2025. július 04., péntek

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#108905
Ne törõdj az "emlékezeten élcelõdõkkel", van akit nagyon is érdekel, és ez a lényeg! kacsint
#108864
Egyetértek -én is azért "vicsorgok, mint ordas" a rövidítésekre, mert érzem, a velük gyakran élõ a bennfentesség, tájékozottság látszatát akarja kelteni (ó, hiszen mi félszavakból, néhány betûbõl is jól értjük egymást, szemben az outsider-ekkel) Ilyenformán ez a "majomkodás" egyik formája a szememben. Senkinek (hacsak nem pilóta vagy légiirányító vagy rádióamatõr) le nem esik az ujjáról az aranygyûrû, ha a teljes szót használja, és akkor nincs meg nem értés, félreértés. nevet
Mielõtt bárki megsértõdik, fentiek általánosságok, nem a MetNet fórumra vonatkoznak. A meteorológiai amatõröknél indokolt bizonyos betûszavak használata, éppúgy, mint a rádióamatõröknél.
Egyébiránt örülök, hogy valaki ilyen jól emlékszik 1977-re, mostanában nekem is többször eszembe jutott ennek az évnek a blockingos, tartósan északi áramlásos májusa. Volt akkor fagy még a hó végén is, talán még hózáporok is a magasabban fekvõ helyeken. Az meg tiszteletre méltó, ha az ember pontosan be tud számolni olyan idõjárási eseményekrõl, melyeket kisgyerekként élt át. Bár egyik kollégánk épp az imént élcelõdött a régi dolgok felemlegetésén, azt tudomásul kell venni, hogy a mi kedvtelésünk egyik alappillére az EMLÉKEZET. Igaz, operálhatunk puszta adatsorokkal: lehet, ezek precízebbek a visszaemlékezésnél, de nincs bennük emócionális töltet. Anélkül meg nehéz jól csinálni bármit is.
nevet
#108859
OFF: ja, az ifjabb nemzedékek - senkit sem akarok megbántani, illetve tisztelet a kivételnek - imádják a rövidítés-zsánert, mert úgy gondolják, hogy ez "IN". De bárcsak ez lenne (vesztébe?) rohanó korunk legnagyobb gondja. nevet
ON: Az idei évet gyakran "extrém"-nek emlegetik, részben jogosan. Viszont aki átélte pld. 1977-et (én akkor 8-9 évesen, igazából akkor kezdett érdekelni ez a téma), azt az idei év nem hiszem, hogy annyira lázba hozná. (nálam a februári átmeneti kemény hideg és a május eleji kánikula az, ami tényleg kilóg a sorból), egyébként egy teljesen normális évnek látom az ideit - hiszen májusi fagyok az elmúlt években nem egyszer voltak, bár nem 18-án, ami valóban nem túl gyakori. nevet
#108847
Te is "imádod" a rövidítéseket? Engem a világból ki lehet kergetni velük... nevet
#108841
Tartós és erõs melegedést jelez:Link
5. után megjönnének 30 fok feletti T-k végre.Reméljük így lesz,de addig, a jövõ hét végén,lesz olyan hely ahol be kell fûteni majd.
#108840
Esett a tantusz - látszik, hogy másfelé jár most az eszem vidám
#108837
Nimbostratus laza
#108836
laza Nem kell mindig "túlgondolni" a dolgot. Az Ns egyszerûen csak nimbostratus nevet
#108835
"Imádom" a német nyelven "Abkuerzung"-nak nevezett jelenséget laza Jó pap hótig tanul, így tudom már jó ideje mi az ORSC, MASZFEJ stb., viszont sajnos fogalmam sincs, mit jelent az "NS" - téli csapadék kapcsán. nevet
Más: a folytatásban az ECM ragaszkodik a nyár gyengélkedéséhez, GFS és GEM viszont pár napos visszaesés után határozott felmelegedést mutat - ebbe az irányva mutat a friss GFS-fáklya is, így minden remény szerint a maradék hidegbázis 1 hét múlva esedékes "harakirije" után legalább 2-3 hónapig elbúcsúzunk a hideg hajnaloktól (4-5 fok igazán nem nyári érték).
#108829
"(tökéletesen elég (...) egy szubjektív egység" - De a régit is 99.5 %-ban "laikusok" nézték... Egy szó mint száz - kevésbé informatív, mint a korábbi! Pedig a szürke háttér jó ötlet volt, a domborzatiba belevesztek az apró cellák, most ilyen gond nincs, viszont érdemi információt sem lehet leolvasni róla.
#108827
Köszönöm válaszodat. Azt viszont elfelejted, hogy a rendszeres felhasználók körében már kicsit más lenne ez az arány. Persze, akik évente kétszer ránéznek, azok észre sem veszik a különbséget. De akik hobbiból idõjárás fanok - és vagyunk sokan így - azoknak nagy csalódás ez az új radaranimáció. A 99.5% meg egyrészt nem nézi, másrészt a különbséget így észre sem veszik.
#108826
Sokkal jobb volt a régi radar-grafika. A jelenlegin csak annyit látok, hogy jön-e csapadék, vagy nem. Az intenzitás mértékébõl (gyenge-erõs-fehõszakadás) éppen semmire sem tudok következtetni. Kár érte. Már az archívumot sem találom. Esetleg az archívumhoz hozzá lehet férni valahol?
#108824
A konkrét esetet nem ismervén, érdemben ehhez nem tudok mit szólni... Jó lenne látni mindkét képet...

szerk.: Így, hogy már megvan a kép, a különbségek is látszanak. De ennél még mindig nagyobb gond az, hogy a Dk-i országrészben alig látszik a hóból bármi is, ezen pedig csak a negyedik radar üzembe helyezése segíthet...
#108823
Rendben. laza

Egyébként egyik tanulmányban láttam, hogy havazáskor vígan zöld volt a mm/h-s radar, míg az intenzitásos verzióban csak kék volt, szóval valami nem jó vele, ezért kellene még egy szín alulra.

Meg is van:
Link
Link
Alföldön látszik és ez télen Ns-nél gázos...
Február eleji mediknél is ez volt a helyzet, intenzíven havazott és alig volt benne zöld.
#108822
Fejlesztésekkel kapcsolatos ötleteiddel fordulj bizalommal az OMSZ Informatikai Fõosztályához kacsint
#108821
Egyébként szerintem alulra kellene még egy zöld szín, sárgát meg kicsit feljebb lökni és máris sokkal jobb lenne. nevet
#108820
De a tiéd sem állja meg a helyét, mert a Ns-bõl soha az életbe nem lesz 30 mm/h feletti havazás , magyarul gyenge radarjel jelentkezik intenzív hónál mm/h-ban is kacsint
#108819
A maradék meg használja a külföldi radarokat. laza

A viccet félretéve...hozzáteszem télen már ez sem érv, mert Ns-bõl történõ intenzív havazás is a gyenge kategóriába sorolódik.
#108818
A felhasználók legalább 99.5%-a számára tökéletesen elég az intenzitás jellemzésére egy szóban megnevezett, szubjektív egység. S mi van azokkal egyébként akik logZ egységekben szeretnék látni a skálázást? szegyenlos
#108813
A rosszabb felbontás oka szerintem az elérhetõségének díjmentessége és ez a villámtérképpel sincs másképp.
A mostani lottónyereménnyel megnyílik a lehetõsége a szerencsés nyertesnek,hogy elõfizessen a részletes villámadatokra ill. a radarképekre,feltéve ha meteorológia iránt rajongó az illetõ. laza
#108805
Ja igen, a régi radar mm/h skálázású volt. Sajnos most ez a gagyi van helyette. Valaki, aki az OMSZ-ben dolgozik, miért nem szól?
#108804
Én is pont ezt néztem egyik nap, egy tanulmánynál az OMSZ oldalán...
Érthetetlen számomra, hogy miért nem a mm/h skálázású érhetõ el a nagyközönségnek.
#108803
Akkor még egyszer: látom, hogy van különbség, de miért van kétféle kép? Mi a lényeg?
#108802
A képek magukért beszélnek.
#108799
Radar vs. radar:
Link
Nagyon szomorú, hogy ilyen minõségbeli különbség van.

Utolsó észlelés

2025-07-03 23:51:10

Ercsi

25.5 °C

31502

RH: 51 | P: 1017.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

141977

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.