2025. április 28., hétfő

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#35594
1. Az egyik hüggel-dombunkon (mostmár inkább komposzt hangyaboly) az ültetett kabakosok és helybe vetett paradicsomok mellett megjelent a kövér porcsin. Mivel itt minden NAGYON nő, ezért meghagytam 1-2 tövet. A mindennapi 1-szeri nyers salátámba próbáltam ki már 1 hete. Egészen finom! Gondoltam utánanézek, mit írnak, öléggé meglepődtem, bár sejtettem, hogy tud valamitvidám

Link
Levelei vasban és C-vitaminban gazdagok. Az esszenciális zsírsavak (omega-3 és alfa-linolénsav) a növény súlyának több mint 15%-át adják. (Omega-3 zsírsavban leggazdagabb növény, ezt a zsírsavat néhány növényi olaj és magvak is tartalmazzák, de egyébként a tengeri halakban fordul elő.) E-vitamint, béta-karotint, káliumot, kalciumot, magnéziumot és foszfort is tartalmaz. Antioxidáns és immunerősítő hatású.
Szív- és érrendszeri betegségekGyulladásgátló, véralvadásgátló, serkenti a vérkeringést, mérsékli az érelmeszesedés kialakulásának veszélyét. Szív- és érrendszeri betegségek, szívproblémák megelőzésére ajánlott. Csökkenti a vér koleszterin- és cukorszintjét, védi az artériákat.

2. Ugyanebbe a dombba ültettünk paradicsommagokat május elején. 1 hónap alatt keltek ki (hideg is volt, meg rajta maradt a "nyálka" is, amikor el lett téve a mag). Kikelés után 1 hónappal már virágoztak, most már nőnek rajtuk a kis parik. Elképesztő sebességgel nőnek.

3. Durván meleg van kint, látszik, hogy szenvednek a növények, még az egyik tök egyik indája is elkezdte megadni magátzavarban Pénteken jöhetne a nagyobb csapi, meg utána remélem még a folytatás is.
#35593
Nem, nem stanley, az itt is stanley, ez egy tipikusan erre a térségre korlátozódó faj, máshol ilyet nem látsz, erre mérget veszek. Itt ez a lószemű meg a besztercei (nálunk bercenceividám) megy nagy üzemben, a stanley,  ringló kertekben, csemegeszilvaként van jelen, ezek közül is inkább a ringlót (nálunk ranglóvidám) ismerik (nekünk van mindkettő, valamint cacansca rana fajtánk is, 2-2 fa). 
Ez a lószemű minden háznál megtalálható, és persze nagy gyümölcsösök vannak. Nagyra (magasra és terebélyesre is) nővő fa, hát olyan 6-8 m magasra átlagban, de a kifejlett, öreg fák megvannak 10-12 m magasak is, általában felszáradnak alulról, és olyan 4-5 m-től kezdődik a lomkorona, ami sűrű. Bőségesen terem, tavalyelőtt 1 fáról átlagban 8-9 veder jött le, a legtöbb 12 veder volt egy fáról (ez pont nem lószemű volt, kék csúcsos), lett 3 tonna kogyink (cefrénk), ami 280 l pálinkát öntött. 
Ilyen volt a fák alatt a föld akkor:

beillesztett kép

A két fa pl. 35-40 év közötti. Szép nagy, gömbölyű szeme van, aromás, finom íze, húsa zöldessárga, sárga, jól éretten sárgás narancssárga, mag mellett pirosas. 
Szerk: nálunk a "nem tudom szilva" nem ismert, tudjuk milyen, olyan kökényszerű, kerek szemei vannak, a szomszédban, Szatmárban szinte csak azt termesztik, de itt nem megy. És igen, nagyon igénytelen ez a lószemű szilva is, sőt ezt szereti, ha babusgatva van, nem terem.vidám
#35592
Hm, szerintem faterom a Stanley-t hívta lószilvának, de gondolom nem arról van szó. Nálunk a penyigei "nem tudum szilva" ami ilyen igénytelen, de az kerék szemű, nem magvaváló.
#35591
Klasszik szilágysági fajta, mi itt Tövisháton lószeműnek hívjuk, de nyugatabbra királyszilvának is nevezik. "Lúszemü" - így ejtik.vidám
De másütt nem is nagyon szereti, itt ha kiköpöd a magot, jövőre ott a szilvafád. laza Sokáig él amúgy, nekünk is vannak 60-70 éves fáink.nevet
#35590
Tudod, hogy milyen fajta? 
#35589
Kb. 20 éve innen teljesen eltűntek. Pedig akkoriban legalább annyit láttunk, mint szarvasbogarat..
#35588
Ez a szilvafa a földünk határában van (egy régi gyümölcsös még élő fáinak egyike, és garantáltan legöregebbike - elhagyatott az a terület), ami ágat láttok, mind egy tőről nőtt, közvetlenül a földfelszínen elágazik, a fő törzse dél felé megdőlt, a többi ág kúszik összevissza. Életkorát nem tudjuk, de esélyes, hogy 100+os, sőt szinte biztos vagyok benne.

beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép

#35587
Tegnap olvastam, hogy a melegtől van. Az egész országban ez van most, sokan néznek, én sem tapasztaltam még, de nálunk is potyog.
#35586
Mitől van az, hogy az amúgy egészségesnek tűnő zöld diót eldobálja a fa? A diót kettévágva, tök fekete belül. Burokfúró most még kizárva.
#35585
A napégés hála elmúlt, pár mai kép a Habaneró paprikákról az udvaron:
Kezdemények 1-2:

beillesztett kép

beillesztett kép

#35584
Fali csápok - Borostyán kúszás a falon:

beillesztett kép

#35583
Mai kép a virágos kertből, Szeged, Teréz utca. Darázs félék egy még zöld buzogány szerű virágon.
Predátorok1

beillesztett kép

#35582
Ja,akkor bocs! nevet
Nagyon szép kis bogár, rég találkoztam már vele. nevet
#35581
Tudom, ezért linkeltem nevet
A lyánynak nincs orrmánya, tényleg olyan, mint egy nagy sötét cserebogár nevet Link
#35580
Link
#35579
A múltkor találtam egy hatalmas, sötétbarna bogarat a kertben este, olyan volt mint egy májusi cserebogár, csak nagyobb és sötétebb.
Na, ma este kiderült, ki ő, mert most éppen a férje röpködött felalá a fák alatt nagy lomhán nevet, ő:

beillesztett kép

#35578
Poloska.
#35577
Ez meg mi a szűzmária lehet az ezüstjuhar levelén?

beillesztett kép




Valamint az újabb leveleknek mi bajuk lehet, hogy ilyen göcsörtös? Én az uv-ra gondolok... A régebbi leveleknek semmi gondjuk. 

beillesztett kép

#35576
Szerencsére nálunk is megjelent mindkettő, de sajnos egyelőre nem dolgoznak elég hatékonyan. szomoru Azért a sóskán észrevettem, hogy kevesebb a tetű.
#35575
Meleg az idő, és száraz. ilyenkor a locsoló slaugba is beköltöznek...  és akárhová, ahol párásabb a környezet,  mint odakint.  Csinálj kint egy ág/lomb rakást és öntözzed,  akkor oda fognak menni.
#35574
Nálunk nincs ilyen, csak fülbemászóinvázió van, de az brutális. Megérte nem permetezni levéltetű ellen SEM, így ezek is marha sokan vannak, meg a katicák is hemzsegnek kint a fákon vidám
A tetvek egyre kevésbé....
#35573
Minek köszönhető az idei hangya invázió? Minden tele van velük, fű, térkő, veteményes és jönnek be a házba, mindenre. Irtom őket de szélmalomharc.
Ez a levendulás kölni permetezőbe is tölthető? nevet
#35572
Solymáron békében élünk a hangyákkal,  de ha ruhás szekrénybe,  vagy a fürdőszobába költözködnek,  levendulás kölnivel körbefújjuk a társaságot.
Fél óra alatt elhurcolkodnak és fél évig nem próbálkoznak újra. Jó a kullancsriasztó is.
Ahol szigetelést rágnak,  na oda már királynő-fogamzásgátló zselét adunk nekik,  ez kb. hat hétig  hatásos, utána újra adni kell nekik.
#35571
Az eprem leérett, szép hozam is volt, egészséges tövek voltak. Rendszeres öntöztem, leérés után nagyjából minden másnap, harmadnap. Most viszont az ültetvény nagy részének a levele teljesen elszáradt. Ez normális? Vagy betudható a melegnek vagy másnak?
#35570
Nálam is annyi van, mint az állat (a tetű mellett). Próbáltam mindent, de esélytelen.
#35569
Mamámnál Pilisszentivánon végre kinyílt az összes futórózsa :

beillesztett kép



beillesztett kép

#35568
Az ezüstjuhar igen szívós fajta, és a laza talajt szereti.  Itt a Keserű-ér partján,  a mélyre nyúló gyökereivel kibírta még a 2010 (só feljött a talajvízzel) és 2011. esztendőket is (aszály,  só fent maradt,  talajvíz lement.)  - kontroll a tujasor,  azok kipusztultak. Ne bántsd a hangyákat,  locsold meg a kis fát, jól meglesznek együtt. A juharok Glomus hoi mikorrhizások, hozzál alá földet másik juharfától.
#35567
1,5 hónapja vettem két kis datolyaszilvát. Kitaláltam, hogy az egyik (talán)hüggel-domb két végére ültetem el őket és majd 15-20 év múlva szépen összeér a lombjuk. Nem voltak valami nagyok a növénykék, jó száraz volt a földjük is és az egyiknek nagyjából teljesen szétment a "földlabdája" (konténeresek voltak). Így aztán próbáltam nagyon gyorsan elültetni. Sikerült pont egy kisebb hangyaboly kellős közepébe (nem voltam boldog, de a szétcincált gyökereivel nem akartam már máshová ültetni). Pár napig mászkáltak is rendesen a hangyák, meg jött a sok eső. A hurma azóta jól van, lassan megerősödik, pont úgy, mint a haverja 6 méterrel odébb.
Tanulság nincs, lehet később kicsinálják a hangyák, de az is lehet hogy nem.
#35566
A három éves ezüstjuhar mellett lebzselnek, szerintem nem jó ha fellazítják a talajt a gyökérnél. 
#35565
Napalmzivatar
Kárt (t)esznek amúgy?
#35564
Van valami tuti ötletetek hangyaboly kiírtására?
#35563
Van egy évről-évre visszatérő búbos banka párunk, ami egy akácfában költ. Íme az egyikük éneke:
#35562
Ma csapta meg az orromat idén először a hárs illata. Imádom. nevet
#35561
Délelőtt erőt vettünk magunkon, és megtaláltuk az idei első óriás pöfeteget. Nos, nem is volt benne köszönet. Annyit ettünk belőle, amennyit ti. Nem jó a gombáknak sem ennyi csapadék, rohadnak mint az atom.
#35560
Köszi! nevet
#35559
Erdei gyöngyköles (Buglossoides) termése, szépen kikel a kertben, legyökerező indákkal, kék virágokkal szép árnyéki talajtakaró. Érdemes ültetni, a tölgyesekben gyakori.
#35558
Van ötletetek, mi lehet ez? Budakeszi és Telki közt szedték, a fehér bogyó kőkemény, és tuti megmaradt tavalyról, mert márciusban szedték.

beillesztett kép



beillesztett kép

#35557
Szajkó fióka kalézol a kertünkben (Albertfalva) hétfő óta.  A legelején nagyon laza kiabált rám, a fűből, és enni kért. Feldobtam a levegőbe,  szépen átrepült a szomszédba, szépen landolt és közben zavarban rémülten sivalkodott...  Tegnap ismét találkoztam vele. Már jobban hagyta kézbe venni magát, a mogyoróbokrok közé raktam.  Hihetetlen, milyen könnyelmű ez a kiscsirke. Igaz,  hogy az öregek ádázul védik...  de pl. elrejtőzni eszében sincs,  és hangoskodik.  Az öregekkel  viszont nem vagyunk jóban szeret
#35556
Hát, sok gomba nincs, de potyautas seszegyenloskacsint

beillesztett kép



beillesztett kép

#35555
Most nézem, hogy rossz a link. 
Link
Ez a jó. Elnézést. 
#35554
Bár inkább visszatekintő,de bioszférában nincs ilyen. Elkészült a tavalyi képes visszatekintőm a "szőlőből". Lehetett volna jobb is, idén még 1 kicsit előrébb lépünk a cél felé (remélhetőleg).
Link

Jó szórakozást!
#35553
Volna pár kérdésem, és képek alapján mondjatok véleményt; a  téma a napégés.
Tegnap itt Szegeden volt egy felhőtlen, szuper erős napsugárzás, de el kellett mennem. 
Namost ; Az ilyen "ólomfényűség"  - erős sugárzás- a z uvb. túltengő esetére érvényes?
Alap gondolat: tegyem árnyékba 9-12 ig. ?DU. estefelé ez volt az ábra;

beillesztett kép

beillesztett kép


#35552
Fölnéztem az erdőbe gombázni, de nem találtam semmit, bodzavirágot  sem láttam még nyílni arra az erdőben, de legalább egy jót levegőztem , bicikliztem. A gombázó helyeken rengeteg (több ezer) kis tölgyfa kelt ki a tavalyi termésekből.
#35551
A fajt nekem sem sikerült meghatározni, de azt igen, hogy a zengőlégyfélekhez (Syrphidae) tartozik. (Ha nemet kéne tippelnem, akkor Eristalis)

Köszi a válaszokat!
#35550
Pedig kucsma volt rendesen. Májusi pereszke meg van is.
#35549
légylárva. Nem a szúrólegyek közé tartoznak. Olykor a sertéstrágyában is tömeges. A "farkukkal" egész csokornyi össze tud kapaszkodni. A fajt nem ismerem, de felületes szemlélő számára hasonlít a háziméhekre.
#35548
Ez egy igazi bioszféra, madarak, mókusok lakják évek óta. Egyik évben pár napig méhraj is pihent az ágai között. Idén (sajnos) van esély,hogy lódarazsak is beköltöztek az egyik odúba a fán. Bízom benne,hogy azért ez nem történt meg.
Link
#35547
Valami rovar- (légy) lárva. A nagyszüleim pottyantósában rengeteg volt belőlük. Konkrétan a fajt nem tudom. szomoru
#35546
Ismerősek ezek valakinek?

#35545
Még a végén meggyőzöl.  laza Egyelőre most nagyon huncut...

Utolsó észlelés

2025-04-28 17:06:02

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

22.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139173

Hírek, események

Az áprilisi hidegbetörés magyarázata különböző időjárási és éghajlati hatásokkal

Érdekességek | 2025-04-07 15:23

pic
A hétvégén érkezett hidegbetörést, és általában a kora tavaszi időszak hasonló eseményeit többnyire a poláris örvény tél végi felszámolódásával hozzák összefüggésbe.