2025. július 27., vasárnap

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#322014
"A márciusi komoly hidegbetörések óta pedig semmi extra!"

No, azért ez nem egészen így van, hála Istennek. Extra, látványos dolog, ami "nagyot szól", tényleg nem volt azóta. De a kisebb jelekre is oda kell figyelni. Például 2014 dec. 30-án szinte az egész országot beterítette a -15 fokos T850, ami szokatlanul zord hidegnek számít.
Aztán ott volt a tavaly december végi eset is, amikor -20 fokos T850-et tartalmazó szárazföldi hidegtömeg közelített meg keletrõl, és csak kevésen múlt, hogy a "nagyja" elment ény felé, és nem jött fölénk. A porhó ekkor nálam -8 fokban esett, ami errefelé egyáltalán nem gyakori. A 2014-es esetben pedig a késõ esti órákban Pécs mellett -18(!) fokot mértem.
A baj inkább az volt ezekkel a telekkel, hogy a jó szinoptikai helyzetek nem tudtak tartósodni, a rosszak viszont igen. De, szerintem, lesz ez még máshogy is. A rövid, de bõdületesen hideg epizódok számomra azt "súgják", hogy a télben, mint évszakban, bizony most is megvan a potenciál.
#322008
De azért hozzátartozik az igazsághoz,hogy itt a tiszántúlon,illetve az ország nagyrészén összességében a 2012/13-as tél is gyenge volt!A márciusi komoly hidegbetörések óta pedig semmi extra! nevet
Az elmúlt télen pl. volt egy gyenge porhavas hóesés erõs fagyban 3cm havat hozott,és ennyi!
#321972
Igen, mert a blocking nem garancia a hidegre, csak lehetõség. Vagy a hideg jön le akkor északról, vagy a meleg jön fel délrõl.
#321970
A 2012 február eleji esemény nem egyszerûen tartósabb, nagy hideg volt, hanem teljesen extrém helyzet. Ilyet egész életemben, ezzel együtt, talán 4-szer láttam (eltekintve az 1962-es, 1963-as és 1964-es zordulatoktól, melyekre, lévén 2-3-4 éves, nem nagyon emlékszem.
Ugyanilyen mértékig döbbenetes volt a 2013 márc. 14-15-i, szállított faggyal járó hóorkán.
Szóval, nincs ám olyan messze visszafelé az idõben a hideg tél!
Az elmúlt szezonokhoz hasonló, 1-2-3 enyhe teles sorozatok pedig ismétlõdõen szoktak jelentkezni. Utánuk eddig még mindig visszatért a rendes, sõt nemegyszer a zord tél.
#321968
Ennek ellenére nagyon enyhe tél volt.

[mod - coontac]
#321967
Meg csak nyar vege van, messze meg a tel.
Jelen esetben meg szerintem semmi hatasa, befolyasa nincsen a melegebb Atlanti - ocean vizenek, plane nem Magyarorszag idojarasara.
Eleg ha kemeny tel ut be Eszak - Ameikaban, es racsorognak a ciklonok az enyhebb vizfelszin fole, es nekunk kedvezotlen aramlas eseten maris meg van az ujabb enyhe, alig valamit ero tel.
Most vannak biztato pozitiv mozzanatok , mint ahogy az elmult evekben is, aztan mekkora koppanas lett mar mindig.

Leirni is szornyu, de utoljara nagy, tartosabb hideg 4 es fel eve, 2012. februarban volt.
Nagy teruleten, nagyobb havas szitu pedig 2013. elso harmadaban, tehat 3 es fel eve. Elkepeszto!
#321962
Oké, nem volt 100% ciklon, de inkább volt domináns, mint nem.
Ami viszont végig kitartó volt, az az erõs északi jet. Aztán hogy ennek mennyi köze volt az El Nino-hoz, nem tudom. Mindenesetre a ránk gyakorolt hatás inkább volt zonalitás jellegû, egy pici január eleji etap kivételével végig.
De most legalább El Nino nem lesz, ennek viszont erõs köze van a tavalyitól eltérõ anomáliákhoz, nyilván.
Legalább abban bízhatunk, hogy a tél jellegû eltérõ lesz.
A legjobb egy jó gyenge, összevissza hullámokat, hurkokat vetõ jet lenne nevet
#321960
"mert irgalmatlan ciklonos lett a tél, full zonális volt végig"
Ez így nem igaz.
December valóban zonalitással indult, de már a hónap közepén volt egy rövidebb megingás, amikor mélyen lenyúltak a ciklonok az Atlanti-óceánon, éppen a hidegebb víz felett. Link Link Aztán utána megint jött egy zonális etap, de a hónap legvégén újabb blocking alakult ki, ami megelõlegezte a január eleji hideg idõt. Link És maga a blocking gyakorlatilag egész januárban kitartott, csak mi hol elõoldalon, hol hátoldalon voltunk. Link Link Az emlékezetes hurrikán, blocking nélkül ez sem tudott volna kialakulni: Link Aztán még blocking: Link Link Január legvégén indult be újra a zonalitás, nagyjából pont 1 hónappal az után, hogy decemberben véget ért: Link Aztán bõ 1 hét múlva már elkezdett megint behullámozni a jet: Link Február közepére pedig jókora blocking lett megint: Link Ez kisebb megingásokkal ki is tartott a hónap végéig: Link Link Link
Szóval az elmúlt télen nagyjából fele-fele arányban volt zonális és blocking helyzet, abszolút nem volt full zonalitás.
#321959
Ciklon tudtommal ott generálódik, ahol nagy a hõgradiens. De ez rém bonyolult dolog, mert pl. a futóáramlás sebessége és helyzete is belejátszik, ami viszont már féltekei jelenség.
#321958
Az attól függ, hol generálódik a ciklon kacsint
A pragmatizmus azt mutatja, hogy a tavalyi felállás nem volt jó (beégtünk az örömködéssel), mert irgalmatlan ciklonos lett a tél, full zonális volt végig (icipici szünet ha volt benne).
Próbáljunk ki egy másik felállást idén laza
#321957
Nem a melegebb víz hozhat több ciklont az erõsebb, északról érkezõ hõkontraszt miatt? Mintha tavaly örömmel ünnepeltük volna a hideg vízfelszínt...
#321945
Érdekes, hogy idén nem nagyon tudott felmelegedni a Földközi-tenger, hiába a nyári anticiklon uralom ott. Link Csak a keleti-medence melegebb az átlagosnál, az sem sokkal. Ez is jól mutatja, hogy idén elmaradtak az Észak-Afrika felõl felnyúló erõs melegnyelvek.
A tavaly ilyenkori helyzettel összehasonlítva pedig elég markáns a különbség az északi sarkvidéken is. Link Az akkori egyöntetû, nagy pozitív anomália most csak kisebb régióban lelhetõ fel, Szibériától északra pedig nagy területen hidegebb a víz az átlagosnál. Kíváncsi leszek, ennek lesz-e valamilyen kihatása a télre.

Utolsó észlelés

2025-07-27 09:04:00

Kõszeg

21.7 °C

00007

RH: 78 | P: 1007.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143603

Hírek, események

Hőség, záporok, zivatarok, minden, ami csak belefér!

Időjárás-változás | 2025-07-23 14:45

pic
A következő napokban átmenetileg fokozódik hőség és egyre több záporra, zivatarra készülhetünk, amit egy hidegcsepp és egy hullámzó front okoz majd.