Szia!
Sajnos a gyártók sokszor átverik a vásárlókat a megadott mérési tartományokkal és pontossággal. Különösen igaz ez a páratartalom mérõkre, és azon belül is a két szélsõ tartományra. A néhány ezer forintos mérõk a játék kategóriába tartoznak és 30-70% között is legaláb +- 7%-kal mérnek függetlenül attól, hogy mit írnak rá. Sokszor a dobozoláson hasalnak el, mert rendesen befülled (akár órákra is). Tapasztalataim szerint a komolyabb mûszerek közül a Testo 30-60 ezres mérõi már egész jól mérnek 10-90% között, de komolyabbat pl. a Rotronic tud igaz ez már 100 ezer fölött van. Ez már tényleg megméri az 1%-ot is és 90% fölött is tudja a gyári tûrést.
Az, hogy mennyire pontos egy-egy mérõ csak több ponton mérve lehet megtudni. Hõmérõ esetében a az olvadó jég sem tökéletes, mert nem biztos pontosan 0 fok a 50-50% jég-víz keverék hõmérséklete. Néhány tized eltérés ott is lehet attól függõen, hogy a -18 fokos mélyhûtõbe berakod, vagy éppen kiveszed. Igazán pontos mérést klímakamrában lehet végezni.
A páratartalom mérés még nehezebb, mert nem mindegy, hogy 20 fokon méred vagy 0-5 fok között, esetleg negatív tartományban. Sok páramérõ jól mér 20 fokon, de elvérzik az alacsonyabb tartományban. Egy-egy ilyet végigmérni több napba kerül, ezért szokták a kalibráló laborok is 20 fok körül végezni a mérést, mert általában a felhasználás körülményei is hasonlóak, hacsak nem kéri a felhasználó a más hõfokon történõ mérést.
Egyszer vettem a fáradságot és a munkahelyemen (a klímakamrában) végémértem a WS2300 érzékelõjét és megdöbbentõen pontosnak mutatkozott. Igaz a páratartalmat és is 20 fokon mértem, de igy is két napba került.
Meteorológia mûszer esetében igazából a tányéros árnyékolóval együtt kellene mérni, mert így egy mérõrendszer az egész a maga kialakításával és pontatlanságával, amit az árnyékoló is belevisz.