2025. július 02., szerda

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#607718
"Ha" tudott enyhe tél lenni akkor ezután is tud.... lazaBohóc
Hihetetlen pali vagy... 
De ugye senki nem állítja ,hogy nem lehet -20 meg hó M.országon ,hanem hogy jelenleg csökkenő a tendencia,kevesebb van téli kellékből.Kapisi??Valahogy amit nem akarsz azt nem hallod meg.
De örülök ,hogy te bizton tudod ,hogy véletlen volt a rossz (valakinek jó) periódus. Kell egy új Bastardi ,egyszer bele kell ,hogy trafáljon,bármibe is.hideg
#607713
Madrid a tszf. 750 méterrel terül el. kacsint
Nagyjából mint a Pilis tető magassága.
#607711
Szerintem pedig nagyon fontosak a "ha" kezdetű mondatok, ugyanis segíthetnek abban, hogy helyesen okolj meg valamit, legalábbis ne tévesen, vagy hogy kizárj valamilyen választ.
Ha például valaki azt állítja, hogy azért nincs komoly hideg évek óta, mert nem jön ide megfelelően hideg, sarki levegő, akkor fontos a "ha" kezdetű mondtad.
Mert tudni kell, "ha" esett volna hó, vagy "ha" kiderült volna az ég, akkor kijött volna a légkörből az a durva hideg, amit a felettünk lévő -15 vagy -20 fokos 850 tudott volna.
De mivel nem derült ki és nem esett hó, így nem lett durva hideg, és tartós hideg.
Ha végigzongorázod a "mi lett volna ha" kezdetű dolgokat, tudni fogod a valós okot, és nem tévesen.
Ha Elárasztja egész Nyugat-Európát a -20 fokos 850, de ide előoldal jön, vagy ha elárasztja Kelet-Európát a -20 fokos 850, mi a kettő között tudjuk, hogy nem azért nem volt kemény tél, mert nincs hideglevegő, hanem mert nem ide jött a hideg.
"Ha" ide jött volna, lenne hideg.
Most mindenki a globális felmelegedésre fogja a dolgot, holott ha melegszik a klíma, az nem zárja ki, hogy télen 2 hónapig nyakig üljünk a hóban."
"Ha" Madridban tudott brutális hó esni 2 éve télen, "ha" tudott a múlt télen Olaszországban és Athénban, akkor itt miért ne tudna?
Ugyanúgy tudna, és tud is majd, csak nem jött ki a lépés éveken át."
"Ha" tud olyan lenni, mint a 2001-2005 között, hogy baromi nagy havak estek éveken át, akkor miért ne tudna olyan lenni, hogy nem esik évekig hó.
Ezek mind ha-val kezdődő mondatok, és a van értelmük.
#607708
A remény még nincs veszve.
Amíg a mediterrán Barcelona, Róma, Athén, Jeruzsálem behavazódik, addig nálunk is van esély a komolyabb téli etapokra. 
Csak némi szerencse kell hozzá. A hírhedt 2017 januárja óta volt még 2018 február/március, 2018 december, 2019 január. Ezekben a hónapokban komolyabb téli helyzetek is kialakultak. Nincs veszve semmi. Csak sajnos összességében sokkal nagyobb az esélye az enyhébb télnek.
Persze az enyhe télnek is lehetnek havasabb, hidegebb periódusai. Na meg a nagy havakhoz nem kell -10 fok alatti t850. A komolyabb havak gyakran pengeél szitukból szoktak jönni, -1, -2 fokos t850 mellett. vidám
#607706
Bár én is szoktam néha ilyeneken agyalni, hogy ha később érkeztek volna a felhők, 2 fokkal hidegebb lehetett volna éjszaka, de szerintem a saját szórakoztatásunkon túlmenően ezeknek nem sok értelme van. A sporthoz hasonlóan az időjárásban sincs értelme a "ha" kezdetű mondatoknak. Az elméleti vagy hipotetikus havazásokkal nem sokra megyünk. Biztos vagyok benne, hogy a régi, jobb telek emlékezetes eseményein túlmenően is volt még számtalan olyan helyzet, amikor a dolgok szerencsétlen együttállása miatt nem lett nagyobb durranás, akár hó, akár hideg terén. A baj csak az, hogy az utóbbi teleken már szinte kizárólag ezek a "majdnem" helyzetek maradtak nekünk. Nem hiszem, hogy bármelyik télkedvelőt vigasztalná, hogy ha hidegebb lett volna, eshetett volna a hó, vagy ha nem fogyott volna el a csapadék, mire bejön a hideg, térdig érő hóban mászkáltunk volna. Ezzel együtt biztos lesznek még olyan telek a jövőben, amikor kialakulhatnak havas vagy keményen fagyos helyzetek, de szerintem egyre inkább ez lesz a kivétel. Attól, hogy x éve enyhe a tél, nem lett nagyobb esélye annak hogy jön egy kemény tél. 

 
#607705
Amennyire tudom rekordszinten van a Földközi-tenger és az Atlanti-Óceán  vízhőmérséklete is.  És nem kevéssel van az eddigi rekordszint felett. ez semmi jóval nem kecsegtet a telet illetően.
Amiben lehet reménykedni: 
 - a nyarunk egész elviselhető lett, pedig sok helyen a közelünkbe durva rekordöntögetések voltak
 - a meleg víz jó kis mediket hozhat, és innentől pedig bejön a szerencsefektor. Tehát kemény telet nem várok, de rövid ideig tartó pengeél szituációk, amiből jól jöhetünk ki akár lehetnek is.
#607704
Én ezt úgy szoktam megfogalmazni, hogy 2 dolog akadályozza a havazást: ha hideg van és ha nincs hideg. nevet
(Ha komoly mínuszok vannak közelünkbe se jön a csapadék, ha meg enyhe idő van nem eshet hó...)

Az is egyre gyakoribb, hogy a teleinken folyamatos borultság van, pedig a negatív téli hőegyenleg miatt a hideg egy részének helyben kellene keletkeznie. Ez viszont egyre gyakrabban elmarad, a melegpumpa meg nem bír leállni. (Kivétel ez alól a március és az április...)

Kíváncsi leszek meddig tart majd ez a szeptemberi hőhullám, egyelőre nem látni a végét. Lehetséges-e az, hogy egyszer a meleg is ellövi a puskaporát és végre lesz egy normális tél?
#607702
Az előző szezonban erre hatványozottan dühös voltam, jó pár medi jött a nyugati országrésznek kedvező pályán, csak a hátoldal pont azzal az 1-3 fokkal volt melegebb amivel nem kellett volna.eso És ha már így alakult, megmorogtam a karácsony előtt becsúszott nettó 1 db. téli napot, hogy nem lehetett flawless módon zéró 2 szezon összesített téli napjainak száma Bohóc
#607698
Na hát erről beszélek, ha 2017-ben az ország keleti 2/3-án van 10-15 centi hó, akkor -25,-30 fokok lettek volna.
2013-ban orrba szájba esett a hó, de csak -13,-17 fok volt az alja a Dunántúlon, mert sosem derült ki.
2012 februárban baromi hideg volt meg sok hó, de igazi teljesen derült éjszaka egy sem volt.
2016. január elején -8 fokban havazott, nagy hó esett, jött északkelet felől a ciklámen expressz -25 fokos 850-nel, de 1-2 nappal előbb fogott pozíciót a nyugati ciklon, így nem tudott bejönni a nagy hideg.
Az elmúlt 10 évben több alkalommal zúdult át rajtunk száraz sarki  hideg úgy, hogy Közép és Dél-Olaszországot, illetve Görögországot betemette hóval.
#607696
Tetszetős ez az elmélet, de nálunk a rideg számok mást mutatnak...
Ha volt hideg, nem volt hó.
Ha volt hó, nem volt hideg.
Sajnos nálunk az utóbbi mondjuk 2 télen így alakult a hideg:
22/23-as tél:
téli nap: 1db, zord nap: 0, abszolút Tmin.: -8,4 fok, fagyos nap: 34db
és csak egy kicsit volt jobb a 21/22-es tél
téli nap: 2db, zord nap: 0, abszolút Tmin.: -9,9 fok, fagyos nap: 48db
és akkor lássuk a havat:
22/23-as tél: 2cm össz hómennyiség egész télen, 0 hótakarós nap
21/22-es tél már mérföldekkel jobb volt laza: össz hómennyiség: 11cm, hótakarós nap: 5db

Tehát megállapíthatjuk, hogy sem hideg, sem hó nem volt ezeken a teleken, így ebből adódóan egyszerre sem fordulhatott elő e két szélsőséges téli kellék.kacsint
DE, bízzunk, hogy előbb-utóbb összejön, legalább az egyik paraméter, akár több napon keresztül is...az meg hogy egyszerre, na az lenne a joker!

Egyébként utoljára 17 januárjában volt említésre méltó, tényleg kemény hideg, de akkor meg kaptunk itt a nyakunkba 2 óriási ónos esőt. Hó helyett. Pedig a hideg, legalább is talajszinten megvolt.

  
#607689
Így van!
Ha volt hideg, nem volt hó.
Ha volt hó, nem volt hideg.
Ha volt hó és volt hideg is, akkor meg nem derült ki.
Így nem tudott kemény hideg lenni, ami megalapozhatott volna akár többhetes kemény téli időt.
Nyilván ha ez tendenciózusan ezentúl 10-20-50-100 évig így lesz, akkor áldásom rá.
De mivel ez véletleneken múlt, így nem hinném.
#607661
Igazából az elmúlt években sokszor csak nagyon pechesek voltunk, vagy kicentiztek minket a ciklonok, vagy későn jött meg a hideg. Pedig a nagy havakhoz nem kéne igazán nagy hideg, 2013 januárjában és februárjában a -10 °C-os T850 is alig-alig nézett be fölénk, mégis leesett több, mint 50 cm hó a két hónap alatt (javarészt 0 °C körüli középhőmérsékletű napokon), pusztán a szerencsés ciklonelhelyezkedésnek köszönhetően. Keleten mondjuk akkor is szívás volt, de az utóbbi szezonokban az egész országban az van többnyire.
#607658
Persze, van ennek jó oldala is nyilván, amikor a számlákat kell befizetni télen akkor valahogy én sem bánom, hogy nem fagy be a seggünk. Viszont imádom a havat, jó lenne már néha tisztességes havazás látni!
#607657
Hát ha véletlenül pont most lesz kemény ,havas tél akkor kettős  koronázás lesz a Duna jegén. Téged és,na nem írom le még kit.  laza
Pedig aztán ugye lehet semmin nem változtat és folytatódnak utána a hószegény,melegedő telek. Ezt csak utólag lehet eldönteni majd ,hogy pechszéria  miatt van vagy egy folyamatos változás miatt,ami ugye vissza is fordulhat egyszer.5,20 100, stb. év múlva? 
#607648
Floo: Az esetek többségében egyetértek az egyszerű, logikus, frappáns meglátásaiddal, ám ezzel most nem igazán... Szerintem ez a dolog akkor állná meg a helyét, ha a korábbi normalitások uralkodnának. Ám én néhány éve azt érzem, ami körülvesz minket, már nem az, amiben felnőttünk. Majd utólag derül ki, hogy ez egy kilengés, vagy elkezdődött valami olyan, amilyen korábban nem volt. Én hajlamos vagyok azt gondolni, hogy utóbbiról van szó.

Tavaly pl. egy másik fórumon néhány régi motorossal azon tanakodtam, milyen lesz a tél. Én az átlagostól jóval enyhébb télre tippeltem. Az egyik tapasztalt róka egyik legfőbb ellenérve az volt, hogy statisztikailag nem valószínű, mert ilyen hosszú enyhe sorozat még nem volt, így most szinte biztosan hidegebbnek kell jönnie. Az időjárás csattanós választ adott. Szerintem a régi megfigyeléseket lassan ki lehet dobni a kukába, mert itt már logikusan nem következik egyik dolog a másikból.
Úgy vélem egyértelmű, hogy a forróbb nyarak és enyhébb telek felé tendálunk, amelyekbe ugyan tényleg beleférnek hidegebb szakaszok majd, de lassan már most is ott tartunk, hogy a korábban átlagosat különlegesnek érezzük.

Hogy a jelenről és közeli jövőről is szóljak, ezen a diagramon nem is annyira a t850 aggaszt, inkább ott alul az a nihil. Semmi mocorgás a csapi görbék között, ameddig a szem ellát. Sőt, a Magyartölgy által leírt folyamatoknak a későbbi hatása folytatódó AC uralom és szárazság lenne...
Link

Utolsó észlelés

2025-07-02 07:08:42

Dorog

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

141977

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.