2025. július 19., szombat

Hurrikánok és tájfunok

Adott napon: 
Keresés:
#576
TS Tammy is megadja magát hamarosan és TD-vé fejlõdik vissza. (18 UTC-re adják az elõrék)

Egy-két adat és kép:
Link

Link

Link

Link
#575
Szerintem ha egy rendszer valahol már 30éve bevált, akkor azt nyugodtan le lehet másolni. Ez nem feltétlen majmolás.
#574
Hogyan kopaszt csirkét egy tornádó?
Link
#573
Abszolut jogos Harcinyúl véleménye, bizony vannak buktatók.
Az Atlanti-ciklonokat a németek már több, mint 30 éve nevezgetik, ebben szerintem nem kellene majmolnunk õket, noha jogos, hogy mi alapján "válogatnánk" szét a ciklonokat.
#572
A neveknel mehetnenk a Lado fele utonevkonyv alapjan, az kvazi hivatalos nevgyujtemeny. A szukseges parameterek valoban erdekesek lehetnek, szerintem mindent erdemes belevenni, ami ciklonnak nevezheto, legyen az sekely, vagy sem, es szarmazzon az a foldkozi tenger kornyekerol, vagy mashonnan, szulessen peremciklonkent, extratropical-kent, vagy barhogy. Es persze ha az europat erinto ciklonokat nezzuk, akkor a muholdkepeket az Uralig es a Kaukazusig kell nezni. Ki lenne az, aki azt mondja, hogy igen, ezt a ciklont igy es igy hivjak? Lesz lelkesedes az elnevezesre nehany ev mulva is? Hol fogjuk tarolni az adataikat, kepeket roluk, vagy a palyajukat, nevuket, stb?
#571
Befejezésül jogosnak érzem ama konzervatív igényeket is, hogy nem kell nekünk feltétlenül a nyugat után mennünk, kvázi majmolnunk.
Majd megmondja a közeljövõ, hogy egy ténylegesen profin összeállított és mindenki számára érvényes rendszer lesz belõle, avagy egy fellángolás szülte szûk körbe alkalmazott "félsütemény".
Jómagam a korrekt megoldás híve vagyok, vagy profi megalkotás, vagy semmi.
#570
A névválasztósdinál szerintem érdemes megfontolni, hogy amiként a trópusi ciklonok is egy bizonyos kategória (trópusi vihar) elérése esetén kapnak nevet, úgy a mediterrán ciklonoknál is egy bizonyos határ átlépése után kapnának nevet (1005hPa, és/vagy legalább 2 napi zárt izobármezõ).
Aztán nem mindegy miket nevezünk ki annak, egy leszakadó peremciklont, egy felettünk kiépülõ (13) "Kárpáti-ciklont", egy a nyáron oly divatos épphogy sekély (de igen akciódús)ciklont, avagy egy igazi (meridionális hideg levegõ Alpokon ciklonális görbületet kapása) med.ciklont, szóval vannak buktatók.
Sokszor nem könnyû a ketagorizálás.
A névválasztás jóval bonyolultabb, mindenképp az alfabetikus sorrend a jogos, természetesen kerülve az angolszász neveket, váltogatva a fiú és lánynevekkel, ám jól megvizsgálni a gyakoriságot, ennek megfelelõen elõrejegyezve a névsort, ld. a "nagytestvéreknél".
Egyszóval jól megfontolandó, ha belekezdünk, fél és mosolyogtató szüleményt nem érdemes kihozni.
#569
Ha már így belejöttem E155,N15-nél nem egy tájfun születik ?Gyanús a Hajnan és Luzon közti kerek tömb is,bár nem minden papsajt...
#568
Az elnevezés ügyében alapjában egyetértenék. ám vannak komoly buktatói is a történetnek, ennek fényében ténykedjetek.
#566
Amúgy a med-ciklonokról az a véleményem, hogy egész Európát figyelembe kellene venni. Így nem csak a minket közvetve érintõ ciklonokat kellene kategórizálni. Ha már itt tartunk... a neveket milyen logika szerint adnánk? Fiu, lány, stb???
#565
Bakonyvárnak bejött. Tammy életre kelt az Atlantin. Az elõrejelzések szerint trópusi viharnál jobban nem ereösödõ rendszer 24 órán belül eléri Floridát, ott depresszióvá alakul. A várható csapadék hozamról még nem adtak ki tájékoztatást.
#564
A névadás jó ötlet!
1. Csak a Mo-on áthaladó med.ciklonokat neveznénk el vagy az áttételesen a mi idõjárásunkra közvetve hatást gyakorlókkal is (vagy feltételezhetõ, jósolható a késõbbi mozgásából vmilyen hatás)?
2.ABC rendben is haladhatnánk lsd. névjegyzék.
#563
A NY-Pacifikumban még mindig nagyon meleg az óceán úgyhogy ott még kipattanhat valami érdekes. Persze a Mexikói-öböl sem hideg de jóval kisebb területen van megfelelõ melegvíz.
#562
Sziasztok! Floo az észlelési naplóban felvetett egy jó ötletet, amelyet most bemásolnék ide:
--- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Floo Becsehely (Dél-Zala) 14 °C
2005-10-05 09:30:22
Egy javaslat!
Január 26 óta (csak) mediterrán ciklonok határozzák meg idöjárásunkat,olykor napokon,némelyik esetben heteken át!!!
Mi lenne ha nevet adnánk nekik,mint a hurrikánoknak!!
Amikor kialakulnak,bedobjuk a közösbe a neveket és kiválasztjuk!!
Nem kellene 1 hétig "ciklonként" emlegetni öket,lenne nevük!!
Hmmm??
nevet)
--- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
...én bátortalanul, de támogatom ezen javaslatot...szerintetek?
#561
Gyanús nekem a Bahamáknál lévõ felhõzet - de ne riogassuk az amcsikat ! :-)))
#560
Az Atlantikumban záróakkordként (?) Stan éppen H1-ként érte el Mexikó déli szegélyét, a Ny-i part mentén lévõ Otis végül is nem érve partot a hideg vízbe szép lassan disszipálódik.
Tájfun ügyben csend van, a Déli féltekéhez hasonlóan.
#559
Szívesen, de mint ahogy Gyuri írta, nem nagy ügy… kacsint

Annyit azért jeleznék, hogy a bója adatok automatikusak, így ha kihagyás van, arról nem mi tehetünk. Mi minden órában szinkronizáljuk a NOAA adatait a szerverünkön lévõvel.

Have a nice day...
#558
Nomad: Gratulálok ehhez a rengeteg információhoz, amit nekünk adsz!
Lassan már nem is kell mást nézni csak a Google Earth-ot, és mindent le tudunk olvasni róla.
Csak így tovább és köszönjük!
#557
Google Earth rajongók:

Tengermeteorológiai adatok a világtengerekrõl:
Link

Have a nice day...
#556
Köszi Gyuri, he-he !
Az adsl hátulról közelíthet, évek óta küzdöttünk érte (plusz a chelloért), amíg meg nem untuk.
Az év végére megvalósulni látszik azonbana kábeles net, hosszú vajúdást lezárván(?).
#555
Tüntessünk a Mályi adsl-ért
#554
A Longwang Taiwan után már szerencsére nem erõsödött vissza, Kína partjához érve már csak T1-ként landolt, és gyorsan leépülõben lesz.
#553
Kuzmi: Igen, félreértettük egymást, azt hittem az rsoe monitorjára gondoltál.
A Google Earth, és egyéb kmz-k nekem megnézhetetlenek, azokra nem is gondolhattam sajna...
#552
nanovich:Link

Ez alapján lehet a google earth-ra fejleszteninevetMutasd meg Nomadnak,nem is olyan nehéznevet
#551
Nomad!
Snowhunter ékesen szólott! nevet
Nem neked szólt a kritika, az sem tudtam hogy benne van a kezed csak annyit hogy a Google Earth-rõl vannak az adatok. Nem használom... Csak ha ilyen adatot látok hogy egy IV. fokozatú tájfun 45 m-es hullámot generál majd késõbb egy gyenge II. fokozatú hurrikán 12 m-est akkor joggal mondhatom azt hogy ez a program ezek szerint nem alkalmas a hullámmagasság meghatározására. De (mint ahogy gyanítottam) egyszerû mértékegység-prolémák voltak. Örülök hogy orvosoltad...
Üdv: Nanovich
#550
Snowhunter: A Google Earth-térképen eddig nem volt felszámozva az útvonalon (1-2-3-4-5-4-3-2-1 stb.) a trópusi viharok. Csak az aktuális helyzetben volt ráírva. Most az is látszik, szerintem elértetted, amit írtam.
#549
A Longwang átrobogva Tajwan-on, T3-má szelidült, ám újra tengerre "szállván" ki tudja nem-e T4-ként érkezik meg Kína partjaihoz.
A többi nem sok szót érdemel, az Otis várhatan a Kaliforniai-félsziget mexikói patjához érve azonnal disszipálódásba fog.
Az Atlanti 19 és 20 közül a 20 gyengécske (a Yucatán-félsziget környékén maximum 120km/h néz ki belõle), a 19 pedig csupán messze a partoktól Észak felé vándorol "semmiként".
#547
Snowhunter na ez nekem uj információ,eddig ezt nem tudtam...
#546
Még 2 trópusi vihar alakult ki az egyik Közép Amerikánál a másik pedig az óceán közepén.
#545
Utóljára lefekvés elõtt.
Nomad: A Déli-féltekén ténykedõ ciklonok nevét tájfunról szándékozod átnevezni valamikor, vagy álljak le eme kérréssel ?
#544
Kuzmi: Az eddig is fel volt tüntetve, he-he !
Ami újdonság, hogy a havi felsorolásnál is ott van már a kategória (javaslatomra, nem hátsó szándékból, he-he).
#543
Ki mondta, hogy októberre leáll a hurrikéánszezon ?
Nem áll le, csak addigra a java lezajlik, Októberben még szoktak lenni kisebb-nagyobb hurrikánok, a nylt Atlanti-vizeken még késöbb is (némely évben bebolyongván a Karibi-térségbe).
Floo: Persze, szoktak lenni a nyugati-parton is (Kelet-Pacifikum), sõt általában jobban kitolódva a szezon vége arrafelé.
Nomad: Kicsivel kisebb gyanakvás szerintem üdvözítõ lenne, hidd el, nem akar senki rosszat neked, ha hiszed én sem.
Örülök, hogy ilyen profi oldalt vezetel, néha tanácsot adok, néha (talán ritkán erõs hangnembe is, ám mentségemül szóljon: a média nagy rákfeném) kritizálok, de a rossz szándék nélkül, ez mindenkire igaz.
Csak azért írom, mert szerintem talán még mindig rosszallóan nézel rám, emiatt mással ne konfrontálódj.
Ui: Ez jótanács, nem hátsó szándék, hidd el, he-he (ez mosolyjel) !
#541
Hmmm...közben megtaláltam a hibát, és javítva...Sorry, még1x
#540
Sziasztok! Ahogy látom, Nanovich kiásta a csatabárdot ellenem. A magasság érték az ÉN hibám. A fehlesztés során elfelejtettem beépíteni függvényt, amely átszámolja az angolszász értéket. Ergo, valóban: 30 méter = 30 feet Bocs, sorry, tévedtem. Ha még esetleg megkapom azt az oldalt, ahol hibásan szerepel az érték, azonnal javítom. ([email protected]) Nanovich, a Google Earth egy megjelenítési forma, majdnem mindenre jó... ha nem hiszed, tessék valamit rá fejleszteni... Üdv: Nomad
#539
A napokkal ezelõtt látott TD-m csak kialakult Mexikó és Kuba közt.Inkább leálltam a hurrikánelõrejelzéssel,de jobb lesz,ha mások sem kontárkodnak.Az utóbbi idõben a milliárdos cégek is 2-vel elszámoltak mindent,majd tévedésük belátása után világvégét zengtek - nem jött be(Rita).
Ha a TSR nem hazudik Tájfun 4 Tajvan felett - ezt várták kérdem én ? (mindenki kipurcanásról zengedezett)
Még 5 aktív rendszer - bár október - ez lenne a szezon vége ?
Mellesleg Hawait elérte Kenneth maradéka - ez milyen gyakori eset ?Ugyanezt kérdem a Ny-mexikói Otis hurrikánról - ott ez milyen gyakori októberben ?
#538
A google earth nem alkalmas erre!!!

Itt egy mûholdas mérés:
Link
#537
Most akarom megdícsérni Nomadot, mert már feltünteti a trópusi viharok útvonalánál számmal is a hurrikán besorolást. egyébként nálam is ennyi az érték 12m. (Otis)
Nagyon fríss adat:Longwang továbbra is TájfunIV.
És telibekapja Taiwant!?

#536
Dom! A google earth erre nem jó. Lásd az elõbbi 45 méteres hullámokat. Az méh cunaminak is sok.
#535
Nanovich:Nem én találtam ki hogy hány m magas.Igy másoltam be ide a Google Earth-bõl.
#534
Floo!
Link

Link
#533
Dom!
Nem téveszted te a lábat a méterrel????? A 12 m-t megint sokallom...
(A f. angolszászok nem képesek még hivatalos körülmények között sem áttérni végre az SI mértékegység-rendszerre. Pedig okozott már annyi galibát és több milliárd dolláros kárt a hülyeségük de úgy látszik még mindig nem tanultak belõle)
#532
Dom nyugati parton???
Ott is lehet hurrikán??
Valami képed nincs róla??
#531
Floo:Még van 1 hurrikán méghozzá az Otis,Amerika nyugati partjainál.


Aktuális állapot 2005-10-01 - 11:10:58 idõpontban.
Vízszintes sebesség: 7.41 km/h
Külsõ sebesség: 166.68 km/h
Széllökés: 203.72 km/h
Hullám magasság: 12 méter
Szem átmérõje: 50 km
Légnyomás: 970 MB
Besorolása: Hurrikán II.
#530
Na vége ugy látom a hurrikán szezonnak...
Szerintetek is???
#529
45m hullámmagasság az már Cunami:nevet)
#528
Itt egy hullámmagasság térkép:
Link

Még jó hogy megnéztem mert ezen már 10 m körüli hullámmagasság is van a szemhez közel.
#527
ÚÚÚÚÚÚ nem sok az a 45 méter? Szerintem tuti rossz.
Én 8.5 m-rõl tudok...

Utolsó észlelés

2025-07-19 06:59:49

Kenderes

16.5 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143184

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.