2025. július 18., péntek

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#442737
Link
#442725
Kit érdekel mi volt 100 évvel ezelőtt, elég az amit mi megtapasztaltunk és  tudom jelentősebben elviselhetőbb nyarak voltak a 80-as években (én gyerekkoromban) mint amit a 90-es évektől tapasztalunk a sorozatos  (nyáron többször előforduló) hőhullámok 

Akik visszavágnak azzal hogy "régen is vót meleg" legalább azzal is meg tud győzni hogy 7-10 napos hőhullámok sorozatában voltak ilyen nyarak az 1920-as évektől az 50-es évekig???

Sose találom az OMSZ oldalán ezt rekordos részletezést. Talán egyszer rátaláltam  azóta se találok rá szegyenlos
#442711
A károkozó viharoknak soha nem szoktam örvendezni,bármennyire is látványos tud lenni a természet ereje. Olyankor aggódva nézem,hogy vajon mennyi kárt tesz a fákban,és más növényekben. Sőt az vadon élő állatokat is megtizedelheti sajnos egy-egy heves jégeső. Például a 2010.június 18-i szupercellás zivatarban,ami jégesővel,downbursttel mindent letarolt,még a fák kérgét is leháncsolta,sok őz,nyúl,és védett kék vércsék is  elpusztultak.    Az idei hideg esős május valóban nem tehetett jót a fecske állománynak,sajnálatos módon,pedig így is egyre kevesebb van belőlük.
  A belvíz sem használt a négy leveles napraforgónak,stb.  
Nem voltam boldog,amikor május elején itthon a kertben megláttam,hogy a már megkötődött barackokat sorra dobálja le a hidegre érzékeny kajszibarackfám az esős +8 fokos T.max,és +2 fokos T.min hatására.   Amikor a meggy kirepedezett pár napja,és rohadni kezdett az esőtől,annak sem örültem. 
  De ez igencsak ritkaság számba megy,nem illeszkedik a szinte állandó pozitív hőmérsékleti anomáliás és gyakran aszályos hónapok sorába. Sőt már ott tartunk,hogy az év bármelyik időszakában kialakulhat az aszály.   És a csapadék eloszlás egyre szélsőségesebb.
 Olyan sem volt eddig soha,mint tavaly ősszel,hogy az aszályos meleg miatt még novemberben is locsolni kellett a földiepret-.ami nem lett locsolva,az az idén még virágot sem hozott.Meg az sem fordult korábban elő,de idén igen,hogy már március elején locsolni kellett például a málnát,hogy ki ne száradjon.
 
#442682
Meg lehet nézni a mostani júniust is nagyjából a fele 1950 és előtti.
#442680
Na akkor még egyszer:

Nem vitatkozni akarok veled, inkább csak "némileg" kiegészíteni. A természet szempontjából a gyenge kánikulával semmi baj. Az erős kánikula már nyilvánvalóan káros az élővilágra - és hiába alkalmazkodott évezredek alatt az időjárás viszontagságaihoz, a melegedő klímaviszonyokat, a melegebbé váló nyarakat és az egyre gyakoribb és intenzívebbé váló hőhullámokat velünk együtt most növény és állat is megszenvedi. A természetes ökoszisztémák átalakulásáról, és a melegkedvelő invazív fajok megjelenéséről és káros hatásairól most ne is beszéljünk...Látványos folyamatok mennek végbe az utóbbi 20-30 évben, és ehhez még nincs is szükség az ember tájátalakító tevékenységére. 

Ugyanakkor idén eddig pont nem a nagy meleg okozott károkat. Hanem előbb a már ősz óta tartó  szárazság, utána pedig a májusban a nappali 10 fok alatti hőmérsékletek, és az özönvíz. A súlyos aszályhelyzet gyorsan szűnt meg májusban. Ez örvendetes. De 1987 óta a leghidegebb május...nagyon ritkán van ilyen. Az éhező, fázó és földre potyogó fecskékkel vajon ki törődött akkor ezen az oldalon? A viharok, felhőszakadások sem éppen előnyére váltak a természetnek és az embernek. Ami elrohasztotta a zöldséget, gyümölcsöt, elárasztotta a gabonát, elmosta a házakat, és vitte az állatot. Síró emberek a híradók felvételein...De ugye ki foglalkozik itt a metnet-en ilyen századrangú dolgokkal?! Vihar van, cool...Az akár felhőszakadással is járó zivatarok természetes elemei hazánk klímájának a nyári félévben, de idén "kicsit" túlzásba vitte az időjárás. Mindegy, ez van, lehet örvendezni és szép fotókat csinálni, én is szeretem őket, csak a káros hatásait se rejtsük véka alá...

Mindezek ellenére, az anyagi károkkal és a természetre gyakorolt negatív hatásai mellett a csapadékos időjárásnak nyilvánvalóan megvannak az élővilágra gyakorolt pozitív hatásai is. Amellett, hogy a talajok mélyebb rétegei szerte az országban feltöltődtek vízzel, a természetvédelmileg kiemelten fontos vizes élőhelyek (hullámterek, lápos-mocsaras területek) is "fellégezhettek". Míg másutt rombolt, a sok nedvességet igénylő ökoszisztémáknak nyilván kedvezett az eddigi időjárás. Az érem két oldala. Olyan, hogy mindennek/mindenkinek jó vagy rossz legyen: nincs.
#442679
#sosevótmégilyenmindmeghalunk
#442678
Erről azért érdemes lenne (lett volna) megkérdezni a dédszülőket, ükszülőket is, mivel kb. az 1920-as évektől az 1950-es évekig szintén nem voltak ritkák a mostanihoz hasonló 35-40 fokos forróságok. Elég csak megnézni az OMSZ rekordos oldalát, ami nem az elmúlt 1-2 évtizedben keletkezett, az szinte kivétel nélkül abban az időszakban.
#442677
Gyönyörűen megfogalmaztad amit én nem tudtam a kánikuláról, a hőségről - és tudomásul lehetne venni vannak akik eü-o okok miatt (én is) nem viselik jól ezt az időszakot.  és nem nyavajgásból. Igaz ellene úgy se tud tenni...

Sajnos egy generáció (20-30 évesek) már el sem képzeli a magyarországi nyarat 35-40 fokos hőség nélkül.

És sokszor sérelmezem (nem itt, hanem a hétköznapi emberektől a médiában, közösségi oldalon) a nyári meleg (kellemes hőérzet) és hőség fogalmakat összemossák, különbséget se tesznek....de ez megint csak felesleges vitát generáló dolog így be is fejezem
#442670
Nem vitatkozni akarok, inkább csak "némileg" kiegészíteni. A természet szempontjából a gyenge kánikulával semmi baj. Az erős kánikula már nyilvánvalóan káros az élővilágra - és hiába alkalmazkodott évezredek alatt az időjárás viszontagságaihoz, a melegedő klímaviszonyokat, a melegebbé váló nyarakat és az egyre gyakoribb és intenzívebbé váló hőhullámokat velünk együtt most növény és állat is megszenvedi. A természetes ökoszisztémák átalakulásáról, és a melegkedvelő ínvazív fajok megjelenéséről és káros hatásairól most ne is beszéljünk...Látványos folyamatok mennek végbe az utóbbi 20-30 évben, és ehhez még nincs is szükség az ember tájátalakító tevékenységére.

Ugyanakkor idén eddig pont nem a nagy meleg okozott károkat. Hanem előbb a már ősz óta tartó  szárazság, utána pedig a májusban a nappali
#442666
Mégpedig orbitális nudli: vélhetően csak 2. helyre lesz jó.
Már a júniusok se az igaziak. Bezzeg régen.
laza
#442665
Nem kell ahhoz  hőség,hogy ne kelljen fűteni. +25 fokban sem kell fűteni,és nem kell 3 réteg ruha sem.  A kánikula növényre,állatra,emberre egyaránt káros hatással van!
#442663
Rendben, nem haragszom meg végérvényesen Rád, csak valahol azért a poén és a gúny között van különbség és nem mindegy miként realizálódik. Utolsó soraidra reagálva, azt mondom a júniust illetően igaz amit írsz, nagyon meleg volt. Az amit írtam félreérted. Ezzel csak arra gondoltam, hogy ezek a 30+ néhány fokok hol vannak attól, ami pl. most Nyugat-Európában esélyesnek látszik, helyenként akár 43-45 fok. Bizony ott is emberek élnek és minden bizonnyal meg van a tábora az ott élőknek is, akik ki nem állhatják a hőséget, krónikus betegek stb. Na azért mikor az ember testhőmérséklete -ami 36-37 fok között van- afelé megy árnyékban a maximum, mindenképp a nem emberi kategóriába vehetjük, aztán még vagy közel 7-8 fokkal afeletti értékek esetén mit is mondhatnánk. Mint sokszor írtam már, ez a 30+ pár fok egy teljesen megszokott európai mértékű kánikulának felel meg, amire rengeteg példa van az elmúlt 100-120 évből is. Ami most látszik nyugaton ellenben, az igen rendkívülinek mondható mindenképp, főleg mikor ennyire északra hatol a sivatagi légtömeg, hogy Angliát és a Benelux államokat nyaldossa, aztán északnyugatról tódul ránk.
#442662
Arra még nem gondoltál, hogy az idei június esetleg nudli?
#442660
Na várj! nevet 
Egy szóval nem írtam, hogy nem szeretem a meleg, napos időt, vagy épp a kánikulát, forróságot. 
Kifejezetten élvezem. 2 hete is, mikor volt a hőség, kiemelkedően jól éreztem magam egész héten. 
Abszolút nincs gondom a 30, de a 35 + fokkal sem. Sőt. 
Bírom. Miért ne bírnám ( fiatal, egészséges szervezet). 

Azért, mert szurkolok a hűvös csapadékos, hideg, viharos időnek is, az nem a meleg, jó idő szeretete ellen, hanem mellette van. Ez is érdekel, leköt. kacsint
Ha feltűnik egy komolyabb lehűlés, sok csapadék, akkor azt kezdem el várni. 
Dacára annak, hogy épp napos, meleg, száraz idő van. 
Nem is értem, honnan jött ez, amit írtál alább. 

A cinikusságért pedig elnézést kérek!
Ne haragudj, ha gúnynak tűnt a bejegyzésem alább. 
Nem volt szándékos. 

Azt viszont nem szeretem, ha valaki elrugaszkodik a valóságtól. 
Azért írtam azt, amit. 
"Azt hiszem el lehet gondolkodni a mi kis 33-34-35 fokainkon.... stb. 

Részben ebből, részben pedig a másik kommented utolsó sorából indult ki az alábbi hsz. - om. 

Az idei várhatóan Top 1 vagy 2-es júniusban Ilyet írni azért számomra furcsa.
Meg európai és világviszonylati léptékben is kiemelkedő lehet az idei június. 
#442653
Az ilyen cinikus megjegyzéseidre pedig nem vagyok kíváncsi. lapozz tovább ha nem tetszik, hogy foglalkoztatnak engem olyan események is, amik nem a viharokkal vagy a hidegöblítéssel kapcsolatosak. Én/mi a családban sokan szeretjük a kánikulai időt, gyerekként is mindig vártuk, hogy mehessünk strandra stb. Az, hogy a fórumon többségében az emberek ellene vannak, ezt én elfogadtam és nem is vitatom ha valaki épp örömmel várja a lehűlést. Az is része a dolgoknak, másrészt pedig ha valaki örül neki, hát nyugodtan. Azzal nem lesz se rosszabb, se kevesebb a szemembe. Viszont úgy látom ha valaki kilóg, mert nem vágja földhöz a 35 fok és semmi extrémumot nem érez benne, az megy a süllyesztőbe, érdektelenek a bejegyzései. Azzal is felesleges jönni, hogy az biztos bírja aki klimatizált helyen van... Ez sem igaz, dolgoztam már a napon 40 fokos tűző napon is, ha épp akkor volt időm például a telken egy fűnyíráshoz vagy valami egyéb teendőhöz megcsináltam.  Nagyapán 97 éves koráig élt, 80+ évesen is a nyári kánikulában kint ült és élvezte a napfényét a domboldalban. Meg is mondta, hogy az a baj az emberek többségével, hogy semmi se jó nekik. Szenvedett ő meg elég fagyos hideget és forró nyarat élete során mikor nem volt idő siránkozni.
Nem fogok több mint 10 év Metnet tagság után meghunyászkodni, éltem itt már meg kemény teleket is a többi taggal és forró nyarakat. Az aktuálisat mindig is megfirtattuk, igaz az évek alatt változott a fórum légköre egy bizonyos mértékben ezt észrevettem.  Egyetlen egy statisztikus bejegyzésedet sem kritizáltam, azt gondolom a gúnyolódás egyáltalán nem állja a helyét a részedről. Mellesleg nem gúnyolom azokat sem, akik nem bírják a meleget és véletlen AD971-el karöltve kiemelnek egy-egy mondatrészt ami a hőséggel kapcsolatos és írnak egy "megszenvedjük" monológot vagy hozzá tesznek cinikus megjegyzéseket is pluszban. Mintha külön világ lenne a fórum néha, emberek jönnek-mennek, rengetegen várják a nyarat, a kánikulát és ezt mind közvetlen közeli ismerősöktől, családtagoktól, rokonoktól hallom, hogy hála az égnek nem kell fűteni és élhet az ember anélkül, hogy 3 kiló ruhát kéne magára tuszkolnia a fagyok végett. Mint írtam nem vagyunk egyformák, viszont ezt tiszteletbe kell tartani nem pedig kiröhögni és degradálni. Részemről téma lezárva.
#442651
Nyáron nem hiszem, hogy probléma ha a 35+ fokról beszélünk, ami most egyértelműen nem csak fikció, hanem jelen is lesz Európa nyugati részein, és az már nem is csak 35+ hanem 40+.  Talán egy meteorológiai fórumon csak a hidegről és a viharokról lehet beszélni?
Nem kell mérsékelt melegnek lennie ahhoz, hogy látszódjon a szinoptikában a napfoltminimum ideje. Ezzel kapcsolatban Thermometer tett elég megfigyelést, pl. 1976-os év. Már csak ez is beszédes a várhatóak kapcsán ha a felállást nézzük.   Link   Link
#442637
Az utolsó mondatodra reagálva : ja, érezzük. nevet
Csak rekord meleg lehet az idei június hazánkban, vagy Top 2 - es.  laza

Globálisan is előkelő helyen fog végezni az idei június. 
És európai léptékben is. 

Nem tudsz kijönni a 35 + fok bűvköréből. 

Ja, hogy jöhet egy északi hideglötty esetleg, ill. a skandinávoknál jóval hidegebb lehet, és a hideg kerül túlsúlyba !? Ebből azt szűröd le, hogy a napfoltminimum érezteti hatását a légkörzésben, és mérsékelt a meleg!!? 
#442635
Most viszont úgy néz ki, Németország fog rekordokat döntögetni a következő napokban. Ha az abszolút német melegrekord nem is, a júniusira nagy az esély hogy megdőljön.
#442620
Elég extrém hideg néz ki jövő hét vége felé Skandináviában. Elsősorban a,magasabban fekvő helyek akár be is havazódhatnak:
Link
Szóval az extrém meleg mellett ez is érdemes megemlíteni.

Ami még szerintem extra, az a 850-es átlag eltérés az északi féltekén, elég fura, de szinte a hideg kerül túlsúlyba:
Link

Utolsó észlelés

2025-07-18 21:40:31

Csesznek

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143184

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.