2025. május 06., kedd

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#16214
Köszönöm !
(ha nem otthon vagy meg tudod nézni...? szegyenlos )
#16213
Akkor sorban! nevet

1. Annak, hogy tegnap reggel csak 11 adatot láttál, igazán egyszerû oka van: délen, délkeleten nem volt hó. Valóban, ahogy írtad is, csak akkor került fel az adat, ha van hó az állomáson (legalább folt vagy lepel). Azaz így most kimaradt Pécs, Kecskemét, Szolnok, Békéscsaba, Szeged, Debrecen, sõt a Dunántúlon Siófok is, ott sem maradt meg még csak folt sem reggelre.
2. Ha jól látom, Tés ezúttal is szerepel - tegnap 14, ma 9 cm -, Kab-hegy viszont valóban nem. Ezeken a helyeken valóban elvileg automata hóvastagságmérõ van, ahogyan Pécs-Árpádtetõn is, illetve azt hiszem, talán még egy helyen(?) az országban. A pontos mûködési elvét nem ismerem (minden bizonnyal hasonló elven mûködik, mint a felhõalapmérõ, vagyis egy kibocsátott jel visszaverõdik, és a kettõ között eltelt idõbõl számítják ki a távolságot, jelen esetben a hóvastagságot, de ez csak tipp), illetve a jóságáról pedig annyit tudok, hogy finoman fogalmazva vannak problémák vele. Hivatalos éghajlati adatokként szerintem még nem használják ezeket, legalábbis nagyon remélem...
3. Az utolsó csapadék-részadatok jelenleg az október végi állapotot tükrözik, a novemberiek majd valamikor december közepén lesznek feldolgozva. Azt viszont ne kérdezd, hogy melyik állomás hogy áll, ezt sajnos nem tudom így itthonról.nevet
#16212
Hozzád,de más "tûzhöz közelebbi" szakemberhez is lenne pár kérdésem.Az OMSZ napij. hótérképén 11 adatot látok.Tavalyiakat nézve még 20 helyrõl láttam országos hótakaró esetén.Akkor kerül fel csak adat,ha van hó,vagy csökkent a mérések száma,esetleg mindkettõ ? Ehhez kapcsolódik még,hogy egyes helyeken (pl. Tés,Kab-hegy) nincs észlelõ,és általam nem ismert módon automata mér.Már tavaly szó volt ezek megbízhatatlanságáról.Felmerül a kérdés,hogy egyenetlen hóvastagságot,hófoltot(elõbb taglaltátok itt a nehézségeket) hogyan mér egy automata ? (csapadékot is tudtommal nehezen)Ugyanakkor éghajlati adattárakban használhatóak-e ezek az adatok ?
És még egy kérdés(bár már konkrét címzett nélkül kérdezgettem): van-e már a napijelentésekben nem szereplõ csapadékmérõktõl idei részadat - lásd csapadékrekord kérdése?
#16205
Nálam is hasonlóan megy a dolog, annyi különbséggel, hogy a hómentes terület kerül súlyozásra.
Így az általad lefestett 3-1-0cm nálam egy 80%-os borításnál 2cm, 60%-nál 1cm.
#16201
No, akkor..... pl. ha holnap reggel 7 órakor 3 cm havat mérek és az 60%-ban borítja a talajt, akkor a metnet éghajlati naplóba 3 cm-t vagy 0 cm-t (megjegyzés rovatba: folt) írjak?

Utolsó észlelés

2025-05-06 02:00:27

Ercsi

11.8 °C

09002

RH: 82 | P: 1009.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.