagi automaták kiestek...1,5 fokban majdnem tisztán havazik és ütemesen hül egyelőre..igazi vizes hó, havaseső váltakozás folyik, de elég erős az intenzitás...talán meg lesz a 100%-os látvány havazásra váltás...a tavaszi meleg talajsáron esélye sincs megmaradni és még pluszban vagyunk... 

Utolsó észlelés

2025-07-23 23:51:05

Romhány - Dózsa György út.

14.4 °C

00000

RH: 79 | P: 1013.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143417

Hírek, események

Hőség, záporok, zivatarok, minden, ami csak belefér!

Időjárás-változás | 2025-07-23 14:45

pic
A következő napokban átmenetileg fokozódik hőség és egyre több záporra, zivatarra készülhetünk, amit egy hidegcsepp és egy hullámzó front okoz majd.