Kolléga, a SOHA, az nagy szó! Már én is majdnem leírtam, hogy Észak-Dunántúlon ilyen brutál konvektív helyzet SOHA nem volt. Aztán finomítottam a megfogalmazáson: amatõr meteorológusi emlékezet óta nem volt.
Viszont volt ilyen 1957 rendkívül szélsõséges nyarán, mikor a nagy forróság, felhõszakadások, és a kifejezetten hûvös, õszies idõ egymást váltotta. Budapestre pl. jún. 21-rõl 22-re virradó éjszaka "trópusi" felhõszakadás zúdult. Júl. 10-én Csornán 102 mm esõ esett! Az ilyen csapadékmennyiséghez a tegnapihoz hasonló zivatarcellák kellenek.
Szóval, Észak-Dunántúlon és a fõváros térségében sem kizárt igen heves zivatartevékenység, bár úgy tûnik, a fejlett cellák Dél-Dunántúlon gyakoribbak.
1972 májusában Pécsen hatalmas jégverés volt, és a keletkezés észak felé húzódott. A Balaton déli partján tornádó képzõdött, mely átszelte a víztükröt, és végig kidöntötte a balatonfüredi történelmi platánsor õsfáit. Dió nagyságú jég zuhogott Füreden, sok volt az épületkár. Állítólag leesett egy csaknem kilónyi jégdarab is. A jelen fényképeket elnézve nem is gondolom ezt lehetetlennek.
Az Észak-Dunántúlra azonban már megszelídülve érkezett a vihar.