Nekem ennek kapcsán a tavalyi nyár jut eszembe, mikor felcsendült egy pár alkalommal, hogy lehet elmaradnak a hőhullámok, nem lesz forró nyár. Június 22-től július első pár napjáig tartott akkor az igazi mélypont, egy hidegfront, majd június 27-én egy mediterrán ciklon is itt vendégeskedett, alig volt 18-19 fok napközben, esett a sűrű permetszerű eső és tombolt az északkeleti szél, mintha szeptember vége, október eleje lett volna.
Szinte kilátástalannak tűnt, hogy kimászunk belőle. Aztán mi történt július végétől augusztus végéig. Megsült egész Európa szinte. Mondjuk idén kiterjedésében nem sok esély van Európa szerte pozitív anomáliára. Sőt némileg hűvösebb látszik hosszabb távon is az északkeleti részeken.

A GFS esetén 200 óra felett már ott az AC centrum tőlünk északkeletre, igaz ennek peremén északkelet felől a lehűlt kontinens európai vidékeiről nem sok meleget kapnánk. Ami már érdemi lehetőséget ad, az a GFS által mutatott teknősödés az óceánon és ennek előoldalán -pont tegnap Thermometer linkelte- a nyugat-európai hőhullám újratöltve- hajazó helyzet állhatna elő, ismét magasabb szélességekig eljutna a forró levegő, és így hozzánk nyugat, délnyugat felől érkezne a meleg. A vége már ütős lenne, talajon AC, a magasban gerinc és 30-35 fok közötti kánikula.
Persze csak ne 240 óra felett lenne kacsint
Egyelőre nehéz elképzelni, hogy a nyár csúcsa a június volt és innentől nem lesz már tartósabb kánikula csak prefrontális bemelegedés. Hajnalban alig volt 12 fok, Zabar 3.5, Kiskunság alig 8 fok. Kicsit ez erős, de mint írtam tavaly is volt mélypont, aztán sokan inkább a kánikuláról emlegetik fel, hiszen az tovább tartott augusztusban. Pedig június végén sokan kérdezték tőlem is, hogy lesz-e nyarunk. Bizony, hogy lett. Most meg már volt és lesz is, előbb-utóbb a kiutat ebből a mókuskerékből megtalálja a légkör. nevet Július 20 után pedig 30-32 fok körüli meleg lehet, az már bőven strandolható.