Szerintem Zivipötty ironizált... kacsint
Az õsz második felérõl és a télrõl igen kevés "lövésünk" lehet most még. Igaz, pl. CFS mutogat dolgokat, de ezt a helyén kell kezelni. Érdekesség, nem pedig gyakorlati dolog.
Ha a mostani jellegbõl indulnánk ki, azt mondhatnánk: a továbbra is igen élénk észak-atlanti ciklontevékenység, a jobbára tõlünk nyugatra kialakuló, kelet felé áthelyezõdve rapidan gyengülõ teknõkkel nem sok jót jövendöl a télfanoknak. De nem indulhatunk ki a mostani jellegbõl. Az alacsony naptevékenység elvileg jó lenne, mert statisztikailag kimutatható a hideg telek gyakoribb volta napfoltminimumok közelében. De az összefüggés elég laza, markáns ellenpéldák is akadnak a "szabály" alól.
A sarki jégborítás szinte semmit sem mond a telünk milyenségérõl. Alacsony jégborítottság mellett is simán voltak zimankós telek, magas esetén pedig enyhék.
Fogódzót jelent(hetne) a DAI is. Tény, hogy a kifejezetten zord telek (pontosabban, decemberek) többségénél szeptemberben nagy pozitív légnyomás-anomália volt megfigyelhetõ az észak-atlanti térségben, Közép-Európában ellenben negatív. És vica versa. DE ez csak tetemes anomáliákra igaz, minimál anomáliáknál (amilyen az évek többségében van), már alig érvényesül az összefüggés. Ahogy most kinéz, a hónap közepéig aligha lesz jelentõs pozitív légnyomás-eltérés az Észak-Atlanti-óceánon. A hónap további része azonban elvileg még "szépíthet"
Szóval, egyelõre itt tartunk. Nem tudjuk, milyen lesz a tél. Kicsit nehezére esik ugyan elképzelnie az embernek, hogy sorozatban negyedszer is vacak, jórészt fagy nélküli, hó nélküli szezon jön. Nem nagyon szokott ilyen lenni. De ettõl persze még elõfordulhat.