2025. július 26., szombat

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#114759
Köszi az áltálad belinkelt táblázatokkal,mérésekkel még nem találkoztam,de jópár érdekességet tartalmaz.Még tanulmányozom.
Hogy a föld átlaghõmérséklete merre tendál,ezt még valóban 100%-an nem lehet kijelenteni.De közép-európában egyre inkább szaporodnak azok a hónapok amelyek az átlagnál melegebbek.
Csak összehasonlításként:Ha a kárpát-medence fölött és tõlünk délre magasnyomás alakul ki,gyenge de tartós elõoldallal a nyári hónapokban,akkor szinte tuti hogy nem áll meg a nappali legmagasabb T.32-33 foknál.Egyre gyakoribb a 33-38 fokos hõség.Ezt szerintem már minden metnetes fórumozó megfigyelte.
A hetvenes években ugyenez a helyzet max 29-34 fokot eredményezett,és az sem volt oly gyakori.Nagyon-nagyon ritka volt hogy ezt túlszárnyalta.
Az elsõ ilyen komoly hõhullám 1992 augusztusának második felében alakult ki,amikor kisebb megszakításokkal 35 fok körül tetõzött a nappali T. közel két héten keresztül.
Thermometer valóban nemrég írta hogy közelünkben lesznek majd a forroság idején a ny-európai ciklonok hidegfrontjai.Ezzel csak az a baj hogy mindez erõsíti a felettünk kialakult magasnyomást és forróságot,legfeljebb a fülledtség fokozódik.Egyenlõre nagyon kérdéses hogy véglegesen mikor szünik meg a most következõ embert próbáló hõhullám.
#114757
Személy szerint az 1800-as évek beszámolóira, és méréseire nem adok annyira.
#114756
Azokban meg lehet bízni, jobban, mint a mai automatákban, azokban ne bízz meg !
#114753
Köszi!Ezek mennyire megbízható mérések? Gondolok itt az árnyékolásra 2m magasságra meg a mai kritériumokra.Mert ,ha már viszonyítunk...
#114747
Ajjajj szomoru beteg beteg

Omsz verziója most eltörölte a határozottabb lehûlést szomoru nagyon nem lesz ez így jó szomoru zavarban zavarban
De még messze van,történhet bármi.
#114738
Magyarországon az 1960-1985 közötti, zonális áramlású nyarak által uralt idõszakot leszámítva SOHA nem volt példa nélkülinek vagy szélsõségesnek tekinthetõ a 35-39 fok közötti nappali hõmérséklet. Ezt többek között az OMSZ mérései alapján állíthatom, itt van például a debreceni abszolút maximumok idõsora a met.hu-ról: Link


A globális átlaghõmérséklet pedig valóban emelkedett néhány tizedfokkal 1850 óta, ezt a közvetlen megfigyeléseken kívül másodlagos források is alátámasztják: Link Az már kérdéses, hogy az elmúlt 15 évben merre tendál a Föld átlaghõmérséklete, a Kelet-Angliai Egyetem által összeállított felszíni megfigyelési soron én nem látok további melegedést (ennek ellenére a média és a zöld szervezetek szerint a világ "legégetõbb" problémáinak egyike a globális felmelegedés): Link

Az 1960-as évek óta bekövetkezett néhány tizedfokos globális átlaghõmérséklet emelkedéssel nehéz lenne magyarázni, miért tértek vissza a 18, 19. és a 20. század elsõ felére jellemzõ kemény hõhullámok és 35 fok feletti maximumhõmérsékletek.
#114735
A felszínen mért hõmérsékletbõl
#114733
Már rég rá akartam kérdezni valakitõl: 1879-es térkép mi alapján készül???
#114732
bsassal egyetértek.33-38 fokos hõség ma már egyáltalán nem szélsõséges meleg Magyarországon.Bár húsz évvel ezelõtt még szélsõségesnek számított.Globális felmelegedés zajlik ebben nincs is különösebb vita.És az is természetes hogy ezentúl is lesznek hûvösebb nyarak,csak egyre ritkábban.
Úgy néz ki hogy ez a hõhullám akár 7-8 napig is kitart,a jövõ hét vége felé helyi zivatarokkal.
#114731
Pontosan így van, mármint, hogy mindig is hajlamos volt rá, a régmúltban is, csak errõl a média szeret állandóan elfeledkezni. Például egyik nap csak úgy kiváncsiságból végigpörgettem 1879 nyarának (nem mostanában volt...) archiv térképeit, és bizony azt vettem észre, hogy az bizony nem akármilyen forró nyár lehetett, a 20-25 fok 850 hPa-n gyakori jelenség volt. És még számtalan ilyen nyarat lehetne felsorolni a régi idõkbõl.
Egyébként nagyon érdekes az elõttünk álló idõszak abból a szempontból, hogy akkor most hány napos is lesz ez a második hõhullám? A tegnap reggeli ECM operatív futás egyáltalán nem számolt ennyire elhúzódó forrósággal; a GFS továbbra is, ha nem is erõteljes, de mérsékelt, fokozatos enyhüléssel számol július 3-4-tõl. Illetve fontos megemlíteni, hogy ez a meleg nyelv nem tûnik annyira "vaskosnak" (ahogy Thermometer kolléga is korábban írta), mindvégig viszonylag közel lesznek a NY-ÉNY-Európai hûvösebb légtömegek...
#114730
Pont ezért durva,mert több a hõség és forrónap ,rekordok dõlnek sorra és az emberi szervezetnek alkalmazkodni kell hozzá!
#114728
Akkor is durva lesz!Míg az éghajlat változhat,én már nem fogok!Vagyis 30°C felett én már kínlódok,35 felett meg már mindenki!Vagyis minél hosszabb lesz,annál durvább! laza kacsint beteg
#114726
Hát ez kicsit durva lesz... Link

Utolsó észlelés

2025-07-26 04:00:28

Jászberény

20.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143417

Hírek, események

Hőség, záporok, zivatarok, minden, ami csak belefér!

Időjárás-változás | 2025-07-23 14:45

pic
A következő napokban átmenetileg fokozódik hőség és egyre több záporra, zivatarra készülhetünk, amit egy hidegcsepp és egy hullámzó front okoz majd.