2025. május 13., kedd

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#15173
Én Usrin véleményét osztom, az a fagyveszélyes hónap, amelyikben a rendelkezésre álló adatsor alapján elõfordult már fagy. Persze biztosan lesznek olyan helyek, ahonnan nem találni régebbi szélsõérték adatokat, de ez meg már úgysem a diagram hibája lesz. nevet
Illetve ha túl hosszú lenne az adatsor, lehet venni az utóbbi x évtizedet, hogy megmaradjon a diagram aktualitása is, valahogy úgy, mint a sokéves átlag esetében. Nem tudom biztosan, mi a hivatalos eljárás, így ezt már csak zárójelben tettem hozzá.
#15169
Gratulálok a php szkripthez, nyomban ki is próbáltam, igen hasznos kis segédeszközrõl van szó nevet

A fagyveszélyes vagy nem fagyveszélyes hónap eldöntésére több módszer is kínálkozna, azonban mindegyik több adat ismeretét követelné meg (átlagos minimumhõmérséklet, abszolút szélsõségek, 0 fok alatti értékek relatív gyakorisága).

A fagyveszélyes hónapok esetében elõször tisztáznunk kéne, mit is tekintünk egyáltalán fagyveszélyesnek. Meglátásom szerint tekintsük azokat a hónapokat annak, amikor 1db vagy több fagyos nap elõfordulásának valószínûsége 50% vagy magasabb, viszont a hónap pozitív átlaghõmérsékletû. Magyarországon ezek: március, április, valamint október és november.

Ennek közelítésére egy viszonylag egyszerû módszer lehetne a következõ:

1. a fagyos (0°c alatti középhõmérsékletû) hónapokkal szomszédos hónapok minden esetben fagyveszélyesek.

2. Ezeken kívül egy adott hónap abban az esetben fagyveszélyes, ha középhõmérséklete alacsonyabb 10°c-nál (ez a legtöbb esetben tükrözi a valóságot).

3. Ha a havi középhõmérséklet magasabb mint 10°c, a hõmérsékletváltozás meredeksége lehet a döntõ. Amennyiben az adott hónap valamely részében (elsõ vagy utolsó napok) a középhõmérséklet 10°c alatti, akkor fagyveszélyes hónapról beszélünk. Tehát: a hónap elsõ vagy utolsó napjának közelítõ értékét megkapjuk, ha az adott hónap ill. a nála hidegebb hónap átlagainak átlagát kiszámítjuk. Pl. márciusi középhõmérséklet Magyarországon kb. 5.5°c, áprilisi 11°c. A kettõ átlaga 8.25°c, tehát április fagyveszélyes hónapnak minõsül.

A módszer tesztelhetõ, véleményem szerint a világ döntõ részére visszaadja a valóságot... pl. Rómában fagyveszélyes lesz 4 hónap (1, 2, 3, 12.). Novoszibirszkben a módszerrel 5 fagyos hónap és 4 fagyveszélyes hónap adódik, míg a 3 nyári hónap fagymentes (ami megfelel a valóságnak, júniusban ugyanis már ott is rendkívül ritka az éjszakai fagy).
#15162
Köszönöm nevet
Én egyszer Excelben csináltam, amikor egyetemi feladat volt, az SPSS-t nem ismerem.
- A földrajzi adatoknál el volt csúszva egy változó, ezt már egyszer javítottam, csak azóta felülírtam a file-t. Ismét javítottam.
- A mérési idõszak is javítva.

A fagyos hónap az, amikor a havi átlaghõmérsékleti érték 0°C alatt van, ezt probléma nélkül lehetne ábrázolni a tengelyen. Amit nem tudtam kitalálni, hogy mi alapján döntsem el, hogy melyik hónap fagyveszélyes?
#15158
Nem tudtam eldönteni, melyik fórumba írjam. Összekalapáltam egy Walter-Lieth klímadiagram-készítõ programocskát. Egy-két példát lehet megnézni itt: Link ; és élesben kipróbálni itt: Link . Kritikát, javaslatot várok rá.

Utolsó észlelés

2025-05-13 01:13:37

Ercsi

8.1 °C

09000

RH: 77 | P: 1015.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139635

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.