2025. május 13., kedd

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#14846
Ez pont az lenne, hogy a tegnap belinkelt 180 órás térképed ma is meg holnap is ugyan az az állapotot tükrözze.
Mûködött egy darabig most nem, azért írtam, hogy rakd át a hsz.-t a fejlesztésekbe és Mici reagál majd.
Én is láttam, hogy nem mûködik, sõt, ha valami normális hosszabb ideig felálló dolgot szerettem volna mutatni akkor lementve linkeltem be.
#14845
Ez így rendben is lenne, csakhogy mégsem értem. Mert van amikor hasznos az aktualizálás, de van amikor nem. Mert ha pl. felvezet valaki egy latolgatást, de idõközben változnak a modellek, akkor már nem látszik az, hogy amikor latolgatott, mi alapján tette. zivatar
#14844
Link
#14843
Köszönöm a gyors reakciót, mindig lehet rád számítani! vidám Remélem meglesz elõbb utóbb a megoldás.
#14842
Nem találom, másold át a hsz.-t a fejlesztésekbe inkább, mert oda való.
#14841
Ennek elvileg mûködnie kellene volt egy ilyen fejlesztés valamikor tavaly télen talán, de nem tudom most visszakeresni, de próbálkozom még.
#14840
Üdv, nem vagyok egy informatikai zseni, lehet a kérdésem amatõr. Észrevettem, ha modelleket linkelgetek a hozzászólásomhoz, akkor a napok elteltével már az újabb modellfutások linkelt idõpontra vonatkozó helyzete jelenik meg, azaz a linkelt kép az újabb futásoknak megfelelõen változik. Ez viszont utólag értéktelenné teszi a hozzászólást, így pl. a tegnapi hosszútáv elemzésem is így járt. A kérdésem az lenne, hogyan lehet ezt megakadályozni, mert pl. aki másnap olvassa a fórumot, már csak zavaros fejtegetéseket lát. Ja és úgy szoktam linkelni, hogy jobb katt - kép megjelenítése és az így kapott linket másolom be. Ha ez inkább informatika, akkor elnézést és kérem áthelyezni.
#14839
Elnézést.....
#14838
Hol fõztek ma bablevest?
#14837
Üdv.!

Érdeklõdnék a kékestetõi állomásról. Mióta van ott mérés, folyamatos-e, volt-e mérõhely-áthelyezés? Látszanak-e tendenciák a hõmérséklet és a csapadékmennyiség vonatkozásában hosszabb idõtávon? Elõre is köszönöm a válaszokat!
#14836
Hát, miután 6-7 éves korod óta foglalkozol a meteorológiával (merthogy ugye 11 éves vagy...), így neked jobban kéne tudnod a kérdéseidre a választ... Ennyi idõ alatt pedig azt is kideríthetted volna, hogy hol vannak az oldalon az elõrejelzések, amik - igen! - a szélrõl is szólnak...

A többieknek: a látszat néha csal, a fekete nem fekete, a fehér nem fehér. Csak hogy ne legyen össznépi felháborodás... nevet
#14835
Link
#14834
Itt Link tudod pl. nézni, de valóban konkrétabb kérdés kellene.
#14833
Valamilyen erõsségû és irányú majdnem mindenhol és mindíg. laza
Pontosabban fogalmazd meg a kérdésedet légyszíves és akkor meglehet válaszolni a kérdésedet! nevet
#14832
Hol várható szél?
#14825
Egy keresztkérdés szélsõséges idõjárási események statisztikával kapcsolatban.
A szélsõséges jelenség: középhõmérséklet 25°C felett 3 egymást követõ napon.
Ez a riasztásokban narancs fokozat.
A kérdés, ilyenkor vajon csak a harmadik nap „narancs” és az elsõ kettõ „sárga” (középhõmérséklet 25°C felett), vagy mivel 3 napig volt 25°C felett a középhõmérséklet, mindhárom napra a narancs fokozat érvényes?

Csak zárójelben jegyzem meg, az OMSZ radar archívum még mindig nem érhetõ el, de már nem érdekel miért...már az OMSZ sem érdekel.
#14824
Az OMSZ bekeményített, vagy csak problémáik vannak?
A radar archívum nem érhetõ el legalább 2 napja.
#14823
Egy K4-es állomáson van: hõmérõház, benne higanyos maximum, borszeszes minimum, és egy száraz-nedves hõmérõpár, illetve egy termohigrográf. Tartoznak hozzá talajhõmérõk 2-100cm-ig, rad.min. hõmérõ, csapadékmérõ.Néhol van napfénytartam mérõ is. Naponta 3 alkalommal (06,12, 18 UTC) kell észlelni (felhõzet, látás, jelenidõ, talajállapot, hóréteg), havonta kétszer jelenteni postán. Szóval így mûködik egy K4-es állomás, ja és az éjjeli (00UTC)adatokat a gráfról kell leolvasni. Újakat már nem szerveznek, lassan kihalnak ezek az állomások, ha jól emlékszem már csak 5 db van.
#14822
Becsehelyen nem lenne jó? laza
A K4-es milyen is pontosan?
#14821
Zircen valaki akit esetleg komolyan érdekel a meteorológiai észlelés, olyan szinten is, hogy tiszteletdíjas OMSZ K4-es állomást üzemeltetne? Az eddigi észlelõ betegségre hivatkozva lemondta.
#14820
Olyan tél lesz, mint sose volt, egyedi és megismételhetetlen! kacsint hideg
#14819
Ez már egy érdekes kérdés éppen ebben a fórumban. Vajon célzott vagy célnélküli provokálás?
#14818
Az évszaknak megfelelõ a legvalószínûbb.

Mond csak mi a célod?
#14817
Mindig megkérdezed, de hidd el, nem lehet megmondani ilyen idõtávlatba.
#14816
Lesz december, január és február, lesz Mikulás és Karácsony, illetve hidegebb lesz, mint a nyár volt.
Ennyit tudni biztosan.
#14815
hideg Milyen tél várható? havazas
#14814
Azert ez az osszefugges nem ilyen egyszeru...

Pl. 1987 januarja: Link

Ekkor nekik sem volt meleguk nevet
A brittek is ugyanugy emlegetik ezt, mint mi...
#14813
Lenne egy kérdésem hogy ha középkorban befagyott a Temze ,akkor itt a Kárpát-medencesegben milyen tél lehetett?Mert ha Britteknel meleg van ,akkor itt ide pont jön a hideg ,ha ott hideg akkor itt meleg ,vagyis ,hogy is van ez akkor? nevet
#14812
köszi Koczkás!nevet
#14811
Link
#14810
Tiszteletem!
Valaki tudna nekem linkelni egy oldalt ahol részletesen levan írva,hogyan készítsem el a Taki féle árnyékolót?
Emlékszem volt róla egy cikk is a metnet-en de nem találomzavarban
Köszönöm!
#14809
Köszönöm, én pont fordítva gondoltam. A hõmérsékleti idõtartamra számoltam minden jelenséget és a csapadékot tekintettem "kakukktojásnak". Ezek szerint a hõmérséklet az... vidám
#14808
Így van reggel 7-kor zárjuk le az elõzõ napot .
#14807
Bocsánat, hogy tovább értetlenkedem, de minden szignifikáns jelenséget a csapadék mérésére hivatott napra kell beírni? Olyat is ami nem jár csapadékkal? Gondolok itt a ködre vagy száraz zivatarra. Tegyük fel hajnal 4-kor köd lesz, nyáron ugyanekkor dörög az ég. Ezeket elõzõ napra írjuk be? szegyenlos
#14806
Köszönöm, én is így cselekedtem a többiek adatát átbogarászva. Kár, hogy a hagyományok miatt nem egy idõpontban "nullázunk" mindent, mennyivel egyszerûbb lenne... szegyenlos
#14805
bocs tényleg elnéztem nevet
#14804
Hómérés is 7-kor (UTC 6-kor), csak figyelmesen kell olvasni. nevet
#14803
Kitalálta ki ezeket? nyelvnyujtas Nagyon precíz lehetett mert téli félévben 7-kor csapi mérés ,de hó mérés pedig 6-kor nevet
#14802
sajnos nem jó szomoru . 18 UTC-tõl 18 UTC-ig a hõmérséklet min-max értéket kell mérni, a csapadékot 6 UTC és 6 UTC között. Egyszerûen fogalmazva, 18 UTC-kor (télen este 7-kor) kell leolvasni a hõmérséklet min-max értéket (és lenullázni) majd beírni a mai napra. 6 UTC-kor (télen reggel 7-kor) kell a csapadékmérõt leolvasni (és kiönteni, lenullázni) majd beírni az elõzõ napra. Ugyanerre az idõszakra az eseményeket is (esõ, zápor stb.). A hóvastagság trükkös, mert 6 UTC-kor kell leolvasni és az aktuális naphoz beírni.
#14801
Koczkás, Nanovich: Köszönöm a válaszotokat!
#14800
Az éghajlati napló kitöltésével kapcsolatban lenne egy kérdésem: A mostani frontból tegnap késõ este és ma hajnalban esett itt csapadék. Ezt ugyebár ma reggel olvastam le (azaz az automata mérte, de ez mindegy). Ez a napló kitöltésénél a tegnapi napra vonatkozó csapadék. Tehát a mért mennyiséget (2.3 mm) beírtam tegnapra, de a tegnapi napon (éghajlati napló szempontjából megelõzõ este 18:00 UTC és adott nap 18:00 UTC) a vizsgált idõszakban nem volt csapadéktevékenység, így nem tettem pipát az esõhöz. A mai napi éghajlati adatokhoz tettem a pipát az esõnél, mert tegnap 18:00 UTC után kezdett el esni. Viszont lehet, hogy a mai napra vonatkozólag meg 0 mm lesz, azaz holnap reggelig nem jön újabb esõ. Elég furán néz ki mért csapadék szignifikáns jelenség nélkül és fordítva, az egymást követõ két napon. Aztán láttam, hogy másoknál nem így van. Amelyik napra kell beírni a csapadékmennyiséget ott vannak az esõ pipák. Elbizonytalanodtam. Az tûnik az én szememnek is "megnyugtatónak", de akkor meg úgy érzem rosszul töltöm ki a naplót... zavarban Mi a megfelelõ eljárás ilyenkor?
Köszönöm elõre is a választ! nevet
#14799
Azért van ott, mert csinálnak egy korrekciót. Ugyanis az olvadás megindulásakor a jég felszínén vízfelület alakul ki, így a mûholdak csak ezt látják. Így viszont kevesebb jégborítást jelez, holott ez nem valós. Ennek kiküszöbölésére végzik a korrekciót és ezért van ott az "ugrás".
#14798
Úgy ahogy mondod, de szerintem papámmal megcsináljuk a Taki féle árnyékolótnevet
Még egyszer köszi szépen,hogy a segítségemre voltál!!
#14797
Politikailag lehet nem volt épp zavartalan a helyzet, de tetõteraszon akkor sem kéne mérni, nemhogy 5 évig, 2 percig sem. Persze ha kíváncsiak vagyunk a tetõterasz hõmérsékletére akkor igen, de mivel Szegeden akkor csak ott mértek, nyilván belekerült az éghajlati átlagokba és térképekbe is. Mégha homogenizálva is, nade mit lehet egy tetõtéri állomáson homogenizálni.
A politikai helyzet meg szerintem semmit nem befolyásolt ott, hiszen kerültek máshol is mókás helyekre állomások olyan idõszakban is, amikor politikailag zavartalan volt az idõszak.

Snow16!
Ide tudod feltölteni az adatokat Link
"Fõleg a hõmérõmre lennék kíváncsi de naggyából árnyékban maradna."
Nagyjából árnyékba maradna?
Vagyis árnyékoló nélkül nagyjából árnyékban?

Utolsó észlelés

2025-05-13 09:44:36

Sopron - Felsõ-Lõvérek, 243 tszf.

15.7 °C

00000

RH: 66 | P: 1018.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139635

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.