2025. május 13., kedd

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#18730
Látom, nem hagyod magad meggyõzni. Elõször is: Hellmann csapadékmérõt, amit az OMSZ használ nem lehet kiskereskedelmi forgalomban kapni. Amit egy helyen lehet kapni, az nem Hellmann, csak hellmann rendszerû csapadékmérõ, de a felfogó felülete kisebb mint az eredeti Hellmanné. A Hellmann csapadékmérõ mérõhengere egyébként 0,1 mm-es felbontású és hitelesített mérõhenger.

Ami pedig a pontosság fogalmát illeti: Minden mérõeszköznek van valamilyen pontatlansága az etalon mértékhez képest. Hogy az mekkora az nem attól függ, hogy milyen felbontással jelzi ki az értéket, hanem attól hogy az etalonhoz képest mennyi az eltérés. Sajnos a mai digitális világban hajlamosak arra, hogy a digitálisan kijelzett értéket valóban annyinak is gondolják. De arra már nem gondolnak, hogy hogyan mûködik az eszköz, mi az ami a mért értéket az etalonhoz képest számszerûsíti.
Konkrétan: egy digitális hõmérõben egy termisztor az, ami a hõérzékelõ elem. Röviden ez egy ellenállás, és az ellenállás értékének a változása alapján mérjük a hõmérsékletet. Az olcsó hõmérõkben ennek az elemnek a pontossága a névléges értékhez képest akár 5-10 %-al eltérhet. Egy precíziós hõmérõben ez az eltérés max. 0,1%. Ez pedig a mért érték pontosságát határozza meg. Vagyis hiába van mindkét hõmérõnek 0,1 °C-os felbontása, mért értékek pontossága nem azonos. És ha már ennyire belementem a részletekbe, még azt is meg kell említeni, hogy ezeknek a varisztoroknak nem lineáris a hibájuk, ezért az eltérés lehet pozitív és negatív is a mérési tartományon belül. Magyarul a mérési tartományon belül mutathat többet is meg kevesebbet is mint a valós érték.
#18725
De amit Hellmann név alatt lehet kapni azok milliméteres felbontásúak kertész, miért vettünk helltakit a hellmann helyett ?!?!
Azért mert a hellmann mérõk most pontosak ugyan de mm.-eket a mérõhengerek....

Tök mindegy, csak példaként írtam a felbontást a digitális mérõnél lehet értelmezni értelemszerûen.
#18724
Jézusom! A Hellmann csapadékmérõ felbontását a hitelesített tizedfelbontású mérõhenger adja nem maga a mérõedény, lsd. OMSZ-nál használatos Hellmann mérõk.
#18722
Már leírtam néhányszor, de most megismétlem (ismétlés a tudás anyja). Két teljesen külön fogalom egy adott mérõeszköz kijelzõjének a felbontása, és a pontossága. Az itt részletezett mûszernek is 0,1°C a hõmérséklet felbontása, ennek ellenére a pontossága +-1°C. Vagyis hússzoros az eltérés a kettõ között. Pl.: 20,0°C kijelzése esetén az akár 19,0°C, vagy 21,0°C is lehet.
Kár azon lovagolni, hogy ha a felbontás kicsi, akkora az azt jelenti, hogy pontosabb is. Ez kb. olyan mint amikor a gyerekek egy személyautó km óráján lévõ max. sebesség érték alapján azt mondják, hogy annak annyi a végsebessége.

Utolsó észlelés

2025-05-13 21:31:41

Budapest IV. - Káposztásmegyer

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139635

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.