Szerintem hasonlóság van a tavalyival, annak ellenére, hogy nem keleties áramlás volt eddig tartósan. Viszont tavaly szintén a magas szélességeken is hőség uralkodott, egyedül idén az orosz térség, Kelet-Európa maradt ki a hosszú ideje jelen lévő teknőnek és ciklonaktivitásnak köszönhetően. Előző nyáron ilyen tájt, ahol most teknő van, egy bazi nagy anticiklon helyezkedett el, elárasztva kontinentális meleggel egész Európát, illetve az óceán feletti ciklonok keskeny sávban az előoldalukon szintén Nyugat-Európát pumpálták délről. Így összecsaptak a melegebbnél, melegebb légtömegek, európai szinten szokatlan tartós és erős hőhullámot létrehozva a szárazföld felett.
Idén a kakukktojás eddig az orosz ciklonaktivitás, ahová a hosszanti gerinc keleti peremén, vagyis előoldalán leszakadásra hajlamos a sarkvidéki hideg.
Az ECM a finneket is beleszámolja, és kis távolságokon belül igen nagy a hőmérséklet-különbség. Link
Elég abnormális képet láthatunk, hozzánk északnyugat felől érkező hőhullámmal, ahonnan normális esetben nyáron jelentős lehűlések szoktak érkezni.
Ez ha megvalósul ebben a formában, vagy legalább közel ebben a formában és huzamos időre beáll a száraz, meleg, fokozódó kánikula, akkor mondhatjuk azt is, hogy valami nagyon elromlott a gépezetben tavaly óta. Ugyanis 2017 nyara egy klasszikus nyár volt, áramlások, szinoptikus viszonyok terén, zivatarok, atlanti hidegfrontok, de a tavalyi már eléggé ballábas, feloszló frontok, súlyosbodó aszály. Utoljára ilyen augusztusra 1992-ből emlékszem, de az még a végén rátett egy lapáttal, ellenben tavaly 25-26-a körül betört a hidegfront és utána szintén gyorsan visszatért a nyár.  Mindenesetre még hosszú a nyár, bő 1 hónap, addig sok víz lefolyik a Dunán, ha csak megint kiapadni nem kezd.