2025. május 13., kedd

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#15196
A Zempléni-hegységben hol mértek (ill. mértek/mérnek-e (?)) hóvastagságot?
#15195
Ha jól tudom,1 óra inaktivitás esetén kiléptet.
#15194
Délelõtt miért dobott ki a rendszer engem?
#15193
igen, ez az! (igaz, nem az óceánok, csak az északi félteke, de én írtam rosszul)
köszönöm szépen nevet
#15192
Íme: Link
#15191
sziasztok
régen (3 éve kb) valaki belinkelt egy oldalt, ahol napi frissítéssel, nagy felbontásban elérhetõek voltak az óceánok jégborítottságai, egyik ablakban az aktuális, egy másikban a jelenlegi (vagy két tetszõleges) idõpont jégvastagságát megjelenítve. felismeri valaki, mire gondolok, és megvan neki könyvjelzõben? megköszönném, ha megosztanád velem, kedves valaki nevet
(winreinstall eltüntette az enyémet zavarban)
#15190
Lemaradtam a szerkesztési idõrõl: Az elsõ link helyett inkább ez legyen: Link
#15189
Ne ip címmel használd, hanem így: Link
De igazából ez sem teljesen biztos, mindig innen kéne bökni: Link
#15188
Sziasztok! Pécs fáklya új URLjét meg tudja valaki adni?

A régi nekem nem frissül: Link
#15187
Hmmmm, egyre jobb az összkép nevet
#15186
Link
#15185
Ez már tetszetõs nevet

Csak egy apró javaslat:

if ( isset( $szelesseg ) ) { //Ide további változó ellenõrzések
settype( $szelesseg, "double" );
if ( $szelesseg >= 0 ) {
$img_nh = imagecreatefrompng( "graph_nh.png" );
//Adatok ábrázolása januárral kezdve
} else {
$img_sh = imagecreatefrompng( "graph_sh.png" );
//Adatok ábrázolása júliussal kezdve
}
} else {
print "A földrajzi szélesség egyáltalán nem vagy hibásan került megadásra, a grafikonrajzolás sikertelen. Kérjük ellenõrizze a megadott paramétereket."
}
#15184
Oké, megjegyezve, (az oldal kedvencek közé mentve), köszinevet
#15183
Van ahol nem telivel jelölik:

beillesztett kép

Link
#15182
Köszönöm nektek, akkor ezért nem találtam szegyenlos (mármint azért, mert nem volt teli a háromszögnevet)
#15181
Szerintem 77-es jelenidõ (szemcsés hó) akar lenni. Csak nem teli a háromszög. vidám
Szerk: Jóska ezt nem hiszem el, hogy megelõztél! Te vagy gyorsabb vagy a neted? laza
#15180
Szemcsés hó, ww77.
#15179
Kékesen milyen jelenidõ van Link (háromszög áthúzva egy vízszintes vonallal)? szegyenlos Nem tudok rájönni, met.hu-n hószállingózást adtak.
#15177
Link hideg
Bár tudom, nem jó, mert júliussal kellene kezdõdnie nevet
#15176
Igen, pl. Ojmjakon és Jakutszk esetében "látóhatár" alá zuhannak a téli középhõmérsékletek hideg nevet

Ráadásul egyik sem tartozik a hideg égövbe (északi szélesség 62° körül van mindkettõ)
#15175
A csapadékskálát illetõ kritikát nem neked, hanem a szabvány kitalálójának szántam, bár õ valószínûleg nem olvassa.
nevet

A Föld éghajlatát nyáron az elsõtõl az utolsó oldalig beszkenneltem, miután a jegyzetboltban sem árulják. Netre a szerzõi jogok miatt nem tehetem fel, de akit érdekel, annak szívesen eljuttatom. Azzal számoljatok, hogy 350 MB körüli PDF-rõl van szó, és hogy nem mai darab, jórészt 1931-1960-as adatok vannak benne.
#15174
Usrin: próbáltam a szabványos diagramnak minél jobban megfelelni, azért van ez a nagy váltás. Azt az információt találtam, hogy 100 mm fölött tízszeresére nõ a beosztás értéke (20 mm -> 200 mm lépésköz). Egyébként még a hideg égövek így sem férnek bele az átfogott tartományba, majd kell nekik készítenem egy másik skálázást.

Fagyveszélyes hónapokhoz - hidegrekord adatokat nehezebb találni (A Föld éghajlata nincs meg, de pl az Éghajlattanban is csak átlagos havi adatok szerepelnek), plusz akkor annyival több adatot kellene megadni a rajzoláshoz, így próbaképp bevezettem a Hidegség-féle kritériumokat. Az a baj, hogy nincsenek minimum értékeim, amivel ellenõrizni lehetne, hogy ezek tényleg fagyveszélyes hónapok.

21-es: általában az utolsó 30 éves normálidõszakot szokták venni hivatalosan, de pl a met.hu-n ami fenn van 3 város adatsora, az 1901-2000, és száz éves átlagok.
#15173
Én Usrin véleményét osztom, az a fagyveszélyes hónap, amelyikben a rendelkezésre álló adatsor alapján elõfordult már fagy. Persze biztosan lesznek olyan helyek, ahonnan nem találni régebbi szélsõérték adatokat, de ez meg már úgysem a diagram hibája lesz. nevet
Illetve ha túl hosszú lenne az adatsor, lehet venni az utóbbi x évtizedet, hogy megmaradjon a diagram aktualitása is, valahogy úgy, mint a sokéves átlag esetében. Nem tudom biztosan, mi a hivatalos eljárás, így ezt már csak zárójelben tettem hozzá.
#15172
Igen várható hamarosan.
#15171
Csak érdekességként,2009-es évrõl várható hasonló összefoglaló? kacsint
Link
#15170
London: fagyveszélyes a január-április, és az október-december idõszak. Fagyos hónap nincs. Athén: fagyveszélyes a január és a február...

Adatok innen: Link
#15169
Gratulálok a php szkripthez, nyomban ki is próbáltam, igen hasznos kis segédeszközrõl van szó nevet

A fagyveszélyes vagy nem fagyveszélyes hónap eldöntésére több módszer is kínálkozna, azonban mindegyik több adat ismeretét követelné meg (átlagos minimumhõmérséklet, abszolút szélsõségek, 0 fok alatti értékek relatív gyakorisága).

A fagyveszélyes hónapok esetében elõször tisztáznunk kéne, mit is tekintünk egyáltalán fagyveszélyesnek. Meglátásom szerint tekintsük azokat a hónapokat annak, amikor 1db vagy több fagyos nap elõfordulásának valószínûsége 50% vagy magasabb, viszont a hónap pozitív átlaghõmérsékletû. Magyarországon ezek: március, április, valamint október és november.

Ennek közelítésére egy viszonylag egyszerû módszer lehetne a következõ:

1. a fagyos (0°c alatti középhõmérsékletû) hónapokkal szomszédos hónapok minden esetben fagyveszélyesek.

2. Ezeken kívül egy adott hónap abban az esetben fagyveszélyes, ha középhõmérséklete alacsonyabb 10°c-nál (ez a legtöbb esetben tükrözi a valóságot).

3. Ha a havi középhõmérséklet magasabb mint 10°c, a hõmérsékletváltozás meredeksége lehet a döntõ. Amennyiben az adott hónap valamely részében (elsõ vagy utolsó napok) a középhõmérséklet 10°c alatti, akkor fagyveszélyes hónapról beszélünk. Tehát: a hónap elsõ vagy utolsó napjának közelítõ értékét megkapjuk, ha az adott hónap ill. a nála hidegebb hónap átlagainak átlagát kiszámítjuk. Pl. márciusi középhõmérséklet Magyarországon kb. 5.5°c, áprilisi 11°c. A kettõ átlaga 8.25°c, tehát április fagyveszélyes hónapnak minõsül.

A módszer tesztelhetõ, véleményem szerint a világ döntõ részére visszaadja a valóságot... pl. Rómában fagyveszélyes lesz 4 hónap (1, 2, 3, 12.). Novoszibirszkben a módszerrel 5 fagyos hónap és 4 fagyveszélyes hónap adódik, míg a 3 nyári hónap fagymentes (ami megfelel a valóságnak, júniusban ugyanis már ott is rendkívül ritka az éjszakai fagy).
#15168

Köszi neked is!
#15167
Jó az ötlet, szépek a grafikonok, és könnyen használható a felület, egyszóval gratulálok én is!

Egy észrevétel: tudom, a Walter-Lieth diagramnak így kell kinézni, de nekem furcsa, hogy a függõleges tengelyen 80 és 100 mm között ugyanakkora a távolság, mint aztán 100 és 300 között. Persze a lineáris skála nem jó, mert akkor Cherrapunji görbéje kiszaladna a világból, de szerintem lehetne fokozatosabban (vagy kisebb ugrással) szûkülõ a beosztás.

Pl. itt szeptember és október 122-122 mm-je talán látványosabban is kiemelkedhetne: Link

Ha már szóba került: fagyveszélyes hónapnak talán az tekinthetõ, amelyikben a vizsgált idõszak abszolút hidegrekordja 0°C alatti. De sajnos errõl sokkal nehezebb adatokat találni, mint az átlagokról.
#15166
Link
Ez pedig Veszprém, ma aligha volt különbség a két város között.
#15165

Köszönöm szépen!
#15164
Itt elõbb-utóbb lesz szerintem: Link
És amíg ezt kerestem, találtam egy sörkollektoros szakdolgozatot: Link
#15163

BP-i napsugárzási adatokat(W/m2) lehet valahol találni?

Mai kellene pl.
#15162
Köszönöm nevet
Én egyszer Excelben csináltam, amikor egyetemi feladat volt, az SPSS-t nem ismerem.
- A földrajzi adatoknál el volt csúszva egy változó, ezt már egyszer javítottam, csak azóta felülírtam a file-t. Ismét javítottam.
- A mérési idõszak is javítva.

A fagyos hónap az, amikor a havi átlaghõmérsékleti érték 0°C alatt van, ezt probléma nélkül lehetne ábrázolni a tengelyen. Amit nem tudtam kitalálni, hogy mi alapján döntsem el, hogy melyik hónap fagyveszélyes?
#15161
Nagyszerû munka!
Mindig is szerettem ilyesmit rajzolgatni magam is, inkább csak kézzel, vagy Excelben, SPSS-ben.

Néhány észrevétel:
Nem tudom én rontok-e el valamit, de a földrajzi szélességhez bevitt adat jelenik meg tszf. magasságként is, a mérési idõszak pedig [m] mértékegységet kap, miközben a magassági adatom nem jelenik meg.

Tetszik viszont, hogy mutatja az aszályhajlamot is, esetleg szép kihívás lehetne egy fagyos-fagyveszélyes-fagymentes hónap sáv is az idõtengelyen. kacsint

Még egyszer, szép munka, gratulálok!
#15159
Google Earth.
Letölthetõ. A koordináták leolvashatóságán túl számos más érdekes funkcióval bír, hatalmas felfedezõ útra vihet...
#15158
Nem tudtam eldönteni, melyik fórumba írjam. Összekalapáltam egy Walter-Lieth klímadiagram-készítõ programocskát. Egy-két példát lehet megnézni itt: Link ; és élesben kipróbálni itt: Link . Kritikát, javaslatot várok rá.
#15157
maps.google.com
#15156
Sziasztok tudtok olyan oldalt vagy linket ahol települések vagy utcák földrajzi koordinátáit meg lehet nézni? Elöre is köszönettel.
#15155
Hófolt.
#15154
Újabb betû a napijelentésben: F
Ez azt jelenti, hogy hófúvás miatt nem lehet mérni?
(Szerk): Szóval hófolt. köszi.

beillesztett kép

#15153
Oh, hogy nem találtam meg! szegyenlos
Köszönöm! nevet
#15152
Íme, ezek rácspontokra vonatkoznak: Link
#15151
Hol találok a wetterzentralen egy ilyen fáklyát pl? Link
Amik tájegységekre, településekre vonatkoznak.
#15150
Pont ez volt! Nahááát, köszönöm!!! nevet
#15149
Törölt tartalom
#15148

Ez stabil mindig:
Link
#15147
Törölt tartalom

Utolsó észlelés

2025-05-13 01:13:37

Ercsi

8.1 °C

09000

RH: 77 | P: 1015.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139635

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.