2025. május 12., hétfő

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#17710
Napkitörés? laza Volt pár az elmúlt napokban. Olyan is, ami a spaceweather szerint zavart okozott a rövidhullámú rádiózásban.

Persze sokkal valószínûbb valami helyi zavaró eszköz.
#17709
Nem kizárt, hogy az volt a gond, de az majd kiderül. Én egyébként a modem és router tápokat zavarszûrõs elosztóba dugva használom. Békebeli darab, fojtótekercsekkel és kondikkal. A régi ADSL modemekhez kellett. Azok borzalmasak voltak. Most az új optikai modemem már komolyabb kivitel, de azt is abba dugtam.

Köszi a választ, akkor rendelek egy WS2800-t nevet
#17708
Kösz a tanácsokat.
Csak LCD monitorom van és a probléma is csak most (kb. 5 év után) jelentkezett.
Pillanatnyilag éppen megy, de tapasztalatom szerint bármikor megint kimaradhat...
A routert éppen tegnap cserélte ki az UPC... hátha az volt a gond?

Nálam a WD és a Cumulus együtt fut ugyanazon a gépen és nincs velük probléma! Mindkettõvel feltöltök ide-oda... nem akadnak össze.
Üdv.
#17707
Még egy-kettõ: Nem tudom milyen monitorod van, de a CRT monitor is a 433MHZ-s mûszerek "ellensége". Nem is kell feltétlen azon a gépen lenne, amelyikrõl a mûszerek üzemelnek.
Elöregedett router, modem tápok, és maguk a routerek, modemek. Ezek sokszor alul méretezett, erõsen melegedõ eszközök. A gyengébb minõségûek 2-3 év után képesek rettenetes zavarjeleket produkálni. Így is jártam már.
#17706
Nekem már volt ilyen tapasztalatom. Elöregedett táp okozott ilyen problémát. Cserével megszûntek a problémák. Próbáld meg elsõként a PC-t lekapcsolni, konnektorból kihúzni (!) Ha így stabilan mennek a mûszerek, nagyon nagy valószínûséggel a PC táp a ludas. Az új tápot viszont alaposan ki kell választani. Csak jó minõségût érdemes megvenni. Sajnos viszont egy elöregedett alaplap ugyanúgy zavarhatja a mûszereket, fõleg azokat, amelyek PC-re vannak kötve.
Másik tapasztalatom, hogy a gyenge minõségû (fõleg USB hosszabító) kábelek szintén okoznak ilyen problémát. Én kettõt dobtam ki nem régen. Az árnyékolásuk szokott silány lenni. Ohm mérõvel rá kell mérni. Ha 10-12 ohm körül mérsz a kábel fém végei között, már dobhatod is ki õket. Ezek cseréje is sokat számít. Nem mindig a drága a jó. Én vettem többfélét, egy "noname" kábel bizonyult a legjobbnak. Például a WH2080 jelátviteli problémáim ezzel szûntek meg.

Olvasom, sok állomást, mûszert üzemeltetsz. Rá tudnál nézni a 17696 hozzászólásomra? Tudsz tanácsot adni?
Köszi.
#17705
Az kamu. Nem jó semmire.
#17704
3 napja egyszer csak, egycsapásra megszûnt az összes (14 db) 433 MHz-es szenzorom vétele szomoru (szóval elemkimerülés kizárva és a 868 MHz-es szenzorok vétele megy)
5 éve a PC 1 m-es körzetében üzemeltek a vevõk (4 db Oregon WMR ill. BAR). Lehetségesnek tartjátok, hogy most mégis a PC tápja okozza és a táp cseréje megoldja? Van valakinek ilyesmi tapasztalata? Üdv.
#17703
Szia, "röviden" a kislexikonból! nevet

A hõmérséklet mérése:

- A hõmérséklet mérését a meteorológiai gyakorlatban, 2m-es magasságban, nyílt füves területen tökéletes árnyékolást biztosító hagyományos Stevenson hõmérõházikóban mérik.

- A megfelelõ árnyékolás mûanyag árnyékolóval is megoldható link: Link . Errõl a megoldásról a www.metnet.hu
-meteorológiai mûszerek otthon- fórumában is link: Link olvashatunk.

- A hõmérséklet mérését lehetõleg 2m-es magasságban végezzük, így a talaj kisugárzási viszonyai nem szólnak bele a mérésbe. Törekedjünk a természetes talaj feletti mérésre (lehetõleg rövidre vágott gyepes rész felett).

- Törekedni kell a fenti két árnyékolási technika valamely megvalósítására, ezek hiányában egyéb módon is biztosítani lehet a hõmérõ árnyékolását. A minimális követelmény, hogy mind a közvetlen, mind a szórt napfény ellen is védeni kell a hõmérõket, a megfelelõ szellõzés biztosításának megtartásával (pl. legalább nagyobb fák megfelelõen szellõzõ és napsugárzástól elzárt lombkoronájában).

- A fûtött vagy felmelegedõ házfalaktól legalább 2m-es távolságot tartsunk, így kiküszöbölhetõ a felmelegedõ házfal miatti hõtöbblet.

- Akik lakótelepi panelházakban kényszerülnek a hõmérséklet mérésére, legalább arra törekedjenek, hogy biztosítsák a napsugárzástól óvó árnyékolást. A felmelegedõ házfal hatását némileg csökkentve lehetõség szerint egy minimum 50cm-es konzol végén legyen a mérés.

- Amennyiben a mért érték az észleléskor a www.metnet.hu hõtérképén link: Link az észlelés környezetében mutatott hõmérséklettõl lényegesen, több fokkal (több mint 3°C-al) eltér, lehetõség szerint ne rögzítsük az észlelésbe.
#17702
es az az arnyekolo, amit adnak hozza, az nem jo? nem tul nagy, de megis arnyekol. viztol nem tudom mennyire ved, valoszinu nem nagyon
#17701
Nem vízálló, de szerintem semelyik T szenzor nem vízálló. Nekem, meg gyakorlatilag majdnem mindenkinek árnyékolóban van, oda nem fog befolyni a víz, amennyi meg beesik (nagy szélnél), az nem fog gondot okozni. Szóval NE rakd az eresz alá.
#17700
osszeraktam a ws2800-at. a szelmero egyelore nem kapcsolodot, talan mert nem toltodott fel az aksi. majd reggel. a tobbi rendben. a leiras azt modja, hogy a hom. szenzor nem vizhatlan. valoban, az elem rekesznek semmilyen tomitese nincs. a javaslat szerint tegyem az eresz ala. ez nekem azert nem tetszik, mert a mi hazunk nagyon rossz szigetelesu es szerintem 1-2 fokot a haz kozelsege telen biztos elviszi a merest folfele. van errol valakinek tapasztalata?
#17699
Ép írni akartam, hogy adják hozzá.
#17698
elnezest, vaklarma volt. ezt a toltheto alkalit adtak hozza. csak a tobbit nem.
#17697
nekem is megjott a ws2800. most olvasom a leirast, holnap akarok elemeket venni. 5 baby es 2 ceruza kell hozza. a ceruzaknal (AA) vastagon kiemeli a leiras, hogy mindenkeppen alkali toltheto legyen. toltheto, mivel az esoszenzor solarcellaja tolti es alkali, mivel ugy gondolom, hogy 1,2V-tal nem nagyon megy. na most ha rakeresek, hogy alakli toltheto, akkor a conradon kivul semmi talalat.

lehet, hogy ez ennyire specialis lenne? holnap nem tudok elmenni a conradba, de szeretnem elinditani. probalta valaki sima 1.2V-os akkumulatorral?
#17696
Egyre jobban foglalkoztat engem is a WS2800. Azt nem tudom még, hogy adatfeltöltésre mit lehet hozzá használni. Most a WS3600-hoz van feltöltõ. Ez a mûszerem 6 éves, lassan kiöregszik. Ezt szeretném lecserélni. Második mûszerem a WH20820, az a Cumulus-t használja. Nem tudom, mit lehetne a WS2800 alá tenni, ami a Metnetre is feltöltené az adatait, és exportálható (csv, txt) adatbázist kezel. Nem utolsó sorban nem veszik össze a Cumulus progival.
#17695
Ma hoztam haza a "picikét". nevet (WS 2800) Egy-két ZH még lesz a héten, valószínûleg a hétvége felé fogom majd alaposabban meg/átnézni.
#17694
Köszönöm a linket!
#17693
Köszönöm mindenkinek a válaszokat nevet
#17692
Elvileg T adat 13, szél adat 17, esõ adatot pedig 19 másodpercenként mér. Igaz, hogy amit linkelek, az tfa, de szerintem a technoline is ugyanez.
Link
#17691
Azt lehet tudni, hogy mennyi idõközönként méri az egyes idõjárási paramétereket, fõleg a széllökés érdekelne.
#17690
Ki lehet venni, ezért gondolom, hogy igen.
#17689
Igen, cserélhetõ az aksi?
#17688
Igen.
#17687
Kezd szimpatikus lenni a WS2800. Azt nem tudtam kideríteni, hogy a szélmérõ szenzorban cserélhetõ-e az aksi, ha esetleg tönkremegy.
#17686
Városomban folyamatban van egy városklíma-mérõ hálózat felállítása. Aszi szerint 30 mérõpont lesz felállítva, szóval lesz nem piskóta. Gulyás Ágnes a SZTE TTIK Földrajzi és Földtani Tanszékcsoport Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszék tanszékvezetõ helyettes adjunktusa szerint jelenleg a mérõmûszerek gyártása zajlik, január végéig fejezõdik be a kitelepítés és az utána következõ 3 hónap a próbaüzem. Nyártól lesz publikus az elõálló adat és akkor már egészen biztosan elérhetõ lesz az online felület a tanszék honlapján. Valamikor a tavasz folyamán lesz egy a rendszert bemutató workshop is.
#17685
Köszi.
#17684
Ugyanez a helyzet nálam is. kacsint Zsolt83, én is a másik oldalt ajánlom a rendelésed leadására.
#17683
en is ezt valasztottam es sikerult addig gondolkoznom a megrendelesen, amig elfogyott. de jon uj szallitmany talan a hetvegere ideer. a linken talalhato bolt nem nagyon mukodik, legalabbis nekem nem ment el a megrendelesem, de egyebkent is csak egy klonja a Link boltnak, ahol vegul sikerult megrendelni.
#17682
Köszi. Ezt már nézegettem. Lehet hogy egy ilyennel lepem meg magamat majd Karácsonyra. nevet
#17681
Egyértelmûen, a WS-2800: Link

beillesztett kép

#17680
A most kapható WS-ek közül melyik a legjobb ár-érték arányú, 50.000Ft körüli kategóriában?
#17679
Ez is ugyanolyan jó módszer. Csak azt akartam a példámmal jelezni, hogy a páratartalom mérõt milyen egyszerûen lehet házilag is kalibrálni.
#17678
Én ezt dunsztos üvegben csináltam meg. Vizes rongy az aljába, rá egy kis mûanyag lap, hogy a páratartalom mérõ ne legyen vizes. Amikor már kicsapódott a pára az üveg falán, akkor állítottam be 100%-ot.
#17677
Ha nem annak szántad, én is elnézést kérek a kirohanásért
#17676
Ja én is rendeltem a Lombikosoktól 4-5 éve higanyos hõmérõt. Nagyon pontosak voltak. Itt is mondta koma a telefonba, hogy mivel kis cég, nem nagyon ismert, azért fordul elõ, hogy valami nincs raktáron, mert nem mernek túl nagy készletet berendelni. Az ilyen kellemtlenségek elkerülése végett most már sok cikknél feltüntetik a honlapjukon, hogy külön rendelésre!
#17675
Szerencsére egyre több webáruház ismeri fel, hogy megéri rendesnek lenni a vevõvel. Én 3 éve a Lombiknál vettem meg a mûszeremet. Nagyon hamar átvehettem, garancia lejárta után is készségesen segítettek a javításban. Most nem rég egy sima kis hõmérõt vettem, elbeszélgettem az eladóval, mondtam neki, hogy már több vevõt is szereztem nekik, innen a Metnetrõl fõleg, aztán emiatt ingyen kaptam a termékhez díszcsomagolást. Nagyon jó fejek, ezek szerint már legalább két nagyon korrekt webáruháztól lehet rendelni mérõket. nevet
#17674
Én tõlük vettem áprilisban a WS2800-at. Szerintem korrekt cég. Annyi gubanc volt, hogy nem tudták a honlapon igért 3 munkanapon leszállítani a mûszert, mert nem volt raktáron és + 5 napot kellett várni míg a beszállítójuk meghozta az újabb készletet. De mindig tájékozattak telón, hogy mi a szitu. A csomagban volt egy kis ajándék is "elnézést a késedelmes szállításért" felirattal. nevet Angry Birds-ös kulcstartó. Apróság, de manapság ilyesmi is jól esik az embernek, mikor sok netes áruház kereskedõ úgy viszonyul a vevõhöz, mintha leprás volna. Hát a garancia érvényesítés mennyire jól mûködik náluk, azt szerencsére még nem tudom megmondani. nevet
#17673
Dehogy akarok!
Csak egy ártatlan kérdésnek szántam, de elnézésedet kérem érte.
#17672
elnezest az ekezetekert, de valoban mindig igy irok mar kb 10 eve, es nagyon nehez lenne ezen valtoztatni. remelem azert ertheto igy is. es a helyesirasom is rossz, elore elnezest kerek kacsint
a 433-on szerintem azert tobb az interferencia, mert az ezen a frekin mukodo eszkozok a legolcsobbak. akar garazsajto vezerlesrol akar lampakapcsolasrol van szo, ezek mindig fele annyiba kerulnek mint a 868m. igy ez terjed a legjobban. persze ettol meg meg lehetne csinalni egy 433as ado vevot is normalisan megfelelo csatorna kodolassal, de sajnos (legalabbis az en esetemben) gyakran nem ez tortenik.
az en te857 allomasomon a kulso homerseklet szenzor nem jatszik kulso bazis szerepet. minden szenzor kulon linken kommunikal a bazissal. de akkor ezek szerint ez a konfiguracio a ritkabb (es talan pont ezert olyan sz@r). olyat mar en is lattam, hogy vagy egy egysegre vannak telepitve vagy ossze vannak kabelezve es csak egy link van.
akkor az az usb kulcs amirol irsz, szerintem az egy 868MHz adapter lehet, ami megtanintja a pct ezen a frekin kommunikalni.
#17671
Nincs abban semmi meglepõ, hogy a szélmérõ és a csapadékmérõ a hõmérõ szenzorhoz csatlakozik. Az általunk használt mérõmûszerek mindegyike ugyanígy van felépítve, függetlenül attól, hogy rádión, vagy vezetéken továbbítja az adatokat.
Az interferencia nem függ a frekvencia sávtól, ugyanúgy lehet 868 MHz-en, mint 433 MHz-en.
A wifivel kapcsolatosan igazad van. A mûszerhez csak egy olyan USB kulcsot adnak, amely szintén vezeték nélküli kapcsolatot biztosít, de ez nem képes egy wifi routerre felkapcsolódni.
És még egy megjegyzés: nagyon zavaró, hogy nem használod az ékezeteket. Bár ezt biztosan nagyon begyakoroltad már, mert véletlenül sem írtál egy ékezetet sem.
#17670
Szia Peti!
A hagyományos páratartalom mérõket nagyon egyszerûen és pontosan lehet otthon is kalibrálni. Nedves (nem csöpögõ) törülközõvel be kell tekerni a páratartalom mérõt és fél óra múlva ki kell venni abból. Ekkor 100%-ot kell mutatnia a mûszernek. Ha pontatlan, a hátulján lévõ kalibráló csavarral után lehet állítani. Ugyanezzel a módszerrel az egyéb páratartalom mérõ szenzort is lehet ellenõrizni, de azokat nem lehet kalibrálni.
#17669
talaltam leirast a 2800hoz. erdekes, hogy az adat a szelmero es a csapadekmerorol nem kozvetlenul jut a bazishoz, hanem a homeron keresztul. gyakorlatilag az egy kinti bazis. igy a hatotav is megno (50+100m), azonkivul a 800megas sav sokkal vedettebb az interferenciaval szemben is. a 433megas kapcsolatot internetes kutatasaim alapjan gyakran a pcbol osszeszedett interferencia is neheziti, ami az usb kabelen keresztul eri a bazist. nekem ugy tunik, hogy ennel a 2800nal a pc es a bazis kozott is 800megas link van es nem wifi, legalabbis wifit nem emlit semmilyen leiras.
a Link -on vasarolt mar valalki? eleg szereny a kinalat, olyan, mintha 5 perc alatt csinaltak volna a boltot es annyi ido alatt be is zarjak. a garancialis igennyel meg mehetek ahova akarok.
#17668
Látom kötözködni akarsz velem. Na most képzeld el, nem voltam kalibráltatni!
Ellenben nem egy páratartalom mérõ volt-van a birtokomban, valamint figyelem idõnként a synop és metar adatokat. Mindezek alapján a mutatósnak inkább elhiszem adott esetben a 25-30% páratartalom értéket, mint ugyanakkor a WH2080 10-15% értékét. Fõként ha másik 2-3 mûszer is a mutatóshoz közeli értékeket mér. Mint lentebb is írtam, 50-70% körül szinte egyformán mérnek. A mérési tendenciákból, tapasztalatokból nyilvánvalóan látható, melyikben érdemes bízni.
#17667
És mibõl gondolod, hogy a mutatós páramérõd a legjobb?
Voltál az OMSZ-ban kalibráltatni?

#17666
Én is úgy tudom, hogy ugyanaz a két mûszer. 50-70% között viszonylag pontosan méri a páratartalmat. A mutatós páratartalom mérõimhöz szoktam kalibrálni a mûszereket.
Legpontosabb a TFA adatgyûjtõm szenzora, a WS3600 köztudottan alul mér 80-85% felett.
A mai min/max adatok:
TFA: 37%/91%
WS3600: 35%/85%
WH2080: 25%/99%

Ettõl sokkal durvább eltérések is vannak, fõleg a min tartományban. Ott már 20% eltérést is láttam a többi mûszerhez képest. Ez fõleg a nyári, magas hõmérsékleteknél jelentkezik.
#17665
Nálam, általában feléméri a páratartalmat. fõleg este, éjszaka, meg ködös idõben. Más gondom nincs vele, szuperen mûködik, megérte amennyiért vettem. vidám
#17664
Érdekes.
Én a páratartalom mérõjére nem tudok rosszat mondani, nagyon jól leköveti a csapadékos, ködös idõt egészen a nagyon száraz levegõig.
Idõnként az én eszközöm (WH-2080) is eldobja a jelet, de csak akkor ha csatlakoztatva van a számítógéphez és megy a metnet automata feltöltõ is és emellett több dolgot csinálok párhuzamosan.
Ez szerintem a PC-m hibája, ugyanis már nem mai darab és többször belassul, pedig a vinyó újra lett rakva. Már ráférne a csere...

Én összességében elégedett vagyok az eszközzel.

#17663
Én nem tapasztaltam az általad leírtakat. Nálam 3 éve tökéletesen mûködik. A páratartalmat is kifogástalanul méri! (fws20) kacsint
#17662
Mennyire pontatlan a páratartalom mérõje? Mert az nekem is feltûnt, hogy reggel már jó ideje felkelt a Nap, de még mindig 99%-nál van leragadva... Csapadékmérésnél én nem tapasztaltam ilyen gondokat. Igaz nekem fws 20 van, de ez a bázist leszámítva szerintem u.a.
#17661
A WS2800-t nem ismerem. A WH2080 a Lombik Kft-nél most csak 29 eFt, ennyit megér, de sokkal többet nem. A páratartalom mérõje katasztrofálisan pontatlan. A hõmérõ elmegy, a szélmérõ példásan jó. A csapadékmérõ is pontos lenne, ha nem lenne a legsúlyosabb alaphibája a mûszernek, hogy intenzív csapadékhullás idején drasztikusan lecsökken a hatótávja. Ilyenkor a szélmérõn látható, hogy percekig nem vesz jelet. Néha a Cumulus program is hibaüzenetet ad (ez 5 perc jelkimaradás után jön)"Lost sensor contact". Persze az ez idõ alatt mért csapadék adatok nem jutnak el a bázishoz. Jó szenzor-bázis rálátás esetén ez a hiba gondolom nem jelentkezik.

Utolsó észlelés

2025-05-12 00:44:55

Ercsi

7.9 °C

09000

RH: 77 | P: 1014.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139595

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.