2025. július 22., kedd

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#16265
Egy összefoglaló jelentésben így írtak róla:

Ha a levegõ függõleges irányú mozgást végez, akkor adiabatikus (=hõcsere nélküli) állapotváltozást feltételezve nyomása és hõmérséklete között egyértelmû kapcsolat van. Ha a levegõ felemelkedik, akkor kisebb nyomású környezetbe kerül, kitágul, az ehhez szükséges munkát a hõtartalma fedezi, tehát a hõmérséklet csökken. Ennek mértéke kb. 1°C/100 m.
#16263
Mert abban a magasságban ritkább és szárazabb a levegõ, igy - ha nincs jelentõsebb átkeverõ légmozgás - az jobban lehûl.
#16262
Én nem vagyok egy nagy okos ebben a témában, ezért ha hülyeséget mondok akkor javítsatok ki légyszividám

Na tehát szerintem ebben az is közre játszik hogy a nyomás csökkenésével hûl a levegõ is. Tehát alacsonyabb nyomáson alacsonyabb a hõmérséklet is, és fent alacsonyabb a nyomás vidám
#16261
Szia. Köszi a választ, jól tudom, hogy minél magasabban vagyunk,annál alacsonyabb a T,de miért? (Fizikai magyarázatra gondolkoztam, hõtannal kapcsolatban)zivatar
#16260
Talán azért van a Mont Blanc-on hideg, mert 4810 m magasan van a csúcsa...nevet
No meg általában a magasság növekedésével együtt, csökken a hõmérséklet is.
Kb. 1°C/100m.

#16258
Ma fizikaórán egy különleges kérdés merült fel:
Miért van hidegebb egy hegy csúcsán, mint a völgyekben, amikor a hideg levegõ "nehezebb" a melegnél.(-ez nem pont így volt,de ez a lényeg) Vitába keveredtem a tanárommal, aki azt mondta, hogy ez nagyobb részt annak köszönhetõ, hogy a napsugarak beesési szöge a völgyben nagyobb.-persze ez függ a völgy formájától,de vegyünk egy átlagosan széles völgyet,és egy ugyanennyire csúcsos hegyet. Mindez persze nappalra vonatkozik. Tehát tényleg ez az oka? És miért van a közismerten lapos Mont Blanc csúcsán mégis hideg? Nagyon megköszönném, ha valaki tudna segíteni nekem ezeket megválaszolni.nevet
#16255
Ezen meteorogramm melyik modell alapján készül?
Link
#16253
"amúgy bal oldalon a "• Modèles" pontban ott van az összes."
Ezt nem értem, milyen kód ez? Ezeket az elérhetõségeket persze ismerem, igazából a link gyûjtemény nincs ott ahol eddig volt. Gondoltam a TUDOMÁNYban lesz, de ott nincs. Pl: synop gyûjtemény, wetter3, BOLAM, fáklyák, OMSZ stb. Szóval sokminden kéne, ami eddig egy helyen volt. Bár ha megtudom, hogy mi ez "• Modèles", akkor biztosan menni fog!
#16252
Szia!
Itt a Meteociel: Link a felsõ címsorban van pár modell, amúgy bal oldalon a "• Modèles" pontban ott van az összes.
Itt a Wetterzentrale: Link
#16251
Sziasztok!
Tudna valaki segíteni abban, hogy hol találom a wetterz.-t, meteociel térképeket stb. Egyszóval a link gyûjteményt???
#16250
Így van! Pl.:
1920 jan. 13 Budapest 15 C°, melegrekord akkor 16,2 C° Sopron-Fertõrákos
1982 dec.9 Körmend 17,8 C°
1985 dec. 8 Marcali 16,5 C°
2006 dec.8. Homokszentgyörgy 18,5 C°
2006 dec.9 Agárd 18,2 C°
2007 jan.13 Budapest 15,3 C° melegrekord szintén Sopron-Fertõrákos 17,8 C°


#16249
A régi idõjárás is hasonló volt mint amilyen most.
Évtizednyi, emberöltõnyi ciklusokból általánosítani nem érdemes.
A Réthly-köteteket ( Link ) ajánlom mindenkinek elolvasni, ott látszik, milyen volt az idõjárás/éghajlat az elmúlt századokban.
Elöljáróban: A régi idõjárás se különbözött a most megéltektõl, sõt...
#16248
Azért évtizedekkel ezelõtt is voltak meleg napok decemberben. 1958 december 23-án Békéscsabán 15,2 C° fokot mértek, és még jó pár napig langyos karácsonyunk volt. Ekkor még senki sem beszélt arról, ami manapság oly divatos, az idõjárás átalakulásáról. Igaz, ez a rekord 2009 dec. 23-ig tartott, mert Sellyén ezen a napon 18,5 C° fokot mértek.
#16247
Hm, jobban szerettem a "régi" idõjárást, egyenletesebb volt. Köszi, hogy reagáltál felvetésemre.
#16245
Nagyon jó észrevétel, sajnos nincsenek!
Mint ahogy már többször írtunk róla, átalakult Európa idõjárása, évek, sõt, már több mint egy évtizede döntõen eltûntek a nyugatról keletre száguldozó ciklonok, helyettük a napokig egy helyben veszteglõ, lassú, lomha frontoknak vagy ciklonoknak is alig nevezhetõ ... keringenek össze-vissza. Értelemszerûen ezek okozzák a szélsõségeket.
Idõrõl-idõre felpislákol egy rövid idõszakra a dinamikus nyugati áramlás és a "régi" klíma, de általában gyorsan vége szakad a pislákolásnak.
Hogy meddig tart, mitõl van, az jó kérdés.
Mármint tudjuk, hogy az anticiklonok uralmától, a blockingok erõsségének és számának növekedésétõl, de hogy azokat mi váltja ki, azt lenne jó tudni.
#16244
Köszi szépen Gabi! kacsint Így már teljesen érthetõ,jó hogy ezt az ismertetõ ábrát is csatoltad,így könnyebben meg értettem! Úgyhogy köszi! : )
#16243
Mert a magasban olyan meleg van, hogy folyékony halmazállapotú a csapadék, ami a felszínközeli negatív T miatt ráfagy a talajra.

Útmutató a csapadékfajtákhoz:

beillesztett kép

#16242
Sziasztok!

Amikor ónos esõ esik,azaz negatív értékeket mutat a T,akkor miért nem esik hó?

Elõre is köszönöm a választ! ;-)
#16241
Coontac: szep pelda tenyleg nevet

Managger: Ez a "jott egy front es mar ment is" zonalis(abb) aramlasra utal, amikor nagy a nyugat-keleti atvitel, amivel gyorsan haladnak maguk a frontok is kelet fele'.

Ha kialakul valahol egy blokkolo anticiklon, akkor az megakasztja ezt az aramlast, es jelentosen lelassul a ciklonok es frontjaik mozgasa, igy sokkal tobb idot tolthetnek egy terulet felett.

Ez a legfontosabb ok. Regen is volt blokking, de mostanaban nagyobb gyakorisaggal fordul elo, ezert feltuno a hatasa.

#16240
Manapság már nincsenek egyszerû frontok? "Régen" nem volt ennyi ciklon (most szinte csak az van), jött egy front aztán ment is. Most másképpen van, mi változhatott meg (nemcsak a mostani helyzetre gondolok)?
#16239
Épp most kezdtem utánajárni a dolognak, és JoeJack linkelt egy nagyon szép példát rá ma, a beválás még erõsen kétséges, vagy talán már nem is aktuális, de nagyon szépen látszik ezen a képen a Krisztián által leírtak nagyja: Link
A Skandináv-félsziget fölött a fõciklon középpontja, tõle délre pedig egy ún. frontális hullám, amely újabb alacsony nyomású középpontot szül (1006 hPa-os kp.).


Köszi, én is tanultam belõle, nem keveset nevet
#16238
A fõciklon áramlási mezejében, az eredeti ciklonközépponttól kisebb-nagyobb távolságban kialakuló, újabb alacsony nyomású központ. Képszerûen nézve: a ciklon valamelyik (általában a hideg-) frontja mentén az izobárok hosszanti irányban, teknõszerûen megnyúlnak, peremhullám képzõdik, végül a további nyomássüllyedés következtében a hullám belsejében zárt izobár alakul ki.

Ilyenkor a frontálzóna is tagozódik: kialakul egy hullámzó frontrendszer, amely felváltva elsõfajú hidegfronti, illetve melegfronti szakaszokból áll.

A peremhullám képzõdésének okai lehetnek felszíniek és magasságiak egyaránt:
- az eltérõ termodinamikai tulajdonságú légtömegek talajközeli konvergens áramlása (amely a klasszikus, polárfronti ciklogenezis során döntõ fontosságú) itt is megfigyelhetõ;
- továbbá igen fontos a magassági örvényesség-advekció, amely szintén feláramlást generál;
- végezetül pedig, a peremciklonok igen gyakran akadály mögötti örvénylésként jelennek meg - vagyis a hegységen átkelõ légtömeg mozgása lelassul, az áramlás ciklonális görbületet kap (Európában ilyen tipikusan két helyen történik a leggyakrabban: az egyik a jól ismert, Alpokon történõ hullámvetés, ez az ún. genovai ciklon; a másik pedig a norvég hegyek fölött, ezeket skagerraki ciklonoknak nevezik)

Fórumhelyszín Budapest.
#16237
Peremciklon.
Bár sejtésem van a mikéntjérõl, de kérhetnék egy rövid pontos megfogalmazást róla?
Egy radarképet is szívesen látnék errõl a ciklonfajtáról, hogy vizualizálni tudjam, ezáltal a késõbbiekben felismerni. nevet

Köszönöm!
#16236
Azért .cz, mert az Idõkép nemzetközi partnere a Meteopress.cz. Ez a WRF is az õ fejlesztésük lehet, ugyanúgy, mint a radarok.
#16235
Wikipédia- WRF Link szerint Magyarországon két szervezet is futtatja rendszeresen a WRF modellt, mindkét futtatás 24 órás, nyilvános eredményû, és a GFS modell kimenetét veszi alapul.
MetNet és az Idõkép. Társoldal erre vonatkozó linkje erre mutat rá:Link
Errõl tudtok valamit részletesebben, zavar a link címe (.cz)?
#16234
Mindenkinek köszönöm a választ.
Déli órákban, mivel felhõ nem volt felettem, valóban a színskála szerinti hõmérséklet volt mérhetõ, még ha becslés is.
#16233
A felhõtetõ hõmérsékletét láthatod a mûholdképen. Ez alapján jól elkülöníthetõk a konvektív rendszerek, melyek a legmagasabb (azaz leghidegebb) légrétegekbe emelkednek.
#16232
Mivel MSG infravörös (10.laza csatornáról van szó, ezért ezek ún. sugárzási hõmérséklet értékek. Minden pontban az adott felszín által ezen a hullámhosszon kisugárzott, a mûhold által mért sugárzásmennyiségbõl számítják a hõmérsékleti értéket, ami a sugárzó felszín hõmérsékletének becslése.

Felhõzet esetén ez a legmagasabb szintû felhõzet tetejének hõmérséklete (kivéve Cirrus, Cirrostratus esetén, ami átengedi az alacsonyabb felületek sugárzását is), míg ahol épp nincs felhõ, ott a földfelszín/vízfelszín/növényfelszín hõmérsékletének becslése.

Felhõk esetén minél alacsonyabb az érték, annál magasabban van az adott felhõtetõ, kivéve a téli inverziós helyzetekbeli csapdákat...
#16231
Felhõtetõ-hõmérséklet.
#16230
Már kérdeztem, de lehet hogy nem ebben a fórumban, most megismétlem: a térképen hogyan értelmezzem a hõmérsékleti C° adatokat? Mi olvasható ki belõle?
Link
#16229
Szerintem sem advekció az már. A kezdeti advekciót valamilyen más folyamat váltja fel. Errõl próbáltam ötletelni itt: Link

Ide kicsit hosszúnak tartottam volna, és amúgy is erõsen kapcsolódik a modellezéshez, mivel egy modell által leírt, vélhetõleg a valós légkörben is hasonlóan lejátszódó folyamatról van szó.
#16228
Igen, csak a térképen úgy néz ki, mintha magától hülne, ezért kérdeztem. Utánpótlás az van, csak nem olyan hideg levegõ köti össze.
-20 fokos izoterma pl. csak egészen a térkép jobb felsõ sarkában látszik, de országunk felett is megjelenik idõvel.
Gondolom, hogy ilyen durva csak nem lesz, inkább csak érdekességképp kérdeztem meg.
#16227
Nem vagyok okos, ám nem látszik utánpótlás-mentesnek a dolog.
Az összehasonlítás miatt ECM-et mutatva íme egy jellemzõ kép: Link
Mutatja az észak-déli hideg-utánpótlást.
Azért maradjunk a -10 és -15 közötti t850-nél, az a reális.

#16226
Valaki, aki okos, tudnak nekem magyarázatot adni erre? Link
Látszólag nincs a hideg levegõnek "kemény" utánpótlása, felettünk mégis egyre jobban hül a levegõ 850hPa-n. Nagyon érdekes folyamat és egyben lenyûgözõ. Süllyed a troposzféra? vidám Köze lehet az örvényességnek ehhez?
#16225
Ismét lenne egy nem "szezonhoz illö" zivataros kérdésem!
A shallow féle SC megeggyezik a klasszikus SC al?Vagy ez egy másik fajta?
#16224
Köszönöm! Lehetek olyan telhetetlen hogy azt is megkérdezzem, hog a tornado/wrf-nek van-e elérhetõ archívuma?
#16223
Igen, ha 50% felett a borítottsága van akkor mindenképp. Hisz a hó, hódara, ónos esõ, fagyott esõ, is téli csapadék és együtt mérjük, õket. Mivel nálad 1cm felett van az a réteg ezért a mai nap hótakarós napnak számít.
#16222
Ma reggel 1,5 cm-es összefõggõ havas jégréteg van a földön, havas napnak regisztráljam a mait vagy sem? Magam se tudom.
#16221
Pl.: Link
#16220
Köszi a választ, nagyon érdekes és értékes volt számomra! vidám
#16219
Sziasztok!

Nem tudja valaki, hol lehet visszanézni a magaslégköri hõmérsékleti adatokat (nem a felszállást, hanem az elõrejelzéseket GFS, stb.)
HA lehet egyáltalán

Köszi!
#16218
Köszönöm, természetesen nedves volt a hó.
#16217
Vizes hó esetében (ami a tegnappi körülményeket ismerve nem kétséges) teljesen rendben van.

Utolsó észlelés

2025-07-22 17:07:21

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

30.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143249

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.