De igen. Cassano barátunk jól látja. Ha extrém magas, vagy magas lesz tartósan, ismét az UV tartományban a sugárzás és ehhez alacsony rh. is párosul (légaszály), akkor újra szenvedni fognak az erdők, bár idén is kaptak már rendesen. Ugyanis a fa a növekedése során képződő évgyűrűk két részből állnak. Van egy tavaszi pászta és egy őszi pászta. Egy kivágott rönköt, ha megnézel abban sötétebb és világosabb gyűrűk sorakoznak. Az egyik a tavaszi, a másik - általában vékonyabb - az őszi. A kettő együtt az éves fatömegnövekedés. Ezt mérjük a mellmagassági átlaló méréssel (mindegy, hogy digitális vagy analóg módszer).
A tavaszi pászta kb. június végéig, az őszi pászta a levél klorofilltartalom bontásának megindulásáig (lombszíneződés kezdete) alakul ki. Ideális esetben mindkettő képződik, normális éghajlati körülmények között, a mérsékelt övezeti lombhullató erdőkben. Nyáron (július-augusztus) a fa ugyanúgy kb. túlél, mint télen. Mivel kevés a víz, nagy a párolgás és forróság, meleg van.
Vannak évek, ha hűvös a nyár és csapadékos, akkor egyetlen egybe nőtt évgyűrű alakul ki.
Augusztus végén, szeptember elején újra indul egy vékonyabb fatest növekedés (őszi pászta).
Vagyis indulna, ha nem száradna le, vagy szabályosan égne el a lombozat megmaradt része, ezektől a bájos AC-től, a 30 fokjaikkal és igen égető UV értékekkel. Közben folyik a termésérés is, ami plusz energiát igényelne. (Most éppen tömegesen zölden potyog a makk, ami remek hír, mert abból sose lesz újulat...)
Az a szumátrai időjárás pedig, ami augusztus elején volt, hogy 23 fokban tejköd ült a hegyeken napokig és 100%-os rh. volt, a napi hőingás pedig alig változott a vírus és gomba fertőzések melegágyát jelentett. Jelenleg nem látok olyan cser vagy kocsánytalan tölgy állományt, ahol a 2-3 éves csemeték ne lennének teljesen és tömegesen lisztharmat fertőzöttek. Ilyet csak az Alföldön láttunk eddig a kocsányos tölgyeseken. Most már az Északi-középhegységbe is tömegesen megjelent. A dió pl. hasonlóan vírusfertőzéstől szenved, vagy leég a levele. Nálam 5 öreg fa van, lassan teljesen kopaszak. (A dió levele az első fagyokig, októberig fenn kellene maradjon a koronában az ágakon és szép sárga színe van. Jelenleg barnává égve hever mindenütt.) 
A gyertyánok már sárgák és hullik.
De amit még nem láttam, hogy a gyertyán csemeték, sarjak hajtanak és vörös(!) leveleket hoznak, ahol benapozott területen vannak. Ilyet a tölgycsemete csinál, amikor aszáyos, száraz, meleg és magas UV indexű tavaszok vannak. Ez egy sokk-reakcíó, ugyanis a hajtás színe minden fajnál ami őshonos erdei faj, csemete korban zöld árnyalatú. Teljesen vörösek. De a tölgynél is látok ilyet. Az meg attól szenved, hogy a lisztharmatos pusztuló része felett új hajtással erőlködik.
Ezek mind védekezési reakciók, és intő jelek, hogy baj van...tavaly az aszály...időn pedig a Szumátra, majd november, majd egy számjegyes éjjelek, majd  hőség, tartós kánikula, 500 méteren 28 fokos éjszakákkal...az, hogy a nyári hónapok csapadékadatai jól néznek ki semmit nem jelent önmagában egy ilyen összetett és erősen kibillent ökoszisztémában...holnap talán kibányászok néhány képet is..bár még Gábornak is tartozom restanciával..de majd egy füst alatt..  Jelige: "Az erdők a mi gleccsereink!"