2025. július 26., szombat

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#673709
...épp olvasom a bejegyzésedet, majd  mielőtt hirtelen írtam volna - párral odébb olvasom Cassano reakcióját is. Szerencse, így én már rövidre foghatom.
Őszintén mondom: semmi támadás, vagy belekötés, és sietve hozzáteszem, hogy a legnagyobb tisztelettel, de azt kell mondjam az itteni helyzetről, hogy amit én is még hozzá tudnék tenni, az már jóval több, mint un. "sablon válasz" lenne. Minden mást már leírt ő. Lehet, néha úgy tűnik, mintha mi itteniek sablonosan panaszkodnánk. De fontos tudni, hogy a valós helyzethez képest(!), mindössze erőtlenül ironizálunk és viccelődünk a saját sorsunkon.
#673707
Gondolom az fel sem merült, hogy a magas hőmérséklet miatt ilyenkor nagyobb  a párolgás mint a téli félévben, amikor a hőmérséklet és a napsugarak beesési szöge is lényegesen alacsonyabb. Tehát egy téli 40mm-es hónap csapadéka jobban hasznosul mint a nyári 70mm gyorsan elpárolgóé. Ezekkel persze neked tisztában kellene lenni. Szép napot!
#673701
Nem szívesen untatlak sablonos délkeleti válasszal, sőt meg sem kérdeztél, de mégis úgy érzem, hogy meg kell szólalnom az ügyben. nevet
Nálam nagyobb zivatar bolond nincsen sok, ebben biztos vagyok. Mégis inkább az őszre szavazok.
Hogy mi a jobb a természetnek, azt nagyon egyszerűen tudnám szemléltetni. Ha kijönnél velem most a Kardoskúti Fehér - tóhoz, illetve majd október végén, akkor látnád, hogy zongorázni lehet a különbséget. De nem muszáj oda menni, hiszen az egy füves, szikes puszta. Bárhová kimehetnénk a határba itt Békésben, Csongrádban. Szenvednek a növények és állatok. Ellenben amikor megjön a hűvösebb idő, még anticiklon uralom esetén is van legalább némi páralecsapódás, esetleg hajnali köd. Csodálatos a természet élni akarása, még ilyen minimális nedvességet is fel tud használni ahhoz, hogy kizöldüljön a felszín. Persze ez a mélyebb rétegekbe nem jut le, de bizonyos fajok túléléséhez ennyi is elég.
Úgyhogy ide jutottunk. Gondolkodás nélkül az őszi unalmat választanám ehelyett, ami most megy. Havonta jut 1-1 szépségtapasz, amúgy csak hiú ábrándozás.
#673699
Nem vagyok statisztikus, de az "egyszer volt" még nem cáfolja meg azt, hogy "statisztikailag kevesebb az esély a csapadékpótlásra" :-)
Attól, hogy volt már februárban zivatar, úgy, hogy mondjuk abban az évben júliusban egy sem volt, attól még a nyári hónapban nagyobb az esélye a zivatarnak.
#673698
"De ettől még azt várnám és remélem, hogy sokáig nem köszönt még be a hideg, mert akkos statisztikailag is kevesebb az esély a csapadékpótlásra, inkább várom, hogy köszöntsön ránk egy késői Medárd ".

Ja, 2023. utolsó negyedében is így volt.  laza
Végülis nálam csak 325 mm pottyant le október 20-tól december 25-ig!
Szerintem ez nem hőmérséklet függő.
Az év bármely szakaszában jöhet egy extrém csapadékos helyzet, mely javit a csapadékhiányon, egyes esetekben pedig nagyon túltolja. 


beillesztett kép

#673697
Délkeleten sem szívesen kérdeznék meg senkit, főleg nem metnet-est, mert tudnám mi lenne rá a sablon válasz! vidám Szerintem, ha 5 fokkal hidegebb lenne a nyári átlag, akkor is kb. ugyanitt tartanánk aszály szinten, max. egy hajszállal lenne jobb a helyzet. Jellemző a társaságra, hogy a hideg utáni szeretet és imádat felülír nagyon sokmindent, még akár törvényszerűségeket is. Igazából legyen tél vagy nyár, a lényeg hogy hidegebb legyen az átlagnál és ha ez megvan, akkor a csapadékhiány helyzetet hajlamosak sokan elfelejteni, kicsit beindul az önzés az emberben. Nyáron azért a záporos, zivataros csapadék szokott túlsúlyban lenni és ennek ellenére dupla akkora a lehullott csapadék átlaga az ország bármely pontjára nézve, mint mondjuk januárban vagy februárban. Hogy ez miért van így, ezzel senki nem tudna vitatkozni, hiszen fizika, ami egy reáltudomány. Igen, sajnos ez a nyár egy undormány, nem láttam étkázláb zivatart tavaly szeptember óta, csak ilyen üllőből közepes záporozós-dörgős szart. De ettől még azt várnám és remélem, hogy sokáig nem köszönt még be a hideg, mert akkos statisztikailag is kevesebb az esély a csapadékpótlásra, inkább várom, hogy köszöntsön ránk egy késői Medárd.
#673696
Nálam a téli rendkívül száraz volt, az amúgy sem túl magas téli átlag kb. fele hullott csak le.
A talajok téli feltöltődése kb. el is maradt.
Aztán jött egy átlagosan csapadékos tavasz, mely nagyon sokat ért, már csak azért is, mert a csapadék eloszlása nagyon jó volt és az átlagos csapadékmennyiség nagyobb része ráadásul csendes eső formájában hullott. 

Aztán május 25-től július 6-ig jött a másfél hónapos brutalitás ( másfél hónap/5,5 mm ), majd július 7-9-ig 45,4 mm, mely életmentő volt a vegetáció számára), aztán július 10-e óta mostanáig az elmúlt 2 hétben csak 3,3 mm csapadék hullott. 
A vegetáció viszont nem sínylődik annyira felém.
Ebből azt akarom kihozni, hogy hiába a rendkívül száraz tél, a talajok téli feltöltődésének hiánya, az átlagosan csapadékos és jó csapadékeloszlású tavasz sokat számított és persze az is, hogy ez a nyár eddig nem szállt el annyira hőmérséklet terén. 
A kilátások pedig egész jók. Csapadék is lehet, tartós Ac hajlam, pláne omega blokk nem látszik.
#673695
Ugyanakkor nem igazán látszik a "meleg -> több párolgás -> több csapadék" folyamat az utóbbi pár évben, időben meg főleg kedvezőtlenül alakul sokszor (30 napig párolog, aztán fél nap alatt esik "vissza" az a víz (vagy nem...)), záporos csapadék területi lefedettségéről meg ne is beszéljünk.
De kérdezz meg nyugodtan egy délkeletit, mit szólna, ha mondjuk hidegebb lenne 5 fokkal a nyári T átlag, és ugyanannyi csapadékos nap lenne, mint mostanában! kacsint
#673692
Csak ne tolódjon ez a nyár sehova.  laza 20-25 fokos maxokkal tarkított csapadékos nyarat most aláírok. szerk: Nyuli már mutatja is, hogy mi kell ide! vidám Jövőre megpróbálhatja újra a kedves nyár tündér.

beillesztett kép

#673679
Szerintem ez a párolgás téma is kicsit túl van értékelve itt a fórumon, mint ahogy sok más olyan folyamat, ami alátámasztja, hogy miért jó ha hideg van.  laza Nyilván van benne azért igazság, de egy csapadékos, nedves nyáron hűvösebb lenne, mint ami most van, a nedvesebb levegőben nehezebb a párolgás... és ne legyen már hasznosabb mondjuk egy januári 10 mm-t adó ciklon vagy front, mint mondjuk egy nagy területen 25-30 mm csapadékot lepakolo MKR, ami jó esetekben akár rövid időn belül ismétlődhet is laza  Ha egyenként nézem a május, június, július, augusztus átlag csapadékát, akkor mindegyik megközelítőleg a duplája a január, február, március havi átlag csapadékoknak. Szerintem az lenne az érdekünk, ha a nyár kitolódna kicsit, de nem ebben a formában, hanem jóval csapadékosabban, zivatarosabban. Ha erre rájön a korai ősz és tendenciozusan hideg lesz, akkor szerintem garantált, hogy a siralmas csapadekhelyzet tényleg katasztrofálissá váljon.
#673648
Látom már nagyon várjátok az évszakváltást, de ebben a nagy őszvárásban azért megjegyezném, hogy hazánkban a sokéves átlag csapadékhozamoknak éppen a nyári hónapokban kellene a legmagasabbnak lenni. Értem én, hogy jó lenne már, ha jönne a hideg, de naívság lenne azt hinni, hogy ezzel megoldódnak majd a csapadék gondok.... pont amikor az ősz és a tél beköszöntével abból átlagosan egyre kevesebb várható. Többek között ez a nyár is azért annyira undorító  a tavasz második felétől kezdődően, mert előszeretettel ismétlődnek és állnak fenn tartósan olyan makroszinoptikus berendezkedések, amik ha november-december környékén lennének, akkor váltakoznának a száraz hidegbetörések és a mérsékelten hosszú hideg vagy melegpárnák, ahogy az az utóbbi évtizedben annyira jellemző lett és ami miatt a téli félév egy undorító időszakká vált. Én amondó vagyok annyira még ne várjuk az őszt, sokkal inkább lenne szükség arra, hogy a nyár a csapadékos, zivataros arcát mutassa, hogy jöjjenek a hiányzó csapadékhozamok.

Utolsó észlelés

2025-07-26 10:56:05

Szegvár - Újfalu-Mindszenti út

04505

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143417

Hírek, események

Hőség, záporok, zivatarok, minden, ami csak belefér!

Időjárás-változás | 2025-07-23 14:45

pic
A következő napokban átmenetileg fokozódik hőség és egyre több záporra, zivatarra készülhetünk, amit egy hidegcsepp és egy hullámzó front okoz majd.