2025. április 29., kedd

Hurrikánok és tájfunok

Adott napon: 
Keresés:
#7706
Beteg banda…
#7705
A partot éréskor talán még 3-as volt, ahogy nézem, bár nincsenek annyira konkrét adatok egyelőre (nem sokkal előtte, 12 UTC-kor éppen 3-asnak adták 100 csomós széllel).
A zidőképen persze kiment a cikk, és gondolom be is kajálta már a jónép vacsira, hogy az elmúlt 17 év legerősebb ciklonja csap le Madagaszkárra, csak annyi ezzel a gond, hogy nem igaz. laza
2017, Enawo, 4-esként ért partot (külön megemlítendő, hogy itt a partot érési 205 km/h-s 10 perces átlagszél eleve erősebb volt, mint Batsirai valaha - még Madagaszkártól távol - mért 195 km/h-s csúcsintenzitása).  Link
2012, Giovanna, szintén. Link
2008, Ivan, ez is 4-es vagy erős 3-as volt a partot érésnél (nem derül ki egyértelműen, de mindenképp erősebb, mint ez a mostani). Link
És a slusszpoén, hogy a Gafilo ciklon, amire feltehetőleg gondolt "a költő", nem 17, hanem 18 éve volt. Link vidám
#7704
Köszönöm!
Jó képet lehetett csinálni a szeméből, remélem lesz majd kép róla!
#7703
2-es. 170-es szél, 220-230-as lökések

beillesztett kép

#7702
Ez a mostani hányas kategóriának felel meg?
#7701
Nem hurrikán, mert ott ciklonnak nevezik, de vannak bőven. Évente átlagosan 1-2 legalább érinti a szigetet, plusz még ugyanennyi gyengébb rendszer (trópusi vihar vagy depresszió), bár való igaz, tavaly pl. csak utóbbiak, az utolsó ciklon ott a 2019. decemberi Belna volt. Link
Ez az összes trópusi rendszer pályája a térségben 1980 és 2005 között: Link
#7700
Madagaszkáron amúgy mennyire számít gyakorinak a hurrikán? Nem nagyon emlékszek rá a közelmúltban, hogy elkapta volna a szigetet ilyesmi.
#7699
Ez telibebombázza Madagaszkárt!
Hányas erősségűként érhet partot?
Vannak ott területek, ahol tőbb km-t benyomulhat a víz a szárazföldre.
Szerencsére ritkán lakott a partvidék, de ha telibetalál valamelyik települést, ott nem sok minden marad.
#7698
3 nap alatt 1418 mm

beillesztett kép



beillesztett kép



Plusz egy könnyed 202 km/h-s Wgmaxhofuvas
#7697
Marha jól néz ki, ahogy a ciklon rendszerén belül van egy AC forgású örvény, ami egy helyben képzi a zivatarokat folyamatosan. Van valami neve ennek a jelenségnek?

beillesztett kép

#7696
Törölt tartalom
#7695
940 hPa

beillesztett kép

#7694
Mák

beillesztett kép

#7693
Batsirai révén nagy nehezen megvan az első erős ciklon a dél-indiai óceánon is (mondjuk az első elnevezett ciklon is nagyon későn, csak január 20-án alakult ki, és mivel ott hivatalosan november 15-től tart a szezon, ez olyan, mintha az atlantin július végéig nem lenne semmi). Mauritius és Réunion megússzák a nagyját, Madagaszkárt viszont telibe kapja majd.

beillesztett kép


beillesztett kép

#7692
Hosszú idő (szeptember) után partot érő tájfun a Csendes-óceánon, a Fülöp-szigeteknél (mondjuk nem partot érő tájfun sem volt sok azóta) a 4-es erősségű Rai "személyében":

beillesztett kép



beillesztett kép

#7691
Az ausztráloknál lassan indul a szezon, Paddy:

beillesztett kép

#7690
Apollo éjjel még produkált egy utolsó nagy konvektív "pöfföt", mielőtt partot ért, és végleg feloszlott Törökországban. Mondjuk a műholdképeken már látszott kis frontális jellege is, lehet nem volt már teljesen trópusi, de az esti ASCAT mérés alapján a cirkulációja még elég fejlett, kompakt volt.

beillesztett kép



beillesztett kép

#7689
Átmenetileg "lepörgött" a konvekció az alacsonyszintű központ fölé, északkeletre pedig egy konvergens kar volt, de aztán hamar győzött a nyírás ismét. Az viszont meglepő, hogy az esti ASCAT mérés ugyan úgy 80-85 km/h-s (40-45 csomós, lila szélzászlók) szelet mért, mint tegnap este, amikor mélyebb és szervezettebb is volt a konvekció, ráadásul kissé nagyobb területen, mint akkor.

beillesztett kép



beillesztett kép

#7688
Még belefért a vasárnapba. laza

beillesztett kép



beillesztett kép

#7687
Érdekesen pördül Kréta alatt Link



beillesztett kép



beillesztett kép

#7686
Mondjuk erre nem gondoltam,, akkor pont fordítva van, mint ahogy elképzeltem!
A mostani konvekció sem gyenge ami van benne!
#7685
Kár a nyírásért, anélkül lehet akár a hurrikán erősséget is megcsípte volna holnap ilyen szintű konvektív szerveződéssel.

beillesztett kép


beillesztett kép

#7684
Minden évben nem lehet hurrikán. kacsint
Egyébként ennyire azért ennyire nem egyszerűek a dolgok itt a Földközi-tengeren. A vízhőmérséklet persze fontos, de ugyanígy a légköri viszonyok is. Ha elég hideg van a felső-troposzférában, akkor még huszonegy-két fokos víz mellett is lehet hurrikán (lásd pl. Alex 2016. január). Másrészt a Földközi-tenger sekély, és mivel csak a felszíni vékony réteg meleg, nincs nagy hőtartalma, azaz a lassú mozgás/egy helyben állás épp kifejezetten káros, mivel a gyorsan bepörgő ciklon egyszerre el is használja a rendelkezésre álló energiát. Még a Ianos is meggyengült kicsit, amikor fél napra lelassult Olaszországtól délre, a mostani ciklonnak pedig kifejezetten káros volt a hajnali-reggeli gyors beerősödés, mostanra alig maradt épkézláb konvekció.
#7683
Ez korábban jön, tuti hurrikán. 
Ahogy a legjobb helyen volt, meleg víz, lassú mozgás, szinte egyhelyben állt, tuti hurrikán lett volna.
Fene vigye el. 
#7682
Még egy-két hajós cucc, az elsőt találtam, a másodikat csináltam. laza
Utóbbiból majd talán lesz térképes verzió is vasárnap. nevet

beillesztett kép


beillesztett kép

#7681
A magja szinte kizárt, az egyrészt nagyon kicsi, másrészt a szárazföld (és főleg egy hegyvidék) felett gyorsan feloszlik. A külső csapadéksávok/frontmaradványok, illetve maga a ciklon rendes (frontos) mediterrán ciklonná visszaalakulva viszont bármikor, ahogy eddig is, ahhoz nem kell melegebb tenger sem.

- - - - - -

Apollo kicsit jobban megszaladt az éjjel, mint ahogy a modellek várták, 07 és 11 UTC-kor is volt egy-egy 104 km/h-s (56 csomó) hajós mérés a déli oldalán (két különböző hajó által), az előbbi hajó pedig 999,4 hPa-os, az utóbbi 998,7 hPa-os nyomást mért. Az ASCAT-B műholdas szenzor pedig 85 km/h (45 csomó) körüli szeleket mért (sötétebb lila szélzászlók). Mindezek alapján az intenzitása most 100-110 km/h (55-60 csomó) között lehet 995-998 hPa-os központi légnyomással.

beillesztett kép

#7680

beillesztett kép

#7679
szeret

beillesztett kép

#7677
Törölt tartalom
#7676
Gyönyörű!

Bocs az Offért, nem értek a hurrikánokhoz (sem) , ezért lehet butaságot kérdezek. Van arra esély a közeljövőben, hogy az egyre (?) melegedő tengerek miatt Magyarországra is eljusson egy ilyen medikán csapadékrendszere? Vagy ahogy kiér a szárazföldre, folyamatosan gyengül és hamarosan feloszlik?! 
#7673
Csinike. nevet

beillesztett kép

#7672
Közepes-erős TS-nek adja a legtöbb modell, de teljesen azért nem lehet kizárni  hurrikán erősséget. mondjuk az más kérdés, hogy ha el is éri, könnyen lehet, hogy nem fog kiderülni mérés híján, ha tényleg Líbia felé megy majd.
#7671
Vajon mivé növi ki magát?
Lehet hurrikán? 
Szeme már van  laza

beillesztett kép

#7670
Most indul az igazi buli (kicsit gyorsabban, mint ahogy a legutóbbi modellfutások várták, viszont északabbra is). tornado

beillesztett kép

#7669
Szét is kapta a nyírás, rendesen legyengült a konvekció, és újra csupasz a központ.

beillesztett kép

#7668
Valóban szép kis "bummot" produkált napnyugta előtt, mostanra viszont az erősödő nyugatias irányú nyírás kezdi szétszedni, ahogy várható volt. Ha minden igaz, csütörtökre virradóan kezdhet majd határozottabban újraszerveződni.

beillesztett kép



beillesztett kép

#7667
Most robban a közepe Link
#7666
Így jobb: kacsint

beillesztett kép


beillesztett kép

#7665
Igen, a reggeli GFS durván várta. 

beillesztett kép



beillesztett kép


Még az ICON is. 

beillesztett kép

#7664
Lassan már talán elmegy egy szubtrópusi depressziónak. nevet

A modellek viszont nehezen tudnak vele mit kezdeni. A GFS-en kívül sokáig nem is nagyon vártak belőle semmit, aztán reggel hirtelen szinte mindegyik beadta közepes-erős TS-nek a Földköz-tenger középső medencéjében, később Olaszország (ICON, UKMO) vagy Líbia (GFS, GEM) felé továbbhelyeződve. A friss modellek többsége viszont a megerősödési szakaszt is jóval nyugatabbra, Szicília/Tunézia környékére tolta, így jóval kevesebb ideig lenne a nyílt víz felett, és nem is tudna annyira megerősödni, inkább csak gyenge TS lenne (a GFS-nél pl. a reggeli líbiai partok helyett most a Tirrén-tengeren van, és akkor közel 1-es hurrikánnak adta, most éppen csak gyenge trópusi viharnak). A GEM viszont egyelőre kitart a reggeli verzió mellett.

beillesztett kép


beillesztett kép

#7663
Lehet, hogy Afrika partjai felé kialakul egy medikán a héten?
#7662
Kicsit hideg már a víz komolyabb trópusi viharhoz, de jól néz ki Link
#7661
Úszódrón Sam-ben, egy-két ilyen cucc jó lenne a "medikánokba" is. nevet
Link
#7660
Még egy tegnapi animáció a ciklonról:

beillesztett kép

#7659
Lettek is károk:

Link

#7658
Közben Sam is elég szépen elvan még, de már látszik az a zivataros sáv a keleti-délkeleti oldalán, ami majd a leendő hidegfrontja lesz.

beillesztett kép

#7657
Egy érdekes, ritka trópusi ciklon tevékenykedik az arab térségben, ami még Indiától keletre, a Bengáli-öböl felett alakult ki Gulab néven szeptember 24-én, és nyugat, időnként északnyugat felé mozogva keresztülhaladt Indián, miközben legyengült. Az Arab-tenger felett azonban újraszerveződött és ismét trópusi ciklon lett, ekkor már a Shaheen nevet kapva. Tegnap a Saffir-Simpson hurrikánskálának megfelelő 1-es erősségű ciklon lett, mára pedig belépett az Ománi-öbölbe, ahol a kedvező légköri viszonyok és az öböl meleg vize miatt várhatóan tovább erősödik, és a partot érés előtt a 2-es kategóriát is elérheti. Délelőtt időnként jól fejlett szem is megjelent már a központjában, de ez mostanra (átmenetileg?) bezáródott. A légörvény és maradványa kiadós esőzéseket okoz Omán északi részén, az Egyesült Arab Emírségekben és Irán partvidéki területein, melyek akár nagyobb károkkal (árvizek, földcsuszamlások) is járhatnak.
Korábban néhány modell még arra is látott esélyt, hogy a ciklon átjut a Perzsa-öböl fölé, ami történelmi lett volna, mivel a műholdas megfigyelések kezdete óta ott még nem detektáltak trópusi ciklont. Mostanra azonban a legvalószínűbb forgatókönyv az lett, hogy az Omán északi részén történő partot érést követően délnyugat felé fordul és a szárazföld felett gyorsan legyengül a ciklon, de a térségben várhatóan még így is ez lesz a valaha legnyugatabbra jutó példány.

beillesztett kép

Utolsó észlelés

2025-04-28 23:09:17

Budapest IV. - Káposztásmegyer

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139173

Hírek, események

Az áprilisi hidegbetörés magyarázata különböző időjárási és éghajlati hatásokkal

Érdekességek | 2025-04-07 15:23

pic
A hétvégén érkezett hidegbetörést, és általában a kora tavaszi időszak hasonló eseményeit többnyire a poláris örvény tél végi felszámolódásával hozzák összefüggésbe.