2025. május 29., csütörtök

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#23966
Mi a különbség az 1. és a 3. kérdés között?

szerk: ja, a sablon alapján már érthetõ.
#23965
Hó már volt bõven (nálam), én már egy jó kis szezonzáró hóviharra várok, ebben a télben benne van a lehetõsége vastagon.
#23964
A Harmadik kérdés nem túl érthetõ mert nincs oda téve a 850 hpa, viszont a sablonban már érthetõ, de a gyengébbek lehet belebotlanak! Természetesen játszani fogok, tehát a beküldési határidõ holnap este 19.00 h ?
#23963
Na jó, jöhet egy-két ciklonocska 2 centivel a tarsolyában. laza
Egyébként én is meglepõdnék, ha ilyen helyzetben nem havazna valamibõl.
#23962
Szerintem mindenképpen lesz! Igen, láttam már ettõl jóval nagyobb ciklonokat is, de sajnos egyikbõl sem esett normális mennyiségû hó! zavarban
#23961
Játék!

A elmúlt héten játszott minimum-maximumos játékot kezdenénk el, egy kicsit változtatott formában.
1.,Elõször is nincsenek csapatok. Többen jelezték, hogy egyéniben szívesen indulnának, csapatban nem, mivel a csapatban nem választhatják ki a csapattagokat, így egy rossz tippel az egész csapat teljesítményét lerontják.

2., A csapadékot (bár mennyire is jó lenne), de (egyelõre?) kivettem a sorból, a napokban részleteztem miért, most nem fogom.

Minden héten, mindig szombattól-szombatig 4 "egyszerû" kérdés ami mindig egy, egy hetes intervallumot foglal magába.

1.:Mennyi lesz az idõszak során mért T2m legmagasabb hõmérséklet..
2.:Mennyi lesz az idõszak során mért T2m legalacsonyabb hõmérséklet a Metnet-es adatbázis, illetve mérõhálózaton belül, Magyarországon.
3.:Mennyi lesz az idõszak során mért T850hPa legmagasabb hõmérséklet..
4.:Mennyi lesz az idõszak során mért T850hPa legalacsonyabb hõmérséklet a budapesti szondafelszállásoknál. (Akinek így nem világos, egy kis segítség Link Link )

1. forduló:
A mostani idõszak II.05-12.,
tehát a hõmérsékletek tekintetében II.04. péntek este 19 órától, jövõ hét II.12. szombat este 19-ig,
a T850hPa-nál pedig a II.04 szombat déli az elsõ figyelembe vett T850, az utolsó pedig II.12 00 órás.

Minden héten, mindig ugyan ekkor lesz a forduló,8 forduló egy kiírás.
Minden tévesztett tized °C egy tized büntetõpont.

Még egyszer akkor: egyéni játék, nincsenek csapatok!

Az alábbi sablonba beírod az adatokat és elküldöd privát üzenetben!
Elküldési határidõ: február 04. péntek 20 óra.
A tippeket tizedes értékekben kérném megadni!

T. min.:
T. max.:
T850hPa. min.:
T850hPa. max.:
#23960
Hát, ettõl azért már láttam sokal nagyobb ciklonokat is. Véleményed szerint lesz most pár napon belül 15 fok nyugaton?Esetleg errefelé keleten?
#23959
Micsoda ciklon! Link
Belsõ megérzéseim alapján lesz elég hó! Ha egy ekkora hidegleszakadást megúszunk hó nélkül, akkor az vicc lenne!
Bizony Torontál, éppen most nézem!
#23958
Akkor az ECM tetszeni fog: Link havazas
#23957
vidám vidám vidám Ej jej mit mondjak erre vidám Végre mi? vidám
#23956
Hó nélkül. laza
#23955
Már csodálkoztam, hogy eltûntél,tagnap óta, de most, hogy újból néhány tag kikandikál a pincébõl újra van mibe kapaszkodni kacsint
#23954
Sajnos semmi nem biztos, mert a tagok egy része nem megy nulla fok alá, de reméljük, hogy bejön. Bocsánat, hogy izgatott vagyok, de végre tél lehet nevet
#23953
Tavaly tornádó lehetett Veszprémbe?Most mondták az elébb a tényekben.
#23952
Sziasztok! Köszönöm szépen a kimerítõ információkat a kérdésemmel kapcsolatban, nagyon hálás vagyok hogy a szabadidõdbõl áldoztál, hogy jobban megvilágítsad ezt a kérdéskört. Való igaz a halmazállapot és a pálya ami elsõsorban érdekelt. Hálás vagyok mindegyikteknek, hogy egy ilyen intelligens közösség tagja lehetek. Kb. öt év óta vagyok lelkes olvasója a fórumotoknak, de 2 éve teljesen rákattantam a metnet oldalra, tavaly karácsonykor regeltem. Szóval figyelmesen olvasom a fórumtémákat, mivel nagyon érdekel a diskurzus. Remélem nem túl sokára én is meg tudok jelenni különféle képanyagokkal, hogy tovább gazdagítsam a hozzászólásokat. Kérem aki tud priviben ún. kezdõ pakkot, linkeket küldeni, elõre is köszönöm. Jó februárt mindenkinek!
#23951
Hm, a betyár AO-nak is kár volt égbe szállni, ha utána ez jön hideg Link Link Link
#23950
vidám Biztos? nevet
#23949
Lassan -lassan tényként lehet kezelni a következõ téltámadást,de talán nem a mértéke hanem a leszakadási helye a nyitott kérdés.Lehet annyira keletre zúg el,hogy csak délkelet felõl a Kárpátokat megkerülve szivárog be valamennyi.Sokszor volt már ilyen szitu is.
#23948
Végre jön az igazi tél az eddigi szöszmötölés után!
#23947
köszi
#23946
Kis türelmet kérünk, már dolgozik rajta az elõrejelzõ.
Köszi szépen!
#23945
A délutáni elõrejelzés mikor frissül?? laza
#23944
Lenyûgözõ, 9-ére szinte borítékolható a lehûlés! Mértéke nyilván 1000 meg 1 tényezõtõl függ, de ez is jól illusztrálja a kétkedõknek: Bármikor bármilyen fordulat bekövetkezhet, idén jónéhányat benéztem magam is. A megérzéseikre hagyatkozó téltemetõknek pedig intõ jel lehet, hogy vizsgálják felül a megérzéseiket, mert még ha ez be sem következik, "bevillanása" jól illusztrálja, hogy az esély bármikor bármekkora hidegre megvan - most, nem pedig júniusban vagy októberben. Akkor elismerem, hiába a skandináv AC nevet Most lehet csak számítani rá.
#23943
Köszi Kess, és Rafy, most már legalább valami újat is tanultamnevet Sajnos a Tátrának csak a csúcsa látszódott ki a Stratusból, így nem volt érdemes lefotózni.
#23942
Igen,én is pont most akartam belinkelni a friss fáklyát... továbbra is úgy néz ki,hogy 10.-e után újfent kopogtat a kemény tél. Az op. kissé elszállt...
#23941
Sok mindenre jó lehet ez a fáklya, de tavasz-beharangozásra semmiképp: Link
A végén a kontoll ugye vidám . Oly táávol messze vagy havam Link havazas
Egy hét múlva: Link kõstabil az orosz vastag paplan. hideg
#23940
ÓÓ persze tili-toli és ahány futás annyi féle, sõt lesz még olyan is mikor nem mutat hidegelárasztást ebbe is biztos vagyok. Nekem maga az elrendezõdés tetszik, nem mindennapi lehet, ha bejön. A északi-északkeleti nyomási fáklyák emelkednek így egyre valószínûbb a hideg térhódítása. Pedig tavaszt várom nagyon, de ha lesz egy szép szitu azért annak is bírok örülni, minél szélsõségesebb annál jobban ízlik nekem az ilyen:-)
#23939
Ezen idõ alatt a fennsíkon. nevet (Találkozót szerveztünk de én Bányahegytõl mentem fel és nem kerültem, sajnos a kocsi szabadideje túl rövid volt ahhoz hogy Bánkútra is felmenjek így én a fennsíkon élveztem a napsütést. nevet )
Link
Link
Link
#23938
Az utolsó képen Kevin-Helmholtz hullámok láthatóak! Nagyszerû!!!

Néztem a modelleket! Amolyan szárazkeleti hideg lesz ez február 10.étõl nem? Tehát hasonló, mint ami most van!
#23937
Nagyon szépek! Az elsõn egy melléknap is van!
#23936
Mikor lesz idén az elsõ zivatar hazánkban?
Ha jók a megérzéseid, ismered a sokéves adatsorokat és hiszel a statisztikában, vagy csak egyet szeretnél játszani a többi metnet olvasóval, akkor kérlek tippelj!
Nagyon egyszerû játék, csak egy dátumot kell elküldeni privát üzenetben.
Részletek: Link
nevet
#23935
Ja bocsi, én meg azt hittem hogy nem tudja hogy mit linkelt. szomoru szegyenlos
#23934
Akkor nézzük a képeket.
Nagyon szép fent a táj, fõleg, hogy a Napot is láthattuknevet
Elsõ kép, a Straus felett, a Kékestetõ már nem látszódott kinyelvnyujtas
Link
Link
Link
Az utolsó képen pedig Stratus hullámok láthatók, mint amikor a tenger hullámzik, érdekes voltnevet
Link
#23933
Tudja õ ,hogy mi miatt írta az ,akire reagált ,csak kikívánkozott belõle ez a kis szösszenet... laza


A legújabb : POZZO FREDDO laza

beillesztett kép



"Il bel tempo fa sua l'Italia, ma l'inverno è solo in dormiveglia
Alta pressione e bel tempo almeno fino a tutto il fine settimana. Tra l'8 e il 10 del mese graduale cedimento con preparazione di scenari più movimentati, compresi quello di un possibile ritorno in grande stile dell'inverno."

Azaz,a lényeg : az olaszok szerint 8-10 nap múlva visszatérhet a tél...
#23932
Valahogy el vagy tévedve...
Akire reagáltál, a csapadék esélye miatt írta,m amit, nem azért mert nem tudja mit linkelt.
#23931
Ez kérlekszépem a Szlovák Meteorológiai szolgálat radaranimációja. Nem szabad összetévesztened a felhõképpel mert többen összetévesztik. Egyébiránt Magyarországon is találsz ilyet. Link

Egy kicsit segítek neked radar értelmezésében mert nagyon tanácstalan vagy:
A 80-s évek elejétõl a rövid távú elõrejelzésekben is a mûhod szerepe jelentõsen megnõtt. Részletesen foglalkozott ezzel a problémakörrel Tanzer-Saikó a 80-as évek közepén, javaslom a mûveit (privátban küldöm ha érdekel). Elsõsorban a felhõzeti mezõ karakterisztikálya alapján igyekeztek összefüggést találni a mûholdképbõl kivehetõ felhõzeti paraméterek és a felhõzet csapadékaktivitása szempontjából fontos fizikai tényezõi között. Ennek a becslésnek az alapja, hogy a koaguláció mértékét a felhõ vízgõztartalma és a függõleges feláramlás sebessége határozza meg. Jelentõs csapadékhullás tehát ott következik be, ahol nagy magasságokba felnyúló, vagyis alacsony hõmérsékletû tartományba érõ, nagy vízgõztartalmú vastag felhõzet alakul ki. Az infravörös felvételeken a fényesség a felhõ-tetõ hõmérsékletérõl, annak magasságáról ad információt. Kiegészítõ információkat is felhasználtak a mûholdképek mellett, amely a becslést pontosította (pl: szinoptikus helyzet, felhõzet szervezõdési formája, felhõtipus, földi észlelés, radar..stb). A vizsgá-latnál többféle sugárzási tartomány felvételeit alkalmazták. Az egyparaméteres közelí-tésnél az infravörös, a bispektrális analízisnél a látható és infravörös, a multispektrális közelítésnél az infravörös és vízgõz elnyelési sávban készült felvételeket hasznáta föl. A módszert a legtöbb kutató a trópusi területekre dolgozta ki, ahol gyakori erõs konvektív feláramlás tapasztalható. A kísérletek, alapvetõ jellemzõje tehát, hogy a felhõtetõ fé-nyességi értékeibõl becsüli meg a csapadékot.
A másik jelentõsebb kutatási terület a radarral történõ csapadékbecslés esetén Bodolainé Jakus Emma (õt is javaslom). Ennek a becslésnek az alapja, hogy a radar álltal kisugárzott és az esõ-cseppekrõl a radarra visszavert elektromágneses hullámok intenzitása a visszaverõ felü-letek méretétõl is függ. A visszavert energia a radar technikai paraméterétõl és az esõ-cseppek méretétõl függ.

Az esõcseppek átmérõje, esési végsebessége, és a talajon mérhetõ csapadékintenzitás közötti összefüggést már a radar megjelenése elõtti idõkben is vizsgálták. A csapadékin-tenzitással együtt megadták a cseppméretek empirikus eloszlásfüggvényét. Sajnos a kezdeti idõszakban rövid távra is igen pontatlan volt a radaros csapadékbecslés hibája. Általában 2-s faktorral (néha elérheti az 5-ös faktort is) különbözött a mért és becsült mennyiség. Ez azt jelent, hogy ha pl a mért intenzitás 10mm/óra, akkor a becsült érték 5-20 mm/óra lehet. Ezek a hibák nem a radarmérés hibájából eredtek, hanem a meteoro-lógiai közelítés pontatlanságából. A kisérleti ponton (Anglia) ugyanis a fennt emlitett összefüggés a mennyiség alábecslését okozta. A másik jelentõs hibaforrás nem volt szisztematikus. Erõteljes szelek jelenlétében az egész csapadékintenzitásmezõ elsodró-dott a mérés helyétõl. A csapadék területi szétszóródása igy a mérttõl lényegesen na-gyobb volt /természetesen ezeket az okokat a teljesség igénye nélkül, csak a két legfon-tosabbat említettem/. A radaros mérést földfelszíni független méréssel kalibrálták. Igy egy 3 órás csapadékmennyiség becsléséhez 1 kalibráló pont felhasználásával 25 %-nál kisebb hibákat észleltek. A módszer hátránya, hogy csak az adott területre lesz pontos a becslés. További némi hibacsökkenést értek el, amikor a talajközeli pontmérések és a radaros mérések független összehasonlításául az interpolációt alkalmazták. A kisebb csapadékmennyiségek esetében fordultak elõ. A Magyarországi mérésekbõl az derült ki, hogy 1 mm-nél kisebb intenzitású csapadék esetében a radar 120-150 km-ig tulbecslést adott, nagyobb csapadékoknál pedig alulbecslést.

#23930
Eleve K-re mutogatta jó sokáig, csak az elmult 2 futás adta teljesen ránk.
Voltam fent Bánkúton fotózgatni, képek hamarosannevet
Szibéria, õ arra gondol, hogy esõ vagy hó leszkacsint
#23929
Már kezdi jócskán keletebbre tologatni, de még szerencse, hogy messze van... szegyenlos
Link
Link Ebbõl Magyarországon nem gyenge megosztottság lehet. Becsehelyen 5, Nyíregyházán -5, Szegeden 0 Cfok körüli hõmérséklettel. hideg
#23928
Szépen össze lettek gyûjtve a legkeményebb téli idõszakok, he-he!
A friss gfs épp lehûti majd a kedélyeket, figyelmeztetve, hogy az ilyen mérvû makrováltások a modellekben, ilyen idõtávban még borzasztó bizonytalansággal bírnak.
Azaz teljesen más légnyomási mezõvel számol, mint elõdje, ám a hideg-elárasztás más módon, keletebbre, de mutatkozik.
#23927
Na, mi lesz ez? Link havazas [esõ]
King, tegnap a végén Stuleckre mentem gyönyörû napsütésben szétsieltem magamat, igaz egy kissé jeges volt néhol a pálya, reméljük majd legközelebb! havazas
#23926
Húú köszi szépen, van még ez épp nem jutott el a szürkeállományomig:-)
Nekem ez visz mindent, óriási hóvihar söpört végig Európán és nálunk is, ekkor mérték a kontinens legalacsonyabb értékét -58,1 fokot, Lengyelek a balti-államok belefulladtak a hóba, ezt a térképet érdemes megnézni!
Link
Mikor látunk ilyet a kontinens felett közel -40 fok és mi is megkaptuk, no ezt kéne ismét megélni húú de karaj lehetett:-)
Nálunk is volt ám -20 fok közelében január elsõ napjaiban.
Link
Na jó még egy klasszikus 1956 és be is fejezem a nyálcsöpögést:-)
Link
Link
Link
Link
Jó néhány napon keresztül kerülgette a -20 fok körüli érték a medencét.
Ja közben 1963 február 28-ról jutott eszembe, hogy akkor is elkapott minket a -20 fok, tavasz elõtt hmm:-)
Link

Ja gyerekek ismét jut eszembe az a durva 1987-es év, még hidegebbet hozott március elején igen ez visz mindent áá csak picit mozgatni kell ami itt van bent, vagy legalábbis a helye:-)
Link
No igen kár temetni a telet idõ elõtt:-)
#23925
Néhány napja mondtam is, hogy nagy fordulatokat hozott a fáklya napok alatt, lásd ez a zonális irányítás, ami most lesz, meg ez a kis hidegöblítés hirtelen ránk pakolása. Nem gyakori 240 óránál: Link nevet
#23924
Köszi szép kis összefoglaló, jól látszik, h van amikor jó pár év eltelik, h nem menjünk -15 fok alá, ami sztem azért is meglepõ kissé mert szinte minden télen mutogatnak az ens vagy operatív elõrék -15 alá bevágódó tagokat. Én direkt a mért szondás értékeket nézem csak, ami persze korántsem a valóság, mert csak Bp-en (2X ) és Szegeden (1x) van mérés. hideg
#23923
Délután diótörés közben hallgattam a közszolgálati mr1 rádiót.. A mûsorvezetõ vidáman újságolta, hétvégén megjön a tavasz. Nem ártana lehûteni a kedélyeket, mielõtt Gran Freddo teszi meg! hideg
Tûzifám fogytán, jövõ héten zsebbenyúlós téma. Nem kesergek, mert a favágónak szállítónak (és akiket érint) is meg kell élni, majd lesz pénzük tõlem krumplit uborkát és egyebet venni! laza
#23922
A talán legkeményebb az elmúlt 50évben, 1963.01.22. volt.
Íme az akkori légnyomás-térkép: Link
A Gfs által mutatott: Link

A két idõpont t850-en: Link és Link

Hasonló helyzet...
#23921
Elnézést,nem értük el csak nagyon közel voltunk hozzá.
#23920
És 1979 jan 3-án is nyaldostuk a -20-at 850-en.Többet én sem találtam.
#23919
Lesz még ebben puffer, de mindenesetre a tendencia alapján - szerintem - elképesztõen rövid lehelletet kap az atlanti szörnyû, már - már sajnálni kezdem! vidám
#23918
Aztamindenit mennyit változott a fáklya 1 nap alatt.
#23917
Valami fajta csapadék közeledik északnyugat felõl.Kérdés,hogy ha elér akkor még hó lenne vagy már ónos esõ?Link

Utolsó észlelés

2025-05-29 10:31:47

Ózd - Nagy Imre út

20.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

140501

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.