2025. május 13., kedd

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#9746
Tisztelt Gépház vagy Valaki!
Segítsetek!

Minden októberi adaton duplán jelenik meg a napi adatokban, mintha 60 napos hónap lett volna. A havi csapadék is megduplázódott.
Link
Mit tegyek?
#9745
A mai hõtérképen is látni egy bazinagy bazikék foltot Veszprém melett, ami 7-8 fokot feltételez, és ez nagyon soxor jelentkezik!
Tudja valaki melyik állomás vagy automata adata lehet az és miért mér nappal olyan hideget??
#9744
Az igaz, bár a GYIK volt a lényeg, ám szólok az illetékesnek, köszi!
#9743
Nem egyértelmû, mert a hõtérkép alatti szöveg még tartalmaz hibát.
#9742
Végre frissítve lett a GYIK, így napi adatokhoz már egyértelmû a talpalávaló.
#9741
palota (Budapest XV)
nekem is hiányzik a körzeti idõjárás jelentés.
kiváncsi vagyok mi volt az nyomos indok hogy be kellet szüntetni!
#9740
Szerintetek lehet / érdemes valamit tenni az ügy érdekében? Vagy csak nekem hiányzik a körzeti id. jelentés a rádióból?



Kedves Hallgatónk!

Körzeti idõjárásjelentés, a régi formában nem tér vissza.

Tisztelettel: MR Közönségszolgálat, Dömökné H.Teréz

--------------------------------------------------------------------------------

From: Kiss András [mailto:[email protected]]
Sent: Saturday, October 27, 2007 11:18 PM
To: [email protected]
Subject: körzeti idõjárásjelentés

Tisztelt MR!

Tervezik-e, hogy valamelyik rádióadón újra hallható legyen a Körzeti Idõjárásjelentés?

Nagyon hiányolom a mostani mûsorstruktúrából, hasznos és aktuális információkat nyújtott az idõjárásról.

Köszönettel
Kiss András
#9739
Mivel ez az oldal olyan jó barátságban van az OMSZ-el, ezért remélem nem gond, ha ide belinkelem az OMSZ honlapján lévõ statisztikát a napfénytartamot illetõen: Link itt az éghajlati átlagoknál egyes városok napfénytartamát is meg lehet nézni... Link viszont hogy a vizsgált idõszakra hol vannak az adatok, azt nem tudom... lehet ugyanitt meg lehet találni. Budapest és Debrecen napfénytartamát is megtalálhatod... itt évekre le van bontva: Link a grafikonok menüpont alatt az utolsó pont... majd megtalálod.
#9738
Sziasztok!
egy tanulmány készítéséhez szeretnék múltbeli idõjárási adatokat. egészen pontosan 1991 jan 1-jétõl napjainkig lenne szükségem a napsütéses napokra Budapesten. Tehát, hogy sütött-e a nap, vagy nem. tudom, ez elég konkrét, mert lehet, hogy csak fél napot sütött. ezért lehet, hogy jobb lenne több kategóriát létrehozni. elõre is köszi
#9737
Na jó értem én, csak a magam módján rájöttem az elõbb, egyszerûbb gondolkodásal, de a ti segítségetekkel vidám Gerinc és teknõõ ---- magas és alacsony nyomás... na köszi a türelmet kacsint
#9736
Usrinnevet

"Az eredeti kérdésre visszatérve: a 500 hPa-os relatív topográfiában az 552-es szám (azaz az 5520 méter) egy "közepes" értéknek tekinthetõ, a szintvonalak közül ennek a lefutása rajzolja ki legjobban a teknõket és gerinceket, ezért pont ez van kiemelve. De ennél különlegesebb jelentõsége nincs, helyette az 550-et vagy az 554-et is nyugodtan húzhatták volna vastagon."
#9735
Igen így nézve már sokkal világosabb a dolog, tehát az az 552-es határvonal jelentheti a ciklonális irányítás és a váltakozóan magasnyomású területek közötti határvonalat.
#9734
Mikor engeded le a lefolyón a vizet, akkor látod hogy a legkevesebb víz az örvény közepén van.
Levegõnél is így van minél erõsebb a ciklon örvénye annál több levegõt szorít ki, és annál kisebb a légynyomás így.

Hozzá kell tenni, hogy térkép készítõitõl függ hogy jelennek meg a színek és vonalak, pontosabban hogy aránylanak a számokhoz ezek a jelölések..
#9733
Mondjuk nem tudom, így kicsit jobban megfigyelve a térképeket az 552-es vonaltõl számítva a zöldel jelzett területeken erõsen ciklonális hatások lépnek fel, és az ellenkezõ oldalán fõként 1010 hPa-tól magasabb nyomású területek vannak, tehát anticiklonok és maximum sekély ciklonok. Ez akkor már minden megmagyaráz... mert egy 1010 hPa alatti mediterrán ciklont is jelöli ez az 552 gpdm alatti terület, tehát ahol az 500 hPa nyomású levegõ alacsonyabban van 5520 méternél ott annál alacsonyabb légnyomás van a tengerszinti magasságon is.
#9732
Több helyen is, a zápor ikon használata lenne megfelelõ, jelen helyzetben.
#9731
Poláris frontot konkrétan nem jelölik, csak a hatása jelenik meg a téképen.
Légyonyomás, hõmérsélet változás.
#9730
Igen és egyben ez a vonal jelöli a poláris frontot is?... legalábbis megközelítõleg?
#9729
Bocs 500hPa nem ott a légnyomást jelölik így.
(fehér vonallal)

500hPa-on a színek jelzik a magasságot így pontos nevet
#9728
Magyarán a T850hPa térképen;
a fehér vonalon lévõ szám 152 mondjuk egyenlõ 1520m, azaz 850hPa ilyen magasan van.
(ez az egyszerûsített magyarázat vidám )

Ez miért van azt meg a többiek leírták nevet

Ez így mûködik T500 térképen is.
#9727
A halmazállapotot lehet, hogy nem kellett volna idekevernem... Ahogy Nyuli is írta, az 500-as és 1000-es szint magasságkülönbségének nincs köze a halmazállapothoz. A 850-es és 1000-es szint különbségének viszont annál inkább, sokkal biztosabb jelzõszám, mint a 850 hPa-os T. De ez egy másik történet, másik térkép: Link (Itt az 1300 m-nél kisebb relatív topográfia ad jó esélyt a szilárd halmazállapotra.)

Az eredeti kérdésre visszatérve: a 500 hPa-os relatív topográfiában az 552-es szám (azaz az 5520 méter) egy "közepes" értéknek tekinthetõ, a szintvonalak közül ennek a lefutása rajzolja ki legjobban a teknõket és gerinceket, ezért pont ez van kiemelve. De ennél különlegesebb jelentõsége nincs, helyette az 550-et vagy az 554-et is nyugodtan húzhatták volna vastagon.
#9726
Ezért nem érti az ember a politikát se, mert mindenki diplomatikus nevet Tehát valamilyen kapcsolat van a halmazállapotváltozás és a 552-es vonal között, de nem közvetlen vidám

Egyébként halmazállapot terén jobb ha megmaradok azon a szinten, hogy a t850hPa érthetõen ábrázolja a valószínûsíthetõ csapadékformát... persze a csapadéktérképpel szinkronba nézve.

A "megint nem" tehát a halmazállapot közvetlen kapcsolatára szólt. A számot is megmondtad már, hogy mit jelent... de engem konkrétan az 552-es szám érdekelne a legjobban. Archivumban sokhelyen megnéztem ez a vastag fekete vonalon egy állandó szám. Valamelyik hozzászólásból azt szûrtem le, hogy ez közvetlen kapcsolatban van a Rossby-hullámmal. Pontosan arra lennék kíváncsi, hogy miért fontos ez a szám...

Kezdem ebben a témában magamat egyre inkább összezavartnak érezni vidám... de ha van valami link, ahol elmagyarázzák, akkor inkább adjátok azt, mert kikészítelek itt titeket vidám
#9725
Megint nem nevet A halmazállapot meghatározásához ennek (közvetlenül, hogy diplomatikus legyek...) nincs köze. A szám azt mutatja meg, hogy a geopotenciál hogyan változik, azaz utal pl. egy teknõ (hidegcsepp) kialakulására, de ugyanúgy utalhat magasnyomás(ú ék) kialakulására is.

Úgy van, a "szaggatott" vonalak az 500 hPa-os hõmérsékletet adják.
#9724
Na már tényleg megértettem mindent közben nevet
#9723
Na mostmár teljesen tiszta! nevet Köszönöm. Még annyi, hogy ez a szám, akkor folyamatosan állandó, tehát 552? Mert annak látszik, akkor ennek a számnak van gondolom nagyobb jelentõsége a csapadékhalmazállapot meghatározásánál.

Még esetleg annyi kérdés, hogy a légnyomástérképen .. _.._.._ szürke szaggatott résszel jelzett vonalak mit jeleznek? Link Ja gondolom az 500 hPa-s hõmérsékletet.
#9722
Nem, a fekete vonalak és a hozzá tartozó számok az 500 hPa-os szint magasságát adják meg dekaméterben, azaz pl. 568 = 5680 m magasan van az 500 hPa. A vastag vonal a nagyobb számmal pedig az 500-as és 1000-es szintek magasságkülönbsége dekaméterben, maga a vonal valóban a (kezdõdõ) hullámképzõdés.
#9721
Itt tulajdonképpen jobban látszik: Link akkor a tengerszint fölötti légnyomásértékeket.... izobárvonalakat lehet látni, ami egyértelmû... a fekete vonalak pedig az 500 hPa magasságban mért légnyomáseltérések? Tehát azt mutatja, hogy a tengerszint felette 500hPa szintnek megfelelõ magassági szinten mennyire tér el a légnyomás....? A térképen látható vastagabb fekete vonal, amit 552-es számmal jeleznek az pedig a Rossby-hullám?
#9720
Légnyomás a talajon, felhõfedettség %-ban és ReTop 500/1000 nevet OK, az elsõ kettõt nem kell magyarázni, de a harmadikat...
Ez a kifejezés a "viszonylagos topográfia 500/1000 mbar" rövidítése. Ez alatt a következõt kell érteni: két, állandó nyomású felületet (jelen esetben 500 és 1000 mbar) kiválasztasz (azaz lesz két térképed) és egymás fölé helyezed õket. A két térkép közötti különbség adja a két nyomásfelületek közötti távolságot. Ha ez a távolság nagy, akkor magas a geopotenciál, ami egy ékre utal. Ha a távolság csekély, akkor a geopotenciál is alacsony, azaz egy teknõrõl van szó (az áramláson belüli alacsony légnyomás egy leépülõ ciklon hátoldalán).
#9719
Köszönöm Nektek! nevet lol nevet

Tényleg egyébként jobban megnézve látni, hogy szinkronban van pl. az 500 hPa Bodendruck térképpel. (meg a T850hpa-val is)
#9718
Ez így, ebben a formában nem igaz. nevet

[szerk.: tévedni emberi dolog.
#9717
Azok pedig az 500/1000 hPa-os relatív topográfiát (az 500 és 1000 hPa-os szint dekaméterekben mért távolságát) jelentik, ami a két szint közti légoszlop hõmérsékletére utal. (Hasonlóan a 850/1000 hPa-os relatív topográfiához, ami köztudottan fontos a csapadék halmazállapotának elõrejelzésében.)
#9716
"A felhõ magasságot (hPa)"

Tévedtem vidám
#9715
És a színes vonalak?
#9714
Felhõfedettséget jelzi.
#9713
Nagyon megköszönném, ha valaki elmagyarázná, hogy ez a térkép mit jelent pontosan... a jelölések mit takarnak...? Link egyedül a légnyomásban vagyok biztos és a német tudásom híjján a többit nem tudom megfejteni.
#9712
#39683. - Snowhunter (Mályi)

"... A melegadvekció (szerk: azaz a havazáshoz kedvezõ helyzet)keletnek is kedvezõ mivoltja akkor lehetséges, ha kombinálódik a ciklonpálya megfelõsége a stabil hideggel a medencébe és/vagy attól keletre.

Két régi írásom idevonatkozó részét emelem (kicsit aktualizálva) be most, tanóra gyanánt:
#6890. - Snowhunter (Mályi) 2006-01-21 12:41:00
"A med.ciklonok két fõ pályája a ránk kanyarodó (von Bebber: Vb), és alattunk elhúzó (Vc), ill. ezek között lavírozók (alattunk elhúzó, de Erdély felett felkanyarodó).
Az Vb a késõ õszi idõszak kedvelt célponja (ahogy Decemberben volt, majd 10 év után lett ennyire kifejezõ eme pálya), a tél második felében az Vc a gyakoribb verzió."

#2436. - Snowhunter (Mályi) 2005-11-22 09:22:50
"A mediterrán ciklonok pedig külön tészták, "õkelmék" még a profikat is rendre megtréfálják, nem még minket amatõröket, és ezért nem õk (profik) a hibásak, egész egyszerûen az egyik legnehezebben elõrejelezhetõ eseményeknek számítanak.
A Van Bebber Vb ill. Vc ciklonpálya számunkra az elméleti leggyakoribb, az elõbbi a tipikus Dunántúli havazás és keleti esõ, az utóbbi az alattunk elhúzó ciklon, Dk-en hó, máshol alig semmi. "

Ui: A kettõ közötti (Vb és Vc) átmenetek az igazi csemegék, he-he! "
#9711
Krisz válasz a Társalgóban!
#9710
Azért ,mert az ilyen mondatok, mint ez: -
"Pedig "elvileg" keletnetk hidegebbnek kellene lennie. " - sajnos nem mûködnak a valóságban...

Szerk.: gyere Társalgóba, kidumáljuk ott!
#9709
Szevasztok!

Lenne egy kérdésem.
Az érdekelne, hogy mediciklonok esetén Magyarországon miért szinte mindig Keleten esõ Nyugaton pedig hó esik?
Pedig "elvileg" keletnetk hidegebbnek kellene lennie.
Köszi elõre is a választ.
#9708
Köszi!
Gondoltam, inkább megkérdezem, nem akarom véletlenül elrontani.
#9707
Így van.
#9706
A köddel kapcsolatban lenne egy kérdésem. Csak biztonság kedvéért. Ugye jól emlékszem, hogy a naplóba elõzõ napra és mára is oda kell írni a ködöt, ha reggel 8 óra elõtt és után is köd volt?
#9705
Valószínûleg a szerkesztésre használt gépen nem a megfelelõ karakterkészlet volt alkalmazva.
#9704
Nálam is hibás.
#9703
Nálam "o" van helyette mindenütt.
#9702
Nálam sincs, egy helyen az elején még a rövid ü is hiányzik.
#9701
Ezt már rég meg szerettem volna kérdezni de mindig elfelejtõdött valahogy, nem nagy dolog de azért mégis szemet szúrnevet A Szabályzat szövegében másnál sincs hosszú õ vagy csak nálam van így? Ha badarságot kérdeztem akkor bocsnevet
#9700
Mindeggy, azért köszinevet
#9699
Akkor nem tudom.
#9698
Igen csak nálam nem lehet rákattintani.szomoru
#9697
Elméletileg a fõoldal jön fel ugye, ott nekem alulról a 3. bekezdés a "Bejelentkezés".Rákatt, utána kéri a nick nevet és a jelszót.
Mondjuk az enyém Siemens, nem tudom a tieden mit ír ki.

Utolsó észlelés

2025-05-13 16:32:09

Csesznek

16.8 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139635

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.