Ez így van!
Mindent oda kell, kellene ültetni, ahova való.
Azzal együtt, hogy az ország talán legcsapadékosabb térsége a környékem, mégis gyakorlatilag másfél éve aszály van, most májusban június elején úgy tûnt, hogy vége, de sajnos nem.
Vannak a megyének részei, ahol volt csapadék és nincs gond, de mivel szélsõségesen konvektív csapadék volt, így pl. Becsehely térségében komoly szárazság van.
Ráadásul mivel záporok-zivatarok voltak, azok kevésbé áztatnak, mint ha egy napig esik folyamatosan, és lassan szivárog be a víz.
Június 1-én volt egy 10 mm-es zivatar, 2 perc alatt állt a víz mindenhol, csak épp nem tudta elszívni a hirtelen sok vizet, és az elfolyt. Hangulatilag "húúú mekkora marhanagy esõ volt" kategória, valójában épp csak a teteje ázott meg.
A múltévi aszály még mindig érezteti a hatását, ugyanis a talaj annyira kiszáradt, hogy az elmúlt idõszak csapadékai képtelenek voltak lehatolni, így csak a felsõ 15-20 centi ázott be.
Alatta száraz maradt, most meg már az a 15-20 centi is kiszáradt.
Szóval nehéz úgy térségekre szabni a termeszthetõ növényeket, ha nincs térségi különbség, és esetleges a csapadékellátás.
Az 1961-1990 közötti 30 évben kevesebb volt a konvektív csapadék, több a frontcsapadék, és egyenletesebb volt az idõbeli és a térbeli eloszlás is, mint az elmúlt 20 évben.
Abban a 30 évben jobban lehetett tervezni, a szélsõségek epizódjellegûek voltak csak, ez a mostani periódus más, kiszámíthatatlan. Nem úgy általános értelemben véve, ahogy az idõjárás kiszámíthatatlan, hanem szélsõségesebb formában.
Ezzel együtt 2012-ben elvárható lenne egy országtól (ahol ásványkincsek híján ráadásul nincs más érték, mint a föld és a levegõ, és a mezõgazdaságból kellene profitálni), hogy öntözés nélkül szinte semmit ne termesszenek.
Ezért sem tudjuk felvenni a harcot a nyugati, olasz, francia vagy spanyol termelõkkel, mert ott még a vizet is öntözik.
Svájcban, Dél-Tirolban például évi 1500(!!) mm-es évi csapadék mellett csak öntözõrendszerrel termesztenek bármit.
Nem ám 500, 600 meg 700 mm-ek mellett.
Mert eshet 1000 mm egy évben úgy, hogy pont adott idõszakban, amikor a legjobban kellene, akkor 1 hónapig nem esik, és máris 5-10-15-20 % kár éri a termelõt.