Azért, mert január eleje óta gyökeresen megváltozott a cirkuláció az Északi-Félgömbön. Ha a jelenlegi szezont nézzük, akkor a december homlokegyenest más képet mutatott a január óta tapasztaltakhoz képest. Decemberben ugyanis masszív anticiklonok uralma alatt volt az Északi-Sark (emlékszel még Grönland környékén is stabilan ott figyelt a magasnyomás), ami a mérsékelt szélességeken tartotta a ciklonaktivitást, illetve okozott nagy számú észak-dél irányú hõcserét.
Január eleje óta viszont kezdett felengedni az erõs anticiklonális túlsúly, amivel párhuzamosan megerõsödött az izlandi minimum, illetve életjeleket küldött magáról az azori maximum is. Itt hozzá kell tennem, hogy Golf-áramlat ide vagy oda, az izlandi minimum javarészt erõs tevékenységet mutat január eleje óta, szóval ennyit a közvetett hatások súlyáról.
Ennek kölcsönhatásaként csökkent a ciklonaktivitás a mérsékelt szélességeken, így javarészt anticiklonok alakítják a mi idõjárásunkat is. Véleményem szerint a mostani hideg periódust a szibériai maximumnak köszönhetjük, ugyanis most a legjobban kiterjedt, de nemsokára az is gyengülni fog.
Lassan itt az ideje viszont, hogy szép nagy viharciklonok alakuljanak ki és okozzanak változékony idõjárást, illetve újra színre lépjenek a zonális jellegû áramlások.

Ha engem kérdezel, ha folytatódott volna a decemberben tapasztalt helyzet, akkor egy izgalmas télre tekinthetnénk most vissza, így viszont halál unalom volt az egész. Most így jártunk, a tavalyi fényévekkel jobb volt, talán a következõ izgalmasabb lesz.

És hogy az eredeti kérdésedre válaszoljak: lehet most is csapadékos idõ, csak kicsit nagyobb szerencse kell hozzá. Viszont ismerve a szerencsénket... nem lesz egy könnyû menet, már ha országos jelentõs havazást szeretnél...