A GFS esetén az Azori és Novaja-Zemlja közti AC híd végül Skandináv AC centrum létrejöttébe vezetne, aminek peremén északkelet felől érkezne a levegő, ez a délkeleti komponens az Al-Duna mentén még meleg levegőt is jelentene, de közben az északi hágókon hűvösebb is bejuthatna, azonban összességében ez is nyári, részben kánikulai időt hozna viszont. Ciklonális peremhullám esélyei is benne vannak csapadékkal, sekély ciklonnal fűszerezve.
A GFS operatív szélsőségesen csapong, hiszen a korábbi futásban volt már mikor 20 , aztán 10 fokon futott 850-en és másabb módon látta a helyzetet. Változik ez még, az ECM viszont igazi major hőhullám délnyugati, szubtrópusi melegadvekcióval még mindig. Ilyen esetben ha ez bejönne és a teknő az óceán majd Nyugat-Európa felé csúszna, extrém napok elé néznénk valóban 35 fok feletti forrósággal.
Az ENS ellenben itt is visszafogottabb, de alapjában kánikulával számol.

A GFS-t is érdemes komolyan venni, mert az utóbbi időkben az ECM igazodott hozzá a hosszabb távú történések kapcsán és nem egy alkalommal! Ez azért mindenképp jelentősnek számít a két királyi modell esetében.