2025. május 12., hétfő

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#17660
Én ahogy mondtam conradnál vettem kb fél éve pontosabban 6 hónapja, eddig semmi gond nem volt vele, ami meglepett hogy nem 1mm a csapi felbontása, hanem 0.3mm,
#17659
Ahogy Télember is írja, abszolút vezeték nélküli, a bázis állomás és a PC között wifis kapcsolat van, napelemes csapi és szélmérés, rendkívül pontos csapadék mérés, valamint nem 48 másodpercenként mér (mint a wh 2080), hanem 13-19 másodpercenként. Ez utóbbi talán a legelõnyösebb, különösen a szélnél. Hátránya a 2080-val szemben az, hogy "csak" 1750 adatot tárol a memóriájában, míg a másik népszerû automata 4080 egységet. Ez igazából akkor hasznos, ha nincs folyamatos kapcsolat a gép és bázis között. Nagyjából ezek a különbségek, ha nagyobb kerete van az embernek, mint 30 ezer forint, akkor megéri a 2800. Szerintem.
#17658
WS 2800 abszolút vezeték nélküli, így szabadabban lehet elhelyezni a különbözõ mérõket.

De ne mindig kérdezzetek, olvassatok is! Minden le van írva.
#17657
mindenkinek koszonom a valaszokat. most jol attanulmanyozom oket. mivel vezetekes a davis pron kivul nem kerult elo, egyelore a 868megas tetszik, bar kicsit megkavart a 2080 es a 2800. de ha masert nem, mar csak kabalabol sem fogok tobbet ilyet a conradnal venni..
nalam a szelmero van messze, kb. 50 meter, de ha kiteszem az ablakba a bazist, akkor latszik. esetleg kihuzom az antennat, bar ezen a burkolatot is meg kellene bontani, mert ha jol latom, nincs kulso antennaja.
az erdekelne, hogy neketek, ha elveszti a kapcsolatot egy szenzor, akkor kepes ujra megtalalni, vagy az teljesen altalanos, hogy ilyenkor csak a kikapcs-bekapcs segit. mert nalam ez nem megoldas.
igazabaol valahogy meg a davist is belepreselnem a budgetba, mert ebayen a vue mar 300dollarert van a pro viszon igy is 500 (megprobalnam bratyoval hazahozatni borondben). es ez mar sok. meg az tenyleg nem jo, hogy fel kell rakni az egeszet az egbe.
#17656
Ez miben tér el a WS 2800-tól? Miben jobb vagy épp rosszabb, ami azt a ~20.000 Ft-os árkülönbséget (akciósan) okozza? nevet
#17655
Szia! Link
Csak szakszerûen, mert nagyobb lehet a kár egy tetõszerkezet tûznél, mintha "csak" egy szélmérõ repül szét.
#17654
Nyilván nem arról az ezer forintról van szó. vidám Csak ez a valódi wh 2080, amit linkeltem, a conrados az valami koppintás, vagy legalábbis saját márkás termék. Hogy bármiben gagyibb e, nem tudom, nem ismerem.
#17653
a Davis Vue nekem azért nem tetszik, mert túlzottan egybeépített, és ugye a szelet valamint a hõmérsékletet más-más magasságon mérjük.
A VP2 nem tartalmaz adattárolót, azt külön kell venni. Az állomás viszont tartós. Német fórumban sokat utánaolvastam, mindenki tanúsítja.
Végül is ami elsõdlegesen döntõ, mennyi pénzt tudsz rászánni. A beltéri és a kültéri közötti távolság fontos, hogy mekkora, tényleg bosszantó, ha állandó jelkimaradások vannak.
Nálam ezenkívül szempont szokott lenni, mennyire helyezhetõk el egymástól szeparáltan a szenzorok. Milyen idõközönként küldenek jelet a szenzorok (!fõleg szélmérõ-széllökés), milyen erõs anyagból vannak. Itt is fõleg a szélmérõt emelném ki.Csapadékmérõ nagysága (bizonyos méret alá nem célszerû csökkenteni a felfogófelület nagyságát). Ha túl kicsi, fûtést is nehéz bele szerelni.
Azért a pontosság is döntõ, bár ez igazából használat közben derül ki, illetve az adott típust már használók tudnak errõl nyilatkozni.
Rengeteg jó állomás van, igazából egyikre sem akarlak rábeszélni, nem kell elkapkodni a vételt, érdemes sokat utánaolvasni.
De, ha nyertél a lottón, akkor egyértelmûen Vaisala. laza
#17652
Szerintem ez nagyon hasonlít, csupán annyi különbség hogy vezetékes???-talán, ha nem így van javíts ki.

Hopsz, most látom csak 29 ezer, és vezetéknélküli!!
#17651
WH 2080: Link
#17650
Ha vezetékeset akarsz, akkor a Conradon van vezetékes idõjárás állomás, amely hasonlít, (sõt lehet az is) a wh 2080-hoz. Nekem ilyenem van, eddig jól mûködik, 0.3mm felbontású a csapimérõje, és 99% ig mér, de nem így van irva a conradnál a leirásban.
Én 30 ezerért vettem.
Link
#17649
Mint korábban McBook forumtársunknak, neked is ajánlhatom a WS2800IT-t. Teljesen vezeték mentes, minden 868 MHz-es rádiójellel mûködik, napelemes táplálással. A bázisegység és a számitógép közti információcsere WiFi-vel megy. (de csak az, sajnos amint írtam, a szenzorok rádiójellel kommunikálnak, de megbizhatóan, jó rálátás esetén) A szélmérõje pontos, a thermo/hygro is tisztességes, a csapimérõje egyenesen szuper 0,3mm-es felbontással. nevet A többi WS2800 tulaj is tanúsithatja szinte koppra ua. mér, mint a Hellmann.
Link

itt akciós, 49990 Ft. Egyébként Technoline a neve, de tulajdonképp LaCrosse van a burkolat alatt.
#17648
koszonom a tippeket, meg is neztem oket. a vue joval olcsobb lenne, mint a pro. mi a hatranya? a wmr200-rol mar olvastam negativ dolgokat, de a davis-t eddig szinte mindenki dicserte. a vp2-ben jar hozza pc interface, vagy azt kulon kell megvenni? meg a ws2350-et neztem, mint olcso megoldast, az eleg elterjedt, csak nem olyan rossz.
nekem alapvetoen a mukodesi megbizhatosag a fontos nem a pontossag, erre keresek gepet. nem talaltak meg fel a wifi-n mukodo allomasokat?
#17647
Azért nem bíztam a szerencsére a villám útját, mert földelt rúd volt, amin a szélmérõ volt.
#17646
Hát attól is függ, mennyi pénzed van. Én csak arról tudok nyilatkozni, amilyet használtam/használok. A WMR-200 bár 433 MHz-es, de stabil a vétel vele. A beltérin van egy antenna. Némi kompromisszumot kell kötni vele. A légnyomást egész számokkal jelzi ki, (kicsit kell vele játszani, amíg helyesen mutatja, de akkor elég pontos. Nálam a valós tszfm-tõl kicsit többet kellett betáplálni, és akkor jó lett a légnyomás). Csapadékmérõje 1mm-es felbontású, de tudod bõvíteni, és akkor a kiértékelõ programban beállítod a módosítást.
Ha van sok rávalód, akkor Davis, de ne a Vue-t, hanem a VP2-õt válaszd. Ez már 868-868,6 MHz-en sugároz. Kétcsatornás, vételi zavarnál átkapcsol másik frekvenciára. Nekem ilyen van, (VP2) nagyon stabil. Nagyon jól mûködik. Bõvíthetõ sok mindennel. A Davis Vantage Pro 2 egyetlen hátránya, hogy kicsit túlárazott. Persze, a profi állomásoknak így is töredékébe kerül.
#17645
sziasztok,

kb. 3 eve szivok egy condrad-os TE... allomassal, es ugy erzem, ennyi ido utan kierdemeltem, hogy megszabaduljak tole. szeretnek egy ujat venni, ezert kerek tanacsot.
ez a TE... (talan 859, ha volt ilyen) mar az idegeimre megy a szenzor leszakadasokkal, a vegletesen primitiv bugos programmal, no meg a szelmerovel, ami a valos szel kb egy harmadat mutatja, ha nincs leszakdva. mivel nem ott lakom ahol a gep van, nem tudom allandoan ki-be kapcsolgatni, resetelni stb... Szoval kell egy uj. De mivel ez a 3 ev egyutteles nagyon mely nyomokat hagyott bennem, mara mar nem hiszek a 433Megas wirelessben sem, igy ha tudtok, inkabb vezetekest ajanljatok (egyelore csak a Davis-rol hallottam), vagy 868Megast, ha van ilyen, mert nem elnem tul, ha veszek meg egy wirelesst es csak egyszer is leszakad valami. Inkabb 10szer korbeasom a kertet, szetfurom a hazat, de akkor legalabb meg lesz csinalva rendesen es mukodik
#17644
Csúcshatás ide vagy oda nem érdekelte a lecsapót és a kerti zuhanyzót választotta! Én azóta zivatar idején a közelébe sem megyek a kerti zuhanynak! nevet
#17643
Ártani nem árt. Úgy legalább lesz egy kis villámvédelmed is nevet Persze ettõl a szenzor még nem nagyon ússza meg, de a nagyobb kár esélye csökkenthetõ valamelyest.
#17642
A háztetõs megoldásnál hogy járok jobban? Éredmes - kell vajon földelni az árbocot?
#17641
Úgy érted, hogy zivatar közben zuhanyozni? laza

Amúgy tévhit, hogy a villám jelentõsen elõnyben részesíti a fémbõl készült tárgyakat. A csúcshatás viszont annál inkább számít. Na de ez már egy másik fórum témája (lenne)... nevet
#17640
Köszönöm! Hasonlóra gondoltam egyébként én is. Nálam fõleg fontos lesz az óvatosság, mivel vékony az árboc, ahogy ki lesznek lazítva a drótkötelek, oldalirányban erõsen mozogni fog.
#17639
Az árnyékolótól 10 m-re van egy kerti zuhany 120 l-es vastartállyal 3 m magasságban. Na abba csapott bele már kétszer is a villám, úgyhogy mindenkinek ajánlom a kellemest a hasznossal összekötni! laza
#17638
Bakokat teszek alá két helyen. Az árnyékolót és csapadékmérõt úgy kell elfordítani, hogy oldalt legyen a leeresztéskor, vagy leszerelni.
#17637
Annyit szeretnék Tõled kérdezni, hogy amikor ledöntöd az árbocot, akkor teszel valamit az árboc alá, hogy a szélmérõ közvetlenül ne érintkezzen a talajjal? Ha igen, mit célszerû? Mert én még nem döntöttem le, és kicsit tartok a dologtól.
Ha lesz keret, szeretnék egy masszívabbat csinálni, és akkor elkerülhetetlen lesz a döntés, hogy a szélmérõt le tudjam a jelenlegirõl venni. Helyzet az, az enyém nagyon gyenge anyagból van, de mégse akartam háztetõre tenni, mert a házunk nagyon alacsonyan, mély fekvésû helyen fekszik, a kertünk viszont magaslaton.
Végül is annyi lenne a feladat, hogy a régit ledönteni, van egy eladó antennatartó, 6/4-es csõvel, arra ráhegeszteni a jelenlegi csuklópántját, és kész.
Köszönöm elõre is!
#17636
Villámcsapás esetén a mûszer (szélmérõ) az enyészeté lesz. Az árbóc felállítása viszont nem növeli a közeli villámcsapás esélyét egyik verzió esetén sem. Viszont ha a közelben épül ki a kisülési csatorna, akkor az nagyobb valószínûséggel az árbócon keresztül fog vezetni. Zeee háza így is úgy is villámot kapott vona, inkább az a szerencse, hogy a szikra az árbócot választotta, nem pedig valami könnyed gyulladó anyagot a házon.
#17635
Igen ahogy írod, úgy egy kisebb átmérõjû csõre is lehet lépcsõket tenni és még merevít is. De én inkább nem dolgozom 10 m magasan, hanem ha kell eldöntöm és a földön állva dolgozom rajta ha kell! Pedig nincsen tériszonyom! laza
#17634
Amúgy nem is hiszem, hogy nekünk házi használatra olyan kellene, mint az OMSZ-é. (80-as csõ)Az olyan, mint a Tiéd bõven megfelel.
Ha egyszer le lesz döntve (ne legyen rá szükség!) lehet tenni rá úgy is lépcsõt, hogy az egyes lépcsõfokok alulról rézsútosan alá vannak támasztva. Magyarul háromszög alakú lépcsõk szorosan egymás mellett. Ez erõsíti a lépcsõfokot plusz az árbocot is merevíti.
Egy antennatartónál láttam ezt a megoldást.
#17633
Köszi!
Nincs olyan vastag az árboc csöve, hogy legyen rajta olyan lépcsõ, amin fel lehetne mászni.
De...

beillesztett kép


...ledönthetõ, ha esetleg arra lenne szükség.
nevet
Egy OMSZ-os árboc azért már tekintélyt parancsoló:

beillesztett kép



beillesztett kép



No erre már fel is lehet mászni. nevet
#17632
Kár, hogy nincs rajta lépcsõ. Egyébként tényleg nagyon jól néz ki.
#17631
Nekem árbocom van, volt vele dolog, de nem cserélném el háztetõs megoldásért.

beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép


#17630
A háztetõs megoldással is lesznek macerák, de szerintem is jobb, egyszerûbb, mint az árbóc. Árbócnál arra is kell gondolni, hogy mekkora az udvar, mennyit mozgnak a családtagok, ott ahol elhelyezed. Mint Kertész említette 3 feszítõ acélsodrony is kell és az bizony útban lehet (pl fûnyíráskor), sötétben valaki neki is ütközhet, ami nem kellemes dolog. Nem tudom az árbóctulajok mennyire értenek egyet ezzel a megállapításommal. nevet
#17629
Nekem a kéményre volt szerelve (gáz) és kb. 1 m-re volt a fedlaptól, gerinc felett 1,5 m-rel. A meleg nem okozott gondot. Amit biztosan tudok, hogy egy közvetlen villámcsapást nem visel el a cucc.

beillesztett kép



A képen látható a szélmérõ maradéka. Felette volt egy fém keret, ami elsõsorban a galambok ellen volt, de a villámot nem zavarta és szétvetette az alatta 20 cm-re lévõ szélmérõt. A képen nem látható részeket a telek különbözõ pontjairól szedtem össze.
#17628
Bizony okozhatna. Ha gázfûtés lenne talán nem annyira. Esetleg 0,5-1 méterre arrébb, és távtartó rúddal, bilincsel rögzíteni. A kémény fedlapjától meg legalább 50 centivel magasabbra, vagy az orom-kúpcserépre, attól is olyan 1 méter magasra.Ez is már kb. 6-8 magasság, ami már elfogadható.
#17627
Tehát, ha nem az uralkodó szélirány felõl fúj a szél, akkor mindig bajok lesznek a pontos értékkel? Például, ha déli irányból érkezik egy zivatar(lánc), és a mérõ a ház északi oldalán van - "uralkodó szélirány felõl" - elhelyezve, akkor szinte garantálható a (jelentõs) mérési pontatlanság? Nem kötözködés céljából kérdezem.
#17626
Köszönöm, hát nem gondoltam volna, hogy ez ennyi macerával fog járni + ilyen anyagiakkal. nevet A háztetõs ajánlatod kedvezõbbnek tûnik. Esetleges villámcsapásra én is gondoltam, ilyen telitalálat után egyáltalán használható lenne még a mûszer?

Kaszabubu: a kémény oldalára erõsítésénél nem okozna gondot télen a füst?

Szilvi: ja, így könnyû. laza

A többi hozzászólás hova lett?
#17624
Nekem pár ezresbõl kijött anno a szélmérõ árbóc, persze összeköttetések is kellettek hozzá. nevet Szomszéd srác vasazik, hozott a MÉH-rõl csöveket, a többit meg már édesapám mint géplakatos könnyedén megoldotta. A festés az enyém volt, a felállítás meg pár sör volt, pár legény a baráti körbõl jött segíteni. Ilyen amikor rendes férfiak veszik körül az ember lányát. vidám nyelvnyujtas
#17616
A pecabot verzióra még egy megjegyzést; a szélmérõ súlya esetleg elenyészõ, de épp az oldalirányú szél miatt a hajlítás már eleve nagyobb. Maradjunk a merev horganyzott vas csõnél. nevet
#17614
Én is megcsináltam a téliesítést, mert reggelre (---) adott a beltéri jelfogadó, egy évig bírta az elem). Pont most, de elképzelem, mert -2 köré dermedt jelfogó,a kültéri.
Kimostam a Taki árnyékolót,por,pókháló, be-rá száradt levél, stb. De csillog villog, mint új korában .2008.szarvasi talin vettem. Ok!! vidám
#17613
Ötvös kolléga hsz.-ét támogatnám;
"Ha a házatok közvetlen közelében nincs komolyabb tereptárgy, akkor szerintem bõven megteszi, ha a házatok tûzfalára felszerelsz egy antennatartót, és egy 2m-es 1"-os csõre felteszed a szélmérõt."

Megnézed, hogy milyen a ház tájolása, és az "uralkodó szélirány" felõl tedd fel a 2~méteres csövet.
Még egyszerûbb a kéményhez erõsíteni, de itt is a megszokott, ur.szélirány felõli oldalra. Ha másik,"szélvédett" helyre teszed, akkor meg a turbolencia, tetõ miatti szélcsavarás sok mérési problémát okozhat. Ha túlnyúlik mindenen, akkor érdemes a csövet földelni ,a villámok miatt.(csatorna levezetéshez kötni, min.3 mm.-es dróttal.)
laza
A pecabot verzió eleve rossz, a kilengés miatt a széllökés máris fals lenne... szomoru
#17612
Hát igen, a csapadékmérés az egyik leggyengébb pontja nem csak az amatõr, hanem a hivatalos, OMSZ-os méréseknek is. [esõ]
#17611
Azt tudni kell, egy tíz méteres árboc megépítése nem kevés pénz. Ha a házatok közvetlen közelében nincs komolyabb tereptárgy, akkor szerintem bõven megteszi, ha a házatok tûzfalára felszerelsz egy antennatartót, és egy 2m-es 1"-os csõre felteszed a szélmérõt. Így a ház helyettesíti az árbocot. Arra kell figyelni-a Davis cég ajánlása szerint-a tetõn fellépõ turbulencia miatt-, hogy min 1,2 m-el túlnyúljon a szélmérõ a tetõ felett.
Így is, úgy is mi a hivatalos állomásokat nem tudjuk utánozni, mivel java részük külterületen mér, mi pedig belterületen, ha csak valaki nem tanyán él.
Én kipakoltam az összes mûszeremet a külsõ kertbe. Az eredmény az lett, hogy nem sokkal mérek alacsonyabb Tmax-okat az eddigieknél, tehát a tereptárgyak módosító hatása minimális volt. A Tmin meg rendre magasabb. Persze ez domborzat kérdése is, viszont ami mindenhol érvényes, a csapadék, fõleg a téli rendre kevesebb, mint ami az udvaromban mérhetõ. (2 Helmann edényem van). És ez a szél miatt van. A márciusi nagy havazásból alig mért ott kint valamit. A 22 cm havat a hozzám legközelebb esõ OMSZ állomás is 8 mm csapadéknak mérte, de olyan is volt, hogy a 11 cm-t 1 mm-nek. Azért elgondolkodtató. Ez is mérlegelendõ szempont, ha a különbözõ szenzorokat nem lehet szeparáltan elhelyezni.
Az én állomásomhoz potom 450 EUR-ért lehetne erõsítõt venni, és akkor külterületrõl mérnék, de ennyi pénzért inkább veszek egy jó kis bringát. nevet

Utolsó észlelés

2025-05-12 00:44:55

Ercsi

7.9 °C

09000

RH: 77 | P: 1014.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139595

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.