2025. július 19., szombat

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#431351
A tavalyi télen rengeteg eső volt és enyheségek,normális hideg és hó (17,5-18 cm) csak február végén és márciusban volt,a tél addigi része ment a levesbe.   Az idei télen viszont többször is esett jelentős,megmaradó hó,sőt decemberben több éve nem látott hóvastagság is volt 21,5 cm-el. Januárban is volt 15-18,5 cm közötti hóvastagság,és hófúvások is voltak. Szóval rég nem látott mennyiségű megmaradó hó esett decemberben és januárban.(De  konkrétan csak a Viharsarokról beszélek.)   Úgyhogy itt sokkal jobb tél volt az idei,mint a tavalyi,még így is,hogy ilyen gyatra lett a február.
#431347
Igazad van, hiszen mind a tavalyi, mind az idei is az enyhe, rövid telek mögé sorakozhat majd fel a leírtak tekintetében. A tavalyi telet végül elégségesre értékeltem, (havak szempontjából jó volt, mert sokszor hullott tapadós hó felénk, ami a 3-5-7 cm-t is elérte) nálam az idei egy kicsivel jobban teljesített a január miatt, de a február ha túl szigorú lennék lehúzhatná szintén a közepest, elégségesre.
Az idei januári havakat is északnyugatról érkező melegfrontoknak tulajdoníthatjuk be, illetve annak, hogy az megelőzően kellően hideg levegő ülte meg a medencét, és nem volt komolyabb átkeverés az ország ezen részén ami miatt a hó elolvadt volna és esőbe ment volna át mint a Dunántúl egy részén, ahol a hó jött és még aznap ment a szó szoros értelmében. Mondhatni bemákoltuk inkább.
Fagyok tekintetében ezen a télen 6 alkalommal mértem -10 fok alatti értéket, az abszolút minimum amit Kecskeméten regisztráltam az -13.4 fok, január 8-ra virradóan.  Ezek a fagyok, december és január időszakából származnak mind. Volt azért még itt februárban is egy-egy -8, -9 fokot súroló minimum.

A 2017/18-as télen december és január időszakában felénk nem volt -10 fok alatti minimum, az első -10.5 fokot február 26-ra virradóan húztuk be, aztán még utána zsinórban 3 napig fordult elő -10 fok környéki és alatti fagy, március 1-jén reggel -15.7 fokkal abszolút minimumot írtunk, ez volt az előző  tél leghidegebb reggele.  Végül még március 5-re virradóan becsúszott egy -10.6 fok.
A fagyos nappalokat tekintve Kecskeméten én 14-et jegyeztem fel, az utolsó március 19-én volt, mikor napközben 0 fok alatti értéket lehetett mérni. Decemberben mindössze 1 olyan nap volt. Januárban pedig csak 2, de ezek is mind ilyen -1, -2 fok körüli értékek...
Februárban 25-től kezdődően jöttek zsinórban a keményebben fagyos nappalok, mikor bőven 0 fok alatt maradt a maximum.
Márciusban pedig 5-én emelkedett először fagypont felé a csúcsérték napközben. Utána nem sokkal beköszöntött egy tavasziasabb epizód, majd 17-én következett az újabb, izmos hidegbetörés és utána még 2 elég fagyos nappal jött össze, 18-án és 19-én. 

2018/19-es szezon eddig úgy áll, hogy 17 fagyos nappal, ennek zöme januárra esett. A legalacsonyabb napi T max pedig december 19-én állt be -7.2 fokkal.  A 2017/18-as szezonban a legalacsonyabb maximumot március 1-jén jegyeztem fel a legmelegebb órákban, az volt -6.4 fok.

A havat nézve, tavaly a legnagyobb hóvastagságot március 3-án mértem 10-12 cm/porhó/ Azon kívül a vizes, tapadós havakat fentebb írtam, azokból akadt elég az enyhe tél ellenére, mikor határeseten volt a T és éppen, hogy le tudta nyomni a csapadék a T-t)  Idén a legnagyobb hóvastagság 10-11 cm/porhó/ amit mértem, az január 8-án volt mérhető az előző  (5-én hullott) hóval együtt.

Az adatokat tekintve igencsak egy kaptafa, bár idejében a mostani tél jókor járt el. Januárban ízig-vérig tél volt mint látható, kiemelten a térségemre, regionálisan értem. 

Hasonlóság egyedül a hideg időszak periódusában nem mutatkozik, és ez országos átlagban is egyértelmű, hogy tavaly a február vége hozta meg a telet, ami addig elmaradt. Idén pedig volt egy olyan december amikor sikerült havat is produkálni, helyenként 10-15 cm feletti mennyiség is összejött, illetve fagyos nappalok is adódtak a hónap közepén leginkább, a december 15-20 közötti intervallumban. Január pedig ha nem is hozta a nagy vadak egyikét, de legalább az ország túlnyomó részén téliesre sikeredett, faggyal, hóval. De így leátlagolva és lebontva egy adott térségre tényleg nem látni érdemi különbséget, ha csak még nem alakít valamit a március, de én erre már nem tennék fel egy garast sem! kacsint
#431341
Én ezért nem értem amúgy, hogy sokan csípőből nullázák az idei telet és agyon dicsőítik a tavalyit, holott olyan nagy különbség nincs köztük.
Tavaly otthon a november 30-ai egy napos 3 cm-es havat követően december és január összesen egy darab, 1 cm-es hótakarós nappal ment ki. Érdemi hideg sem volt február végéig, decemberben háromszor volt -6, -7 fok, de ezeken kívül még -5 fok alatt sem, januárban pedig nem volt hidegebb -3 foknál, és ezt a nagyszerű értéket is csak háromszor sikerült elérnünk, miközben csak úgy sorjáztak az 5 fok feletti maximumok. Téli nap pedig összesen 3 db volt február 24-ig. Aztán persze jött a február, ami meghozta a havat, de igazából hideg ott is csak 20-ai medi után volt, előtte - ahogy már írtam - egyetlen téli nap sem jött össze, és egyszer volt csak -5 fok, azon kívül többnyire -3 és +1 fok között szóródtak még a minimumok is.
Ezzel szemben most decemberben esett 7 cm hó, januárban többször 1-4 cm (bár az igaz, hogy ezek pár nap alatt rendre el is olvadtak), mindhárom hónapban volt/lesz pár -5 fok alatti minimum, (eddig) egyszer -10 fok is, bár téli nap (november 30-cal együtt) csak 5. Február persze téli szempontól valóban nulla lett, hiszen a sok fagyos nap ellenére már a 10+ fokos napok száma is 10 felett van, azaz tipikus márciusi idő jellemző gyakorlatilag egész hónapban.

De azért látszik, hogy a tavalyi tél becsületét egyedül a február végi havas medi, majd az arra érkező hidegbetörés mentette meg, ha az nincs, kb. ugyanolyan lett volna összességében az a tél, mint az idei, ha nem rosszabb (nem véletlen az sem, hogy az első összefüggő, országos hótakaró is csak március(!) első napjaiban tudott kialakulni).
#431337
Feléd egyáltalán nem volt hosszú tél, de máshol se nagyon. A december és a január jóval átlagon felüli hőmérséklettel teljesített, a február is,... bár már kevésbé (főleg a Tiszántúlon, mert máshol már azért negatívra sikerült), na a március keményen hideg lett, amit rögtön egy atom meleg április követett. Csapadék viszont tényleg volt bőven.

Az idei szezonban az átlaghőmérséklet fényévekkel hidegebb volt feléd, mint az előző szezon ugyanezen időszakában.

Mondhatjuk, hogy nálad az ősz volt nagyon hosszú tavaly télen!  laza

Adatok: Link (OMSZ)
#431336
Hogyne, olyan hosszú volt, hogy decemberben, de főként januárban 17-18 fokok is előfordultak. nevet Most ehhez képest viszonyítsd. Mondjuk úgy inkább az a tél megkésve, de bepótolta márciusban amit elfelejtett decemberben és januárban. Csak az már akkor sem ugyanaz. A rengeteg csapadék az oké, de főként a február és a március hozott nagy csapadékmennyiségeket. 

Idén ehhez képest a december, de főként a január produkált egy közel átlagos téli időt az ország egy jó részén. A tavalyihoz nem lehet hasonlítani, hiszen ott csak ilyenkor kezdődött a tél igazán.
#431334
Délkeleten több mint 100 mm hiányzik 0-100 cm mélységben.
Link
Ez a tél tényleg nem volt csapadékos.  
A tavalyi nekem jobban tetszett, rengeteg csapadék, változékonyság, és hosszú tél volt.esohavazashideg 
#431333
Itt,felénk annyira mélyen van most februárban a talajvíz szint,mint a legaszályosabb nyarak idején szokott!  Pedig a januári hó elolvadásakor még úgy tűnt,hogy nagyjából pótlódott a talajvíz hiány.De nem,ez a februári száraz enyhe szeles idő abszolút nem hiányzott.A decemberi,januári havas időjárásnak kellett volna folytatódni.     Ez a február 1-es osztályzatot érdemel,le is rontotta a téli átlagot.  Most is csak 2 napos száraz hideget tud kipréselni magából,aztán már jönnek is a tízen fokok.
#431297
Nálunk bőven van nedvesség a talajban, ezért igazán hálás dolog ez a tél végi kegyelem (esőmentes idő). Nem írtam hőmérsékletekről, szélről meg egyéb, általad ide kevert dolgokról. Kimelj meg a "mi lehet" fogalomkörtől, továbbá tartótkodj a személyeskedő megnyilvánulásoktól! Nehogy azért kelljen már f@sban fetrengeni március végéig, mert  húsz mm csapadék hiányzik a a talaj mélyrétegeiből, és nehogy bozóttűz legyen. Nekem ez így tökéletes, az se zavar ha hidegebb időjárással jön, sőt az se ha gyorsan szikkadó, kisebb csapadekokkal telik. Sok szelet, és csapadékot... Hozzád. 
#431289
Ha jobban utánanéztél volna, akkor nem írnál ilyen zöldségeket. Azért!
OMSZ agrometeorológiai infók : Link
Különösen kiemelendő ez a néhány sor : 
"Csapadékra pedig továbbra is szükség lenne, mert bár az őszi nagy hiány után már sok pótlódott a talajban, de nagy területeken még mindig jelentős (60-90 mm) mennyiségre lenne szükség (9. ábra). A folytatásban várható nagyrészt száraz időben fokozatosan nő a száraz fű és bozóttüzek esélye. De ha a talaj felszíne kiszárad, akkor a szeles időben porviharok is előfordulhatnak majd, melyek a talaj felső rétegét elhordják, majd gödrökben, akadályok mögötti szélárnyékban pedig felhalmozzák."

Olyan az elmúlt 1 hét időjárása, mintha 1 hónapot ugrottunk volna előre, mondjuk március közepére a naptárban.
Nem is csoda, hogy kezdődik a szezon sajnos. Elég volt mindössze 1 hét száraz idő sok napsütéssel, alacsony páratartalommal, és az első erős széllökésekkel kísért napon, tegnap febr. 20-án szerdán már fel is ütötte a fejét az első tűzeset Pilisvörösváron. Ez : Link  Link
#431285
vidám  Te még nem vetetted el a borsót?!

Azért nem ártana a talajba egy kis víz,  itt Bp. legalábbis elég száraz...  és tavaszra is érvényes a könyörgés.  nevetnevet
Szomszédasszony ki akarta nyitni a kerti csapot...a vízórát jól bebagyuláltam, és lebeszéltem a nyitásról, mondván h. amit ma meglocsol, az hét végén szét fog fagyni.  fazik
#431282
Ehhhnye már , de szemtelen vagy!
.......
Más: Ugyan mi a hónaljmankós ....   ... nek kell azt a ....lt esőt ide könyörögni?! (Avagy szoktatok ti kertet,  földet , stb .  művelni?!)  Mi a ....  betyár .... az február végén? Ugyan mi lenne ha majd akkor esne amikor kell (végre!) , az elmúlt évek gyalázatosan száraz tavaszai után. Nem kell ide egy mokknyi eső sem , majd csak a jövő hónap vége felé. Sokakat megzavart ez a "tavaszi" idő, szerencsére jön egy kis korrekció azért....fazik
#431272
Kiszáradt a tóból mind a sár, mind a jég,
Az szegény Mátyás is törheti a  - fejét.
Adj Istenem Uram, szép csöndes esőt,
Szegény birge nyájnak, jó legelő mezőt...
#431270
Csak egy kis adalék a globális felforduláshoz
Az időjárás az észak féltekén itt a piros hol a piros-t pontosabban itt a hideg hol a hideget játszik...
Link
850 -en a -20-as izoterma déli határa Nashville-nél van ami kb. Tunisszal van egy szélességi körön
...ja és mind ez tavaszébresztőként, március másodikán. Ez még akkor is húzós, ha tudjuk, hogy ott nincs Golf-áramlat, és sokkal több a hidegleszakadás.
#431268
Jól egybevág az általad említettekkel ez a cikk (Noli billentyűzetéből) a floridai mangrove-erdőkről: Link
A trópusi ciklonok szelein terjed északra a mangrove-erdő, hogy aztán a néha Floridáig lenyúló jól ismert észak-amerikai hidegbetörések visszavessék délebbre.
#431267
Ja, akkor nem fogtam sz iróniát, korán volt vidám
#431265
A lényeg: a globális felmelegedéssel kapcsolatban sokan arról beszélnek, hogy hatására a mezőgazdasági növények termeszthetőségének határa északabbra/délebbre tolódik. Más vélemények - pl. az enyém - szerint, amíg a poláris, szubpoláris térségben hidegmagok alakulnak ki, addig bármikor jöhet olyan hidegleszakadás, ami rövidre zárja ezt a tolódást. Hiába magasabb az átlaghőmérséklet, ha elég egy-két zord éjszaka, hogy kinyírja a növényt.
#431264
A "globális felmelegedés" lényege, hogy gyakoribbá válhatnak a szélsőséges időjárási események. Ebben ott van bőven a késő tavasz fagykár is. Nem csak az októberi 27, és a novemberi 25 fok. A hangsúly a szélsőségeken van, abba pedig akár egy fagyos április is belefér. Aztán az már más, hogy utána nyáron lehetnek 35-40 fokok is és a mérleg másik oldalára kerülünk, majd egy deka csapadék sincs napokig, súlyos esetben hetekig. Máskor meg beüt egy 2010-hez vagy 2014-hez hasonló trópusi időszak, felhőszakadásokkal, özönvízzel.  Az viszont biztos, hogy régen is voltak ilyen időszakok, csak nem fújták fel így, mert még nem volt internet és ilyen sikerhajhász média.
#431263
Akkor én nem értem nyelvnyujtas
#431262
Semmi.
#431261
Ha raktam volna vesszőt a felmelegedés szó után, akkor populista lenne. nevet
#431258
A második mondat nem kicsit populista, de ezt te is biztosan tudod vidám
#431256
Mi köze van a melegedő klimanak egy hidegbetöréshez? 
#431250
GFS egy katasztrófa hagyjuk már...
#431249
925 hPa-on a Dunántúlra -9, -11 fokot, a Dunától keletre -11, -13 fokot vár az ECM szombat reggelre. Viszont mivel a hideggel együtt jön ránk az 1040+-os AC is északról, így elég magasan, 890-940 m között lesz már ez a szint akkor. És mivel nem lesz annyira lábas a hideg, én még mindig azt mondom, hogy nem nagyon lesznek -10 fokok a dombokon.
#431248
A GFS még annyit sem vár, mint az ECM!
A -4,-5 messze van a -10 foktól, ráadásul nem fagyzugról van szó, hanem pont fordítva.
Hogy a csudába nem várnak hidegebbet a modellek?
#431244
Pedig pont az amúgy éghajlatilag is jellemző márciusi-áprilisi fagyok azok, amik visszafoghatják a növények megindulását.
#431242
Ha leírnám azt, amit gondolok az időjárásról, azt úgyis kimoderálnátok, úgyhogy nem írom le duhos
Bár ha kipontozom: mi a b........ . .... ..  ....... .. .. .......ját kell ennek a hidegnek meg a következőnek bejönnie?
Vajon felénk, Zalában mennyi lehet a dombokon a minimum?
Az ECM -6 fokokat vár, egyenletes eloszlásban kiterjedt területeken, hó nem lesz sem nálunk, sem északra tőlünk, szél lesz szombat reggelre, vasárnapra elcsendesedik.
Ha szombat reggelre széllel -6 fok lesz, hogy a csudába lesz -5 vasárnap reggelre leálló széllel?
Lehet -10 a dombokon vajon minimumként szombat vagy vasárnap reggelre?

Aztán csak hogy örüljünk, gondolom utána jön a következő menet!

Utolsó észlelés

2025-07-19 20:14:04

Aba

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143249

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.