2025. május 13., kedd

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#14946
Pontosan.nevet
#14945
Valójában innen származik a "lábas hideg" találó szakzsargonja is? Gondolom igen, de azért megkérdezem. vidám
#14944
"Ez magyarázza azt, hogy a magasabb szintek gyakorlatilag külön életet élnek az alsóbb rétegektõl."

A "külön életet élnek" nagyon jó megfogalmazódás.
Ez így igaz télen az alsó 1-1,5 km-re, ahogy írod, viszont egy bármikori derült éjszakára ugyanez igaz az alsó 100-200-300 méterre, amit kisugárzási inverziónak hívunk.
Összekapcsolva a két jelenséget, lényegében télen gyakran nappal is éjszaka van.
#14943
Köszönöm a hosszú választ: érthetõ és alapos.
Még egy kérdésem lenne nevet ...honnan lehet jól tanulni? Egy-két könyvet már olvastam, de egy sem volt kifejezetten ebben a témában elég alapos. Szerezzem meg az Éghajlattan-t (Éppen azt próbálom), vagy van egyéb is? Neten lehet találni jó anyagokat?
#14942
"Miért van az, hogy anticiklonnál, a magasabban levõ légtömegek (most konkrétan 500hpa-os széltérképet nézve Közép-ÉK-Európában) teljesen más mozgást mutatnak, mint az alacsonyabb légrétegek...?"

Azért ha jobban megnézed, ez nem minden anticiklon esetén van így. Például a napokban majd a kontinens nyugati partjainál kialakuló blokkoló anticiklon esetén ha megfigyeled, akkor 500 hPa-on egészen hasonló áramlási viszonyok lesznek, mint akár a felszín közelében.

Az egész abból ered, hogy milyen típusú anticiklonnal van dolgunk. Ha a képzõdmény a nagytérségû légköri folyamatok (azaz rendezett nagytérségû leáramlás több km vastag rétegben - pont fordítva, mint egy "szabályos" mély ciklon esetében, hiszen ott ugye több km-es rétegben feláramlás van) eredményeként alakul ki, akkor az anticiklonális folyamatok abban a térségben egészen nagy magasságokig, gyakorlatilag a troposzféra tetejéig (kb. 10-12 km) uralkodóak lesznek. Ilyen pl. a nagy állandósággal jelen lévõ szubtrópusi anticiklon, vagy a gyakorta kialakuló brit vagy skandináv anticiklon.

Egészen másként viselkednek a téli félévben kialakuló úgynevezett kontinentális anticiklonok, ilyen a szibériai vagy a kanadai. Ezeknek a létrejöttében ugyanis a döntõ szerepet az erõs kisugárzás (hosszú éjszakák, alacsony napállás stb., illetve jó esetben hótakaró) miatt bekövetkezõ igen alacsony hõmérséklet. Ez az nagy mennyiségû hideg levegõ, ami az alsóbb szinteken (kb. 1-1,5 km) halmozódik fel, idõben és térben egyaránt nagyon tartós lehet, és mivel igen nagy sûrûségû, ezzel jelentõsen hozzájárul a magas nyomás kiépüléséhez. Igen ám, de ennek az igen alacsony hõmérsékletnek a középsõ és a felsõ troposzférában már szinte semmi hatása sincs, ilyen módon az anticiklonális mezõ sem épül ki ezeken a szinteken. Ez magyarázza azt, hogy a magasabb szintek gyakorlatilag külön életet élnek az alsóbb rétegektõl. Ez egy teljesen megszokott jelenség ilyen helyzetben.


"...és a hideg levegõ az alsóbb légrétegekben tör be hozzánk (t850)?"

Ez viszont általánosabb jelenség. Az erõteljes hideg/melegadvekció, azaz úgy általában a nagy hõmérséklet-változások mindig az alacsonyabb szinten történnek. Itt a felszíni hatásoknak (óceánok-szárazföldek elhelyezkedése, hõmérséklete, be- és kisugárzás) köszönhetõen sokkal nagyobb különbségek alakulhatnak ki, mint több km magasban, ahol a felszínnek már nincs befolyásoló hatása. Azaz felfelé haladva a légkör hõmérsékleti elrendezõdése sokkal homogénebb képet mutat, mint az alsó szinteken, ezért így ott annyira nagy mértékû változások nem lépnek fel, mint lejjebb. (Persze vannak kivételek, pl. egy erõs hidegcsepp.)


Remélem nem lett túl bonyolult a magyarázat.nevet
#14941
Miért van az, hogy anticiklonnál, a magasabban levõ légtömegek (most konkrétan 500hpa-os széltérképet nézve Közép-ÉK-Európában) teljesen más mozgást mutatnak, mint az alacsonyabb légrétegek, és a hideg levegõ az alsóbb légrétegekben tör be hozzánk (t850)? Ciklonoknál a légrétegek mozgása általában megegyezik, nem? Miért adódik a különbség?
Tudom, hogy alap, de nálam még ezek is hiányoznak
#14940
Kösz a linket. Ma dél körül megrendeltem.nevet
#14934
Sajnos ilyet nem tudok mint amit belinkeltél,mivel internet explorert használok,de igazad van neked is.Elnézést kérek mindenkitõl hogy ennyire nem figyeltem a helyesírásra.
#14933
Amugy én jól meg vagyok áldva ezzel a géppel ,hiszen csak angol billentyûzetet tudom használni ,ami nem éppen jó a magyar embernek,+ mindig javítom a szavakat amiben ékezet lenne.Ha már a helyesírásnál tartunk...
#14932
Ezt nagyon szépen kifejtetted!! A helyesírás mellett bosszantó tud lenni a magyartalan, agyament nyelvhasználat, szerencsére ezen a fórumon ez kevésbé jellemzõ.
#14931
Pont ez a legdurvább az egészben, hogy téged nem is érdekel amit mondunk!!! Hát már hogyne lenne fontos a helyesírásunk? Hát mi tart össze legjobban egy népet? A közös nyelv amit használnak tagjai! Amit helyesen kell használni! Ez nem jog, hanem kötelesség! A "helyesen írás" nem veleszületett adottság, ezt is ugyanúgy meg lehet tanulni, mint járni! Ám a mai világban már meg sem kell tanulni, mert a böngészõ ellenõrzõje aláhúzza a rossz kifejezéseket és csak annyi az ember dolga, hogy ezeket kijavítsa.

Sehol, senkit? Iskolában nem zavarta a tanítónénit???

Egyáltalán nem vagy diszkriminálva ebben az ügyben, más is, pl. én szintén megkapom a figyelmeztetést, ha elírok valamit.

Olvasd át többször amit írsz, mielõtt elküldöd, és akkor biztos, hogy kevesebb hibát ejtesz majd. Légy szíves, ennyit tegyél meg az anyanyelvedért! Köszi.
#14930
Igen, ez a megoldás, "nem csak én"!

szerk.: Link
#14929
Mi egy ilyen társaság vagyunk, és azt gondolom hogy ebbõl nem fogunk lejjebb adni.
Szerintem nem nagy fáradság utána nézni a helyesírásnak és még a hasznodra is válik. Mi ezzel a baj?
#14928
Ebbe mindbe duhos Remélem Nano nem olvassa...

Azt értsd meg, hogy nagyon fontos a helyesírás! Egy elemzés, legyen bármennyire magas színvonalú szakmailag, ha tele van helyesírási hibával, akkor egyszerûen nem fogják komolyan venni. Mellesleg ILLIK saját anyanyelvünket helyesen használni, akár a MetNeten, akármelyik másik oldalon...
#14927
Ebbe mindbe igazatok is van,csak most úgy adjátok elõ mintha ezen az oldalon egyedül én lennék ilyen zavarban
Mondjuk azt nem értem hogy minek kekeckedtek ezért bárkivel is,most pl velem? duhos
Szerintem ez az oldal nem helyesírás ellemzõ oldal,de ha ennyire zavar titeket akkor nem írok.Érdekes módon sehol senkit nem zavart ez még csak itt metneten titeket.
#14926
szavakba, késöbbiekbe, Közbe, viszonyba.


Az elmúlt órák termése, tõled. Mindegyik szóról lemaradt az "n" betû (plusz még: késõbbiekben). Pedig így teljesen más a jelentésük. Ezt neheztelte Nano folyamatosan.

pl.

Elmegyek a boltba.
Vettem a boltban egy kilencöves tatut.


Ezek mellett persze van még jó néhány helyesírási hibád. Pedig már kértünk többször is, hogy erre jobban figyelj.
#14925
Számomra viszont az a hihetetlen, hogy nem érted, miért írja Sipi, hogy hihetetlen.
Ez már valóban nagyon hihetetlen......
#14924
Nem értem mi a hihetetlen számodra?
#14923
Szavakba n , hihetetlen...
#14922
Szerintem ebbõl az egy szóból nagyon sokan rájöttek.

Még én is..
#14921
Egy szóbol nem mindenki jön rá arra hogy végülis ezzel mit is akar mondani zavarban
Sokkal egyszerübb lenne normális szavakba leírni nem ilyen "kódszavakkal".
#14920
"Iskolába nincs, lehet h a megyei könyvtárba kéne megnézni."

Helyesen:

Iskolában nincs, lehet h a megyei könyvtárban kéne megnézni.

Apróság, de valóba (akarom mondani: valóbanvidám) illene rá figyelni.
#14919
Helyesírási aggályok miatt.

Mondjuk szomorú, hogy fogalmad sincs a miértrõl.
#14918
Elárulnád miért írod ezt több embernek is hogy "bele"? szegyenlos
Már többször megfigyeltem hogy ezt írod,de fogalmam sincs hogy miért.
Köszi Koczkás.
#14917
Fatter, téged nem lehet népszerûség-hajhászással vádolni.
#14916
Aha. laza
#14915
Bele?
#14914
pontosan erre gondoltam, köszi kacsint
#14913
Link
#14912
A met társalgóban nem kaptam választ, így átmásolom ide.
Valaki tudna linkelni nekem egy szezonális elõrejelzést? Csak a kíváncsiság kedvéért... olyan kéne amin a december is rajta van, többször szó volt róla már hogy a pozitív anomáliát folyamatosan csökkenti hazán és Eu felett (pl barna, vörös árnyalatok visszaszorulása, stb ) elõre köszönöm
#14911
A Péczely könyvet a Nemzeti Tankönyvkiadó adta ki, itt lehet online is rendelni: Link nevet
Lehet személyes átvétellel is rendelni (így a legolcsóbb:2800 Ft), akkor nincs szállítási költség: Pedellus Tankönyvbolt, 1143 Budapest, Szobránc utca 6-8. Tel.: 460-1876; nyitva tartás: hétfõ–csütörtök: 9-17-ig, péntek: 9-14-ig. (http://www.ntk.hu/shopinfo)
#14910
Én is azon vagyok h megszerezzem....Iskolába nincs, lehet h a megyei könyvtárba kéne megnézni. Aztán nehogy elvidd elõlem vidám
#14909
Nekem a tanulmányaimhoz kellett, ezért itt Miskolcon, az egyetemi könyvesboltban vettem meg.
Ha esetleg érdekel még, akkor megnézem, hogy van-e és valahogyan eljuttatjuk hozzád. kacsint
#14908
Én itthon, Pécsett szereztem be egy példányt az egyetemen, hasznos kis könyv.
#14907
Jó, körbenézek.
Vagy esetleg a Keszthelyi Georgikon Egyetemen?
#14906
Link
Link
Link
Link
#14905
Én is nálunk vettem az ELTE-n.
#14904
Nem tudom, nekem még a tanulmányaim idején kellett, akkor a suliba meg lehetett venni, akkor még 1800Ft volt.

Azt kell megnézned, hogy ha van valami természettudományi fõiskolai képzés Nagykanizsán vagy Zalaegerszegen akkor ott a fõiskolák könyvtáraiban érdeklõdj. Én is így jutottam hozzá.
#14903
Hát épp ezaz laza
Sipi!
Köszönöm kedvességed, de tényleg lehet ezt kérem Karácsonyra.
Hol lehet vagy hogyan lehet megrendelni, most komolyan?!
#14902
Fagyzugokról is ír a könyv. vidám
#14901
Neked ez a könyv se tetszene, mert a mérõhely nem a csillagdánál volt ami által a térképek bemutatják Zala éghajlatát:-) Bocs ez kihagyhatatlan volt:-) Hidd el nekem vannak benne igenis "elévült" dolgok, persze az alapok helytállóak, de mint mondottam volt az élet, és tudomány is fejlõdik, bizony:-)
#14900
Megrendeljük a neten, és utánvéttel már érkezik is hozzád. vidám
#14899
Egy klimatológiai könyv soha sem lehet régi, hiszen a klíma alapjai, a klímát alakító tényezõk soha nem változnak, azt meg már nyilván Péczely is tudta és leírta.
Soha nem olvastam még Péczely klímaleírásait(egy térképet láttam csak tõle), de nagyon kíváncsi lennék rájuk. Igazán meglephetnétek vele Karácsonyra laza laza
#14898
Egyetemi jegyzetboltban fogom megvenni.
#14897
Érdemesnek érdemes, sok hasznos dolog van benne, én még ebbõl tanultam fõiskolán, de azóta azért már picit réginek számít, úgyhogy a könyv maga 1979-es kiadás, és azóta néha van újítva picit. Sajnos én újabb kiadásról nem tudok, pedig már lenne mit, mert a tudomány igencsak fejlõdött ezen idõszak óta, viszont egy alapnak nem rossz.

Utolsó észlelés

2025-05-13 10:11:29

Ercsi

14.3 °C

13500

RH: 59 | P: 1018.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139635

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.