2025. július 27., vasárnap

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#17474
Nem tudom milyet szeretnél, nekem a lakásban van egy ilyen: Link Nem nagy szám, de megbízható és sûrû adatátvitellel bír.
#17473
Na jó, nem igazán tudtam kifejezni magam. A lényeg, hogy nem szeretnék egy egész idõjárás állomást beszerezni, csak a levegõ hõmérsékletét mérni képes mûszert. nevet + egy komolyabb csapadékmérõt. Remélem így már érthetõ.
#17472
Kicsit ellent mondásos a fogalmazásod. Olyan hõmérõt nem ismerek, ami küldené az adatokat is. laza
#17471
Sziasztok!

Egy komplett idõjárás állomásra (kinti-benti hõmérséklet, páratartalom, légnyomás, szél stb.) még nem ruháznék be, de szeretnék egy megbízható (kinti)hõmérõt venni. Lehet ezt egyáltalán külön kapni, ami rendszeresen küldené a gépre az adatokat? Ugyanígy egy komolyabb csapadékmérõt is vennék, zöldikébõl már van elég. nevet Miket tudtok ajánlani?
#17470
Köszi! nevet Ha továbbra is vacakol, akkor megpróbálom áthelyezni. (nem sok mozgásterem van) Egyelõre jó, ma még nem maradt ki jel. (ebben a forgatásban is lehet valami vidám )
#17469
Örülök, hogy van jel.

Ám el kell mondanom, hogy nálam hasonló arányú távolsági és magassági adatoknál volt idõnkénti jelkimaradás (akár hosszabb ideig is), aztán egy áthelyezéssel az arányt változtattam (kisebb lett a "rálátás" szöge) és azóta semmi gondom nincs, holott a két szenzor egymástól való távolsága jelentõsen nõtt.

Ezért írtam, hogy -én tapasztalatom szerint- nagyon fontos a "rálátás" szöge.
#17468
A magasság kb. 16 m a távolság 23-25 m körül. Egyébként most kb egy órája fordítottam rajta, figyelem mi a helyzet. Most van jel.
#17467
A szélmérõ és a T/H szenzor közt mekkora a távolság vízszintesen és függõlegesen?
#17466
Igen, de a kezdeti távolság gondok után jól múködött. Most a darázsügy után kezdett el megint kimaradni a jel. Holnap megpróbálom az elforditást, legfeljebb nem jön be. Nekem is hihetlennek túnt amit az angol fórumon olvastam, de hátha nátha. nevet és ott is csak a szélmérõ és a t/h szenzor közt volt problámája az illetõnek, a többi adat ment a bázis beltéri egységre.
#17465
Jelen esetben a két szenzor közti összeköttetéssel van a gond.
#17464
Szerintem próbáld meg elforgatni mert az antenna a szenzor egyik szélén van és elvileg az a legjobb beállítás ha az a rész néz a beltéri felé. Sõt ha fém menetes szárak fogják össze az árnyékoló tányérokat akkor az is oszthat vagy szorozhat.
#17463
Szia!

Ha közel van, de túl magasan a szélmérõ, akkor se veszi a jelet. Tapasztalatom szerint nem mindegy, hogy hány fokos a szög a szélmérõ és a T/H szenzor közt. Próbáld meg távolabb vinni, de ugyanolyan magasra és persze továbbra se árnyékoljon semmi. Szerintem rendben lesz.
Az elforgatás véleményem szerint nem oszt, nem szoroz.
#17462
WS2800-IT tulajok! nevet

Áprilisban vettem az enyémet, akkor volt olyan problémám, hogy nem mindig vette a szélmérõ jelét. Akkor azt a tanácsot kaptam, hogy próbáljam közelebb vinni a T/H szenzorhoz (4 emeletes panel tetején van szélmérõ, és a panelház sarka beárnyékolt a jeleknek) sikerült közelebb vinnem és jól is mûködött. Az utóbbi idõben megint ki-ki maradozik a szélmérõ jel. A WXForum.net-on olvastam, hogy egy illetõnek ue. volt a problémája, persze elõször õ is a "vidd közelebb" tanácsot kapta. Irta, hogy nem tudja közelebb vinni. (Mint ahogy én sem, ennél közelebb már én se tudom) Ezután jött az hogy próbálja meg fogatni a T/H szenzort az árnyékolóban, mert nem mindegy hogyan, milyen pozicióból lát rá a wind szenzorra különösen akkor ha viszonylag messze vannak egymástól. Nos az illetõ elfordította negyed fordulattal és azóta jól mûködik neki. (legalábbis ezt vettem ki nagyon gyenge angolommal a szövegbõl) Néhány nappal ezelõtt én is kivettem a T/H szenzort a Taki féle árnyékolóból mert darazsak voltak benne és azokat füstöltem ki! vidám Lehet, hogy utána nem ugyanabban a pozicióban tettem vissza.
Tényleg számitana ez is, hogy merre forgatom a T/H-t??? nevet zavarban
#17461
Szia!én már többször találkoztam a jelenséggel véletlenül ha 70-80cmm -re volt a beltéri a monitortól a külsõ jelet eldobta meghosszabbítottam az USB vezetéket kb 1.5m most már semmi gond. vidám
#17460
Értem, köszönöm a választ, akkor lehet veszek, ahogy néztem 500 Ft-ért már tudok beszerezni egyet. nevet
#17459
Szia.
Valószínû hogy a számítógép USB csatlakozóján jutott ki olyan zavaró jel ami az idõjárás állomásod vevõjébe jutott. A jelet az USB kábel sugározta mint egy antenna.
Azzal hogy áthelyezted az állomást és az USB kábelt másik csatlakozóba dugtad lecsökkent a zavaró jel nagysága. Esetleg érdemes lenne megpróbálni egy ferrites zavarszûrõt tenni az USB kábelnek arra a végére ami a számítógép felõl van közvetlenül a csatlakozó után.
Valahogy így néz ki: Link
Nem kell hozzá a kábelt szétszedni egyszerûen rá kell pattintani a zavarszûrõt.
#17458
Sziasztok!

Pontosan nem tudtam rájönni arra, hogy miért dobálta el magától beltéri állomásom a thermo szenzort, azt azonban sikerült megcsinálnom, hogy másik helyen ne tegye ezt.

Pár héttel ezelõtt azzal kezdõdött, hogy sorozatosan eldobálta a külsõ szenzort. Mire következtettem? Már másfél éve ugyanazok az elemek vannak benne, így kicseréltem az elemeket, azonban sajnos ez nem segített, a probléma még mindig fenn állt.
A következõ megállapítás az volt, amikor a számítógép nincs bekapcsolva akkor nem dobja el a jelet, amikor pedig benyomom, pár percre rá elveszíti a jelet. (Jelzem ekkor a gép hátulsó USB csatlakozói közül volt valamelyikbe dugva a kábel.)
A két tényt együtt véve kihúztam a gép hátuljából és egy jó méterrel arrább helyeztem a bázis állomást, ekkor meg is szûnt a hiba, de ahogy usb hosszabbítóval a gép hátuljába dugtam a kábelt a hiba ismét jelentkezett. (Eközben számítógépet is újra telepítettem, talán egy gonosz vírus okozza, amit nem sikerült megtalálni, de a gép újra telepítése sem segített.)

Jelenleg a megoldás az lett, hogy a bázis készülés a számítógéptõl közel 60-70 cm-re helyezkedik el és az elülsõ! usb-ben van bedugva, most mûködik, kop-kop-kop.

Nem tudom valaki találkozott-e már ilyen problémával, ha esetleg nem, ez a következõ hasonló esetben jó támpont lehet. nevet

Szép napot!
#17457
Van, de akkor azok az adatok vesznek el, amik már nincsenek a memóriában.
El kell menteni az EasyWeather.dat fájlt valami más néven (csak hogy meglegyen), majd kitörölni.
Elindítod a progit, és az összes memóriában tárolt adat letöltõdik, egy új EasyWeather.dat fájlt hozva léte. Mindezek elõtt én el szoktam menteni txt-be a dat tartalmát, bár maga a dat is olyan mint a txt.
#17456
Sziasztok!
Cumulus programot használóktól kérdezem, hogy van olyan lehetõségem, hogy újra feltöltsem a számítógépemre az elõzõ napi adatokat (vagy azokat az adatokat, amit tárol a belsõ egység memóriája).
Csináltam egy bakit: Elindítottam a Cumulust, hogy átküldjem az adatokat a szám. gépemre, de az kissé lassú volt én meg türelmetlen és feltöltés közben bezártam a programot. A köv. megnyitásnál már nem tegnap estétõl kezdte az adatokat feltölteni, hanem a most bezárt idõpont után. vidám Így a Cumulus nem tárolta az elmúlt 22 óra mért adatait.
Ezeket szeretném valahogy a belsõ egység memóriájából kinyerni és a Cumulussal a gépemre tölteni. Van erre utólag lehetõségem?
(Egyébként így sem maradtam adat nélkül, mert az Easy Weather /a mûszerem eredeti progija/ kimentette az adatokat.)

#17455
Nekem most kezd beválni az NSLU2 (Meteohub) WMRS200-ról mûködtetve: fogyasztása 10 W körüli... persze ehhez hozzájön még a router és hub fogyasztása is!
Hátrány: meg kell venni hozzá a Meteohub szoftvert szomoru (60 euro havazas )
- nem tudja az 1-wire szenzorokat
Elõnyök:
- független a WD-tõl (annak esetleges lefagyásától)
- beépitett hõmérséklet-kompenzálás a légnyomáshoz nevet (végre!)
- sok külsõ lapra lehet tölteni (beépitett lehetõségek pl. WU, AWEKAS, CWOP, stb,)
- tudja az Oregon OS 3.0 UV-szenzort
De már rég nem gyártják, viszont szinte ingyen vannak az eBay-en!
Üdv
#17454
Több ilyen is létezik, és van magyar fejlesztõi oldala, malnapc.hu ha jól emlékszem.
Ezen android vagy linux futtatható, de ennek a nagyobb testvérére már föltették a win7-et is.
Elvileg ha van valakinek kedve és ideje lehet próbálkozni idõjárás állomás és feltöltõ program futtatásával is.
Azért túl sokat nem kell elvárni tõle fõleg windows-os környezetben.
#17453
Találtam egy érdekes kütyüt! Szerintem ez megoldást jelenthet fogyasztás szempontjából azoknak, akik miniszámítógéppel vagy netalántán rendes méretû PC-vel töltenek fel adatokat! De javítsatok ki, ha rosszul értelmeztem volna!
Link
#17452
Hát igen, Floo sokat írt ezekrõl a "zugok"-ról. A domborzati viszonyok az érdekesek, a vonulat arra É.-Déli, vagy Ény-Dk. A téli viszonyokban tényleg Nagykanizsa egy különleges hely. A katlanos, zugos hely több mínuszt termel, de ez nyáron lehet a fordítottja is.
laza
#17451
Tegnap 20-25 %-kal alacsonyabb volt a páratartalom.

Ráadásul tegnap déli és délkeleti volt a szél, míg ma délnyugati, idõnként nyugati, így ma könnyebben keveredik hozzá a Balaton fölötti hûvösebb levegõ.
#17450
Bocsánat, elõször úgy tûnt nem küldte el a kommentet, így a második fele kétszer szerepel.
#17449
Épp én is néztem, hogy 36,1 fok volt tegnap Siófokon, a környékbeli állomásokon pedig 35 alatt. A magyarázatot én sem tudom, Siófok miért magasabb, de amit végkép nem, hogy a környéken Pécs mindig a legalacsonyabb Tmax szempontjából. Elvileg mediterrán, nem?
Szép nagy példányok vannak arrafelé olasz ciprusokból, az is igazolja.
Azt lenne jó tudni, pl. Villány mit mér, de OMSZ állomásról ott nem tudok,viszont a szõlõtermesztõk közül biztos van, aki mér.
Reprezentatívan mérni nem egyszerû, sajnos a hivatalos állomások elhelyezése sem minden esetben jól sikerült, de errõl Floo kollégánk behatóbb tanulmányokat végzett, õ tudna errõl igen sokat mesélni.
Nálam tegnap 34,8 volt a T max, a hozzám legközelebb esõ kaposvári OMSZ állomás 34,0-et mért. Az viszont fagyzugban van, akárcsak Nagykanizsa vagy még jó pár errefelé.
Reprezentatív méréseket végezni nem is olyan könnyû. Még a hivatalos állomások elhelyezése sem minden esetben a legjobban sikerült, de Floo kollégánk errõl sokkal többet tudna mondani.
#17448
Nem hinném. Nálam is lemegy a T.min. kb. fél fokkal, mint Kiskunhalason mért kollégám szerint. Sûrû fû, sziklakert felett van a szenzor. Esetleges társasházi viszonyok máris feljebb lökik a T.-t, nem mondom, de Siófok belakott területe, és még a tó hõje, szél is belejátszhat a mért eredményekbe. Épp ma látom, Siófok tán a max. Sok halat sütnek a környéken, ezt is belejátszhat. Nyammm.. nesz neked homoki ember. laza
Természetesen tisztelet minden adatközlõ kollégának, ami van, a helyszín adottsága, az a elfogadott. nevet
#17447
Fagyzugban mérsz.... kacsint
#17446
Nos? Veszprémi mai adatok: városi állomás, "gyári" árnyékolóval: 34,7°C, másik veszprémi állomás szellõztetett állomás 34,9°C, a sajátom, passzív árnyékoló, egész nap süti a Nap, 2 m magasan, alatta nyírt fûvel (szabályosan) 34,4°C. nevet
#17445
Igen, pont erre gondoltam én is, hogy kiiktatom a szellõztetõt, nem kell bele és megpróbálom úgy elhelyezni, hogy a felfogatás ne fekete legyen.

Köszönöm a tanácsokat, megfogadom õket!
#17444
Ahogy már többször írtam-említettem, felesleges az árnyékolót szellõztetni. A szellõztetõ szívja át rajta a talajról (alatta lévõ felületrõl) a meleg levegõt. Bizonyos esetekben mûködhet, egyébként értelmetlen. A mostani idõjárási helyzet neked is megfelelõ lesz a teszteléshez: jó elhelyezés mellett holnap iktasd ki a "szellõzést" és máris jobb adatokat kell kapnod.
#17443
Ahogy látom a 2.képen az árbocon kihelyezett árnyékolót, van ott pár segéd is.
A teteje felé az egy dig.kijelzõ, vagy napelemes táp? Azt tedd feljebb ha lehet egy fél méterrel, a szellõztetõ is sötét,fekete, ami gyûjti a meleget. Különben ez a Taki árnyékolóra szükségtelen, ha ilyen magasságban is átjárja a levegõ. A fehér panel árnyéka és annak tartalék hõje-visszaverõdése okozhat mérési eltérést, akár 1-2-3 fokot napos idõben is.
#17442
Sziasztok!

Tudna valaki segíteni?

Davis VP 2 állomásom van. Feltûnt már tavaly nyáron is, hogy a gyári árnyékolója nagyon sûrû, kevés a rés a tányérok között, még úgy is magasabb értékeket mérek a környezõ OMSZ állomásokhoz képest, hogy megvettem hozzá az aktív szellõzést. Sõt továbbmentem, a szenzort átpakoltam Taki-féle árnyékolóba és abba tettem bele a szellõztetõt. Taki-féle árnyékoló sok helyen bizonyított, az enyém a 9. verzió. Ezzel a megoldással már jobbak a mérési eredmények, de még mindig magas. A mérési hellyel lenne a baj? Idén pedig kitelepítettem a külsõ nagy kertbe. Nem belterületen mérek, ráadásul a falu szélén lakom.
Vagy esetleg a tányérok anyaga is bejátszhat? Úgy tudom, az OMSZ-é bakelitbõl van. Sajnos csak 4 db-ot tudtam szerezni, így megvettem a Taki által gyártottat, ami tartalmazza a 12 db-ot. Gyakorlatilag az OMSZ-é is koppintás, a VAISALA DTR-13-as másolata.

Ha valakinek van ötlete, szívesen elolvasom.

Köszönöm!

Képet találtok az állomásról a meteorológiai állomások képgalériában. (Mernye)
#17441
Közben megoldódott a problémám...
nevet
#17440
Sziasztok!
Cumulus feltöltõt használóktól kérdezném, hogy hogyan van a program beállítva, hogy ide a metnetre is tudjon feltölteni?
A "Program setting" oszlopban melyiket kell kipipálni?
(Sajnos a gépemen a Win újra lett telepítve és minden beállításom elveszett és nem mindenre emlékszem.)

#17439
Így van ahogy írták! A szél akkor "hût", ha hideg van, azaz a képlet szerint akkor. Õsszel és télen figyelheted kedvedre. nevet
#17438
Á értem! Köszönöm! Akkor egy hajnali T mellett majd megfigyelem!Persze nem a köv egy hétbennevet)
#17437
szia tapasztalataim szerint csak 10 fok alatt mér szélhûtést felette nem
wmr 88 am van
#17436
Olyan kérdésem lenne, hogy Oregon WMR miért nem számol szélhûtést? Nem ír a leírás semmi különöset errõl, s hiába voltak 30-40-es lökések pénteken, akkor is egy NA szerepelt a számítandó érték helyén.
#17435
Szia!
A megoldás:Control setup, ott Offsets és initial rain majd átálítod a neked megfelelõ mb-be (nekem 11.3)(ezt tapasztald ki)
Ha elakadtál irj
#17434
Az mitõl lehet, hogy a wh 2080-nál a weather display 998 hpa a mûszerem pedig 1013 hpa-t mutat?
#17433
A mai bekapcsolásnál már sikeresen kiolvasta a Cumulus is az elõzõ 2 hétben mért adatokat a belsõ egység memóriájából.
Ki érti ezt...na mindegy, a lényeg, hogy megvannak az adatok. nevet
#17432
Az Easy Weather segítségével sikerült kiolvasni a hõmérsékleti adatokat, így utólagosan pótoltam az elmaradt napokat az éghajlati naplóban. A szemem majd kiesett, amíg kikerestem a szélsõértékeket a rengeteg adatból. kacsint szegyenlos
13 nap adata szépen eltárolódott a WH-2080 belsõ egységében úgy, hogy a PC elromlásának idõpontjában már közel háromnegyedig volt a memória. Szépen felülírta a legkorábbi adatokat, amire már nem volt szükségem.
#17431
Próbáld meg újratelepíteni a cumulust, a mostanit töröld, nekem az újratelepítés után beolvasta, sõt, ha netalántán újraindítom, mindíg keresi és betölti az eddig be nem olvasott adatokat. A két progi ne fusson egyszerre.
#17430
Szia Imi!
Sajnos a Cumulus nem olvassa be az adatokat, pedig a beltéri memóriájában ott vannak.
Az Easy Weather viszont lementette õket.
#17429
Szia Peti!
A beltéri memóriájában szereplõ összes adatot be fogja olvasni, ha újratelepíted a Cumulus programot. Az, hogy egy hét adatai a memóriában megvannak-e az attól függ, hogy elõzõleg a hozzákapott Easy Weather progival milyen adatmentési idõintervallunot állítottál be.
Örülök, hogy sikerült megjavíttatnod a számítógépedet. nevet
#17428
Sziasztok!
Legyen kedves valaki segíteni abban, hogy hogyan állítsam be a Cumulust, hogy a met mûszeremen tárolt adatokat is feltöltse.
Sajnos a PC-m több mint 1 hete bemondta az unalmast, a Win-t újra kellett telepíteni (így a Cumulus programot is újra kellett a gépre raknom).
A gyors válaszért nagyon hálás lennék! Köszi elõre is!
#17427
Értem! Akkor lehet mégsem olyan jó ötlet az átalakítás.
#17426
Igen!
Control panel/Unints & .../Rainfall setup de az offsetsnél is megtalálod.
Hogyha nagyon kihagyogat a gyors billenéseknél a mérõd (szerencsére az enyém igen jól bírja), akkor nem nagyon ajánlanám az átalakítást, csak a legprecízebb mechanikájúakkal csinálnám meg (az Oregon WMR automatája ebbõl a szempontból remek választás). A jobb felbontást ugyan eléred, de lehet annyi billenést hagyna ki a mérõ, hogy egy jó felbontású nagyon rossz mérésed lenne, ugye érted mire akarok kilyukadni? Többet vesztenél a vámon mint amennyit nyernél a réven.
#17425
köszi! wd-ben át lehet állítani a billenéshez tartozó mérést?

Utolsó észlelés

2025-07-27 13:56:39

Szentmártonkáta

24.3 °C

09002

RH: 65 | P: 1005.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143603

Hírek, események

Hőség, záporok, zivatarok, minden, ami csak belefér!

Időjárás-változás | 2025-07-23 14:45

pic
A következő napokban átmenetileg fokozódik hőség és egyre több záporra, zivatarra készülhetünk, amit egy hidegcsepp és egy hullámzó front okoz majd.