2025. július 02., szerda

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#108127
Anno a jobb hatás kedvéért...
Lassan kezdõdik a Balatonnál is a mûsor. kacsint
#108125
A sorozat konvekció másik tulajdonsága az ismétlõdõ jelleg. Úgy képzelem, hogy nagy szélnyírás miatt hatalmas, horizontális tengelyû örvények jönnek létre a mozgó légtömegben , és ezek az áramlással ény-ról dk felé vándorolnak. Innen a felszálló és leszálló légmozgások, a felhõs-csapadékos és a derült idõszakok gyors váltakozása. Vélemény?
#108121
Még annyit hozzá tennék, hogy azt már én is megfigyeltem: Frontok mögött minél erõsebb a szél annál nagyobb eséllyel alakul ki komolyabb konvektív esemény, ez súlyozottan igaz a téli félévre.
#108119
Csak azt nem értem miért teszel minden alá zenét zavarban
#108116
Így van, az a rendszer 2009.03.20.-án portyázott a Balaton térségében (régi vidi): Link
#108114
Azt hiszem 2009-ben volt, de nem vagyok biztos benne, ezért nem is írtam.2010 is esélyes. hideg

Északra közben emberes Cb fejlõdött, irányban továbbra sem túl komolyan a dolgok.
#108113
Elég lehet pár százas CAPE is persze, csak most tipikusan azt a helyzetet írtam le, amiben a fõ hangsúlyt a labilitásra és a szélnyírásra, és azok "kapcsolatára", vagyis inkább "kapcsolatteremtésére" értettem!! Persze a hõmérsékleti gradiens az már más szemszög!!
Ezért szeretem az idõjárást, mert mindig alakulhat máshogy a dolog, és tanul az ember!! kacsint
#108112
Ez nyilván "sorozat konvekció" (saját elnevezés) volt, mely lényegesen különbözik a szokvány "nyári" zivataroktól. Nem utolsósorban abban, hogy a téli félévben is fellép, sõt, akkor gyakoribb. Nagy vertikális hõgradiensû, nedves sarki-tengeri levegõ beáramlásakor áll elõ. Igen heves konvektív jelenségek (hózivatar) léphetnek fel az alacsony talajközeli hõmérséklet ellenére. Eklatáns példa arra, hogy az emelés intenzitását az emelkedõ légtest és a környezet hõmérséklet differenciája szabja meg. Érzésem szerint a sorozat konvekció másik "kelléke" a nagy szélnyírás.
Egyébként melyik év márc. 20.-ról van szó? zivatar havazas
#108104
Elég pár százas CAPE is, ha van nyírás hozzá, persze kell egy bizonyos egyensúlyi szint.Volt egyszer a Balaton északi partvidékén egy szép szupercella, ami tisztán havat illetve graupelt adott, ekkor elég volt a nagy hõmérsékleti gradiens is a masszív konvekcióhoz.Erre a bizonyos március 20-ra szerintem még sokan emlékeznek... nevet
#108102
Tavaly annyi volt a különbség, hogy D-DNY felõl jött a zivi, most meg ÉK-i az áramlás, de lényegében ugyanolyanok a paraméterek. A szélnyírás akkor sem volt jelentõs, de valamennyi akkor is volt. laza

Igazából akkor lehet jó a mai nap, ha az ECMWF által felvázolt, É-ról behúzódó stabilizálódás nem jön be. Ebben az esetben lesz olyan 1400-1600 J/kg labilitás, 60-70 %-os RH, és hozzájárul a kb. 10 m/s-os szélnyírás. Akkor áll fent az az eset, hogy létrejönnek a cellák, de nem fejlõdnek szupercellává, mert ahhoz nem elég nagy sem a labilitás, sem a szélnyírás. De mivel a labilitás magasabb, ezért az erõsebb cellákat nem nyírja ki a szél, és valamennyire "megforgatja", de nem annyira mint egy szupercellánál. Ezért lesznek szép kis multicellás zivatarok a nap folyamán egy ÉK-DNY irányú tengely mentén. (a szupercella konvektív elõréjében anno volt errõl szó, hogy mivel nem elég nagy a szélnyírás nem lesznek szupercellák, de erõs multicellás rendszerek annál inkább). Gondolom az AROME is ezzel számol. Én 15 óra után várom az eseményeket errefelé!! laza zivatar

#108086
5 nap híján egy éve volt itt Gyömrõn akkora vihar, hogy csak na, az a bestia pont telibe talált!! Akkor sem voltak jobbak a feltételek, mégis brutális vihar volt!! laza zivatar

Link

"Áramkimaradás Gyömrõn 2011. május 28. 12:36
PPKunfehértón áramingadozás tapasztalható, Gyömrõn rengeteg a lecsapó villám, ömlik az esõ, 15 percig nem volt áram - írja AnonimB és Villányi Attila észlelõnk."

Utolsó észlelés

2025-07-02 21:10:35

Vép

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

141977

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.