2025. április 29., kedd

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#35544
csiperkészni és vargányászni Te is betaníthatod,  akár otthon is! A  szarvasgombászás engedélyhez stb. kötött, az erdei gombát viszont séta közben is segíthet felszedni!  - bolti, pl. szárított, fagyasztott, nyers,
gomba elrejt a sufniban,  keresd, jutalom.nevet
#35543
Igen, végül is sokszor a nagyobbik lányom szokott főleg szólni, hogy "gomba!"

Én is gondolkodtam, hogy betaníttatom szarvasgombászni a vizslát, mert döbbenetesen jó a szaglása, néha nem is értem, hogy ezt hogy csinálja (ez már kvantum téma lehet), bár állítólag a labrador jobb erre, mert ő nem falja föl, ellentétben a vizslával...persze nyilván nevelés kérdése, de vannak dolgok, amiről elképesztően nehéz leszoktatni, ilyen az ugrálás, ugyanakkor karlendítésre kezdi meg az evést, mondjuk ez elvileg vizsla tulajdonság, hogy sokkal jobban figyel a mozdulatokra, mint a hangokra, kiabálásra, stb.
#35542
Anno minket azért vittek gombázni háromévesen,  mert hamarabb megtaláltuk,  mint a felnőttek...
kutyát vidd iskolába,  "keresd" tanulás céljából...
#35541
Imádom, amikor a május kissé csapadékosabb az átlagnál, olyan csodálatos zöld színben pompázik minden. Kész főnyeremény a természetnek (persze sajna  a moníliának is...).
Az egyik kedvenc színem, amikor májusban az árpa (asszem a búza talán "szürkészöldebb színű) amolyan sárgászölden pompázik és néha a kalászok fehéresen csillannak meg a napfényben. Régen nem is foglalkoztam ezzel, de mostanában a gyerekekkel mindig gyönyörködünk bennük.
#35540
Mi sokat kirándulunk, de csak tintagombákat láttam. Én is keresgéltem kucsma, pereszke után, de semmi.. igaz, azért figyelni kell a gyerekekre, meg néha  a kutyára, ha visszük, így nem mondanám, hogy alapos kutatást végzek ilyenkor...
#35539
A feleségem is ki van akadva, már nagyon el akarja rakni a téli, vagy vastagabb ruhákat, de nem tudja...
#35538
Azt jósolják, hogy ha homokba raktad a térköveket, hamarosan újra rakhatod.
#35537
Tegnap rengeteg hangya jelent meg a térkő környezetében. Remélem nem esőt jósolnak. kacsint 
Link
#35536
A gombák föld alatti része (micélium)  ha van hely és táplálék,  kör alakban terjed.
A termőtesteket a szélén hozza.
kivétel ez alól a korhadékbontó  gomba: tintagomba, fülőkék:
ez a földalatti fagyökerek mentén,  vonalasan terem.

Az őzláb, lila pereszke is az erdőben,  kialakítja a boszorkány-gyűrűt,
szerencsére nem minden gombász nézi gondosan körbe, nyelvnyujtas
és ezért hagynak belőlük nevet néha nekem is...
#35535

beillesztett kép

#35534
Na jó viccelődésből. Így van volt, és most is van. 
Mi a van? A mostan épp be nem zárt weblap, vagy a nem látott 5 órai van?
 Na most mi van? 
" nehogy egy magyar humoristára célozzak."
  Úgy hijják hogy na mi is van? ( állagjavító liszt, mert az elromlott...)
 Na most mi van?
laza laza
#35533
A laposföldhívők pont a harmadik dimenzió értelmezésénél dobnak kék halált.
#35532
Na most mi van?  Beütött egy Gaus-hullám?  Válaszolj magyarul.? vagy egy he..he..
Különben vigyázz a pulyákra, mert 3 dimenziós képet is elmentettek a laposföld hívők., oszt vissza gyünnek!
laza
#35531
laza laza laza laza laza laza laza laza laza

Szerk.:  laza laza laza laza lazahidegzivatar
#35530
Lehet igazad, boszorkányos gombák. 
Lehetnek ezeknek a gombáknak helyzet meghatározó, (kör) terjedési tulajdonságuk.
Ja a jó idő; Várat magára.
Eltolódva látszik a légkör, a napsugárzás is "késik"  és lehet július-augusztus, sőt most már szeptember is nyári hónap. (December meg őszi, ahogy lenni szokott a karácsonyi fenyővásárkor....)
zavarban
#35529
De hát ez gomba. A boszorkánykört gombák okozzák. Csak a képen még nem jelentek meg a termőtestek, esetleg a pulyák lelegeltékvidám
Persze abban lehet valami, hogy így próbálják meg kör alakkal kezdve behálózni és uralmuk alá hajtani az egész Földet laza
/Mikor lesz már jóidő? T@k@m tele van azzal, hogy még a napot sem látni és úgy kell kintre felöltözni, mint egy jobb februári napon/
#35528
Várnunk kell erre a jelenségre pár évet, ha én feltételezem, vagy több évtizedet, ha a T.Tudorok rájönnek.
Na szóval;  A föld mágneses mezei nem mindig ott, és erősségben jelennek meg a talajfelszín egyes (mélyebb- sekélyebb) rétegeiben.  Ezért lehetnek a növényi csírákra hatása, a kikelés, intenzitás erősségére, tápanyag felvétele (sárgaság, csenevész lemaradás, stb.)
Esetleg ezért alakulnak ki ezek a körök, nagyobbak kissebek.
(esetleg volna rá magyarázat, a magyarországi "csodatevő helyek"  Délegyháza mellet, és máshol is..) meglévő különlegességekre.)
laza
Talán mérnék meg a föld sugárzás pár paramétereit. (Gaus, gázok értékeit, összetevőit)
#35527
Egy hete tele volt az erdő májusi pereszkével, de még csésze- és kucsmagombából is akadt (hála a hosszú koratavasznak...).

beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép


#35526
Ma pulyasétáltatás közben belebotlottam jópár boszorkánykörbe.  Legutóbb sok éve találkoztam ilyen jól fejlett példányokkal nevet

beillesztett kép

#35525
Én tegnap voltam Kab-hegyen két helyemen: semmi. Kérdeztem unokatesómat, aki jobban ért hozzá, azt mondja, hogy Somogyban most elkezdték szedni a vargányát.
#35524
Gombászat: Nyírt füvű területen megjelent a szegfűgomba. Réten reménytelen bármi gombát megtalálni: nagyjából 60 cm-es a fű. Nem is nagyon terem ekkora fűben: minek teremne, ha legfeljebb tornádó vihetné odébb a spórákat?

Az erdők hogy állnak?
#35523

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Agrometeorológia (#12387)
#35522
Egyébként próbálkoztam 1 régi magyar fajta almával, meg egy körtével, de a körte nem fogta meg, az alma irgalmatlan pici, vézna volt, de megfogta. Aztán kampec...mondjuk egyszer a fűnyíróval is rámentem..szegyenlos, de jóval utána nyiffant ki szegény...Nekem olyan régi fajta kéne, amit nem vézna piciként árulnak, hanem konténeresen. Ilyet tudsz? Ezzel nyernék két-három évet is akár, meg jóval nagyobb eséllyel fogja is meg.
#35521
Persze, én is metszek minden évben, az óriás cseresznyét is metszeném, de az már akkora, hogy lehetetlen...A kajszit direkt úgy választottam, hogy késői legyen (bergeron), köszi a tanácsot. Ősszel beszerzek egy csengődit, és ha továbbra is bajos lesz a meteor, meg a kántorjánosi, akkor balta. A talaj a kajszinak és meggynek elvileg jó, úgy nőnek, mint a bolondgomba. Szőlőnél pölöskei muskotály van, meg eszter.
Igen, cseresznyénél ültettem egy korábbit, bár ott a kukac nem zavar minket, persze, tudom, hamarabb romlik, de addig lelegeljük, a gyerekek is korlátlanul eszik..
Igen, itt valóban a megelőzést tartanám én is fontosnak, de hát valahogy elmarad mindig a novemberi rezezés..Én még az enyhe télen történő rezest is szükségesnek tartanám, de valahogy a megvalósítás nem jött el, persze, mert eddig nem volt nagy zűr...az ember mindig akkor kap a fejéhez, amikor már baj van....
Köszi még egyszer
#35520
1 db-ot vágtunk 5 felé, így alig emlékszem, nagyjából csak annyira, hogy hozta az elvárhatóan finom (kissé savas) ízt, nem volt TÚL cukros, stb-stb. Idén már lesz rajta vagy 30-40 db.nevet

Még 5 éve vettem 4 különböző fajta magyar almát, idén már egy másik is beindul majd termésügyileg, meglehetősen kíváncsi vagyok.
Lujónak: ellenálló szőlő, ami nekem van: pölöskei muskotály, néró, meg a harmadik, amit elfelejtettemvidám
Az előző lakó által itt hagyott pölöskei amúgy filoxérás volt, amikor idejöttünk, aztán rá egy évre már se híre, se hamva a betegségnek, azóta teljesen egészségesek.
#35519
Milyen íze volt a Batul almának?
#35518
Ha bio, vagy csökkentett vegyszerezésű (maradjunk az utóbbinál) gyümölcsöket akarsz otthon termeszteni, első a fajta kiválasztása. Meggynél a "Csengődi csokros" monilija rezisztens fajta. Szőlőnél a direkttermő fajták (európai - amerikai fajok keresztezései, pl. Otelló) rezisztensek a peronoszpórával szemben. Az újabb nemesítésű rezisztens fajtákat nem ismerem, gyerekkoromban volt mániám a szőlő. Egyébként  a szőlő "bio"-nak minősített, ha bordói lén, kénen és olajon kívül mással nem permetezett. 

A csengődi ősi fajta, az otelló is régi, de vannak, lehetnek újak is. Őszivel nem vesződnék a helyedben. Kajsziból válassz valami késői fajtát, fagyállóbb és a virágzáskori melegebb idő miatt monilija is általában kevesebb kárt tesz benne. A legkorábbi cseresznye nem lesz kukacos: hamarabb érik, mint hogy a cseresznyelégy lárva kifejlődhetne.

Alma, körte, szilva túlélheti az elhanyagolást, de minőségre ne számíts. Amúgy elég siralmas látni, ha a termés 90 - 95 %-a érettlenül a fa alatt hever a kukacoktól, betegségektől ledobva. 

Szőlő, őszibarack metszés nélkül nem termeszthető. 

Minden gyümölcsfánál a korona-alakító metszés kötelező, később is javasolt legalább annyi karbantartó metszés, hogy a termés súlyától a fa ágai ne szakadjanak le. Rég nem hallottam már akkora marhaságot, hogy a metszés hiányát valaki pozitívumnak állítsa be. 
#35517
Lehet, ősi fajtákat kéne választani, nem ezeket az agyonnemesítetteket? vagy ez is urbánlegend?

Nem hinnén, hogy urban legend. Van itt egy helyi fajta őszibarack, 2 helyről hallottam, hogy no permet, brutál gyorsan nő, jól terem (az egyik a szomszéd néni, a másik ember az egyetemen tanít agráronnevet).
Vagy tavaly a batul almám (persze az az egy darab, ami nem fagyott el), szóval az első termése makk(alma)egészséges volt, míg a már itt lévő OBI-s almán a 2 db alma is tiszta kukac lett.
Meggyet már írtam (helyin nincs monília, a bóti haldoklik).
Persze a helyi-régi fajtákból nem fog folyni a tömény cukoríz, de ez akár előny is lehetvidám

Illetve lehet csúnya dolog, de érdemes lehet még a nem őshonos szekcióval próbálkozni. Az indián banánom idén virágzott először (4 éves), meg is kötött néhány gyümölcs rajta, nincs károsító, -30-ig télálló, viszonylag későn hajt ki (a nagy szelet mondjuk nem szereti fiatal korában, meg a tűző napot sem).
Ugyanilyen előnyök a pirosbogyós ezüstfánál, csak sokkal gyorsabban nő/terem. Hurma is jó, de az én fagyveszélyes kertemben eddig majd minden évben elfagytak (aztán kihajtottak), kellene 2-3 év, amíg megerősödnek.
#35516
Köszönöm a válaszaitokat.

Egyébként én azt látom, idén egyesített erővel támadt a monília, ezt azt utcákon lévő meggyfákon látni. Volt egy hét, amikor 10-15 fok körül volt és gyakran volt eső. Igazából az utcákon lévő meggyfák közel 100 %-a moniliás volt eddig is, legalább is errefelé biztosan, de most konkrétan az össze közterületen lévő meggyfa le van száradva legalább 30-50%-osan. Meg hát nálam is most jelent meg igazából, bár évekkel ezelőtt is voltak jelek, de általában azonnal vágtam, ahol láttam, és úgymond csak lappanghatott akkor ezek szerint.
Az őszim sem valami szép, pedig rengeteg termés van rajta, itt a tafrina alakít szerintem, ezt is championnal kezeltem, mert azt adtak... előírásnál lehet sűrűbben is kezelni, ha csúnya, vagy ami rá van írva, az szentírás? 

Lehet, ősi fajtákat kéne választani, nem ezeket az agyonnemesítetteket? vagy ez is urbánlegend?

Állítólag káliummal lehet ellenállóbbá tenni a fákat, ezt is megpróbálom, bár wuxal-lal szoktam levéltrágyázni...

Ezért imádom a tavaszi zöldségeket..azzal soha semmi gond nincs, csak nő, nő, és nő, és akármennyit zabálunk belőle, mint a kecske, nem fogy el..és szinte semmit sem kell foglalkozni vele. 3 gyerek mellet tényleg sok ez a rengeteg gyümölcsfa, főleg, ha problémásak is vannak közte, keményebb szereket meg nem merek alkalmazni (kisgyerek is van még, kutya is...)


#35515
Csak azért kérdem, mert az enyém is szenved. Idén virágot is alig hozott, holott burjánzik rendesen. Anyám kivágatná velem, de én nem szeretném, mert a fa mégiscsak fa. Nem érdekel, ha nincs rajta termés, árnyékot ad.nevet Van még hely a kertben ültetek négyet, de a kajszi már nagyon babrás lett. Lehet szilva lesz, abból is van olyan jó a cefre.
#35514
Most Balkányban vagyunk. Holnap tudok csinálni, de nem valami szép látvány, előre szólok szomoru
Az itteni kajszik csodaszépek, egészségesek. Ahogy a korábbi lakhelyünkön Érden is.  Csak ez az örökölt, ez ilyen romhalmaz, már az volt 2 éve is amikor költöztünk.
#35513
Egy fénykép a kajsziról?
#35512
Sokan félnek tőle, pedig teljesen jámbor, és még beporozni is szokott nevet
Mondjuk félelmetes, a kinézete és a hangja is. Én nagyon bírom nevet
#35511
Nagyon köszönöm, akkor mindkettőnek igaza volt.vidám
#35510
Törölt tartalom
#35509
Na közben megtaláltam.... Bronzbogár, ha minden igaz. A kajszi gyökereit rágja a lárvája. Link a bogár meg minden hajtást, amit ér (málnát is).
Megyek, kinyiffantom....

Szerk: RIP.
Nagy rohadék, a kajszit szerintem már jó ideje kínozhatják ezek szomoru  Link
#35508
Ez milyen bogár lehet? Sose láttam ilyet. Vagy 3 cm hosszú, jó nagy. Nem csinál semmit, nem is mozog, csak ül a málna mellett.

beillesztett kép


beillesztett kép

#35507
Kékfadongó is sok van,és sajnos darazsak is. Hiányoznak a rendes telek ami kordában tartaná az állományokat.
#35506
Nálunk is vannak lódarazsak minden évben (ma reggel is mutattam a legkisebb gyerekneknevet). Nálunk nincs konfliktus, senki nem bántja a másikat. Mondjuk asszony a darazsakat nem engedi befészkelni a garázsba, meg a fáskamrába sem. Lódarázsfészket meg még nem találtunk.
Ja hogy válaszoljak is darázs alig van, kék fadongóból viszont meglehetősen sok.
#35505
Egyértelműen gránátalma. ( Lehet dísz és termő is. Ha teltvirágú, akkor dísz.)
#35504
Másnál is rengeteg darázskirálynő telelt át? Főleg lódarázs van rengeteg, több tucatnyit fogtak a sörös csapdaim. De ma találtam egy fészek kezdeményt a garázsban. Szerencsére nem volt otthon senki.
Gyerekek miatt van bennem némi para az miatt, hogy beköltözös buli összejön a telkünkön/szomszédoknál. 
Mondjuk mióta méhészet van pár éve a völgyben azóta van egyre több. 
#35503

beillesztett kép

Kérdésem volna; mi fán - cserjén termő valami ez? 
Udvari kertész gránát almának mondja, de egy másik lakó szép őszi virág- bokornak mondja. 
Na most  itt pár fotó;

beillesztett kép





#35502
1.Levél pirosító levéltetű, v. vértetű. 
2. Bimbó likasztó , lepke. A barnult virág csészében kukac rág, megette a bibét-porzót. A kifejlett kukac majd fonalon leereszkedik a fölbe, és ott bábozódik majd. 
3. Még gyenge lisztharmatos levélkék.
Kissé elszaporodtak a kártevők, és a gombák. Kontakt (felületi ) permetezés kénnel, 0,2% (2-3 dkg./ 10 liter víz.) A  tetűkre, és atkákra a spec. atkaölő szer is tehető a kénes permetbe. (jobb hatásfok) 3-4 hét múlva ismétlés.
A megyfák fertőzött ág végeit metsz vissza az egészséges levél bogig. Az ollót sűrűn fertőtlenítsd, hypós víz, rézgálicos víz. Ezt ősszel ismételd, és rezes lemosó permet  (1%) lombhullás előtt, a tajalt is a csúrgóig..
#35501
Hát most annyit tehetsz permetezéssel,hogy ne terjedjen tovább, de ehhez kötelező a beteg részek visszavágása, így kialakult sebek kezelése.
#35500
A körtém is jól bírja, meg szerintem a szilva is alakul, erősödik nevet Málna is van, áfonya is lett mostanra. 
#35499
Bárcsak...nevet Én a csemetefáimon kézzel összenyomkodom a levéltetveket, nálam a katicák nem teszik a dolgukat. Szóval, ha lehet, akkor én is igyekszem elkerülni a vegyszerezést, már csak azért is, mert gyűlölök permetezni, de évi 3-4 alkalom alatt nem lehet megúszni.
Amúgy van neked tippem pár zöldségre, gyümölcsre, ha egyáltalán nem akarsz permetezni: csicsóka, új-zélandi spenót, sóska, mángold, ribizli, josta, málna. Hirtelen ennyi, de almából és körtéből is vannak, amik bírják a strapát, de azokban annyira nem vagyok otthon. Szomolyai cseresznyéd meg már van.
#35498
Levéltetű ellen nekünk a katicabogár+zengőlény elszaporodni hagyása vált be maximálisan nevet
Annyiból nehéz, hogy igen nagy türelmet és önuralmat igényel: beletelt 2-3 hónap, mire látványossá vált az eredmény.
Viszont tartós, jól átöröklődik a további évekre.
#35497
Azért levéltetű ellen nem vetném be egyből a nehéztüzérséget. Elég lenne egy Pirimor is, szerintem. Persze a Mospilan, ami visz mindent, de azt érdemes keményebb ellenfeleknek tartogatni a nagyobb környezeti terhelése és az általában évi két lehetőség miatt, amit a legtöbb növénynél engedélyeznek.
#35496
Almafán az alábbi tünetek jöttek elő:
Gondolom lisztharmat is.

beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép




#35495
Új kerttulajként most szembesültem először, a tünetek alapján a moniliával a meggyfákon. Csak hogy tisztán lássam: most már nem tehetek ellene semmit? Illetve ezentúl minden évben benne lesz a fában (vagy eddig is benne volt)? Csak megelőző permetezéssel lehet megakadályozni a jövő évi fertőzésést?
  Ha lemetszem a fertőzött ágakat, megakadályozhatom a terjedését?

Utolsó észlelés

2025-04-28 23:09:17

Budapest IV. - Káposztásmegyer

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139173

Hírek, események

Az áprilisi hidegbetörés magyarázata különböző időjárási és éghajlati hatásokkal

Érdekességek | 2025-04-07 15:23

pic
A hétvégén érkezett hidegbetörést, és általában a kora tavaszi időszak hasonló eseményeit többnyire a poláris örvény tél végi felszámolódásával hozzák összefüggésbe.