2025. május 08., csütörtök

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#15946
Értem, köszi nevet
#15945
Ez a kód akkor alkalmazandó, ha tartósan mérsékelt, vagy ennél kisebb erõsségû volt a légmozgás a szélerõsödés elõtt, pld.: kifutószél. Hátoldal esetén, amikor a szélsebesség állandóan változik, akkor nem használatos.
#15944
"ww =18-as (vagy ennél rangosabb kódszám) kell álljon a táviratban, ha legalább 8 m/s-os hirtelen szélerõsség növekedés történt, amelynek során a szélsebesség legalább 1 percen át elérte, vagy meghaladta a 11 m/s-t."
#15943
Hm, egy apró kérdésem van: a 18-as synop-kód (szélrohamok) milyen széllökés-sebességtõl adható? Köszi nevet
#15942
Egyetértek!
Az ideális egyensúly megtalálása nagyon is ajánlható.
#15941
Triggereli = kivaltja, eloidezi, kikenyszeriti

(mert csak ugy magatol ritkan indul be)
#15940
Mi az hogy "triggerelheti" a konvekciót?

Nem lehetne ezeket magyarosítani? Nem sokból tart.
szignifikáns = jelentõs, real-time = valósidejû...stb, stb.

Köszi elõre is.
#15939
ECMWF-nek nincs 12 z-s térképe, úgyhogy ezt buktam.
#15938
Köszönöm a választ, összeállt a kép, most már értem, hogy sok esetben miért is produkál a GFS ennyire fals dolgokat már a kiindulási értékeknél is.
#15937
No ebbõl is látszik, hogy mennyire khaki a GFS analízise... zavarban Úgy ahogy van érthetetlen. Kíváncsi vagyok, hogy az ECMWF-en mi lesz.
#15936
Miközben kutattam a középsõ országrészben tapasztalható nagy semmi okait, szemet szúrt valami. Mi az oka annak, hogy eltérés van a szupercella.hu-n látható emagramm és a wyomingi szondaadatok között???
Elõbbinél Budapestre 12 UTC: CAPE 408,4, KI 25,7, utóbbinál viszont CAPE 1625,01, KI 18.10, hogy csak két paramétert említsek. Most akkor melyik a valós, mert rohadtul nem mindegy.
#15935
Hidegpárnás helyzet - megfigyelésedre, felvételeidre, azt hiszem, a legtalálóbb a kifejezés. Alul száraz és jóval hidegebb a levegõ, mint följebb. Ez a ködfajta inkább télen fordul elõ. A telep lámpaoszlopainak tetejét - ahol odakint, a mezõn szolgálatoskodtam - még eltakarta, de alul 20 km-rel (húsz kilométerrel!) északnyugatra kiválóan láttam Komádi vörös lámpákkal kivilágitott TV-tornyát. S annak a ködtakarónak a magassága hullámzott: idõnként egy félméternyit hol lejjebb ereszkedett, hol pedig följebb.
#15934
Andrással ebben is teljesen egyetértek: a talajon fekvõ köd "tengernyi" (értsd: végeláthatatlan) kiterjedésû is lehet.
#15933
Nagyon pontosan fogalmaztad/magyaráztad meg a jelenséget. Sik helyen - elsõsorban vizes ér/erek közelségében - gyakori fõleg tavasszal és õsszel, de nyáron is elõfordul. Télen sokkal ritkább. A földfelszinhez "simuló" ködréteg magassága sokszor az egy métert sem éri el. Ha lehajoltam, jóval hidegebbet éreztem, mint a ködlepel fölött. Egy alkalommal délibábot is láttam - a tõlem két kilométerre levõ földszintes házak szinte lebegni látszottak a levegõben!
#15932
Hogy ne okozzon félreértést, ehhez azért tegyük hozzá: a nyílt köd nem feltétlenül foltokban fordul elõ, nyugodtan lehet kiterjedt, az észlelõt minden irányból körülvevõ réteg is (42, 44, 46, 48-as jelenidõk).
#15931
Szerintem erre a magyarázat az, hogy a legeslegalsó légrétegbõl a vízgõz elõbb kezd el kicsapódni a talajra, fûszálakra, tereptárgyakra harmat formájában, minthogy ködöt képezne. Az ezzel elveszített vízgõz miatt viszont egyre csökken a harmatpontja, tehát hiába hûl a levegõ, nem fog beködülni. Néhány méter magasból viszont már nem tud hová "kiülni" a harmat, így a vízgõz ottmarad a levegõben egészen a majd 100%-os relatív páratartalom eléréséig, tehát ködképzõdés lesz a vége.
#15930
Igen ilyen volt itt, mint ahogy a képeden is látszik : Link
#15929
41-es jelenidõ: köd foltokban. Az észlelõpontból számítva a horizont egy bizonyos kis darabjában 1000 méter alá csökken a látástávolság a légkörben kicsapódott vízgõz hatására.
#15928
Ez aranyos volt! laza

Norbi!
Hogy Usrin fogadása legalább részben sikeres legyen, két mai kép, ilyesmi volt Link Link ?
Kedd hajnalban kocsikáztam, és én is láttam ilyet, hogy ha nem is 30-40 méter magasan, de 4-6-8 méter magasan kezdõdött a köd alja, felette volt egy vastag ködcsík, alatta messze el lehetett látni.
Volt, hogy mentem gombászni, és a fejem ködben volt, a térdem meg nem, leguggolva lehetett a köd alatt menni, és olyan éles alsó határa volt, mintha késsel vágták volna el. Mintha megemelkedett kisugárzási köd lenne.
A képeken mondjuk szétoszló köd van, de itt ezek még stabilak, és szépen ellátni alattuk Link Link , közben a fa csúcsa meg tejben úszik.
Hasonlítot a nagy inverziós, hidegpárnás helyzetekhez, amikor pl. 300 méter magasan van a köd, és 900 méterig tart, alatta és felette jó a látás.
Engem is érdekelne, hogyan tud a kisugárzási köd nem a talajról, hanem néhány méterrõl indítani?!
#15927
Hát a köd kb az emeletes házak tetejénél valamivel magasabban volt.
Köszi a választ mindkettõtöknek nevet vidám
#15926

Nyílt köd tipikus esete.
#15925
Ha 30-40 méter magas volt (bár nekem ez kicsit soknak tûnik), az már jóval a szemmagasság fölé ér, tehát nem sekély köd. nevet A köd egyébként mindenütt gyakran alakul ki jól körülhatárolt foltokban, nem véletlenül gyakori fordulat az elõrékben: "foltokban köd képzõdik". Ehhez nem szükséges tó vagy folyó, elég egy erõsebben lehûlõ (mélyebb fekvésû, szélárnyékos, a talaja miatt erõsebben kisugárzó, stb.) terület.

Jelentõs tétben mernék fogadni, hogy Floo is megszólal majd a kérdésben, különös tekintettel a ködös területek napfénytartamra, középhõmérsékletre és klímaleírásokra gyakorolt hatására.
laza
#15924
Sziasztok!
Kéne egy kis segítség, tegnap este 22h körül ködöt figyeltem meg nyugat felé, de nem akármilyen köd volt , kb. 30-40 méter magas volt és csak egy sávba helyezkedett el. Nyugat felé csak 100méterre láttam el de felettem meg más irányba nem volt köd , ez a jelenség 10-12 percig volt látható közben váltóztatta nagyságát és helyzetét. Ez most sekély köd lehetett ?! Tó vagy folyó nem volt a közelébe nevet
#15923
Köszönöm a választ. nevet
#15922
Az a mûszerszinti légnyomás. nevet
Tengerszintre redukálás után kapható meg az 1018-1019 hPa. nevet
#15921
Pedig ott annyi.Más a skálázás?.. zavarban
Link
#15920
Hát itt 1019 hpa van:Link
#15919
Miért van, hogy most Szegeden a légnyomás csak 1009,1 hPa, másként meg nálunk 1019 hPa. A tengerszintit mérik? Ez nálam 999 hPa.megint tízzel alacsonyabb. zavarban
#15918
Köszönöm a válaszod! nevet
Tegnap délután 3 óra fele készült, és Kelet felõl jött a zivatar.
#15917
Falfelhõ - farokfelhõ szerûnek tûnik....

Mikor készült?
#15915
Sziasztok!

Tegnapi zivatar fotózása közben láttam vmi érdekeset amit nem tudok eldönteni h mi lehetett... zavarban
Link Link Link Link Link Link
A 3. és 4. képet amikor fotóztam, már azt hittem hogy valami tornádó, zivatar de nem láttam hogy leért volna, vagy esetleg egy nagy méretû tuba lenne??? Vagy csak valami más felhõnyúlvány, vagy mi lehetett ez? Ha valaki tudná rá a választ azt nagyon szépen megköszönném. Eléggé gyorsan mozgott amúgy, sõt mintha forgás is látható lett volna.
Az utolsó kép az egyik ismerõsöm képe.
#15914
Észlelési naplóból áthelyezve. (Kapcsolódó észlelés: 2010-08-06 22:03:05)

mi van az oldallal???????????
se üzenetküldés menü se fényképet nem tudok feltölteni!!!!!!!!!!
valaki segítsen
#15913
Én is nagyon köszönöm a válaszodat!
#15912
Értem. András, köszönöm a választ!
#15911
Ugyanazért, amiért egy tengerszinti légnyomástérképen kijelölnénk az 1013 hPa-t, mint az "alacsony" és a "magas" nyomás közti elméleti határt. Az 500 hPa-os topográfia esetében az 552 gpdm tekinthetõ hasonló "középértéknek", aminek persze nincs kitüntetett jelentõsége, de a sok vonal közül talán ennek a lefutása rajzolja ki legjobban a teknõket és gerinceket, így a könnyebb eligazodás végett megvastagították.
#15910
Viszont KEDVES MINDENKI (most kiabálni fogok): MINDEN OLYAN RÉSZTVEVÕT MEGKÉRNÉNK ARRA, AKI MÉG NEM KÜLDTE EL MENÜVÁLASZTÁSÁT, HOGY MIHAMARABB TEGYE MEG, UGYANIS 6, AZAZ HAT NAP MÚLVA (AUG. 10-IG) LE KELL ADNUNK A VENDÉGLÁTÓNKNAK A MENÜSORT. EDDIG 23 VÁLASZTÁST KAPTUNK A MAJD" 60-BÓL.
KÉRLEK, NE FELEDJÉTEK, ITT EZ A VÉGSÕ HATÁRIDÕ!!!
AKI EZEN IDÕPONTIG NEM ADJA LE, ANNAK NEM TUDJUK GARANTÁLNI, HOGY AZT FOG ENNI, AMIT SZERETETT VOLNA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

KÖSZÖNJÜK A MEGÉRTÉST!!!
#15909
Szeretném én is megkérdezni,hogy az AT térképeken miért vannak kiemelve ezek a geop. szintek (pl. 850hPa-on a 144gpdm vagy az Attila által kérdezett 552gpdm az 500hPa-os AT térképen)?

Az esetleges választ elõre is köszönöm!

#15908
Azon a bizonyos vastag vonalon rendszerinr az 552-es szám szerepel. Általában körülötte lebzselnek a különféle T-k (ami a német Tief-et jelentheti, amit mélységnek vagy örvénynek fordithatunk).
Mégegyszer: a poláris hideglevegõ-mezõt övezõ vastag, fekete vonal (rajta az 552-es számmal) szerepével nem vagyok tisztában.
#15907
Sejtettem, hogy nem arra gondolt, csak a kérdés volt kicsit hülyén feltéve laza
#15906
Szerintem nem erre gondolt...nevet

Térkép pl.:Link
Az 500 hPa magassági elhelyezkedését, ha minden igaz.
#15905
Kérlekszépen az országhatárokat!
#15904
Szép napot! A www.wetter3.de térképein pontosan mit jelent a vastag, fekete vonal? A választ elõre megköszönöm.
#15903
Tegnap már kérdeztem e Met. társalgóban, de ott hamar elveszett a sok hozzászólás között, úgyhogy inkább beírom ide is. Arra lennék kíváncsi, hogy ez milyen fajta zivatar lehetett: Link Nekem gyanús volt, de egyértelmûen szupercellára utaló jegyet nem láttam rajta. Itt van még egy kép, amin mintha valami falfelhõszerûség akarna kialakulni: Link (A készítésekor pont útban voltam egyik megfigyelõhelyrõl a másikra, ez a kép 5 perccel korábban készült, mint a hozzászólásban lévõ második kép.) Szlovák radarkép animáció: Link Elég sokáig élt a zivatar, de nehéz eldönteni, hogy végig egy cella volt-e, vagy közben keletkezett.
#15902
Üdv! Ma regisztráltam, és van kamerám. Szóval szeretnék élõ képet sugározni itt az oldalon. Hogyan lehetséges?

Illetve láttam, hogy van valamilyen webkamera gyûjtemény a linkeknél? Oda rakhatok én is képet pl Gyõrrõl?
#15900
Nincs mit!
Általánosan azt mondhatnám, hogy azokat a hozzászólásokat emeljük ki, amelyeket jó olvasni és információt tartalmaznak. nevet
#15899
Értem-értem..végül is ez így nem számít offtopic -nak, csak hát kevesebb benne a lényeges információ, adat.
Rendben van. Köszönöm a választ!
#15898
Igen, jól látod. A lényegretörõ, esetleg képpel illusztrált, szabatosan megfogalmazott, számokkal alátámasztott hozzászólás kerül kiemelésre.
Ha én csinálom a kiemelést legalább egy kerek, egész mondat legyen választékos stílusban megfogalmazva és legyen benne lényegi információ is (pl. csapadékadat vagy fotó, videó). nevet
Szerk:
Normál hozzászólás, kiemelés nélkül pl:
- Nálam soha nem esik semmi. Elegem van!
- Itt úgysem lesz semmi.
- Itt fog behalni a cucc.
- stb... laza
#15897
Egy nagyon egyszerû kérdés: a kiemelt hozzászólás gyakorlatilag miben különbözik a normáltól? Gondolom, hogy lényegretörõbb, vagy valami hasonló, dehát azért vagyok, hogy kérdezzek. nevet Nekem úgy lenne logikus, hogy vagy témához tartozik, vagy sem (offtopic).
Ha véletlenül valahol le van írva, és nem vettem észre, akkor elnézést!

Utolsó észlelés

2025-05-08 07:00:04

Romhány - Dózsa György út.

8.0 °C

00000

RH: 94 | P: 1013.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.