2025. július 21., hétfő

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#590285
Milyen magasan számolnák? Hadd tudjuk meg! Pestszentlőrinchez vagy Martonvásárhoz hogyan viszonyuljak? Esetleg Érd mely részéhez?
#590284
Szerintem a többséget nem izgatja, hogy egy fagyzugban van-e fagy, erősebb fagy március végén, mert ez természetes, sőt áprilisban is.
Egyrészt ott nem termesztenek tömegesen gyümölcsöket, zöldségeket, mert úgyis lefagy.
Amin megy a para az az, hogy általános, ill. dombi fekvésben lesz-e fagy, vagy erősebb fagy!
#590283
Miért nem jön keletebbre ez a szerencsétlen felhőzet?
#590282
Akkor az mi, hogy (pl: Lucenec esetében a sárga csíkban halvány szürkével): model alt: 226m, real alt 190m (36 m-rel magasabban a felszíntől...)
Azt, hogy ez pontosan mit jelent így azt nem tudom, de az biztos, hogy 6 fokot kell levonni belőle a 2m-es T-hez. Durván fölélövik a reggeli lehűlést.

A modelleken való vitába meg nem szállok be, nyilván igazad van, megcáfolni úgysem tudlak. nevet
#590281
"mert nem 2m magasságra számolják"
Pedig az van odaírva (eleve hova máshová számolnák, mikor az a sztenderd szint), és ugye nem volt rajta -9 °C. Az, hogy ebből te milyen "bűvészkedéssel" hoztál ki -9-et, nem számít. Az OMSZ előrejelzés pedig egy előrejelzés, nem modell.
Szóval, melyik modellek?
#590280
Pl. az ECM Link
Amikor először megjelent rajta 29-e már ott volt a -3 fok ami a szlovákoknál -9-et jelent (6 fokot kell levonni belőle mert nem 2m magasságra számolják).

Az OMSZ által használt modell is 6 nappal elötte, adta a ma reggeli -9-et és fokra pontosan el is találta.
#590279
Soha ne legyen ettől nagyobb modelltévedés! nevet
Egyébként sok helyen (Nógrád, Zala) 28-án is fagyott -2-6 fokok voltak, ma igen hideg volt és holnap reggelre is az lesz jelentős területen, úgyhogy az már 3 fagyos nap sorozatban...
#590278
Melyik modellek?
#590277
Nekem van némi gyűjteményem 1993óta ill azt megelőző tíz évről a nagyapám elmondásából. 83 és 84 be enyhe tél után sem volt fagykár 83 ba igen meleg tavasz. 85-87 között hideg telek voltak fagykár a téli lehűlés okozott. Tavaszi nagy hidegbetörés 1986 áprilisában volt tél belenyúlt a március elejébe. Április elején viszont nyári napok után jött a hideg a hirtelen meginduló vegetációra erősebb fagy a sok felhő szél miatt nem alakult ki ezért nagy fagykár nem keletkezett. 87ben is a március elejébe nyúlt a tél de utána fokozatosan ki tavaszodott. Utána 1991 ig nem volt igazi tél(kivéve 1988 november). És lám ezen enyhe telek után nem volt hideg betörés sőt kifejezetten gyors tavaszodás volt! 90 es években komolyabb tavaszi lehűlések 1991április, 1993 márciusi tél és április első fele is hűvös volt(utána hirtelen nyár). 1995 március közepi majd április elejei hideg hullám. 1996ba április 20dikáig tartósan hűvös(utána hirtelen nyár). 1997 március közepi és április közepi hideghullám. 1998ba Március közepi hideghullám. Ezekből az évekből 1998 ba alakult ki komoly fagykár. De látható, h az ezredfordulóig nem volt egész tavaszra jellemző hűvös idő, leghosszabb 1993 és 1996 ban volt ilyen időszak de akkor is április végén beköszöntött a nyár. Fagykár azon két évben azért nem volt mert mind két tavaszt hosszú tél előzte meg a vegetáció nem tudott elindulni. Holnap folytatom 2000 től.
#590276
Ja, annyira kiszámíthatóság van, hogy még múlt hét elején úgy tűnt, hogy a hétfői erős hidegfront mögött napokig erősebb fagyok lehetnek.
Aztán lett ebből 1 nap, a mai, és képbe jött nyugat felől egy melegfront, mely holnap már igen csak meghatározza időjárásunkat. 
Szóval ez a 9 nappal az esemény előtti dolog nem állja meg a helyét. 
Szerencsére sokkal rövidebb lett a hideg etap, mint várták a modellek akár csak 1 hete.
Rövidebb lett, de nem gyengébb.
Maradjunk annyiban, hogy sok tényezős a dolog, és mindenkinek van igazsága a mondandójában (a korábbiakra utalva).
#590275
"Télen" ha netán megindul a hideg és feltűnik a modelleken 200+óránál, legtöbbször az  vége, hogy elmegy keletnek vagy megáll az Alpok nyugati oldalánál (vagy még nyugatabbra) itt meg végeláthatatlan előoldal van.
De ekkor jön az április és telitalálatos hideghullámok vannak 7-10 naponta. Most 9 nappal az esemény előtt, FOK PONTOSSÁGGAL eltalálták a modellek az északi völgyek reggeli minimumait (-9)!
Emlékszik valaki ilyenre "télről"? Még 3 nappal előtte se lehetett tudni, hogy hűt vgy melegít majd a modell...
Szinte hihetetlen ez a kiszámíthatóság.
#590274
Azért a tavasz első feléhez hozzá tartoznak a késő télies hideg betörések, talán, ha lennének rendes telek, és valamivel később virágoznának a gyümölcsfák, nem lenne ekkora a fagykár. Amúgy nem tudom, van valami gyűjtemény az elmúlt 20-30 évből, hogy mekkorák voltak a fagykárok?
#590273
A mai Tmin -3,9 fok, Tmax 10,8 fok volt. Napi közép T. 3,45 fok lett.
Ennyit tesz március végén a -5 fokos T850.
Beteg, hogy közepesen, erősen felhős ég mellett is így kilőtt ma a T.
Szóval látszik, hogy ma -16 fokos T850 kellett volna egy téli naphoz.
Télen inverzió mellett meg elég a pozitív T850 is hozzá. kacsint
Na ez ám a különbség.
Pusztán kíváncsiságból április elején megnéznék egy -20 fokos T850-el bíró hidegbeáramlást igen száraz levegővel, derült éggel. 
Vajon előfordulhatna-e, hogy -20 fokos T850 mellett alig 0 fokig emelkedik a hőmérséklet!?
#590272
Délután kinéztem a kertbe, látszólag nincs semmi kár, pedig -3 fok volt reggel, de ez egy-két nap alatt úgyis meglátszik majd.
Reménykedünk, bár ahogy elnézem lehet még bőven fagyos reggel a következő hetek során, hogy rohadna meg...
#590271
Ez így van, ahogy írod. Negyedik katasztrofális év. Ez van ha telepumpáljuk az atmoszférát energiával (globális felmelegedés).
#590270
Szuper beszámoló lett! nevet 

Az előző éjszakát - bár volt fagy valószínűleg több órán át is - egész jól megúszta a kert. Ma éjjelre meg már nem számolok errefelé faggyal, főleg itt a dombosabb részein a városnak. Jó 6 fokkal van most enyhébb idő, mint tegnap ilyenkor. nevet
#590269
A gazdák készültek is erre az éjszakára,ma eladtam 20 palackot a foliasoknak, Illetve hordták kifelé a szalmabálákat a gyümölcsösök, após is megy sárkányozni ha úgy alakul a hőmérséklet.
#590268
A tegnapi hózáporos kiruccanás összefoglalója: Link nevet

beillesztett kép

#590267
Március első három hetében még vártam /.reméltem hátha lesz valami pár napos havas szitu. Mindig fenéken billentette a délies irányba leszakadni készülő hideget a még erős nyugati drift. Mostanra természetesen meggyengült már annyira, hogy le birjon a hideg szakadni. Már február végén látszott hogy a skandináv térségbe komoly hideg légtömeg gyűlik, mintegy felhúzott íjként közép eut veszélyeztetve.,es nem tagitott onnan, pedig télen hetek telnek el úgy az utóbbi években, hogy a skandináv térségben nincs semmi magassági hideg. 
Nem kell ide fagy sem, a jövő heti tíz fok alatti tmaxok nagyon gyenge beporzást tesznek lehetővé a virágzó gyümölcsfáknál, a hideg idő sem képes késleltetni sokáig virágzások kezdetét. 
#590266
Azta rohadt! Akkor az ide linkelt szakmai info, mely szerint -2,9-nél még csak 10 %-os a fagykár, -5,6-nál meg 90 %-os, akkor ennyit ér. Vagy lehet, hogy az mondjuk 1 órás kitettséggel számolt, fene tudja. Akkor lehet, jól tettem a füstölést, parázsolást -2- -3 fokban mégis.
#590265
Datolya project felkészül! Mit lát az egyszeri ember a tévében ? Hogy mindég ' esik a hó mediterrán térségben, tehát jó lesz az!  laza
#590264
Ilk meg Nyírtass is -0,5 már… már ami a környékedet illeti. A csecse kis homok…

Itt meg csepereg az eső, és ülük a 8 fokos hőségben
#590263
Itt nem arról van szó, hogy március végén vagy egy fagy és ezzel meg is volnánk, hanem évek óta egymást érik a téli típusú hidegbetörések tavasszal.
Nem egy fagy van, hanem sorozatban!
Ez ami aggasztó!
És miért minden tavasszal így zajlik?
Miért nincs máshogy?
Mi tartja fent ezt a menetrendszerű állandóságot?
Hogy tudja ennyire az időjárás lemásolni évről évre ugyanazt a menetrendet!
Nyilván nem tizedfokra meg hektopaszkálra értem, hanem nagy vonalakban ugyanaz zajlik, enyhe tél után fagyos tavasz, sok helyen március végén vagy április elején ugyanolyan hideg van, vagy akár hidegebb, mint egész télen.
Persze régen is voltak tavaszi fagyok, értem én!
Volt olyan, hogy nappal egy szál gatyában voltunk +15,+20 fokban, reggelre meg volt a fagyzugokban fagy.
Volt hideg tél után hideg tavasz, volt hideg tél után enyhe tavasz.
Volt sokféle!
De régen voltak olyan tavaszok, amikor enyhe tél után nem fagyott rommá minden!
Most ilyen nincs!
Enyhe tél és fagyos tavasz!
Nincs más opció!
#590262
-3, ennyi elég volt. Az olasz korai fajták teljesen lefagytak. 
#590261
Az elmúlt pár nap jellemző hideg időjárás ide vagy oda, szemmel láthatóan szépen tovább fejlődik a vegetáció.  nevet
#590260
Ebből mi is tanultunknevet
#590259
Szorítunk Nektek! 
#590258
Ezt szomorúan hallom. Mennyi volt a Tmin?
#590257
Itt olyan 90-95% OFF, ami részemről még mindig nem lenne hatalmas nagy baj (tavaly ez volt a végkifejlet, még mindig maradt a fán ~20 kg), csak még ott a jövő7, meg az egész április. Illetve, ahogy JoeJack említette a Brit blokk is.
#590256
Na... így néz ki a Tátra egy normális géppel Miskolc határából ma délelőtt. ( Czirják Gábor képe Fb.) Légvonalban 120-130 km.

beillesztett kép

#590255
Jövőhéten végig inkább 10 fok alatt maradunk. Érdekességként még Moszkvában is melegebb lehet ott 10 fok felett várható szomoru
A hónap második felében térhet vissza a meleg. Valószínűleg eléggé fel lesz halmazódva így nem kizárt a 25 fok körüli értékek sem. 
#590254
Na hát nálunk a kajszi felének annyi. 
#590253
Ezaz éjszaka kíváló modell vizsga lesz ugyanis az előrejelzések többsége -1-2 fok körüli tmint vár a környékünkre ,elmèletileg ugye éjszaka fokozatosan melegedni fog a magasba is.
Azonban a harmatpontok egyelőre nem ezt mutatják...

beillesztett kép


beillesztett kép

#590252
Januárban meg a "meleg leszakadások" jönnek! laza  Az is biztos normális. Ja, meg decemberben meg februárban.
#590251
Reggel -6.9 C fokot mértem.
Az mindenképpen érdekes,  hogy ez mindössze 1 tizeddel magasabb, mint a januári abszolút minimum, ami -7.0 C fok volt január 30.-án!!
#590250
Na igen és az is normális,hogy Januárban itt huszonvalahány nap kiment fagy nélkül vidám
#590249
Ebbe a könyvbe rejtem a dugipénzem, így gyakran forgatom nevet És senkit sem érdekel a környezetemben.

beillesztett kép

#590248
Itt a szomszédvárban is -4,3 volt (és ebben nálam még minimális hőszennyezés is benne van), a két település közötti lapos részen valószínűleg több fokkal is hidegebb lehetett.
#590247
Szerencsére hajnalra erős felhősödés volt és nem nagyon volt a Dunántúlon -5 foknál hidegebb. Az automaták minimumait nézve a Dunántúlon csak kettő mért kerekített -5-öt, míg a Dunától keletre kb. 25 mért -5-9 fokokat. Nálam a patakparti hőmérő -4-ig lement de az udvarban -3 sem volt, vagyis nem mindegy a hőmérő elhelyezése,vagyis tehetjük akárhova, csak a barackfát ne. Nálam szilva,körte,dió,alma van a patakparton, de nem nagyon emlékszem olyanra, hogy fagy miatt ne teremtek volna,néha a dió elfagy. Ezek a gyümölcsök későn virágzó fajták, a barackot,meggyet,cseresznyét, amik korán virágoznak nem a 2 fokkal hidegebb kert végébe ültetem. Persze nagy szerencse, hogy a vidék dombos és magasabb fekvéséből adódóan nincs drasztikus hőszennyezésnek kitéve,másrészt inverziós helyzetben a dombok nem olyan hidegek. Így a növények csak átlag körüli fejlettségi,virágzási szinten vannak,így a fagykár sem lehet még túl veszélyes. Gondolom a fizika évszázadokkal ezelőtt is hasonló volt, bár az időjárás hol nagyon szeszélyes volt, máskor nem. Így  őseink rájöttek, hogy hol érdemes termelni és mit. Ma szerintem senki nem néz vízrajzot,talajtant, éghajlatot hanem a citromon át a banánig, a fügétől a narancsig ,csemegeszőlőtől gesztenyéig stb. szeretne mindent bárhol termeszteni. Ha nem jön be akkor jön a szöveg az éghajlat elviselhetetlenségéről meg a bolygó élhetetlenségéről és elhagyásáról elmélkednek olyan helyekre ahol -200 fok vagy +300 fok is lehet de van a jég alatt víz vagy kevés a légkörben a Co2 és akkor már szerintük lehet élet. Nosza létesítsünk ott kolóniát, mert poraszfaltfalván már a banán sem érett be 10-ből 1 évben.
Hogy ne csak fagysírásról szóljon a fórum megnéztem, hogy a havi csapadék hogyan áll a porviharok után. Az automaták adatait korrigálva a kézi mérésekkel mintegy 20-90 mm, azaz kb. átlag 40 mm-en áll a hónap, persze területi különbségekkel .Porosnyugat (Kisalföld) 20 mm alatt van, de a csapadékos december,január,a száraz február és átlagos március után azért nem annyira sírnivaló a helyzet országos átlagban. Tavaly ezen a napon 40 mm-nél tartott itt az éves csapadék,most 161-en, és nem is tartozom az esősebb feléhez az országnak, pláne az utóbbi 2 hónapban. Most meg radarjelek a Dunántúlon és ha nem is ér földet a csapadék, ez annak a jele hogy van nedvesség (meg sok felhő) felettünk és nem kell kiterjedt fagykároktól tartani szerencsére.
#590246
Kell a bánatnak! Nálunk nem csak meleg volt, de kegyetlen száraz is. Legyen inkább egy teljesen átlagos hőmérsékletű május, átlagos csapadékkal! Ennél szebb, jobb nem is jöhetne...
#590245
Délelőtt mikor megláttam mennyi volt nálam a Tmin, rendesen rosszul lettem. -4.0 lett az alja, amit abszolút nem vártam. Gondoltam, hogy valahol -1 -2 között lesz, de hogy -4 ig lemenjen arra nem számítottam. Hát ez biztosan odab@szott a virágzó növényeknek, de az eprem, áfonyám valszeg túlélik. A japán díszcseresznyém még csak a rügyező fázisban van, úgyhogy szerintem ő is átvészelte, de azért vannak a szomszédos telkeken barack-, cseresznyefák amik full virágba borultak már a múlthét elején. 

Remélem nem lesz több ilyen pofon a növényeknek a tavasz során. 
#590244
Kedves Bazsa!

Nem Endre helyett válaszolok (azt majd ő megteszividám), de ez is egy válasz lesz:
"De azt se felejtsd el, hogy pl. 2008-2019. között nem voltak jellemzőek a rendszeres tavaszi hidegbetörések, csak 2011-2012-2017-ben voltak gyakrabban és komolyabbak. Az idei tavasz úgy tűnik, hogy a fagykáros tavaszok sorát bővíti, és zsinórban a 4. lehet."
Nekem az nem tetszik, hogy a Te is meg a Nagyok is leírjátok ide a fórumban, hogy még akár májusban is lehet nagy fagykár, meg persze előtte még most akár bőven, mert csak március vége és április. Ezt itt (csak feltételezem) azért majdnem mindenki tudja, így ez csak amolyan kioktatás.
Egy kicsit olyan, mintha azt írnák, hogy OK, meghalt az apád, de már 65 éves volt, te is tudod, hogy Magyarországon statisztikailag ez bőven belefér.
Én nem mondom, hogy együtt kell érezni, de talán ez nem szükséges, pláne falkában (lásd tegnap este).

A másik fele a dolgoknak, hogy azért az meglehetősen "érdekes", hogy 4 éve március elejétől zsinórban jönnek a hidegleszakadások, egymás után pont minket is eltalálva. Ez viszont talán nem általános, statisztikailag sem.
That's all for tonight.
#590243
És azt gondolod, mindezt Endre nem tudja, ehh...
#590242
Délután megmondom, hogy bírta a kajszi.
#590241
Az a helyzet, hogy egyre gyakrabban nyomatod azt, amit, és nem is akarod megérteni a miértjét. 
Többet leírták már neked, köztük én is, és mintha a falnak beszélne az ember.
Annyi történik, hogy úgy zajlik a légkör működése, ahogy kell idén márciusban. 
Az októberben egyre jobban hízásnak induló északi hidegdepó márciusra éri el legnagyobb kiterjedését általában, és a hónap folyamán kezd gyengülni, feldarabolódni, és délebbi szélességekre vándorolni.
Közben délről az egyenlítő felől érkeznek az egyre melegebb légtömegek.
Tavasszal a mérsékelt öv ütközőzóna, ezért ilyen szeles sokéves átlagban is a tavasz hazánkban.
Minden tavasszal vannak hidegbetörések az erős melegedések mellett, egyik tavasszal ritkábban, másik tavasszal gyakrabban, és ezek évente ismétlődhetnek, mint az tapasztaljuk is az utóbbi években, ez sajnos a kedvezőtlenebb helyzet.
De azt se felejtsd el, hogy pl. 2008-2019. között nem voltak jellemzőek a rendszeres tavaszi hidegbetörések, csak 2011-2012-2017-ben voltak gyakrabban és komolyabbak. 
Én általános fekvésben mérek, szóval nyugodtan vehetem országos átlagnak : 2007-2022-ig 7 db fagykáros tavasz volt nálam, mikor a virágzás alatt voltak legalább több fokos fagyok, és 9 db tavaszt egész jól megúsztam.
Az idei tavasz úgy tűnik, hogy a fagykáros tavaszok sorát bővíti, és zsinórban a 4. lehet.
De pl. 2013-2016-ig zsinórban 4 évig nem volt jellemző a tavaszi fagykár. 
Elfogadod vagy nem, dühönghetsz, ilyen a klímánk és ez nem újkeletű dolog, a légkör jól működik és teszi a dolgát.
#590240
Mennyi lehet a fagytűrése a teljesen kinyílt virágnak? Hazamegyek szétszedek néhány virágot, de gyanús, hogy se dér nem volt, se jéghártya a pocsolyákon lent a határban meg tiszta dér volt minden. Sajnos hőmérőm csak a háznál van, de ott meg a hősziget miatt csak 0,5 Celsius volt a minimum.
#590239
Illetve 1-2 nap múlva lehet majd pontosat látni 
#590238
Hát itt pont 4 hónapja van  folyamatosan  hótakaró és kemény mínuszok, ebben  az  időszakban  talán  ha  kétszer  volt  pozitívban  a  hőmérséklet. Most  arról  a  tájról kapjuk  áprilisban egymásután  a  hideg  leszakadásokat!hány    Link  
#590237
Nem mintha ránézésre meg lehetne mondani, hogy van-e nyoma a fagynak!
A szirmok sokat kibírnak, ami a lényeges, hogy a virág belsejében a bibe elfagyott-e?!
Szét kell venni a virágot és ha belül a bibe fekete, akkor elfagyott, ha zöld, akkor nem!
#590236
A tegnapi dél környéki erős hózápor a hőmérsékletet erősen befolyásolta.  Íme grafikusan megjelenítve: 

beillesztett kép

Utolsó észlelés

2025-07-21 23:29:51

Csesznek

18.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143249

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.