2025. május 15., csütörtök

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#12146
Tõled nem kért jelszót, és felhasználó nevet?

szerk.: Mostmár nekem is jó. Nem értem mi lehetett ez a kis "közjáték"
#12145
Estofex aki nem látja:

beillesztett kép

#12144
Nektek mi a tapasztalatotok az estofex-el? Tõlem most belépési kódokat kért.
#12143
Van bizony.
Mégpedig kb. 8-8,5 m-enként csökken 1 hPa-t.
#12142
Ezt el is tettem a kedvencekhez. nevet A légnyomás sajnos nincs átszámolva, a hatodikon azért már van különbség.
#12141
Re az elõzõekre együttesen:

1) A napi térképeken a belvárosi állomás a Kitaibel Pál utcait jelenti, és nem a lágymányosit.
2) A belvárosban a csapadék mérése is fent történik. Az udvaron ugyanis a beépítettség miatt ma már semmilyen meteorológiai elemet nincs értelme mérni.
3) A lágymányosi adatok megtalálhatók itt, ha esetleg valaki nem ismerné: Link
Igaz, hogy itt feldolgozott adatok, azaz pl. csapadékösszeg, nincsenek, de akinek kedve van, az összeadogathatja az oszlopokatnevet
#12140
Igen, ismerem. nevet
Ha a tetõn mérnek, akkor valóban a szél lehet az ok, ahogy ez lehet Lágymányoson is, csak annak az adatait nem tudom. Ha pl. az ELTE-n a mérõkertbe tették volna le a csapadékmérõt, akkor még rosszabb lenne a helyzet, K-rõl az épület közelsége, észak felé pedig a nagy fák takarnak. Én is hasonló okokból nem tudok sem Budán, sem otthon mérni.
#12139
Egyébként ugyanez megvan az OMSZ honlapján is: Link

Részben a Kitaibelben is háztetõn mérnek, mint nálunk. Én két dologra tippelnék: 1) a csapadékmérõ is fenn van a tetõn, ahol az erõsebb szél miatt a csapadék nagyobb része repül el fölötte; 2) ha lenn van a földszinten, akkor pedig a házak részben árnyékolják

Mondjuk amikor voltam benn, nem láttam a tetõn mérõt: Link
#12138
Az lehet. Pecsét írásának nem jártam utána, hanem a Lágymányosra reagáltam csak. A Kitaibel Pál utcai nem tudom, hogy a körülményekhez képest hogyan van elhelyezve. Gondolom erre a napi jelentésre gondolt: Link
#12137
Szerintem az OMSZ belvárosi állomása inkább a Kitaibel Pál utcai lehet, nem a lágymányosi.
#12136
Ha minden igaz, akkor ez az a mérõ, amelyik az ELTE északi épületének tetején van. Tehát jóval magasabban, mint a többi normál állomás. Ott a Duna is, jó kis szélcsatornát képes okozni olykor, tegnap pedig elég erõs szél fújt. El tudom képzelni, hogy ezek a hatások egymást erõsítve okozták a különbséget. Link
#12135
A kérdésem a következõ: az eumet.hu oldalon megtalálhatóak az elmúlt 24 óra idõjárásáról készült térképek az OMSZ adatai alapján (Napról napra). A budapesti adatokat figyelve, megállapítható, hogy - különösen a "tartós esõs" (tehát nem záporos-zivataros) idõszakban - a pestszentlõrinci csapadékmennyiség szinte mindig jelentõsen meghaladja a "Belvárosi" (Lágymányosi) csapadékmennyiséget. Pl. tegnap is Lõrincen 23 mm volt a csapadék, Lágymányosra csak 14 mm került, holott tegnap egyértelmûen egyenletes esõ volt. Igazság szerint a tegnapi nem csak egyedüli példa, máskor is tapasztalható volt ez a jelenség. Mi lehet ennek az oka? Egyszerû mérési hiba, vagy valami más oka lehet?
#12134
Leginkább a különbözõ szintek nedvességébõl lehet következtetni rá - meg aztán a tapasztalat itt is sokat számít.

A tegnapi pl. rendkívül érdekes nap volt ebbõl a szempontból is, hiszen azért nem mindennapos nálunk jûliusban, hogy ennyire stabilan benedvesedjen az alsó légréteg. Ott, ahol fél-1 napon keresztül esett, a végén már magának az Ns-nek(!) az alapja is olyan 200-500 méteren volt, az alatta lévõ Cumulusok, fractusok stb. meg már szinte a földet súrolták (100 méter körüli alapokkal), mint ahogy a téli félévben szokott elõfordulni.

Ha meg arra irányult a kérdésed, hogy a már kialakult felhõalapokat hol lehet megnézni, akkor a leginkább a táviratokat (SYNOP, METAR) tudom javasolni.
#12133
Ha a csepeli WS-re gondolsz, az biztos nem megfelelõen mûködik.A T szenzor nincs jól árnyékolva ezért a pozitív anomália direkt besugárzás esetén, a szélgrafikonon sok a kiugró extrém fals adat (97,5 km/h stb lásd grafikon), az iránymérésnél is ide-oda csapódik a szenzor.Az Rh adatok se tûnnek pontosnak idõnként.
#12132
Köszönöm a válaszod. nevet
#12131
...értem,köszi.
#12130
Tegnap elfelejtettem lementeni a 12-es fáklyát. Valaki tudna segíteni?
#12129
Azügyben nem vagyok kompetens.
#12128
Üdv,Snow! A Meteorológiai társalgóban még du. feltettem egy kérdést, ha tudsz,válaszolnál nekem? szegyenlos Köszi
#12127
TJanos:
A kondenzcsíkra nem tudok érdemben válaszolni, hasonló az éjszakai viláûgító felhõkhöz, nincs benne a felhõatlaszban, csak mint különleges felhõtípus.

A cirusnál virga a mi atlaszunkban sem lesz, csak egy járulékosa van, a mamma.
A synop Ch2-ben csak említésként szerepel, ennyi.
#12126
Hol lehet megnézni, vagy milyen térkép szlogál a felhõalap magasságának jelölésése?
#12125
Hello!Leszedtem a Google Earth 4.3-at,de nem tudom,hogy hogy lehetne rá radar,vagy mûholdképet "varázsolni".Remélem tud vki segíteni. nevet Elõre is köszi! nevet
#12124
Sziasztok!Valaki tudna abba segíteni hogy a google Earth-ba lehet-e radaranimációt használni, és ha lehet akkor hogy? Elõre is köszi.
#12123
A Cirrus aviaticus-os kérdésre még mindig szívesen fogadom a válaszokat, sajnos én nem haladtam vele.
Most pedig újabb felhõs kérdés merült fel bennem. A hivatalos WMO felhõosztályozásban Link nem szerepel Cirrus esetén járulékos alakzatként a virga. Eddig nem is figyeltem fel erre, mert úgy tudtam, hogy létezik. A Metnet felhõatlasza is a meglétérõl tanúskodik a Ch2 esetén. Mi akkor most a jó?
#12122
Azt, hogy próbáltál válaszolni. nevet A felhõkrõl már elmondtam a véleményem, majd valaki esetleg javítja, nehéz egy pillanatképrõl megállapítani pontosan. Az, hogy csíkokat alkottak, még nem zárja ki, hogy Ac cast-ok azok. Arra lettem volna még kíváncsi, hogy front elõtt avagy után, vagy frontmentes idõben készültek. nevet
#12121
Mit köszöntél meg? vidám zivatar
A képemen a kis pamacsokra gondoltam a kép közepén. Kb. 10 percig voltak jelen. Cca. 2 perc alatt képzõdtek. Teljesen párhuzamos felhõcsíkokat alkottak, nem voltak így "megtépve"! Teljesen egyeóbefüggõ volt az összes csík, mintha megannyi mini Ac len lett volna egymás mellett! Egyébként ezt reggel fél kilenc körül csináltam, és mint mondtam 10 perc volt az egész. Már csak a legutolsó percekre értem ki a géppel.
#12120
A térképekhez miért nem kerül oda az általam megadott idõjárási helyzet?? Meg az észlelési számaim sincsenek miért? Elõre is kössz a választ!
#12119
Köszönöm, én is av-ra gondolok, de várjunk még valaki tapasztalt embert. Addig megpróbálok segíteni. nevet
A jobb felsõ részen én elég homogénnek és elmosódottnak látom a felhõzetet, Cs nebulosus-ra gondolnék. A kép közepén azok a kisebb pamacsok szerintem Ac castellanusok, jó lenne tudni, hogy milyen idõjárási helyzetben készült a kép. Vannak ugye azok a kis "cáparedõk". Hát, talán Ac str ra, a párhuzamosság megvan, viszont elég kevés terület amit lefednek. Ahogy te is mondtad, a nagy szél adott lehetett, így nem lennék meglepve, ha azt mondaná valaki, hogy Cs fib is van a képen. (Ami rossz, azt kérném kijavítani. nevet )
#12118
Nem is tudtam hogy a kendenzcsíknak is van külön jele. Azt tudtam hogy Ci felhõzetnek számít, de az aviaticus-ról még nem hallottam. Én ez alapján Ci av-nak rövidíteném, de mivel nagy valószínûséggel hülyeséget írok... laza zivatar
...Inkább én is kérdeznék egyet. Ez milyen felhõ? Link (mindig felhõket kérdezek, de ennek is meg van az oka kacsint ) Az biztos hogy a nagy szélnek köze van hozzá, mert több fibratus forma is alakult ott ki, igaz azok cirrusok, ez meg inkább középszinten van...
#12117
A Cirrus aviaticus-nak (kondenzcsík) mi a rövidítése? Ci avi vagy Ci av? Ha van neki. WMO szerint speciális felhõ. Bár valahol olvastam, hogy a Cm1-be számítják be Cirrus fibratusnak, de ebben már nem vagyok biztos.
#12116
Bizony nem jelenik meg, de ez már régi dolog. Szerintem elõbb-utóbb... Gondolom talán más fórumban már volt errõl szó, nekem most nincs kedvem végignézni. A másik: nagyanyám Szencrõl származott, de õ az tárnoki csapadékot is mindig sokalltanevet
#12115
Köszönöm a választ! Akkor majd a radar meg a környékbeli adatok alapján kiszámolom kb.-ra.
#12114
Ezt nem olvastam eddig, de most igen. Köszi!
#12113
....ja csak ennyi!!!! /már azt gondoltam, hogy fejlesztenek/
Köszöm a választ!
#12112
Dolgozunk rajta, hogy holnap visszaállíthassuk a szolgáltatást.
Elnézést kérünk.
#12111
Bitte auf Deutsch oder magyarul!!!!!!!! laza
#12110
Gondolom olvastad, de lehet, hogy akkor még nem volt fönnt:

"ESTOFEX is temporarily not available

We are working to restore the service within the next days. Our apologies for the inconvience.

The Estofex team"
#12109
Az estofex elérhetõségérõl tud valaki valamit?
#12108
No, most már aztán tényleg válaszoljatok! duhos Már viszonylag régen küldtem be észlelést. Most viszont szomorúan tapasztaltam, hogy ha csak csapadékadatokat rögzítek, akkor azok nem jelennek meg a naplóban. A napi adataim között ott vannak, sõt úgy tûnik a térkép is mutatja, de a havi összesítés grafikonjában és a napi/havi körképben nem látszanak. Mi lehet ennek az oka?

Más: lassan ünnepre készülhetünk, hiszen szenci észlelõtársunk hamarosan eléri az 1000 mm-t ebben az évben, ami szerény 66%-kal haladja meg a második helyezett csapadékmennyiségét. kacsint Másnak nem tûnt fel eddig ez az anomália?
#12107
Valószínûleg átmeneti meghibásodásról lehet szó Lehet, hogy már a méréssel is baj volt, lehet, hogy csak az adattovábbítással. Sajnos ezek az automaták bizony messze nem tökéletesek még - volt már olyan is, hogy utólag heteket kellett törölni, mert kiderült, hogy a teljes mérési adatsor rossz (pl. tavaly nyáron Agárd esetén a hõmérsékletek), de vannak napi hibák is. Pl. a minap valamelyik délkeleti állomás, nem tudom már melyik, minimuma -5,5 fok volt... De olyan is volt már, hogy egyszer csak az egyik állomás a semmibõl 80 mm csapadékot jelzett.
Szóval vannak ilyenek.
#12106
Valaki meg tudná mondani hogy mért nem mutatja az észleléseim számát??
#12105
Hát szerintem a színezés is a T-t reprezentálja, csak nem 5, hanem 2 fokonként.

Azt viszont nem tudom, hogy mi az a 850/1000 Retop (gpm) és hol jelenik meg a térképen, szal' lehet, hogy az elõbb is hülyeséget írtam. szegyenlos
#12104
Megtudná valaki mondani mit jelentenek ezek a színezések?!
Link
#12103
Hali! Valaki meg tudná nekem mondani (mondjuk valamelyik OMSZ-es kolléga), hogy a 07.14-ei zabari csapadékadat miért nem szerepel a Napijelentésben?
#12102
Sajna nem lett a legjobb kép, vagy a fák, vagy a fránya kábelek lógnak bele mindig a képeimbe.
Olyan az utcánk, mint a pókháló, annyi a kábel duhos
#12101
Szerintem Ac str. Aztán tovább pedig jönne az átlátszósága. Most nem tudom a napszakot, hogy mikor készült a kép, de ha a Nap ott lenne szemben, akkor szerintem átsejlene rajta legalább és perlucidusra tippelnék. Ac str pe, de a Nap kérdése a pe-n változtathat, nem tudom, hogy ilyen esetben hogy csinálják, elképzelik, hogy átsütne-e a Nap rajta. (Lehet, hogy hülyeség az utolsó 1-2 mondat, de az eleje talán jó.) nevet
#12100
Ok, köszönöm!
#12099
Köszönjük a választ!
Természetesen felteheted az atlaszba, megtiszteltetésnek veszem nevet
#12098
Nekem már csak annyi jutott, hogy egy mammatus szerû "nem tudom mikkel" tarkított falhõt láthattam: Link Ennek mi az alapfajtája? Nem akarok hülyeséget írni. zivatar(Bocs hogy "pont most", de hát ha egyszer ilyen vagyok... vidám )
#12097
Á, megvan a válasz. laza nevet Ilyet sem láttam még... Ezt megjegyzem! nevet

Utolsó észlelés

2025-05-15 21:51:28

Romhány - Dózsa György út.

2.1 °C

00000

RH: 80 | P: 1013.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139635

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.