2025. május 05., hétfő

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#33000
Gombászat: A laskát érdemes megnézni, szedtem 8 - 10 kilónyit. Nem tömeges, érzi a szárazságot. Tuskón és álló fákon találtam, kidõlt fákon csak elvétve. Találtam néhány téli fülõkét, és pár meglehetõsen aszalódott állapotú júdásfüle gombát.
#32999
Gratulálok hozzá, szerintem ehetõ termése a föld alatt nem lesz viszont nagy eséllyel felmagzik majd.
#32998
Hát ez óriási! vidám
#32997
Mi tavasszal "egyéves" (=tavalyi) komposzttal szoktunk mindig trágyázni, ami igazából a következõ évekre szól, mert eléggé lebomlani egy tél alatt nem tud minden. Ennek köszönhetõ, hogy általában a legváratlanabb helyeken is nõ krumpli, bab, paradicsom, dinnye, vagy éppen barackfa a kertünkben. :-)
A krumpli kifejezetten ilyen, szinte elég, ha a héja bekerül a földbe.
#32996
T. fórumkollegák, nevessetek ki még mindig kísérletezem a levágott "sárgarépa-fejekkel" kacsint

beillesztett kép


Rég felfigyeltem többféle zöldségnél hogy az étkezésre alkalmatlan, ezért levágott-kidobott részeik gyökér- ill. hajtáskezdeményeket indítanak (5-bõl 1~2) ha nem szemetesbe hanem nejlonba teszem levegõsen. Két éve sárgarépával próbálkoztam, vízbe téve õket. Eleinte gyarapodtak azután rendre "bedöglöttek". Rájöttem, van egy "kényes" idõpont aminél sem elõbb sem késõbb nem szabad kiszedni. Ha túl sokáig hagyjuk vízben "lombosodni", a vízbe merülõ szilárd részeik rohamosan folyósodni kezdenek majd elrohadnak. Mindössze egy szûk, pár órányi idõsáv van amikor "kiültethetõk". Ezt az idõpontot egyszerû tapintással lehet érzékelni. "Petri-csészényi" (konzervfedél) vízbe helyezve a "pálmaligetre emlékeztetõ szigetek" felpuhulnak ugyan de "félkemények" maradnak és hajtáskezdeményeik kibontakoznak. Azt a pillanatot kell "elkapni" átültetésre amikor a vízbe merülõ szilárd rész pereme már "libegõsen foszlós" látványt nyújt de még nem puhult fel a vízbe merülõ rész. Kiültetve földbe, most még "bonsai jellege" van de "nõl mintha húznák", kíváncsian várom mi fog történni laza Átolvastam a vonatkozó irodalmat, hasonló kísérlettel még nem találkoztam. Magról ültetve répát, fejlõdése kétéves. Most várom mi történik "fejrõl ültetve" - gyökeret növeszt vagy csak "dísznövény" lesz esetleg elpusztul a földben is. Jelentkeztek feketedõ részek "lombozatán", azokat óvatosan lenyesegettem. Bõséges fényt, kevés vizet kap és úgy tûnik jól érzi magát mert szinte szemlátomást gyarapodik-terebélyesedik. Bolondos kísérlet, HA nem döglik be majd meglátjuk mi lesz belõle - szobanövény marad örökre vagy esetleg vetõmagot is hoz (bár megeshet hogy "visszavadul") laza Persze lehet hogy gyakorló földmûvelõ-kertgondozó kollegák ismerik a jelenséget. Részemrõl ez is csak egyszerû laikus kísérlet, akárcsak anno egy szekrény sötét zugába zacskóstól behajított és jó fél évre ottfelejtett burgonyákkal melyek a nejlonzacskót is áttörõ féméteres nyúlványokat növesztettek. Bár a gumóik teljesen elrohadtak, kísérletezésbõl kiültettem õket ládákba ahol szépen kilombosodtak Link majd onnan átültettem a kiskertbe ahol megerõsödtek-kihuzakodtak és meglepõen sok gumót hoztak (kb. 6x hozam) nevet Nevessetek jól ki, úgy tûnik, amíg a hsz-t írtam a kísérleti növényke "lombozata" ránézésre mintha nagyobb és terebélyesebb lenne mint amikor belekezdtem az írásba... ámde könnyen lehet hogy csak elfogult vagyok
#32995
Kint a kertben rengeteg rovar repked, még lepkéket is látni, balkáni gerlék fészkelnek már sõt az eper bimbós állapotban van ami azt jelenti, hogy 3 hét múlva akár érhet is.
#32994
Azért jót tett az a fadoktor. Õsszel rengeteg rovar húzódott a deszka illesztésekbe, attól függetlenül, hogy le volt e kezelve a faház. (Xylamon,Sziladekor) laza
#32993
Bontotta a szomszéd faházat. duhos
#32992
íme a 2013-2014 karácsonyi- újévi csokor egyenesen a kertbõl. Igaz nálunk szerencsére nem nyílnak a bokrok és fák, csak néhány védettebb helyen a nyári virágok. vidám

Link
Link

Lássuk, mikor jön a beharangozott nagy Tél, a szerb elõre szerint január vége felé kb 8-10 napig fog tartani, azt lényegében kifúj.
#32991
Semmi jelentõsége , hogy merre tartanak, szerintem ami reggel délre vonul az este jöhet akár vissza is, ha éhes miért ne szállhatna az élelem irányába. Van még egy másik verzió is , ha már nem bírják az itteni meleget , akkor mehetnek északnak hûsölni.
#32990
Elég keszekusza, nehéz jósolni belõle...nevet
A fakopáncsot miért riogattad?
#32989
Nem tudom milyen madár dalolt az elõbb, de ezt a demót nyomta: fönt-lent 6-15 ször, 8-10 futam, aztán lent-lent-fönt 6-8 szor, 8-10 futam, végül lent-fönt 8-15 ször, 6-8 futam.
#32988
Madárjósok figyelmébe a hosszútávú elõrejelzésekhez, Szarvas: A mai kerti munkák alatt a következõ vonuló madarakat detektáltam, idõrendi sorrendben:

- Egy csapat vadliba, északi irányba repült.
- Egy csapat vadliba, keleti irányba repült.
- Egy csapat daru, délnyugati irányba repült.
- Egy csapat vadliba, keleti irányba repült.

Egy nagy fakopáncs a szomszéd faház burkolata alatti üregeket vizsgálgatta. Hiába riogattam, tapsoltam neki, tíz perc múlva visszajött és folytatta.
Tegnapelõtt este a rigók tavaszi nótába kezdtek.
#32987
Szarvason még nem találkoztam velük, pedig fészkelõ hely az ártéri erdõkben volna bõven, meg nem is túlságosan zargatott a terület. 8-10 éve tavasszal belebotlottam egy költözés alatti csapatba Nagyszénás-Újpuszta környékén. Két km-es földút mentén 10-20 méterenként találkoztam búbos bankával.
#32986
Nálunk éppen idén jelentek meg, korábban nem találkoztam velük: Link (legalábbis itt a városban)
#32985
Gyerekkoromban hozzátartozott a Namény környéki erdõk-mezõk hangjaihoz a búbosbanka (Upupa epops) "éneke" Akárhányszor kimentünk a telekre, mindig lehetett hallani a jellegzetes huhogását. Néha szórakoztam is velük, mert a hangukat utánozva néhány méterre is megközelítettek (territoriális madár). Szívesen figyeltem impozáns tollazatát, kifeszített búbját. Az utóbbi 5-10 évben viszont egyszer sem figyeltem fel rá. Máshol is ez a helyzet?
#32984
Köszi a reagálásokat, elvégre szerintem is van kis reklám fogás benne, ahogy "lépre ment" a helyi lap.
A termelt méze meg kiváló.
#32983
A tulajdonképpeni kép kialakítása a méhésztõl a negatív kivágását és lépre rögzítését jelenti. Összességében nem több fél óránál. A többit pár hét alatt elvégzik a "bogarak". Lehet, hogy Kaszabubu tûzbe tenné a méhészért a kezét: a tisztességéért lehet, hogy én is. Az azonban, hogy valaki tisztességes, nem jelenti azt, hogy ne lehetne egy kis humora, ne tréfálhatná meg a hiszékenyeket - palimadarakat. Van még egy másik lehetõség is, de az is variáció egy témára: Lehet a méhésznek megfelelõ humorral rendelkezõ fia, vagy méhésztársa, aki ezt a csínyt a rábízott családok hordás közbeni felügyelete, gondozása alatt esetleg el tudta követni. Nem jár érdemi idõráfordítással, vagy bonyolult cselekvésláncolattal. A méhek meg közben végzik a dolgukat...

Az okokkal való takarékoskodásról: Nem igazán a témába vágó, de egyik kedvencem a Murphy törvények között: "Ne keress mindenféle bonyolult magyarázatot arra, amit az emberi hülyeséggel kellõképpen meg tudsz indokolni!" Szerintem következménye a szerzetes megfogalmazásának.
#32982
A méhészt Kaszabubu ismeri (habár õ is "tamáskodik") szinte "jótáll" érte.
Nem vagyok méhész (a méhészkedõ Gábrusz kollega nyilatkozhatna) de úgy gondolom hogy a lép "maszkolása" (a méhek csak a szabadon hagyott részeket érhetik el) sem olyan lehetetlen. Ehhez hasonló "divat" volt régebben a gazda monogramját gyümölcsökön megjeleníteni ráragasztott papírdarabokkal. Ahol takarta a papír nem érte a napfény, majd az érett gyümölcsrõl lefejtve a papírt, elõtûnt a monogram (akár a fürdõruha vonala napozáskor).
Megállapíthatatlan elõzmények következményének okára mindig a legegyszerûbb-leglogikusabb változat a legjobb magyarázat. William Ockham középkori ferences rendi szerzetesnek tulajdonított megfogalmazás szerint: "A magyarázatoknak nem szabad az okokat szükségtelenül gyarapítani. Ha egy jelenségre két, egyenlõ valószínûséggel bíró magyarázat lehetséges, akkor azt kell elfogadni amelyik kevesebb létezõ feltételezésével ad magyarázatot." Ma divatozó "konteók" példájával: Egy hasadt fatörzs fekszik a földön. Lehet egy villámcsapás miatt VAGY egy "titkos kormányzati fegyverprogramot teszteltek". A legegyszerûbb magyarázat logikus is egyben: az ok villámcsapás. (A középkori filozófia általános alapelve volt de "Occam borotvája" néven híresült el mert gyakran érvelt ily módon)
Még egy változat: a méhek "zaklatása" helyett egyszerûbb csak egy ÜRES mûlépet lefotózni majd rámontírozni hazánk térképét. A rámontírozott terület eredeti színezetét, szerkezetét egy valódi lép képérõl vett mintázattal (pattern) elõtte vagy utána kitölteni, az illesztéseket helyenként retusálni és ENNYI. "Megvan pár perc alatt" kacsint
Természetesen a fizikai letakarás és más trükkök sem zárhatóak ki de munkaigényesek habár jól demonstrálják a méhész szakértõ munkáját. Azonban egyszerûbb a képet megpiszkálni mivel egy kép pixel/szerkezetét/átmeneteit sokan nem vizsgálják meg csak "rácsodálkoznak".
A véletlen szeszélyes mely szív alakú burgonyát is formálhat Link A bemutatott térkép-lépkép viszont nagy valószinüséggel nem a véletlen játéka, hanem akár így akár úgy, de célzatos emberi cselekvéssor eredménye.
Ui: az eredeti "majomtörténet" billentyûket véletlenszerûen leütõ három majma kifejezetten a kombinatorikát jellemzi, azt hogy bármely véletlenszerû sorozatban elõállhat egy adott környezetbe illeszkedõ és jól értelmezhetõ kombináció az elemek nagyszámú véletlen és értelmetlen (egy kiválasztott környezet szabályrendszerének nem megfelelõ) variációi között nevet
#32981
Ezek szerint nem csak nekem tûnt kivehetõnek a medence.
A képkivitelezés technikai dolgairól: a keret felsõ léce mellett a mûlép és a keret közötti garantáltan a méhek által készített természetes kitöltés a kép szerint magasabb, mint a mûlép sejtjeinek fala. Az elválsztó szintvonal tökéletes egyenes, bár ezt a mûlép egyenes széle is okozhatta. Nem zárható ki az sem, hogy ezt a képtakarás, vagy a fedett sejtek megnyitása okozhatta.

Pszihológus ugyan nem vagyok, de a méhész arcán nem a "tudatlan boldogság", vagy a "boldog tudatlanság" ragyog. Én a kivitelezés tekintetében 999 : 1 arányban tennék a (bio)mechanikai kontra elektronikus képkialakítás között, különös tekintettel arra, hogy a méhész meg akarja õrizni az utókornak a képet - lépet.

A majom történet egy változata az, hogy a Nobel díjas regény megírásához csak megfelelõ sorrendben kell leütni az írógép billentyûit.

Maximális tiszteletem, üdv, jó kedvet, szép történéseket kívánok mindenkinek!

Szerk: a tökéletes hasonlóság megállapításához elég a Metnet egy elõrejelzési térképét a lépn képe mellé helyezni.
#32980
Elöljáróban: NEM cáfolok és NEM erõsítek semmit laza Alaposan átnéztem a képet, feltûnt hogy a méhésznek a keret üres sejtjein átderengõ testrészei (válla, karjai) jóval lentebb vannak mint ahogy az a keret felett látható vállrészlet helyzete alapján lehetséges lenne, hacsak nem valami fura fénytörés generálja. Továbbmegyek - ezek az említett sötét kontúrok a Kárpát-medence körvonalaira emlékeztetnek. Kipróbáltam és némi igyekezettel az egész képet át lehet formálni akár "64 vármegyére" is, de a meghökkentõ képpel bizonyára nem politikai nézetek hanem a méhészet népszerûsítése az elsõdleges cél. A bemutatott képen még a Mátra és a Bakony domborzatát (ez kb. a Balaton fölé került) is felismerni véltem. Erõs a gyanú hogy "fotosoppolt kép" de nem kételkedem mert a méhész arcának mosolygós vonásai becsületesek. Ezért, ahogy Mátyás király mondta a juhásznak: "Elhiszem fiam" nyelvnyujtas
Úgy gondolom, az eredeti lépen valóban lehetett kishazánkra emlékeztetõ alakzat amit kissé "megformáztak" határozottabb körvonalakra (ahogy a testrészek sötét körvonalai is könnyen átformálhatóak lennének Kárpát-medencére) DE nem állítom határozottan, csak "somolygok a bajszom alatt". Kétfejû birka de még ember is születik, ilyenformán még ez is megeshet, hiszen a VÉLETLEN nagy úr :-) Régen kiszámolták már a valószinüségét (kombinatorika), hogy három majom csupán véletlenszerû gombnyomásokkal is leírhat egy teljes lexikont (igaz évmilliárdok alatt). Ezt legjobban LEM "Másodfajú démon" meséje (az "elsõfajú" a Maxwell-démon, valós gondolatkísérlet) érzékelteti. Mûködési elve hogy a molekulák szeszélyes mozgásából értelmes jelentéssel bíró konfigurációk keletkeznek minden szándékosság nélkül. A gázban a másodperc minden részében billió összeütközés történik. Minden csipetnyi levegõben fontos igazságak és bölcs szentenciák formálódnak a molekulák táncából, de teljesen értelmetlen ugrabugrák is keletkeznek; utóbbiakból milliószor annyi mint az értelmesekbõl. Ezért, bár régen is tudták hogy a levegõ minden milligrammjában töredék másodpercek alatt költemények születnek, amelyeket majd csak millió év múlva fognak megírni, nagyszerû igazságok, a Lét valamennyi titka és minden rejtély megoldása, de semmilyen mód nem volt arra, hogy ezeket az értelmes információkat valahogy különválasszák, már csak azért sem, mert mihelyt a molekulák értelmezhetõ rendbe sorakoznak, rögtön külön is válnak és velük az információ is elvész. A feladat tehát az, szelektort kell építeni, amely kiválasztja a molekulák kavargásából mindazt ami értelmes. Ez a Másodfajú Démon elve :-) LEM démona a molekulák táncából kiszûrte, mivel kell irtani a lenfojtó arankát, mit evett reggelire Rõtszakállú Frigyes mielõt hadat üzent, hány elektronhéjat számlálna a termonólium elem atomja, mekkora a kukuruc nevû kismadár csõre melynek motívumával a maruláj nép vabendi õskultúrája idején az égetett kerámiákat díszítették, milyen ízû a tengeri moszat a Fulladjbele-óceánban, milyen illatú a lullabáj virág, amelyet az ómalfandi vadászok a hajnali körvadászaton mentéjükre tûztek, és hogyan kell ikozaédert szerkeszteni, ki volt Fafuciusznak, a buvácok nádorának házi ékszerésze, hány filatelisztikai folyóirat jelenik majd meg a 7612. évben Miafranciában, miért játékos a macskacápa a fekete tengerekben, miért nem esznek mohát a sárkánytarajos bolhák, és milyen szabálytalanságért ítélnek büntetõrúgást a sundabunda játékban, hány szem kavicsból állt az a kupac, amelybe Gácsérfalvi Titusz dühében belerúgott, miután megcsúszott, és hasra vágódott a bumbumfalvi országút nyolcadik kilométérénél, a Zsémbes Kísértetek völgyében... Idézet forrása: Stanislaw Lem - Kiberiáda (Hogyan épített Trurl és Klapanciusz másodfajú démont)
Nyilván tudjátok hogy a Metnetet is 0-1 bináris jegyek megfelelõ sorbarendezése és kódolása révén olvashatjuk. Ehhez elég két állapot, a "van jel-nincs jel". Sokféle kódolás létezik, a 256 karakteres ASCII kódolásban a betûkhöz rendelt decimális számok folyama binárisan:
1001101_1000101_1010100_1001110_1000101_1010100 = METNET
Nem tartom lehetetlennek hogy a novellában említett molekulák "lökdösõdésében" (ld. Brown mozgás) hasonló, binárisan ÉRTELMEZHETÕ elrendezõdések IS jelentkezhetnek még ha csak pillanatokra is. Sajnos kiolvasni nem tudjuk mert ahhoz minden egyes molekula pontos helyzetét ismerni kellene minden idõpillanatban, technikailag ott még nem tartunk...
Hétköznapi hasonlattal - ha öt szám minden lehetséges elrendezési variációját ábrázoljuk, a sok millió "értelmetlen" között ott vannak a mai ötöslottó kihúzott számai is. Ennek alapján TALÁN nem lehetetlen hogy hazánk körvonalaira emlékeztetõ alakzat formálódott a lépben melynek fotóját "megkezelték". Mi történt mi nem, eldönteni csak a józan ítélõképesség és mérlegelés segíthet VAGY a fotó készítõjének õszinte megnyilatkozása :-) Láttunk mi már társweblap fotóján "kertben megpihenõ" gömbvillámot is...
#32979
Lehet valami svindli benne. Nálam ott a bibi, hogy túl formázhatta a dolgot, Bp. és Majsa kivágattal. nyelvnyujtas laza
Azért jó egy reklám fogás, ilyenkor karácsony elõtt, igaz a kép is régebben -október?- készült.
A Helyi termékek országos embléma versenyén Majsa is elnyerte a legjobb helyezést, középen a tartós szegfû virágával. Nem messze 6 km.re található a lelõhelye, Tázlár homokos buckái közt.
Link
nevet
#32978
Tényleg túl pontos. Az ember nem csak belemagyarázza, hogy olyan mint Magyarország térképe, hanem ez Magyarország térképe - ahogy a méhek ki tudták tölteni.
"A" változat: Egy olyan mûanyag lappal kell letakarni a lépet, amibõl ki van vágva Magyarország térképe. Kartonpapír nem jó: azt kirágják a méhek. A méhek nem férnek hozzá a letakart területhez."B" változat: A méhész a teljesen lefedett lépen kialakítja a képet úgy, hogy megnyitja a körvonalon kívüli lezárt sejteket, kipergeti a mézet, majd egy idõre visszarakja a lépet a kaptárba, hogy a méhek a sérüléseket kijavítsák.

Az "A" változat a kisebb munkaigényû.
#32977
Ez lehetetlen, Õ maga formázta ki így, annyira pontos, ez nem lehet véletlen sem!
#32976
Hát ez tényleg egy lehetetlen, vagy igaz. Ismerem Lajost, minden héten árul a piacon. A helyi termékek beválasztott tagja.
Link
nevet vidám
#32975
Nem rossz:

Link
#32974
Köszönöm a tanácsot és tippeket. Úgy tûnik levadászhattam õket az utolsó darabig, mert fél napja nem látok "repülõ testet" sem a ház légterében, se köröttem (vagy hálószobámban rejtõztek "rám várva" vagy köröttem kóricáltak). Az említett búvóhelyekre a ház elrendezése miatt nem gyanakodtam. Az igaz, esti csendben egy esetben hallottam kaparászó motoszkálást, azt hittem egér, de kiderült, egy ki tudja hogyan bekerült helykeresõ bogár készített fészket bedobozolt évtizedes papírjaim között. Egér nemigen jöhet szóba, mivel jó egerész macskám (nyáron naponta hordott haza megölt egeret-pockot "nekem") zömmel a házban tartózkodik, a bogárhoz is a macska "vezetett el". A falak mindenütt épek (szekrények mögé is befotóztam kacsint ). Logikusan egy magyarázat maradt: mosogatóm egyik medencéjét csak edények lecsöpögtetésére használom. A lefolyó "U" alakú bûzelzárójában lehet víz ahol lárvaként megéltek. A medence alján lévõ darabos-szenny fogó fémtárcsa viszonylag nagyméretû lyukain simán átférnek, elképzelhetõ hogy onnan jöttek elõ nevet
Azért köszönöm szépen a segítõkészséget Cauchy kollega laza
Másik érdekesség, eddig minden évben látható, áttelelõ házipókjaim eltûntek. Minden háló üres, pedig nemrég akkora "dromedárok" lapultak benne hogy az ember "kezicsókolomot köszönt" nekik (egymást és a frissen kikelt kicsiket megölték; néhány "szelektálódott" ki és nõtt nagy méretre). Õk voltak "makró-alanyaim", most nem látom rejtõzködésre alkalmas hézagokban se õket. Egy oka lehet, ha tartósan nem kerül nekik semmilyen zsákmány egy helyen, leereszkednek a padlóra és "gyalog" nekivágnak a nagyvilágnak, kedvezõbb helyet keresve. Macskám a "gyalogpókokat" elkapja ha a padlón éri õket, játszik velük míg mozognak.
#32973
nevet) Nálam az egyik évben a pincébõl jöttek fel az egérlyukon... Gondolhatod, mire kiderítettem hogy a kemotox-szal leirtott szobába csukott ajtón ablakon keresztül hogy került 1 nap alatt 10 szúnyog...
Kiderült a szekrény mögött felfúrtak az egerek, befalaztam és a szúnyoginvázió megszûnt.

Lehetséges szúnyogforrás még a vízakna
#32972
Egy régi népi hiedelemrõl tudok, ha a varjak nagy csapatokban repülnek a városba, kemény hideg közeleg. Egyenlõre ennyi, alaposabban utánanézek nyelvnyujtas
Megemlítem viszont hogy most télidõben SZÚNYOGOKKAL hadakozom zavarban Na persze nem kint hanem bent a házban. Már felkutattam a ház minden zugát, hol felejthettem vízzel telt edényt ahol kikelhettek, de ilyet nem leltem pedig másként nem történhetett. Eleinte azt hittem "kóbor" muslicák de itt az emeleti dolgozószobámban ért alattomos csípés helye a fülemen ezt megcáfolta. Azóta vadászom õket, kiderült minden egyes muslicának vélt "röppentyû" SZÚNYOG, annyi van, mint egy nyáresti óvatlan ajtónyitás után. Ritkítom õket de még mindig akad, igyekeznek elérhetetlen helyekre menekülni és mûvészei a "hirtelen eltûnésnek" duhos Ilyen se esett még életemben, december közepén szúnyogra vadászok laza
#32971
Tegnap este Miskolcon egy hatalmas varjúcsapatot, vagy inkább "varjúfelhõt" láttam az égen, irdatlan nagy egyedszámmal, nem látszódott se az eleje, se a vége a rajnak. Miért gyûlnek össze ilyen nagy számban? Vagy csak most érkeztek meg telelni, és ez a vonuláskor megszokott mennyiségük?
#32970
Nálunk meg az aranyvesszõ virágzik sokfelé Link Link
#32969
Sziasztok.
A városban sokfelé látni bimbós nõszirmokat, illetve rózsákat.
#32968
Én is ilyet tervezek, jövõre beüvegezem a teraszt, és ott lesz a növényeknek az áttelelõje. Az oldalhajtások gyökereztetését ajánlotta egy szakember azon az oldalon, ahol olvastam, így akár 2-3 hónappal hosszabb a virágzási idõszak a petúniánál
#32967
Nekem is sikerült túlélnie, szerencsére nekem nem támadta meg semmi és senki, ezért tavasszal kiraktam a fedett teraszra, ami jól felmelegszik. Elkezdte ontania a hónaljhajtásokat az öreg tõ. Kezdett megújulni. Ezeket a hajtásokat kb. 10 centis méret elérésekor lecsíptem és jól beiszapolva elültettem õket, így lett 12 palántám és szépen termett is magvetés és palántavásárlás nélkül. Persze ez a módszer csak akkor jó ha tudatosan olyan fajtát hagyunk meg ami nem F1-es.
#32966
nevet Igen, nekem is volt ilyen emlékem a mama elõszobájában...

Az a terv, hogy a kert végig lesz ültetve fûszernövénnyel, menta, kakukkfû, bazsalikom, petrezselyem, meg lesz kelbimbó és erõspaprika
#32965
Matatni mindig jó laza !!

Tény,hogy türelmet igényel a dolog, de megéri. Egyébként valóba nyáridézõ tud lenni, de erre inkább a muskátlifélék alkalmasabbak. Gyermekkoromba, ha jókor tápoldatoztak a szülõk az erkélyrõl bevitt és az ablakpárkányra tett virágládás példányok, a karácsonyfa hátterében szinte vörösen izzottak.Az ablakon meg még létezett a jégvirág és mögötte az intenzív hóesés.Óóóó azok a régi telek kacsint! Érdekes látvány volt! nevet

A fûszerkertieket, sziklakertieket csak ajánlani tudom. A levendula közülük is a kedvencek között van. nevet Minden szubmediterrán jegy ellenére elég tágtûrésû faj. Pallagon a kert nem éppen az ideális termõhelyi adottságokat nyújtja számára az ABET talajjal és a mikorklímával, de a nyári hektikus aszályt is simán vette, nem beszélve az augusztus 21. utáni csapadékos idõszak meghálálásáról.Gyönyörûen másodvirágzott.A kakukkfûvel együtt. "Forza Italia!" volt a zord börzsönyi hegyek között vidám
#32964
A növények költöztetésével a hirtelen hõmérséklet változást kerüld! 0 oC környékérõl 20 feletti oC-ra átrakva garantált a pusztulás.
Ha átteleltetsz egy növényt, biztos, hogy korábban virágzik. A másik megoldás, hogy szakiktól vásárolsz április-májusban olyan palántákat, amelyeket januárban vetettek. Meg kell keresni a forrást.
#32963
Szeretek matatni velük egész évben, kicsit visszahozzák a nyarat, ha bemegyek a konyhába.

Meg a palántázás a gyengém: annyira türelmetlen vagyok ,hogy mindig túl korán vetem el a magvakat, aztán kikelnek szegények, de a kevés fény miatt nem nõnek rendesen. Idén a petúniákkal jártam így.

Amit mindenképp szeretnék, az a nyári gerbera, illetve egy-két szép bokor levendula.
#32962
Ezeket az egy nyári "trópusiakat" kb. annyi esélye van évelõként itthon átteleltetni (talán a profi üvegházi körülményeket kivéve), mintha ugyanazon széncinege példányokat öt éves korukig akarnánk etetni telente, a kerti etetõnkben. Jó anyám mindig felkiált örömében, amikor visszatérnek decemberben a csapatok, hogy jaj ez tavaly is volt, megismerem. nevet 1-2 éves átlagéletkor mellett erre minimális az esély.A petúnia ugyanez az eset, mert a genetikai kódolás nagy úr! nevetPersze létezik 3-4 éves cini matuzsálem is, de mint a fehér holló. kacsint

Tanár Úr:A próbát mindenképp megéri.Fõleg, mert érdekes lesz tudósításokat olvasni január-februárban a növény állapotáról. nevet
#32961
Köszönöm a hozzászólásokat.

Most kívül van, ott nincs még durva mínusz.

Azért szeretném átteleltetni, mert a petúnia tipikusan késõn virágzó fajta, és mintha azt olvastam volna valahol, hogy, ha melegházban áttelel, akkor sokkal hamarabb és bõvebben virágzik.

Nekem nem macerás, a muskátlik is betelepültek a konyhába, ahol pár fokkal hidegebb van, mint a lakás többi részén (16 fok körül).

A paprikát betettem az elõszobába az ablakba, remélem nem viseli meg a meleg.
#32960
Emlékeimet egy kicsit a gugli átal megerõsítve a burgonyafélékhez tartozik a paprika, a paradicsom és a dohány is. Molnár Gábor 80 évvel ezelõtti Amazonas környéki vadász könyvei valamelyikében szerepel egy -ott- évellõ méregerõs paprika. Én tavaly a zasszony állítását megcáfolandó teleltettem át egy tõ paradicsomot. A végzete az lett, hogy a melegebb éghajlatról származó üvegházi molytetû annyira elszaporodott rajta, hogy mégis kivittem a fagyra, ahol februárban végül elpusztult.
#32959
Elvileg igen, megfelelõ körülmények között, de kis eséllyel.nevetGeneratív úton tipikus egy nyáriként szaporítják a kertészetek, bár eredeti élõhelyén évelõ és fásszárú. Csak arra felé kissé melegebb a klíma. kacsint A burgonyafélék rendjébe, osztályába tartozik, ha jól emlékszem és az anyatövek nálunk max. két évnél tovább nem bírják.Próbálkozni lehet, de érdmesebb frissen palántázni.Szerintem. nevetIs. Lsd alább Lujót. nevet
#32958
Egy fagyos fuvallat leégeti a levelet, az átfagyás megöli a lágyszárút. A dáliáim jártak így októberben, késõbb kihajtottak. Konyhaablak: kívül, vagy belül? Benn túlélhet, mint a muskátli, legfeljebb a téli fényhiány miatt felnyurgul, felkopaszodik. Pl. a paprika túléli a telet a lakásban. Szerintem nem éri meg a kínlódást.
#32957
Egy olyan kérdésem van, hogy a petúniák vajon túlélhetik-e a telet?
A tavasszal elvetett növények most új hajtást hoztak, levágtam a magasra nõtt, elszáradt részeket, a friss leveles töveket pedig betettem egy virágládába, azt pedig a konyhaablakba. Az egyik még virágzik is, annak ellenére, hogy volt már -5 fok és csonttá fagyott.
örülnék neki, ha megmaradnának tavaszig, esetleg akkor újra kiültethetõk lennének..
#32956
Nálam a kertben minden bio, nem ér meg annyit semmi sem ,hogy a drága permetszert ráfújjam. Akkor inkább rohadjon le a fele...

Viccet félretéve: én elvileg rezisztens csemegeszõlõt ültettem, amit valóban nem is kap el semmi valamilyen fehér levélsodró atkán kívül, de úgy vetem észre a szõlõt nem nagyon zavarja.
A kákit sem kell permetezni, idén az eper meg a málna is elvolt, semmilyen betegség nem bántotta, a zöldségeskertben egyedül a karfiolon volt valami fehér lepkeféle, de a karfiol úgysem fejesedett be még nekem sohasem, így csak dísznövényként szolgált...
#32955
Köszi.
Ezért sem értettem, hogy miért bio a kivi, miközben a permetezést szigorúan megtiltja a Varga János-féle(gyakorlatilag etalonnak számító) kivi-ismertetõ is.
A datolyaszilva mikor lesz rajta a "bio=kamu" listán? beteg
#32954
A Bio kivi mókosvakítás. Kb. annyi, hogy Európában nincs kártevõje. Sem rovar, sem gomba. A termesztésénél virágzáskor monilija elleni szerrel javasolják permetezni a kötõdés elõsegítésére, de elvan anélkül is. A termesztése gyakorlatilag vegyszer mentes, a Bio minõsítés csak propaganda. Minõsítési eljárás kérdése.
Banán: Túlméretezett "cserepes" növényként látni néhány helyen Mo-on. Nem láttam sem rovarrágott, sem gombafertõzött példányát, de sok évvel ezelõt az Óbudai Tsz. próbált vírusmentes szaporító anyagával a világpiacra bejutni. Nem lehet túl drága (túl nagy növényvédelem igényû) a termesztése, ha Európában alig drágább a helyi krumplinál.
Az érett gyümölcsét az élesztõ gombák megtámadják, de hát azok mit nem? Behurcolt rovarkártevõjérõl még nem hallottam (mint pl. citrusféléknél a narancslégy).

A biotermékeket mindig csak üzleti fogásnak tartottam, amiben csak megerõsített a bio-dioxin botrány. Összességében : Nem az a bio termék, amit természetes módon, vegyszermentesen állítanak elõ, hanem amit annak minõsítenek. A bio termékek pl. 5 %-ban tartalmazhatnak mindenféle nem-bio kutyaszart is, lásd a bio-dioxinos guar gumit.

A Bio termékek kockázata: Nem tudhatod, hogy a nem-bio termék vegyszermaradványa esetleg kevésbé káros-e, mint a bio termékben található gomba toxin, pl. a bio teljes kiõrlésû búzalisztben esetleg található hormonhatású fuzárium toxin? Az nem teljesen véletlen, hogy õseink a korpát csak éhínség idején ették meg, általában pedig megetették az állatokkal.

Néhány Bio-növényrõl:

Szõlõ: Az európai fajtákat (vitis vinifera) full bio módon nem lehet termeszteni: Az évszázados növényvédelem agreszzívvé és rezisztessé tette a kártevõket, hogy növényvédelem nélkül az európai szõlõt nem lehet termeszteni. A Bio minõsítést megkaphatja az, aki csak bordói lével és kénnel permetez. Az amerikai szõlõ fajok genetikailag rezisztensek a peronoszpórával szemben, hibridjei még termeszthetõk Bio módon.
Csonthéjasok, meggy, kajszi: ha virágzáskor megvédik a monilijától (pl. ideiglenes fólia sátor), létezhet folyamatos bio-gyümölcs ellátás, egyébként esõs virágzási idõszakban a fákat is elpusztíthatja a virágon keresztül fertõzõ monilija.
Dió: termeszthetõ bio módon, de a berhurcolt kártevõk miatt lassan már azt is permetezni kell.
#32953

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#41872)
#32952

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#41871)
#32951

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#41870)

Utolsó észlelés

2025-05-05 10:19:05

Vép

00007

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.