Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Csak azért lehet szeptember második felével leírni a modelleken látható időjárási helyzetet, mert újabban az ősz első hónapja szokott lenni a 4-5 hónapból álló nyár utolsó hónapja, amikor még bőséggel akadnak nyári napok, néha akár hőségnapok is, de már várható, hogy október közeledtével mégiscsak illene megérkezni a hidegebb légtömegeknek. A nyomási elrendeződés tényleg fura abból a szempontból, hogy nyárra nem jellemző módon igen markáns nyomási maximumok és minimumok alakulnak ki messze északra-északkeletre, ami leginkább a téli félévre jellemző nyomási képet fest. DE! Nem véletlen, hogy egyik ENS sem merészkedik 10 fokos izoterma alá, sőt jelenleg 12,5-nek néz ki az alja.... ami bár jelentősen enyhébb, mint ahogy 2-3 nappal ezelőtt kinézett, de nem gondolnám, hogy ehhez képest további jelentős csökkenés lenne (több napra vonatkozóan 10 fok alatti értékkel). A kontinens környékét tekintve ugyanis pont a skandináv zóna környékén varható történések bizonytalansága a legmagasabb, ezzel szemben az atlanti térség nyomási jellemzői nem sok újdonságot mutatnak az eddigihez képest, tehát az azori magasnyomás messze az óceánon lesz, a folyamatosan kiújuló teknők lehetősége továbbra is működőképes maradhat az óceán keleti szélén, ami tőlünk délnyugatra készenlétben tartja majd az extrém forró, szubtrópusi légtömegeket. Még könnyen előfordulhat, hogy a jelenleg lecsökkent és a sok éves átlag környékén hullámzó ENS átlag 2-3 nap leforgása alatt ismét átlag fölé emelkedik, én ezt tartom most valószínűnek. Jelentős változás akkor lesz, ha nyugaton is sokat változik a helyzet, nem csak északkeleten.... így még további jó esélye lehet omega típusú blockingoknak.