Az lenne a kérdésem, hogy a modellek, pl. a GFS hogyan számolja ki pl. a 850 hpa-os hõmérsékleteket, illetve a 2 métereseket?
Azért kérdem, mert ma 850-en ilyen hõmérsékletek vannak Link Link
Vagyis látható, hogy itt ezen a részen jóval magasabb értékek vannak a magasban, gondolom lent is melegebb levegõ van, a hõtérkép meg is felel ennek a képnek, közben a GFS 2 méterre ezt várta mára Link
27-29 fok dél-délkeletre, mig ide több fokkal melegebb levegõvel 23-25!
Igaz valamennyi magasszintû felhõzetet várt, meg tán még középmagasat is, de ez nem indokolná, vagy legalábbis az itteni több fokkal melegebb levegõ elvileg ki kéne hogy egyenlítse a felhõzetet, fõleg hogy ezen a cirruson a nap átsüt mint a huzat!
A hõtérkép is bizonyítja, hisz itt van a melegebb, nálam Taki-féle árnyékolóval teljesen hiteles méréssel 26 fok van kereken, Varasd 26, Lendva 25 volt 45 perce!
Szóval nem értem, mire alapozza a GFS mindig, hogy délen-délkeleten melegebb lesz, ilyen napokon is amikor itt kell hogy melegebb legyen!
Az más kérdés, hogy Sármelléken 21 fok van, nyilván valami zavaró körülmény van, pl. Kis-Balaton, Szentgotthárdon 22 fent a világ tetjén, vagyis ember legyen aki ebbõl kihámoz valamit, de nem lehet hogy a beérkezõ adatok miatt "tudja" a modell úgy, hogy többet kell adni dél-délkeletre, mert az állomások ilyen helyzetben amit mérnek, úgy "kalkulál" a modell is?

A meleg levegõ dél felõl nyomul fel itt egy keskeny sávban, vagyis lehet Szentgotthárdra még pl. nem ért fel, bár még fejjebb Pápán 26 fok van, az a szélcsatorna miatt lehet!