2025. július 06., vasárnap

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#314221
Olvad a jég, jönnek az óceánok! nyelvnyujtas
#314220
Tipikus tavasz végi, nyár eleji felállás. Jellemzõje a fejlett, mélyre nyúló, stagnáló teknõ Nyugat-Európában, amit a még jelentõs grönlandi hidegdepó és a már meleg mediterrán medence együttesen hoz létre. Tõrõl metszett "nagymeridionális" helyzet. A ciklon(ok) nem helyezõdik/helyezõdnek át, ezért a hátoldal sarki-tengeri hideglevegõje szépen megkerüli délrõl a centrumot, elárasztja Spanyol és Olaszországot. A magasban az elõoldalra is átnyomakodik, az ottani meleg, nedves légtömeg fölé kerülve bõdületes labilitást okoz, ami teknõ-közeli nagy nyírással párosul. Ilyen helyzet okozta pl. az 1972 májusi dunántúli igen súlyos viharokat, a balatonfüredi sétány platánsorát kivégzõ tornádót.
Ugyanakkor az álldogáló ciklon teljesen "felpödri" északkeletre, északra a meleg levegõt. Ezért van az észak-európai meleg, a teljes "fejreállás"
#314216
Ebben teljesen igazad van!
Félig viccbõl, ironikusan irtam!
Mondjuk a spanyoloknál egy hétig 15 fokok voltak minden nap, persze nem mindenhol, de biztos az is vitt le az átlagból.
Bár ha voltak 30 fokok is akkor lehet nem.
Közben Angliában és a svédeknél norvégoknál 23-26 fokok is voltak.
Mint a 2014-es nyár, ami az olaszoknál katasztrofális turistaszezont hozott, a balti államokban meg melegrekordokat
Ezek a fejreállások durvák, még ha átlagban a melegebb felé billen is a mérleg nyelve.
#314212
Igazad van. De én továbbra sem beszéltem globális felmelegedésrõl, annak ok-okozatairól, hogy milyen hatása lesz az olvadt víznek késõbb, vagy a füst mennyit fog vissza a melegedésbõl.

Floo írására reagáltam, azért mert nálunk (tartósabban) hûvös (volt) az idõ, nagy térségileg ebbõl konzekvenciát nem lehet levonni.
#314208
Kanada erdõtûz = kevesebb erdõ, nagyobb lesz a póluson a napfény visszaverõdése, ez globális hûlést segítõ folyamat. Természetesen ez csak egy csepp a nagy folyamatok tengerében.
#314207
Nem szerepelnek a globális felmelegedés szavak a kommentemben, de nem baj. laza Olvasd el még egyszer. Aztán kiszámoljuk hány km2 jég olvadt el a maximum óta. kacsint
#314206
Azt viszont ne felejtsd el, hogy a nagy mennyiségû sarki-jégtakaróból származó, megolvadt édesvíz az Atlanti-óceán sós vizébe kerülve óriási mennyiségben, olyan folyamatokat indíthat el, amelyek a visszájára is fordíthatják a dolgokat. Nem kell mindig minden helyzetbõl globális felmelegedésre gondolni. Elsõsorban oroszok "találták" ki ezt az elméletet, melynek nem tudom mennyi a valóságalapja, de érdekes elgondolkodni ezen a lehetõségen is. Itt került elõ tõlük korábban a várható kis jégkorszak elmélet is. Mindenesetre érdekes dolog, mihez kezd a sok hideg édesvíz az Atlanti - óceánba vándorolva. Itt most közel sem a Golf-áramlat leáll címû hülyesége gondoltam!

2012-ben rendkívüli mértékû olvadás volt az Arktiszon. Olvastam õsszel, hogy augusztusban rekord méretû területen olvadt a jég, a sarkvidék 98 %-án egyszerre volt tapasztalható jégolvadás. Ilyen korábban még nem fordult elõ.
A tudósok egy része, a 2013 elsõ negyedében, az északi-féltekén nagy területen egy idõben tomboló kemény telet a fent leírt jelenségnek tulajdonították. Persze ez csak egy lehetséges ok a többi dolog mellett.
#314205
No igen. Csak az a helyzet, hogy az északi-féltekén mi lassan hónapok óta, ahhoz a kisebbséghez tartozunk ahol a makrokép beragadása és a maradék hideg csordogálása miatt hidegebb az idõ az átlagnál.

A döntõ többségnél melegebb vagy jóval melegebb az idõ az átlagoshoz képest(Kanadai erdõtüzek...), nem hiába az Arktisz jégtakarójának a kiterjedése, az újkori mérésekhez képest rekord alacsony, mélyrepülésben van. Illetve ezzel összefüggésben északon is a hideg, a naptárhoz képest is vérszegény.

Tehát nagy következtetést Becsehely mikroklímája alapján a nagyobb kiterjedésre, folyamatokra nem érdemes tenni.
#314201
Akkor ennyi erõvel egyik helynek, egyik hazának sincs köze a globális felmelegedéshez, mert minden hely, minden haza porszem a globálishoz képest!
#314200
Mi köze van a globális hõmérsékletnek, az ahhoz képest porszem nagyságúnak sem mondható hazánkhoz képest?

A hónap végére egyre inkább úgy tûnik, hogy átalakul a 2 hónapja verkliben kattogó makrokép.
#314192
A vártnál jóval több maradt a felhõ, így nem hogy fagy, még 5 fok alatti minimum is alig lett. Viszont így a maximumok alacsonyabbak lehetnek, ha nem oszlik fel gyorsan a felhõzet.

Utolsó észlelés

2025-07-05 23:58:07

Romhány - Dózsa György út.

13.3 °C

00000

RH: 70 | P: 1017.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142121

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.