Bár nem vagyok szakértõ a témában, de talán reális lehet a válaszom, így leírom röviden :
Az idei tavasz, nyár csapadéka szinte kizárólag a konvektív csapadékról szól.
Kb. 90 %-ban volt konvektív a tavasz, nyár csapadéka.

Az év eleje igen csapadékos volt sok esõvel, kevés hóval, ez a sok csapadék március elejéig jól tudott hasznosulni a mélyebb rétegekben. Március közepére véget ért a csapadékos etap, és jött egy száraz másfél hónapos periódus március közepétõl - április végéig.

A május, és a nyár igen csapadékos volt ( országos átlagban is ), de csupán 2, azaz 2! olyan esetet találtam, mikor szinte országos, tartós, kiadós, javarészt csendes esõ volt, ami jól tudott hasznosulni.

Ez a május 12-i esõ nap és július 16-17-e volt, ez utóbbi a nevezetes légörvény, helyenként 100 mm körüli csapadékkal.
Bár a hasznosulást nehezítette, hogy pár nappal korábban, júl. 13-14-én heves záporokból, zivatarokból érkezett sok csapadék az ország területére, de ez még viszonylag könnyen elfolyt a felszínen, ill. hasznosult is a mélyebb rétegekben, hiszen korábban pár hete száraz, meleg periódus volt.

Ezen 2 eseten kívül a záporok, zivatarok domináltak.

Így érthetõ miért száradtak ki a patakok. Az idei tavasz, nyár nem a kiadós, tartós, csendes, jól hasznosuló esõzésekrõl szólt, így a talaj mélyebb rétegei nem tudtak kellõ vízmennyiséggel feltöltõdni.

A konvektív jelleg miatt rendszerint hevesen zúdult le a csapadék, ami azt eredményezte, hogy a föld felszínérõl elfolyt a víz az alacsonyabban fekvõ szintekre, és a víz nagyja a patakokban, majd folyókban kötött ki gyorsan lezúdulva, a talaj alsóbb szelvényei pedig szárazan maradtak, vagy csak kissé nedvesedtek át.

Ráadásul aug. 23-a óta, tehát jó 1 hónapja elég száraz periódust élünk, ami kevés csapadék van, az továbbra is szinte kizárólag konvektív, ráadásul igen meleg volt az elmúlt 1 hónap, kiváltképp az aug. 23. - szept. 16. közötti 25 napos idõjárás.

Az OMSZ 50-100 cm-es talajtérképei is arról tanúskodnak, hogy az alsóbb rétegekbe kevés víz jutott, hiába a csapadékos nyár, alacsony maradt az alsóbb szinteken a talajnedvesség, melynek értéke az OMSZ térképe alapján az ország 2/3-án 35 % körüli, sõt pl. Gyõrben 29 %, Szeged is 29 %, Nyíregyháza 26 % csak, a Közép - és Dél - Dunántúlon, valamint az északi - khg.-ben jobb a helyzet, de ezeken a részeken is csak 50 % körüli.