2025. május 26., hétfő

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#23217
A smiley-k árulkodnak. laza
#23216
itt is hatalmas morajjal megrezgett a föld! Még sosem éreztem ilyet!! Szívem hevesen ver! szomoru
#23215
Nálunk is földrengés volt!
#23214
Nem olyan savanyú, vannak benne édes szemek is: Link nyelvnyujtas
Hátha kitör a Katla is, majd ad a zonalitás pofájának. laza Tegnap? Bábolnán is volt földmozgás, majd csak beindul valahol 1 vulkán. szegyenlos
#23213
Hmm pedig igy van...
Anarki miért is lenne savanyú azért mert a tagok 8-ka után majdnem mint 0 alatt szórnak laza Egyre jobbnak néz ki ez a 10-ke utáni periódus laza
#23212
Földrengés volt?
#23211

Hát persze! kacsint
#23210
A tegnapi 18 órás fáklyához képest jelentõsen enyhített, viszont nekem nagyon nem tetszik a nagy bizonytalanság február 02. után.
Belátható idõn belül az elõzõekhez képest február 02-04. között jelentõsebben beenyhített a jelenlegi futás az elõzõekhez képest.
Az a mediterrán térségben beragadó hidegörvény elég nagy bizonytalansági tényezõnek számít. A 200 óra felett látható makroszinoptikus helyzetkép egészen valószínûtlen képet fest.

Arra azért jó a fáklya, hogy ne kövessenek el tömeges öngyilkosságot! nevet

Gebasz! Azért savanyúbb a szõlõ, mint 5 napja! laza
#23209
Hmm hmm...nekem továbbra se tünik rossznak ez a fáklya laza
#23208

Hát........Link
#23207
Otthon Zalában is 2 méteres hótorlaszok voltak. nevet
#23206
Milyen átlaggal lennél kiegyezve? -5 körül?
#23205
Nem az jön amire vágysz, ezt most mondom. Beindult a csigabiznisz.
#23204
Jah majd belinkelemnevet
Hát a franciáknál biztos beindult.
Tudom hogy beindult ,de reménykedem hogy az op ment el csak fölfelé.
#23203
Belinkeled majd? vidám vidám vidám vidám
Köszi vidám
#23202
Kíváncsi leszek a fáklyára.
#23201
Link Érdekes amit írnak.
#23200
De jó volt a verõ fényes napsütésbe korcsolyázni egyet vidám
#23198
Keresni kell a jeleket! havazas Kína nagy részén nincs hó Link , nem is jönnek ilyesféle hírek. Mikor pl durvulat volt
Link , azt követõen egy cm hó sem esett itt februárban Link . Ez is egy szalmaszál, ha sok van belõle, jól esik a lángja ebben a hidegben. vidám
#23196
No , akkor lesz hó? vidám És zonalitás? laza
Hmvhely! A legnagyobb különbség az ottani hegyláncok É - D irányú tagoltságában van. Még nagyobb hõkontrasztok alakulnak ki, fõleg az erõs sarki eredetû hidegbetöréseknél, nagyon komoly ciklonokat , frontokat generálva, óriási különbségek alakulnak egy - egy viszonylag egymáshoz közeli terület idõjárásában.
#23195
Na igen errõl van szó...ez lehet az a tartós fordulat vidám Persze attól lehet majd, de hát...
#23194
Igen, pontosan. Gyakorlatilag ez akkor nem más, mint egy GFS cirkulációs fáklya, hasonlóan egy T850 vagy csapadék fáklyához, csak a fáklya elõtt a korábbi értékeket is megjelenítik, mert itt az nagy jelentõségû, hogy az elmúlt idõszakban hogy alakultak az adott index értékei.

Végül is arra jó, hogy ne kelljen az összes ens.tagot átnézni cirkuláció szempontjából 10-15 napra elõre, hanem egyetlen pillantással leszûrhetõ, mit gondol az ens. tagok többsége, és hogy van-e vmilyen tendencia. De ennek megfelelõen is kell kezelni nevet
#23193
Nahát ha ez így van valóban (és miért ne), akkor innentõl a NAO és AO indexeket pont annyira fogjuk komolyan venni, mint a többi 300 óra feletti futást... nyelvnyujtas
Hisz akkor pont annyit érnek, mint a fáklya. Persze, szemléltetésre jók, de jósolni csak annyira, mint bármelyik modell.
#23192
Szerintem 99%, hogy így van, ugyanis a NAO, AO és akármilyen más cirkulációs indexet az elõrejelzett mezõkbõl ugyanolyan könnyû kiszámítani, mint a ténylegesnek tekinthetõ analízis mezõkbõl.

így aztán nem hiszem, hogy külön AO, NAO, stb. elõrejelzõ modellt futtatnának, hanem egyszerûen veszik a jó öreg GFS ens-t pl. és annak az elõrejelzett mezõibõl könnyedén kiszámolják az indexeket, amit itt aztán elõrejelzésként ábrázolnak.

Így lenne logikus... nevet
#23191
Igen, ezek alapján a 7 napos beválás teljesen jó, de utána azért sok a homály nevet
Met4ever: köszi az infót (vagy tippet?) nevet
#23190
Jó ötlet, támogatom! nevet
#23189
Tmin -17 °C fok lett, valamikor éjjel köd lehetett, roskadozott minden a zúzmarátol, viszont napfelkeltekor derült volt az ég. nevet
szer.: nem tiltakoznék, ha jönne egy kisebb viharciklon zivatarokkal akár, aztán meg megint tél. nevet
#23188
Az index elorejelzes resze (piros vonalak) ugyanabbol a modell elorejelzesekbol van szamolva, mint aminek az egyes mezoit is lehet nezegetni. A kettonek tehat erosen ossze kell fuggnie (legalabbis ha ugyanabbol a futasbol szarmazo elorejelzesi mezoket ill. index elorejelzest nezzuk).

Anarki: a legfelso abran egy adott modell futas elorejelzese lathato (ensemble futasok), azaz a GFS ens egy adott futasat latod. A lenyeg, hogy itt egy db model futasrol van szo, pl. ma 00 UTC-s.

A tobbi abran pedig a 7, 10 illetve 14 napos index elorejelzeseket verifikalnak (valodi vs elorejelzett intervallum) illetve a jovore nezve abrazoljak az ilyen idotavu elorejelzeseket. Azaz itt minden elorejelzet tidopont mas modell futasbol szarmazik. Pont abbol, ami epp 7, 10 illetve 14 napra van az adott datumtol.
#23187
Egyszer frissül egy nap valamikor a déli órák környékén, de változó! Nem tudom, hogy ez mikbõl indulhat ki?!

Azt pl. nem igazán értem, hogy a további 3 grafikon mire való és miért mutat teljesen mást, mint a felettük lévõ. Bár ez inkább itt érdekes: Link
#23186
Pozitív tartományban még mindig jó, ráadásul akkor már február közepe lenne.
#23185
Nekem néha úgy tûnik, ez követi a modelleket, és nem fordítva.. GFS 3. napja pedzeget egy visszaváltást Feb 10 körülre. Ami stimmelne is, ismét kb 10 napos zonalitást jelentene, csakúgy mint Januárban, és az elmúlt lassan majd 2 évben mindig... pedig most már érdekes lenne egy hosszabb is.
#23184
Sajnos bejöttek a várakozások,köd van reggel óta és nem igazán úgy néz ki mintha fel akarna szakadni szomoru
#23183
Hoppá: Link nem mondom, fordulatos nevet
Izgalmas lesz!
#23182
Még nincs vége, ugye a mai adatok még kellenek, így holnap délután hirdetek véglegeset.

Én a csapadék helyett az idõszakok bp.-i szondafelszállásának 850-es legmagasabb és legalacsonyabb hõmérsékletét tenném be szívem szerint.
Magyarul T. 850 hPa, ezt szinte mindenki ismeri és nagyon tudja elõre egy hétre.Link nyelvnyujtas
#23181
nevet nevet nevet
Köszönjük a szervezést!
#23180
Ez így igaz,és még azt figyeltem meg hogy az ottani mediterrán ciklon a mexikói öbölben alakul ki,az halad a keleti partok felé és a hátoldalán húzza be az irdatlan kanadai hideget.A melegedések is sokkal drasztikusabbak mint Európában.Más világ.
#23179
Ez valami irdatlan brutális. Én már csak a jó idõt várom herótom van ettõl a téltõl, és nemcsak azért mert a modellkimenetek nem a vágyaimat tükrözik vissza.


A tervezett túra elhalasztva mivel 3 napja lázasan döglõdök az ágyamban.
#23178
Az MMM játékunk állása.

Az idõszak (múlt szombattól) alatt mért

legmagasabb T.6,8 °C Kaposvár
legalacsonyabb T. -18,2 Tornyospálca
legtöbb csapadék 11,9 mm. Királyrét. a MetNet adatbázisban.

Sajnos a csapadék beírásoknál kaotika van többször is (majd visszatérek rá késõbb) így ezt a részt ki kell hagyni sajnos a játékból majd.

Részeredmény:
Link

1. Gyõr
2. Zala
3. Budapest csapata.
#23177
A Mai Tmin 0.8°C "megverte" a tegnap hajnali minimumot. Ma reggelre -10.8°C fok volt. hideg
#23176
A kettõ együtt, az USA-t É-ról nem védi semmi, Kanadában is a magas hegyek a NY-i részen vannak, szinte akadálytalanul nyargalhat a hideg az USA középsõ részén.
#23175
Link
#23174
Lehet hogy rosszul gondolom,de ha nem lennének a kárpátok akkor sem tudna itt ilyen kialakulni.Tõlünk északra,keletre sem nagyon van ilyen( Lengyelország,Ukrajna).Vagy csak gyenge kivitelben.Kiv:1978 decemberének utolsó napjai.A keresendõ inkább az óceáni hatás,ahogy Petya megemlítette.
#23173
Denverben sem lesz gyenge a hidegleszakadás! Link
#23172
Valóban! A Kárpátok és az Alpok védõ szerepe kétségtelen, de a lezúduló levegõ is jóval hidegebb szokott lenni USA-ban. De hátha egyszer mi is átlünk majd ilyen hóvihart! Persze hófúvást már átéltünk, de akkor általában már a havazás után voltunk. havazas
#23171
Minden az USA körül forog,még az idõjárás is. zavarban Nem kellenek nekünk hurrikánok.
#23170
Az 1. biztosan ,mert a Kárpátok lelassítják a hideget és a hidegnek meg kell kerülnie a Kárpátokat.(Bocsánat ha rosszul tudom)
#23169
Az elsõ és legfontosabb dolog véleményem szerint az országot körülölelõ hegységláncok jelenléte. A másik fontos szempont szerintem az óceántól való távolság, ami magába foglalja az éghajlati viszonyok alakulását,de szerintem mások szakszerûbben meg tudják neked fogalmazni.
#23168
Valaki meg tudja mondani, hogy nálunk miért nem szokott soha olyan hóvihar lenni, mint az USA-ban telente többször is a hidegleszakadások mentén?

Utolsó észlelés

2025-05-25 22:56:05

Kõszeg

12.6 °C

RH: 85 | P: 1015.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

140315

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.