2025. július 22., kedd

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#16019
Kössz szépen! kacsint kacsint gyönyörû képek! laza kacsint kacsint
Ez azt mutatja h folyamatosan változott a peremfelhõ!
Én szerencsére nem a kemény magból kaptam, de így is akadtak benne dió nagyságú jegek! Kunhegyesen komoly károkat okozott a vihar!
#16018
Vagy szétnézhetsz az "Események" témagyûjteményben is: Link
Továbbá ajánlhatom magamat is: Link
kacsint
#16017
Itt bogarássz Link
#16016
Sziasztok!
Új vagyok itt! Aszt szeretném kérdezni h a jun.14-i Vmkrról van fotótok?
Mert sajna nem tudtam megörökíteni a cella érkezését! duhos duhos
#16015
Na ez az! Köszönöm a választ.
Akkor ha nyugis szélcsöndben rárakok egy értékben túlsúlyozott nedves akác gurigát a kályhára,ami elkezd emissziózni kínjában, akkor szép fehér gõz és kékfûst jelzõfényt fog leadni a nappali égkép alatt a kéménybõl, 0 fok körül. laza


#16014
-15 fokban még mindig jóval több nedvességet fogad be a levegõ, mint -50 fokban, ahhoz legalábbis épp eleget, hogy hosszan elnyúló kondenzcsík ne keletkezzen. (Pl. -50 fokos téli, szibériai képeken az autók mögött is gyakran óriási gõzfelhõk látszanak, miközben az itthoni -15 fokos száraz hidegekben még csak egy kis gõzpamacs képzõdik a kipufogó mögött.)
#16013
Mi a(z idegen nyelvû) neve a fölöttünk levõ ciklonnak? A választ elõre megköszönöm.
#16012
Nagyszerû ! Köszönöm !
Többször kéne a kérdések fórumot olvasnom,erre nem emlékeztem ! Így már világos és reméljük a program is módosul.Már csak az a kérdés,hogy mely évtizedek átlagaihoz viszonyítsunk.Jó lenne (ha van ilyen,akkor Neked megvan kacsint )az 1951-2000-hez.
#16011
Benne van a pixisben.
#16010
Én annak idején, amikor elõkerestem a hivatalos WMO-korrekciókat ( Link ), észrevételeztem, hogy helyénvaló volna alkalmazni az itteni térképen is õket. Ugyanis a (max+min)/2 alapján számított közép sok esetben számottevõen eltérhet a valódi, 24 órás napi középtõl.
Hogy aztán ez megvalósult-e, nem tudom (bevallom, nem szoktam nézegetni az itteni térképeket).

Egyébként, amint a fenti listában is olvasható, szeptemberben hazánk területén 0,4 °C-t kell levonni a max-min alapján számított havi középbõl, hogy a helyes értéket megkapjuk. Éves szinten -0,22 °C az eltérés. (Az egy egész fokot egyetlen hónapban sem közelíti meg a korrekció mértéke, az azért kicsit sok lenne.)

Szerk.: Jóska, rendben, ennek örülök! nevet
#16009
Sokszor felvetõdött,hogy vajon az éghajlati napló térképe milyen adatokból és hogyan állapítja meg az anomáliákat ?
Tegnap itt 16,3 fok volt a közép,a sokévi átlag kb. 16 fok ezen a napon és a térképen a környékre -1 fokot ad.Délkeleten nyári meleg volt,a napi közép is 19-20 fok lett és ott 0 körüli az anomália,mintha ez ott átlagos meleg lenne,holott szerintem ott sem sokkal nagyobb az átlag 17 foknál.
Persze elképzelhetõnek tartom,hogy eleve egy fokot levon a program,mert mi nem napi 3-4-6-8-24 stb. adatból,hanem a minimum és maximumból számítjuk a Tközepet ? Tud errõl valaki ?
#16008
Nem. A hátoldali leáramlás a szupercellának egy része, ahol a leáramlás zajlik, és ebbe lehet beágyazva a downburst. Ezen a részen hevesen leáramlik a levegõ, hozza magával az esõt / jeget, mikor földet ér szétterül, és dönti a fákat, tetõket, tûzfalakat (erõségtõl függõen).
#16007
Még egy visszatérõ kérdés; miért nincs párakicsapódás, kondenz akkor 5-6 ezer méteren, pedig ott már - 15 fokok is lehetnek. Száraz a levegõ, vagy nincs nagy hõkibocsátás, "égés" a hajtómûben? Vagy a sebesség is számít?

Persze fent 10-11 ezer méteren adják a tolóerõt, hogy haladjanak.
Na nem annyira fontos, jó volt ez a ballonos eresztés arra is, milyen idõ van Kékes feletti magasságokban.

#16006
Köszönöm az adatsorokat.
nevet
#16005
A 850-920 hPa szintje nem 5000-6000 méteren, hanem sokkal alacsonyabban húzódik (850 hPa: kb. 1500 m, 920 hPa: kb. 800 m). 12-13 ezer láb pedig 4000 méterrel egyenlõ.

De még 5000-6000 méteren is jóval magasabb a T, mint a 10000 m körüli utazómagasságban. Példának itt a mai 0 órás budapesti szondafelszállás adatsora: Link

Az elsõ oszlop a légnyomás, a második a hozzá tartozó magasság (méterben), harmadik az ottani hõmérséklet, negyedik a harmatpont.
#16004
Mai budapesti 12Z szonda adatok: Link
#16003
Szeretnék választ kapni olyan észlelésre, amit próbálok egyszerûen leírni, és tán nem rossz a megállapításom;

A középmagas levegõ rétegek hõmérsékletére kérnék választ, amikor is a felettünk tovarepülõ repülõk, Boeing, Airbus, stb. nem olyan magasan siklanak el a zeniten szinte,(5-6000 m.) és nincs kondenz-csík.
Nem mintha le akarnának szállni, vagy lejjebb ereszkedni, (távol keleti járatok),de ilyenkor "félgázzal" mehetnek, vagy miért nincs kicsapódott pára,- csík - ?
Azért esetleg, hogy meleg a levegõ. esetleg túl párás? Akkor sokat lehetne következtetni a 850-920 hPa. rétegek jelenlegi T.és Rh. állapotáról.
Persze ha 12-13 ezer láb magasan repülnek ,akkor már látszik a círus felhõk feletti magasságon a kondenzcsík.
kacsint
Most is esetleg magas szintû meleg-áramlás lehet?
#16002
Köszönöm szépen a gyors választ!! vidám
#16001
A szupercelláknal a downburst(lecsapó légtest) az másképpen a hátoldali leáramlás,vagyis az RFD?Remélem nem irtam hülyeséget!
#16000
Ha nyilvánvalóan felhõ borítja az ég minden pontját, akkor az borult lesz, még ha vékony is a felhõtakaró. Mivel a "borult" ikon látványa nem igazán adja vissza ilyenkor az idõjárás jellegét, érdemes a szövegben leírni, hogy csak fátyolfelhõzetrõl van szó, vagy a bõvített észlelési felületen megadni a felhõ típusát (Cs).

Van hivatalos definíció is arra, hogy ilyenkor mi számít felhõnek: Link - de globálsugárzás-mérõ híján nekünk marad a becslés. Vagyis ami már látványosan homályosítja az ég kékjét, az cirrosratus.
#15999
Segítsetek már egy kicsit: észlelni szeretnék, de nem tudom eldönteni mlyen felhõképet írjak be. Vékony összefüggõ magasszintû felhõ van felettünk, amin a nap át is süt, hol vékonyabb hol vastagabb, de az ég kékje sehol sem látszik tisztán. A vékonyabb részeken átdereng a kék szín, de mint fentebb írtam összefüggõ a felhõ. Mit szoktatok írni ilyenkor???
Elõre is köszönöm...
#15998
Köszönöm a válaszod! nevet
#15997
40 km körül.Link
#15996
Sziaszok!

Hány km lehet kb. az Igor hurrikán szemének az atmérõje?

Link
#15995
Tass.
#15994
Az OMSZ napijelentésében a dunaújvárosi vagy a tassi csapadékadat szerepel?............ Köszönöm!
#15993
Hogyan készül az a radarkép, ami térképre van rászerkesztve? A hazai oldalunkon láttam egy olyan radarképet, ahol rajta voltak a városok, települések, útvonalakkal együtt.
[mod.]
#15992
Kicsit kapcsolódva JoeJack-hez, ezek tényleg azokban a helyzetekben alakulnak ki a leggyakrabban, amiket õ kifejtett: vagyis döntõen mono- vagy multicellás konvekció mellett.
#15991
Az én verziómban a marginális szupercella azt jelenti, hogy egy-egy bizonyos cella átmenetileg (de nem tartósan) hordozhat magán szupercellákra utaló jeleket (pl.: mezociklon, falfelhõ, esetleg alacsonyszintû mezociklon stb-stb.), de a környezeti feltételek miatt ezek nem állnak fent hosszú ideig (több órán keresztül), ezért nem nevezzük õket szupercelláknak. Legtöbbször az idõkritérium nem teljesül, vagy esetleg a mezociklon nem található meg középszinten, csak alacsonyszinten. Ezek a leggyakoribb okok arra, hogy miért marginális egy szupercella.

Itt van rá két példa is: Link Link a második link egy galériára mutat. Dommal mentem el egy kisebb viharvadászatra Miskolc környékén, amikor egy megközelítõleg másfél óráig életképes cella látványos forgó mozgást végzett, illetve idõvel egy kisebb falfelhõ is kialakult rajta. Ugyan viselt magán szupercellákra utaló jeleket, de nem állt fent hosszú idõn keresztül, ezért marginális. A cella egyébként gyakorlatilag egy helyben állt, alig tett meg 20 km-t, lehet még kevesebbet.

Rakacán is le tudtam kapni egy marginális szupercellát: Link utána lehet nézni az akkori feltételeknek, ez sem élt másfél óránál tovább, legalábbis a mezociklonja biztos nem.
#15990
Ez azt jelenti, hogy az adott idõjárási helyzetben nem a szupercellás konvekció lesz az uralkodó, hanem elsõsorban mono- és multicellás zivatarok várhatók, DE kis eséllyel elõfordulhat, hogy valahol mégis összeállnak úgy a környezeti feltételek, amibõl kialakulhat szupercella is.

Példák, amikor használnám ezt a kifejezést:

- nagyon nagy labilitás, de csak 10-15 m/s szélnyírás,
- közepes/nagy labilitás, 15 m/s körüli szélnyírás,
- kis labilitás, 25 m/s fölötti nyírás.

Na persze nem csak ezeket a paramétereket kell nézni.

Kb. ennyi, remélem nem írtam hülyeséget.
#15989
Mi jelent az hogy marginális szupercella?Megnéztem tényleg nagyon hasznos anyagok!
#15988
A 0-3 km-esen az nem más, mint maga az SCP(supercell composit parameter). A 0-1 km-esen van az STP(significant tornado parameter)

Itt olvashatsz róla és egyéb paraméterekrõl: Link

Valamint további nagyon hasznos anyagok: Link
#15987
A GFS 0-3km SREH bunkers storm motion & supercell composite parameters térképen mit jelentenek a színes bekarikázások amikhez szám van irva,pl 0,1 vagy 0,2 vagy 0,3 stb ???
#15985
Szia!Bedöglött a gépem igy nemtudtam belinkelni rendesen,mert mobilról vagyok fent.De vannak képeim,add meg az email cimed és elküldöm.
Látogass el a most alakult oldalunkra,van pár kép róla,de nem az összes.Nézted Floo linkjét?azt mondod a HP szupercella volt?
#15984
Szia!nevet

Fú figyelj ez egy nagyon kemény HP szupercella volt! Aznap itt Szegeden is tevékenykedtek szupercellás zivatarok! nevet Képed nincs róla? nevet És szerintem is,a falfelhõ,vagy (az elmondásaid alapján) a mezociklon is be volt ágyazódva a csapadékba!nevet

Ja hupsz!vidám Megvannak a képek! nevet Hát nagy valószínûséggel a falfelhõ beágyazódott volt!nevet Jóféle képek!nevet Szép kis cella... zivatar
#15983
Értem.Igy fest a mi a radarunk képén www.vajdasagmet.rs/?page=ada
Töletek jött,mikor felfedeztem a radaron éppen h csak átjött a Magyar határon
#15982
A döntés ebben a helyzetben (is, mint észlelõé) a te kezedben van. Legyen szép estéd! nevet
#15981
Köszönöm mindkettõtöknek! kacsint
Méretét tekintve a képen látható égbolt részlet kb 3-4 okta lehet.
#15980
Igen, elõfordulhat.
Minden zivatarnál elõfordulhat.
Az is lehet, hogy azért nem láttad a falfelhõt és az SC-re jellemzõ struktúrát, mert a csapadékmezõ kitakarta.
A falfelhõ a cella déli felén lehetett.
A Szegedtõl délnyugatra lévõ böszmeség volt a tettes Link
#15979
A szupercellanál elõfordulhat peremfelhõ?Jun18 délután ÉNY felõl heves zivatar érkezett látványos peremfelhõvel,de nem látszot rajta a SC struktúra.Peremfelhõ áthaladtával felhõszakadás vette kezdetét,amiben cserenysze majd diónagyságú jég keveredett.10percen át esett a jég.A radarkép alapján SC lehetett!
#15978
Én is igy gondolom. És alatta - a kép bal oldalán - kis Cumulus fractus-pamacs is megfigyelhetõ. De nem zárható ki az sem, hogy mégis Cirrostratus-ról lehet szó (Cirrostratus fibratus), amit a helyszini megfigyelés dönthet el igazán. E nagyobb felbontású, de remek kép alapján nem lehet határozottan eldönteni, mekkora a fátyolfelhõzet kiterjedése, fejlõdése.
#15977
Szerintem Cirrus fibratus.
#15976

beillesztett kép


Ismét egy kérdéssel jövök! kacsint Cirrostratus valamely formája?
#15975
Áthelyezve innen: Párbeszéd a moderátorokkal (#8936 - 2010-09-02 15:15:4laza

Sziasztok!

Új vagyok itt!... vidám Lenne egy kérdésem!nevet A június 18-i szegedi HP SC-rõl van valakinek olyan képe amin látszódik a struktúra?Mert én szegedi vagyok,és nem tudtam megörökíteni... zavarban duhos
Elõre is nagyon köszönöm!nevetnevet;-)
#15974
Sziasztok!
Fõleg viharvadászatos beszámolókban olvastam, hogy meg lehetett figyelni downburst jelenséget a távoli viharban, a csapadéksávban.
Honnan lehet ezt a jelenséget felismerni?
#15973
Köszönöm! kacsint Akkor én nem találtam el! kacsint
#15972
Szép napot, Zoltán! Szerintem egyértelmûen Cirrus fibratus vertebratus . Alakja madártollazatra hasonlit, a felhõelemek továbbá emlékeztetnek még bordákra vagy halcsontvázatra is. (A megnevezésben megadtam a felhõ faját, fajtáját és a változatot.) Köszönjük a gyönyörû felvételt!
#15971
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#182572 - 2010-08-29 10:34:44)

Segítséget szeretnék kérni, megerõsítést vagy cáfolatot! kacsint
Ez egy Cirrus spissatus?

beillesztett kép



Elõre is köszi!
#15970
A következõ napokban hol várható a legtöbb csapadék, melyik országrészben?

Utolsó észlelés

2025-07-22 23:21:58

Tahitótfalu - Tótfalu

18.3 °C

na00

RH: 73 | P: 1013.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143249

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.