2025. július 26., szombat

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#321065
Megerõsítem, hogy itt, a Balaton keleti medencéjénél a tegnap esti zivatarlánc átvonulása után elég hosszú szélcsend következett.
Egyébként pl. télen, egy "faékes" egyszerû hf átvonulását a szimpla megfigyelõ is, akinek egy barométeren, hõmérõn és a saját józan eszén kívül semmi más nem áll rendelkezésére, elég pontosan megadhatja.
Egészen más a helyzet nyáron, a hidegfront környezetében elõforduló konvektív jelenségek (pl. gust front) miatt. Ember legyen a talpán, aki mûholdkép és szinoptikai térkép nélkül ilyen helyzetben meg tudja saccolni a front helyzetét. De azt hiszem, ennek olyan döbbenetes gyakorlati jelentõsége nincs is.
#321063
Egyértelmû, hogy külön volt az instab (továbbra is szállítószalagra gyanakszom, még ha nem is olyan markánsra, mint amikor ilyen helyzetek vannak Link ) csirái, már Szlovéniában is meg voltak délután 3-kor és akkor hol volt még a hidegfront.
#321061
front és konvergenciavonal ala OMSZ

Front:

"Különbözõ tulajdonságú légtömegek közötti viszonylag keskeny határfelület. Frontok érkezésekor a hõmérséklet rövid idõn belüli megváltozásával párhuzamosan a szél erõssége, iránya és a levegõ egyéb állapothatározói (pl. légnedvesség) is ugrásszerûen megváltozhatnak."

KV:
"A levegõnek a talaj közelében megfigyelhetõ összeáramlása, majd feláramlása egy néhány 100 km hosszú képzeletbeli vonal mentén, gyakran idõjárási frontoktól távolabb. Megfelelõ nedvességtartalom, instabil hõmérsékleti rétegzõdés esetén sokszor intenzív gomolyfelhõ-képzõdés megy végbe, és záporok, zivatarok alakulnak ki."

Tegnap este volt egy jó órás késése az északnyugati szél érkezésének a zivatar átvonulásához képest, szerintem ez a tegnapi zivatarvonal végig a hidegfront elõtt 40-50 km-rel felépült konvergencián alakult ki.
Érdemes megnézni az OMSz-nél a siófoki adatsort, azon szépen látszik, hogy a konvergenciavonal áthaladása után még visszafordult a szél délkeletire- Link

A pécsi adatokon ez nem látszik, mert a vonal épp északkeletrõl érintette a várost, engem pont a vége csípett el.
#321060
Abban én is maximálisan egyetértek, hogy ez komoly helyzet volt. nevet Ami talán meglepõ volt, hogy nem északnyugatról, hanem nyugatról jött az instab, így egy kicsit délebbre ért a vége, de nagyjából úgy zajlott minden, ahogy a modellek várták, még a rendszer idõpontját is elég jól belõtték. Ahogy tegnap írtam, az ECMWF egyébként pedzegetett egy nyugatról érkezõ rendszert is már több nappal elõtte, csak korábbra, 15 UTC környékén.

Hogy a front hol volt, azon valóban lehet vitatkozni. De itt a Kárpát-medencében ez szinte mindig így megy, az össze-vissza behullámzó-elõrelöttyenõ-mittudoménmégmitnemcsináló hidegfrontok miatt. nevet
Én az adatok alapján most azt mondom, hogy az instab inkább külön volt tõle elõtte, bár az esti északnyugati zivatarok valami belöttyenõ talajfronthoz kapcsolódtak elvileg, majd abba "rongyolt bele" az instab nyugat-délnyugatról. Viszont maga az instab biztosan nem a fronton alakult ki délután, mert akkor az még egy Alpokkal odébb volt. nevet

A 850-es lehûlést is elõidézhette egyébként az instab, magával a csapadékkal is, mivel telítettebbé válik az a szint, így a hõmérséklet ott is lecsökken az ottani harmatponthoz közeledve.
Zágrábban pl. így alakult a 850 hPa-os hõmérséklet, harmatpont és páratartalom 12 UTC-kor, majd 0 UTC-kor:
17.0 12.6 75
15.0 13.2 89
Bécs még durvább, ott szárazabb levegõre jött a dolog, bár oda akkorra már lehet, hogy maga a front is elért:
19.2 5.2 40
11.4 11.2 99
Budapesten sajnos nem volt szonda éjfélkor, Szegedre pedig még nem ért oda addig a cucc, ott még akkor is 20 fokos T850 volt 43 %-os Rh850-nel.
#321059
Látom most már a szöveges adatoknál.

A frontanalíziseknél már máskor is elõfordult, hogy össze-vissza adták meg a frontok helyzetét, aztán meg kiderült, az egyik szolgálat a talajfrontot, a másik a 925-ös frontfelületet, a harmadik meg a 850-eset tünteti föl a térképeken...

Ehhez képest a GFS reanalízisen még 850 hPa-on is ott van a többfokos hidegadvekció 18UTC és 00UTC között, ez azért továbbra is érdekes szerintem.

DE mivel nem szokásom a forgalommal szemben haladni, ezért elfogadom a véleményeteket, ezek szerint tévedtem. nevet

Viszont visszatérve a kiinduláshoz, amiben semmiféle fronthelyzet, meg MNSZ, meg ilyesmi nem volt, továbbra is tartom, semmivel nem lett ütõsebb ez a konvektív akció, mint ahogy pár nappal korábban is kinézett. Sõt, a kisebb szélnyírás miatt valsz. inkább gyengébb lett, mert néhány gyanús elemet leszámítva határozott szupercellás esemény nem történt, pedig korábban ilyen modellkimenet is volt, nem is egy.

Floo-tól idézve:

"Vasárnap este egész jó kis zivataresély néz ki, akár szupercella sem kizárt errefelé."

"Na hát végre ismét volt valami, amit nem vártunk, legalábbis ennyire komoly zivatarokat nem.
Sem mi sem a modellek."

"marhajól nézett ki nem volt szupercellára utaló jel de biztos volt köztük az is"

Akkor most lehetett volna szupercella is, de mégsem lett vagy talán igen, de sokkal durvább lett az a lényeg. nevet

Én már hét közepén elkezdtem örömködni, hogy pont Móron leszek vasárnapról hétfõre virradóan, aztán majd fotózok. Na az utóbbiból nem lett semmi ugyebár, de nem viccbõl, meg hasraütésbõl írtam, hogy napok óta nagyon jó és erõs helyzetnek nézett ki. Aki szerint ez nem így volt, az egyszerûen csak hazudik. nevet
#321057
Budapest 1014 hPa-ról 1010 hPa-ra ment vissza, és ott a korábbi 1013 hPa feletti területbõl 1011 hPa alatti terület lett. Emellett Siófok 1014-rõl 1013-ra csökkent 1 és 2 óra között, Paks pedig 1013-ról 1012-re ugyanekkor.

Egyébként ahogy nézem, 0 UTC-kor az összes frontanalízis Budapesttõl északnyugatra rajzolta a frontot, sõt a magyaron kívül a többi (ZAMG, UKMet, DWD) még az országhatáron is kívül, és a zivatarrendszert egyszerû insabilitási vonalnak mutatta. Link Link Link Link
A radar alapján az instab ekkor már a Tisza vonalában volt. Link
Engem ezek meggyõztek, hogy az egész instab prefrontális volt.
#321055
Az OMSZ térképein én sehol nem látok 3 hPa-os nyomáscsökkenést a Dunántúl keleti részén a zivatarlánc mögött.
#321054
Az instabilitási vonalak mögött is simán lehet 2-3 hPa-os nyomásemelkedés, szóval ez még nem feltétlenül jelenti a frontot. Sõt, most, hogy én is megnéztem, az instab után a Dunántúl keleti felén még 1-3 hPa-t visszacsökkent a légnyomás, csak valamikor kora hajnalban kezdett újra emelkedni. Így lehet, hogy valóban nem pontos az ábrám, de azért, mert késõbb jött a hidegfront. A térképek alapján teljesen úgy tûnik, mintha csak szimplán az instab zivataros magasnyomása vonult volna végig elõször kelet felé, és jóval késõbb jött volna a front.
Nyomástérkép, illetve ugyanez széllel 23 és 4 óra között: Link Link A Duna vonalában és attól keletre keleties szél lett az instab mögött, 3-4 óra körül, majd utána jött a nyugatias.
Szóval az sem kizárt ezek alapján, hogy az egész instab a front elõtt volt, és kicsit visszavetette a frontot (ami egyébként nem lenne példa nélküli).
#321053
Ez így biztos, hogy nem jó.

Különösen ajánlom figyelmedbe a nyomási depresszió tengelyét: Link

Ahová te rajzoltad 22:30-ra a hidegfrontot, ott akkorra már 3 hPa-t (1009-1012) emelkedett a légnyomás...
#321022
Így van, szépen belerongyolt az instab a talajfrontba, felettem alakult ki pont egy piroska, centis jég, csapkodó villámok, felhõszakadás és szélvihar kíséretében, nagyon hiányoztak már az ilyen rendszerek.
Mondjuk talán azért nem volt még ennél is durvább a helyzet, mert elõbb futott ki a talajfront minthogy az instab ideért volna, így eléggé le tudott hûlni a levegõ ahhoz hogy ne tudjon erõsödni az instab.
#321021
Itt 20:20 körül fordult a szél, majd ezután 1 órával jött meg a vonal, akkor volt átmenetileg nyugati-délnyugati szél(vihar) még sacc 15 percig ahogy jött a burst..
Este néztem én is a radart, hogy itt a fõ eseményt inkább a délnyugatról érkezõ vonal adta, mint a talajfront által triggerelt rendszer, bár addigra már az is csapkodott rendesen.

Mindenesetre szép nap volt ez, végre egy kézzel fogható rendszerrel, reméljük az augusztus még villant pár ilyet, kezdetnek a várható nyári meleg tökéletesen megteszi. kacsint
#321015
Ez micsoda volt, ha nem MNSZ:
Link
?
Ja ez meg a konvergencia volt hozzá:
Link
Link
#321004
Ez azért nem ilyen egyszerû szerintem. A szlovén-osztrák rendszer mindenképp a front elõtt volt, és utána az ment tovább keletre, igaz az északi része valóban összekapcsolódott a fronttal.
Én valahogy így gondolom: Link Itt szerintem akkor vonult át a front, amikor a második hullám kialakult délkeletre 10 óra körül, legalább is akkor lett északi a szél. Az instab után nyugati volt, majd rövid idõre le is állt (9 óra körül).

Szerk.: Szlovák radar animáció: Link
#320998
Milyen MNSZ robbanás? A front elõtt szinte semmi nem volt, a rendszer meg azon alakult ki.
#320985
Az elmúlt kb. 3 napban tuti nem adott a most tapasztaltakhoz még csak hasonlót sem az ECM.(de más modell sem) Lehet, hogy elõtte igen, de az akkor csak a "vakok szerencséje".... laza
#320979
Ez nem igaz. Friss ECM-en volt elõször ilyen formában:
Link
Ma reggelin nyom nem volt MNSZ robbanásnak:
Link
Szombat reggeli alapján meg fõleg:
Link
#320968
Na hát végre ismét volt valami, amit nem vártunk, legalábbis ennyire komoly zivatarokat nem.
Sem mi sem a modellek.

Jaj de nem is bírom elemezni, olyan gyorsan történt mindent, cellák jöttek mentek keletkeztek dörögtek villámoltak esett az esõ elállt megint esett szakadt a jég rengeteg esõ volt összevissza villámlott igen durva volt 90 %-ban felhõvillám volt és nagyon furcsán dörgött inkább csak morgott marhajól nézett ki nem volt szupercellára utaló jel de biztos volt köztük az is jönnek a képek.
Lecsapók miközben rommá áztam Link Link Link
A legdélebbi cella felhõvillámok által megvilágítva Link
Ahogy elállt az esõ 5 perc múlva csillagos ég lett, csodaszép volt a távozó rendszer.
A hátuljából egy felhõvillám Link
Templomos tornyos Link
Kellene egy jó fényképezõgép.

Utolsó észlelés

2025-07-26 01:32:44

Csesznek

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143417

Hírek, események

Hőség, záporok, zivatarok, minden, ami csak belefér!

Időjárás-változás | 2025-07-23 14:45

pic
A következő napokban átmenetileg fokozódik hőség és egyre több záporra, zivatarra készülhetünk, amit egy hidegcsepp és egy hullámzó front okoz majd.