Nos, utánanéztem a dolognak, bár ezt te magad is megtehetted volna. A levegõbe puffogtatás helyett jobb, ha az ember tényekkel áll elõ. Erre nagyon jól hasznosítható az OMSZ Napijelentése (kivéve, ha nincs benne adat). Kab-hegy és Tés adatait összesítettem.

Tehát 2 dolgot kifogásoltál:

1. május-június fordulója: itt bizony valószínûleg igazad van! A június 1-i adat rossz! Tésen és Kab-hegyen egyaránt 20 mm esett, ehhez képest a 65 nagyon kiugró.

2. május hónap csapadékösszege kevés: ebben viszont nem feltétlenül van igazad, jó eséllyel nincs. Bár Bakonybélen valóban 397 mm-t regisztrált az automata, de pl. Kab-hegyen, majd 600 méteren csak 215 mm volt a havi szumma. Tésen 260-280 mm hullott, pontos adat nincs, mert volt 1-2 hiányos nap a jelentésben. Kab-hegyen 17 és 2 mm ez a két nap, Téshez beírtam 20 és 2 mm-t, így jött ki 269 mm. Zirci észlelõnknél 268 mm hullott. Amint azt a kab-hegyi adat is tanúsítja, a tengerszint feletti magasság önmagában édeskevés és az adatsort végignézve az is jól látszik, hogy nem kell ahhoz konvektív csapadék, hogy kis területen belül nagy különbségek alakuljanak ki. Ne feledjük a szél hatását sem. Lehet, hogy Bakonybélen szélvédett helyen van a mérõ, míg Zircen szeles helyen.

Zirc amúgy nem a Magas-Bakonyban van.

Amúgy az OMSZ-nál is érdekesen állnak a dolgok. nevet

"A hónap legnagyobb csapadékösszege: 397.0 mm, Bakonybél,Veszprém"

Nem sokkal feljebb az oldalon: "A csapadék havi összege májusban átlagosan 40 és 440 mm között alakult." vidám