Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Nincs ebben semmi meglepő, éppen az erőteljes óceáni hatás az egyik fő oka a mostani többségében száraz időnek. A közhiedelemmel ellentétben régebben is gyakran ehhez hasonló szituáció okozott tartós szárazságot, nem pedig a kontinentális hatások. Ilyenkor túl gyorsak az áramlások, a frontok csak átrobognak felettünk, nem tudnak hullámot vetni, így hosszúhullámú teknők ill. mediterrán ciklonok sem tudnak kialakulni, vagy ha igen, túl déli pályán mozognak a számunkra kiadós csapadékhoz. Ebben jelentős változás akkor lehet, és valószínűleg lesz is, amikor majd haladunk a nyár felé és kezd csökkenni az északi hemiszféra hőkontrasztja. A magasabb szélességek is elkezdenek majd melegedni, ezáltal jelentősen lassul a nyugat-keleti áthelyeződés sebessége, így jöhetnek a hullámzó frontok, akár felettünk kimélyülő sekély ciklonokkal, plusz akkorra már ugye a konvektív tevékenység is játszik, ami szintén jó nagyot dobhat a csapadékmennyiségeken. Persze ez csak akkor érvényes, ha azért akkor is képződnek majd bőven ciklonok az észak-atlanti térségben és elérnek minket a frontjaik. Különben hasonló helyzet lenne, mint tavaly: se front, se számottevő országos eső. Viszont én nem hinném, hogy ez újra hasonló formában megvalósulna nálunk, idén szemmel láthatóan jóval erősebb az atlanti ciklongyár, mint tavaly (mondjuk attól nem nehéz erősebbnek lennie), így könnyen kialakulhat a fentebb vázolt "ideális" scenárió csapadék szempontjából, sekély ciklon dömpinggel. Persze ez könnyen a ló túloldalát jelentheti ár- és belvízhelyzettel szélsőséges esetben. De bízzunk egy köztes megoldásban!
