2025. július 25., péntek

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#321097
Az e hétvégi, regionális csapadéktevékenységet követõen aug. 10-tõl ismét egy komolyabb, többnapos, konvektív fieszta van kibontakozóban a modellkimeneteken.

Szokásos történet: atlanti AC keleti oldalán teknõ képzõdik, amely idõvel keletebbre húzódik a kontinens belseje felé, a felszíni nyomásmezõben több, kisebb-nagyobb ciklonközponttal. A kezdeti egycellás/multicellás produkció fokozatosan dinamikussá válva szupercellás epizódokat is tartogathat magában, ahogy a teknõ futóáramlása fölénk kerül, aztán jöhet a végén a csendesebb záporos-esõs lezárás.

Még messze van, de elég jól néz ki a helyzet viharvadász szempontból, és könnyen lehet, hogy ez az egy eseménysor le is rendezi az átlagos havi csapadék sorsát az ország nagy részén, erõsen benne van a pakliban ismét egy "nagycsapadékos szitu". zivatar [esõ]
#321096

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Hydroinfo (#4252)
#321095
"Egyébként ha valakire, akkor pont rám egyáltalán nem jellemzõ az eltulzas itt a MetNeten."

Mára elég is ennyi a zinternettbõl. laza
#321094
Ja, még mielõtt beindulnak a nagytudásúak: a "rádjár a rúd" kifejezés nem szó szerint értendõ. kacsint
#321093
Rigócska! Nekem te ne! Link Link

"És az sem mindegy, hogy egy átvonult zivatar egy adott pont fölött százával küldi a lecsapókat, ráadásul igen közel,.

Itt ez utóbbi történt vasárnap éjjel.
"

Csak a szokásos össze-vissza dumálásod. Elõbb-utóbb kacsint rád jár a rúd...
#321092
Itt csak ennyire futotta... Beszorultunk a 7-esen. :/

beillesztett kép



24mm zúdult le Kaposfõn, míg a Zselicnél 6mm... vidám
#321091
Yuki, de jó látni téged! Mi a helyzet?
#321090
Igen, inkább 500 méter körül volt, mint 20. De akkor is szép fogás. Látszik, hogy hozzá vagy edzõdve...nem hajítottad el a kamerát... vidám
#321089
Igen, én is most néztem meg, úgy tûnik rosszul emlékeztem, mert nem emlékszem a júniusi esõkre, valahogy mindig a szárazabb idõ marad meg bennem.
#321088
Nem tudom melyikre gondolsz, arra amelyiken piros, sárga x - ek jelölik!?
Mert én nem arra, hanem a május 30- i random összefoglaló cikkre, ami a színezés alapján itt a világos szint jelöli, ami 10 db vagy fölötti villám számot jelöl km2- kent.

Egyébként ezzel az átlag 2 db/ évvel lehet még sokat is mondtál. Úgy tudom a legvillamgazdagabb a D- T- köze.
#321087
Magyarországon az átlagos villámsûrûség kb. 2 CG-villám/km2/év. Nyilvánvalóan ez sokévi átlag, lehet, hogy egy kemény zivatar egy kiugró csúcsot okoz egy-egy jól kiválasztott négyzetkilométeren, de ekkora különbséget ilyen nagy területen igen nehéz elképzelni.

Köztudott, hogy az OMSZ villámlokalizációs rendszere nem megbízható, és az is, hogy pl. a lightningmapson is egyetlen villámot sokszor 2-3 vagy több pötty jelöl.

fh: Újpest, bár nincs jelentõsége nevet
#321086
Attól nem félek, hogy bármi kiszáradna, de a fûnek jól jött volna vagy 5 mm. Egyébként rég láttam augusztus elején ilyen szép zöldnek a természetet.
#321085
Nem kell az idézõjel.
Csak kicsit kevered a szezont a faszonnal most.

Azt írtam, hogy az OMSZ villamlokalizacios rendszere alapján km2- kent minimum 10 db vagy több villámot produkált az éjjeli nem egész fél óra alatt atrobogo vad multicella.

Pilisvörösvár teljes területe ( város és külterületek együtt ) 25 km2.
Ha csak 10 db villámmal számolok km2- kent, már az is 250 db lecsapo, csak a város területére.

Valószínû azonban, hogy ennél több lehetett.
Nyilván nem számolgattam õket, ( ki az a bolond aki számolgatja ) laza , csak a sok lecsapot értékeltem.

Egyébként ha valakire, akkor pont rám egyáltalán nem jellemzõ az eltulzas itt a MetNeten.
Bár ezért nem kell a szomszédba menni, van egy pár túlzó tag, pl. aki a valóságban kb. 500 méteres lt. - ra ad 50- et.
#321084
A tegnap esti "nagykunsági" zivatarok lokálisan igen nagy csapadékot adtak. Fazekaszug: 85 mm, de egy sûrûbb hálózat fogott volna 100 mm-t is.
#321083
Az elmúlt 30 napban a térségedben durván 100 mm csapadék hullott. Vagyis ne aggódj, kiszáradni egyelõre biztos nem fogtok. kacsint
Csütörtöktõl pár nap Balaton. Úgy látszik az idõjárás összességében kegyes lesz az ezen héten nyaralókhoz. nyelvnyujtas
#321082
Hát itt sajnos nem volt esõ ebbõl a hidegfrontból. A radar alapján most mintha próbálna visszapörögni a rendszer Erdély felõl, de félõ, hogy nem lépi át a határt.
#321081
A "száraz" júniushoz (így kisbetûvel) képest a valóság az, hogy az átlagos csapadék kb. 1,5-szerese hullott a térségetekben. Link
#321080
Ahhoz képest Június elég száraz hónap volt, és Július is az lett volna, ha nem esett volna 2 nap alatt esõ,habár az OMSZ-es adatok alapján az én térségem az egyik legszárazabb az országban. Az 1971-2000 közti idõszak alapján még az 500 mm-t se érte el éves átlagban.
#321079
Mondjuk a június a legcsapadékosabb hónapunk országos átlagban.

A tegnapi eksön egész jó volt, szinte hiánypótló. Pestet elérve azonban hirtelen erejét vesztette, pár lecsapó azért megjelent a közelben (Újpest).
#321078
Én is ezt kérdem. Honnét csöppent ide az égi áldás? Órák óta pötyörög de a betonon nem látszik meg, de kitartóan nyomja szép lassan.
#321077
Még több kép a Komáromi pusztításról. Link
#321076
laza
Valóban, 23:43-kor készült a kép. A hangja alapján legalább 1,5 km-re volt tõlem.
#321075
Szép laza

Ez tõlem akkor nyugatra volt. Link Valahol Tököl felett lehetett az a dög cella, ami ezeket hajigálta. Kb negyed óra alatt nagyjából 100 ilyen zistennyilát szórhatott. Nekem sajna nem volt ilyen jó rálátásom, kimozdulni most nem tudtam.


Persze ezzel még a közelébe sem ért a "száz számra" 100-200 méteren belüli lecsapókat adó pilisvörösvári zivatarnak laza kacsint
#321074
Csendes esõ, meglep. Egy modellen sem láttam ezt.
#321073
Tegnap este Szigetszentmiklósról Százhalombatta irányába sikerült lefotózni ezt a 30 méteren belüli villanyoszlopot. laza zivatar Link
#321072
No látod az is kikerülte Nyíregyet. nyelvnyujtas Egyébként tényleg nagyon kerülgetik ezt a várost a zivatarok vagy Újfehértó vagy Nagykálló esetleg Oros nagy ritkán Sóstó, de itt a város É-i részével nagyon mostohán bánnak a konvektív események és mindez 5-10 km-eken múlik. szomoru Ilyenkor szoktam kocsiba ülni és üldözni a zivatart vagy elébemenni és akkor végre helyben élvezhetem az elõadást. Ilyen ez a popszakma. laza
#321071
Legjobb tudomásom szerint nincs Hellmannos csapadékmérés környékemen. Az idõképes automaták (2db) pedig hol mérnek,hol nem. A nagyobb csapadékot Komárom nyugati fele kapta,nagyjából a brigettio gyógyfürdõtõl kezdõdõen,egészen Ácsig. A legnagyobb károk itt keletkeztek,habár ma mesélték hogy több autó víz alá került a WF szabadidõparkban (Szõny),mikor a jég elõl beálltak a mélygarázsokba. zavarban
#321070
A múltkori térdigérõ vizet sóstón csak állmodtam? laza
Itt ez az elsõ nullás front. nevet
#321069
Itt ismét egy nullás front. Az a mostani radaron tevékenykedõ "valami" is vagy megdöglik vagy elmegy alattunk. Itt a tavaszi 2-3 értelmes vihart kivéve eddig egy nagy nulla a szezon zivatarügyileg. szegyenlos
#321068
Elég gyenge volt itt a villámtevékenység, 9 mm esett. Link Link Link

beillesztett kép

#321067
850-en nem látszott határozott melegedés aznap, viszont 700-on déltõl kezdve az addigi gyenge áramlást erõs dél-nyugatias váltotta fel és közel 4 fokot emelkedett estig a hõmérséklet. Ugyanekkor nedvesség is érkezett ezen a szinten a front elõterében.

Szóval lehet mondani, hogy volt szállítószalag, meleg is nedves is, bár inkább csak 2-3000m-en volt határozott.
#321066
Tegnap esti mûhold animáció:
Link
Itt jól látszik, hogy a konvergencia benyúlik, az Adria fölé. Sõt az utolsó kockán egészen szardíniáig kivehetõ egy vékony vonal, ebbõl gondolom, hogy ez bizony szállítószalagos történet volt.
Link
#321065
Megerõsítem, hogy itt, a Balaton keleti medencéjénél a tegnap esti zivatarlánc átvonulása után elég hosszú szélcsend következett.
Egyébként pl. télen, egy "faékes" egyszerû hf átvonulását a szimpla megfigyelõ is, akinek egy barométeren, hõmérõn és a saját józan eszén kívül semmi más nem áll rendelkezésére, elég pontosan megadhatja.
Egészen más a helyzet nyáron, a hidegfront környezetében elõforduló konvektív jelenségek (pl. gust front) miatt. Ember legyen a talpán, aki mûholdkép és szinoptikai térkép nélkül ilyen helyzetben meg tudja saccolni a front helyzetét. De azt hiszem, ennek olyan döbbenetes gyakorlati jelentõsége nincs is.
#321064
Szép naplemente volt, északnyugatra alásütéssel és virgákkal, délre és keletre pedig egy-egy szivárványdarabkákkal. Link nevet

beillesztett kép

#321063
Egyértelmû, hogy külön volt az instab (továbbra is szállítószalagra gyanakszom, még ha nem is olyan markánsra, mint amikor ilyen helyzetek vannak Link ) csirái, már Szlovéniában is meg voltak délután 3-kor és akkor hol volt még a hidegfront.
#321062
Réteges felhõbõl ikont nem érdemlõ csepergés van.
De rég volt már ez a metnetes kifejezés! kacsint
#321061
front és konvergenciavonal ala OMSZ

Front:

"Különbözõ tulajdonságú légtömegek közötti viszonylag keskeny határfelület. Frontok érkezésekor a hõmérséklet rövid idõn belüli megváltozásával párhuzamosan a szél erõssége, iránya és a levegõ egyéb állapothatározói (pl. légnedvesség) is ugrásszerûen megváltozhatnak."

KV:
"A levegõnek a talaj közelében megfigyelhetõ összeáramlása, majd feláramlása egy néhány 100 km hosszú képzeletbeli vonal mentén, gyakran idõjárási frontoktól távolabb. Megfelelõ nedvességtartalom, instabil hõmérsékleti rétegzõdés esetén sokszor intenzív gomolyfelhõ-képzõdés megy végbe, és záporok, zivatarok alakulnak ki."

Tegnap este volt egy jó órás késése az északnyugati szél érkezésének a zivatar átvonulásához képest, szerintem ez a tegnapi zivatarvonal végig a hidegfront elõtt 40-50 km-rel felépült konvergencián alakult ki.
Érdemes megnézni az OMSz-nél a siófoki adatsort, azon szépen látszik, hogy a konvergenciavonal áthaladása után még visszafordult a szél délkeletire- Link

A pécsi adatokon ez nem látszik, mert a vonal épp északkeletrõl érintette a várost, engem pont a vége csípett el.
#321060
Abban én is maximálisan egyetértek, hogy ez komoly helyzet volt. nevet Ami talán meglepõ volt, hogy nem északnyugatról, hanem nyugatról jött az instab, így egy kicsit délebbre ért a vége, de nagyjából úgy zajlott minden, ahogy a modellek várták, még a rendszer idõpontját is elég jól belõtték. Ahogy tegnap írtam, az ECMWF egyébként pedzegetett egy nyugatról érkezõ rendszert is már több nappal elõtte, csak korábbra, 15 UTC környékén.

Hogy a front hol volt, azon valóban lehet vitatkozni. De itt a Kárpát-medencében ez szinte mindig így megy, az össze-vissza behullámzó-elõrelöttyenõ-mittudoménmégmitnemcsináló hidegfrontok miatt. nevet
Én az adatok alapján most azt mondom, hogy az instab inkább külön volt tõle elõtte, bár az esti északnyugati zivatarok valami belöttyenõ talajfronthoz kapcsolódtak elvileg, majd abba "rongyolt bele" az instab nyugat-délnyugatról. Viszont maga az instab biztosan nem a fronton alakult ki délután, mert akkor az még egy Alpokkal odébb volt. nevet

A 850-es lehûlést is elõidézhette egyébként az instab, magával a csapadékkal is, mivel telítettebbé válik az a szint, így a hõmérséklet ott is lecsökken az ottani harmatponthoz közeledve.
Zágrábban pl. így alakult a 850 hPa-os hõmérséklet, harmatpont és páratartalom 12 UTC-kor, majd 0 UTC-kor:
17.0 12.6 75
15.0 13.2 89
Bécs még durvább, ott szárazabb levegõre jött a dolog, bár oda akkorra már lehet, hogy maga a front is elért:
19.2 5.2 40
11.4 11.2 99
Budapesten sajnos nem volt szonda éjfélkor, Szegedre pedig még nem ért oda addig a cucc, ott még akkor is 20 fokos T850 volt 43 %-os Rh850-nel.
#321059
Látom most már a szöveges adatoknál.

A frontanalíziseknél már máskor is elõfordult, hogy össze-vissza adták meg a frontok helyzetét, aztán meg kiderült, az egyik szolgálat a talajfrontot, a másik a 925-ös frontfelületet, a harmadik meg a 850-eset tünteti föl a térképeken...

Ehhez képest a GFS reanalízisen még 850 hPa-on is ott van a többfokos hidegadvekció 18UTC és 00UTC között, ez azért továbbra is érdekes szerintem.

DE mivel nem szokásom a forgalommal szemben haladni, ezért elfogadom a véleményeteket, ezek szerint tévedtem. nevet

Viszont visszatérve a kiinduláshoz, amiben semmiféle fronthelyzet, meg MNSZ, meg ilyesmi nem volt, továbbra is tartom, semmivel nem lett ütõsebb ez a konvektív akció, mint ahogy pár nappal korábban is kinézett. Sõt, a kisebb szélnyírás miatt valsz. inkább gyengébb lett, mert néhány gyanús elemet leszámítva határozott szupercellás esemény nem történt, pedig korábban ilyen modellkimenet is volt, nem is egy.

Floo-tól idézve:

"Vasárnap este egész jó kis zivataresély néz ki, akár szupercella sem kizárt errefelé."

"Na hát végre ismét volt valami, amit nem vártunk, legalábbis ennyire komoly zivatarokat nem.
Sem mi sem a modellek."

"marhajól nézett ki nem volt szupercellára utaló jel de biztos volt köztük az is"

Akkor most lehetett volna szupercella is, de mégsem lett vagy talán igen, de sokkal durvább lett az a lényeg. nevet

Én már hét közepén elkezdtem örömködni, hogy pont Móron leszek vasárnapról hétfõre virradóan, aztán majd fotózok. Na az utóbbiból nem lett semmi ugyebár, de nem viccbõl, meg hasraütésbõl írtam, hogy napok óta nagyon jó és erõs helyzetnek nézett ki. Aki szerint ez nem így volt, az egyszerûen csak hazudik. nevet
#321058
Az idei elsõ száraz hf,hurrá zavarban Viszont látom azért a tisza vonaláig szép kis öntözés volt nevet
#321057
Budapest 1014 hPa-ról 1010 hPa-ra ment vissza, és ott a korábbi 1013 hPa feletti területbõl 1011 hPa alatti terület lett. Emellett Siófok 1014-rõl 1013-ra csökkent 1 és 2 óra között, Paks pedig 1013-ról 1012-re ugyanekkor.

Egyébként ahogy nézem, 0 UTC-kor az összes frontanalízis Budapesttõl északnyugatra rajzolta a frontot, sõt a magyaron kívül a többi (ZAMG, UKMet, DWD) még az országhatáron is kívül, és a zivatarrendszert egyszerû insabilitási vonalnak mutatta. Link Link Link Link
A radar alapján az instab ekkor már a Tisza vonalában volt. Link
Engem ezek meggyõztek, hogy az egész instab prefrontális volt.
#321056
Valami készülõdik a radar szerint Egerben , egyelõre nyugodt csendes az idõ.
#321055
Az OMSZ térképein én sehol nem látok 3 hPa-os nyomáscsökkenést a Dunántúl keleti részén a zivatarlánc mögött.
#321054
Az instabilitási vonalak mögött is simán lehet 2-3 hPa-os nyomásemelkedés, szóval ez még nem feltétlenül jelenti a frontot. Sõt, most, hogy én is megnéztem, az instab után a Dunántúl keleti felén még 1-3 hPa-t visszacsökkent a légnyomás, csak valamikor kora hajnalban kezdett újra emelkedni. Így lehet, hogy valóban nem pontos az ábrám, de azért, mert késõbb jött a hidegfront. A térképek alapján teljesen úgy tûnik, mintha csak szimplán az instab zivataros magasnyomása vonult volna végig elõször kelet felé, és jóval késõbb jött volna a front.
Nyomástérkép, illetve ugyanez széllel 23 és 4 óra között: Link Link A Duna vonalában és attól keletre keleties szél lett az instab mögött, 3-4 óra körül, majd utána jött a nyugatias.
Szóval az sem kizárt ezek alapján, hogy az egész instab a front elõtt volt, és kicsit visszavetette a frontot (ami egyébként nem lenne példa nélküli).
#321053
Ez így biztos, hogy nem jó.

Különösen ajánlom figyelmedbe a nyomási depresszió tengelyét: Link

Ahová te rajzoltad 22:30-ra a hidegfrontot, ott akkorra már 3 hPa-t (1009-1012) emelkedett a légnyomás...
#321052
Itt tegnap a két zivatar öszesen 42 mm-t hozott, július így 201 mm, éves össz 702 mmnevet kemény.
#321051
Biztos lassítva nézted vidám

De lehet, hogy 500m is volt, csináltam tyutyub csatornát, feltettem oda is, ha valakinek fászbók intolelerncája van, az is tudja élvezni.

Link
#321050
Te Csucsi! Ezt bárhogy is számolom, minimum 1,5 másodperc nevet
#321049
Valahova az utca másik végébe csaphatott be, vagy a szemközti dombra, amit 200m kb. Reggelig nem volt se TV se internet nevet


A villám után be is húztam a csíkot sebesen, ahogy a terasz alá értem, már el is kezdett ömleni az esõ...
#321048
Valami nem stimmel ... több mint egy órája kint van a felhõszakadás riasztás de még a környéken egy értelmes zápor se volt ......

Utolsó észlelés

2025-07-25 05:40:25

Vép

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143417

Hírek, események

Hőség, záporok, zivatarok, minden, ami csak belefér!

Időjárás-változás | 2025-07-23 14:45

pic
A következő napokban átmenetileg fokozódik hőség és egyre több záporra, zivatarra készülhetünk, amit egy hidegcsepp és egy hullámzó front okoz majd.