2025. május 05., hétfő

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#16296
"Értem, én mi a teknõ és a gerinc. A magas és alacsonynyomású területeket elválasztó "átmeneti" zónák."

Úgy érzem most már kevered. nevet

Felszíni nyomásnál van nyereg és gerinc. Ezekre igaz amit írsz, azaz a különbözõ légnyomású területek közötti átmeneti zónák. Link

A középtroposzférában (500hPa) van teknõ és gerinc. A teknõn "belül" lehet akár több ciklonközpont is, mint ahogyan a gerinchez is tartozhat a felszínen magasnyomású központ. Link

Tehát a nyomási gerinc nem egyenlõ a magassági gerinccel!!!
#16295
Nem egyszerû valóban, ám izgalmas. Ez az animáció,és az általad az alábbiakban felvázolt elméletek nagyban hozzájárultak,hogy közelebb kerüljek/kerüljünk a hidegcseppek lélektanához. laza
Az egyszerû paraszti eszemmel próbálom felfogni:Eláraszt a hideg, majd bezáródik, s "kínjában" (az ilyen-olyan nyomási kontrasztok, s a légrétegek különbözõ hõmérsékletei miatt) örvényleni kezd és kerengve konvektív,kisebb-nagyobb csapadékos eseményekhez vezet az alsóbb légrétegekben,majd szép lassan kipurcan.
#16294
Huhhh...
Ne akarjál egyszerre 600 dolgot megtudni, mert akkor egyre jobban csak összezavarodsz. Link

Amúgy a hidegörvény kialakulása: Link a hideg levegõ utánpótlását elzárja a gerinc v. magasnyomás. Az így beragadt örvénylõ hideg levegõ a hidegörvény. Az örvényesség pedig onnan ered, hogy örvénylik nevet

Nem egyszerû megérteni ezeket a folyamatokat.
#16293
Értem, én mi a teknõ és a gerinc. A magas és alacsonynyomású területeket elválasztó "átmeneti" zónák.
No,de miért alakul ki egy hidegörvény? Mi zajlik 5000 méteren,ami örvényességhez vezet? Lehûlés, gondolom...
#16292
Visszatérek ide! Hagyjuk a számokat, meg a konkrét értékeket!

Link ott az a nagy, zöld lógó kitüremkedés! Az a teknõ. Az a felfelé mutató sárga-piros hegy pedig a gerinc. Az Atlanti-óceán közepén is ott virít egy teknõ.
Hogy honnan ismered meg õket?
A teknõ általában észak-dél kiterjedésû, a gerinc pedig délrõl-észak felé terjed ki. Olyan módon, ahogy a térképen is láthatóak.
Persze elõfordulhat, hogy nem ilyen szabályosak, hanem csúnyábbak, de a lényeg ugyanaz.

Nyáron nem lesznek ilyen szépen elkülöníthetõek: Link itt Grönland-Olaszország tengellyel van egy teknõ. A ruszkiknál meg egy szép nagy gerinc. Ott jó nagy is volt a forróság.

A nyári hidegörvény, ami a tornádós idõt okozta: Link a német-francia határon a középpontjával.
#16291
Ilyen geopotenciál értékeket több magassági szinten is képeznek. A GFS-ben például 925hPa, 850hPa, 700hPa, 500hPa magasságban is elérhetõek. A lényeg az, hogy egy adott nyomási szinten értendõek az értékek, tehát a nyomási szint az konstans.

A számokkal ne törõdjél, mert semmi értelme sincs túlbonyolítani a dolgot. A lényeg az, hogy 500 hPa geopotenciált nézve szépen észre lehet venni a teknõket, gerinceket, örvényeket olyan módszerrel, ahogy azt leírtam. A számokba, színekbe nem érdemes belemenni.
#16290
Tehát magyarán szólva, s leképezve az elméletet a következõ hét idõjárására, elmondhatjuk,hogy a magasabb légrétegekben, kb 5200 méteren egy magassági hidegörvény fog felettünk tartózkodni, amely fizikai változásait figyelembe véve rásegít a talajközeli konvekcióra, és lokálisan akár 5 cm körüli hóréteg is kialakulhat belõle. S kijelenthetjük,hogy a hidegcsepp télen hózáporos, nyáron záporos,zivataros idõt okoz.
#16289
A T és H betû a felszíni nyomáshoz tartozik.
A GPDM értékeket a színek mutatják meg. Az elõzõ hozzászólásomban lévõ ábrákon is azokat figyeld, ne pedig a nyomást.
A te térképeden ott helyezkedik el a hidegörvény, ahol világoskék a szín. A szlovákok, csehek környékén.

Itt a fehér vonalak adják meg a helyét: Link persze a leghidegebb is ott van a magasban.

Amúgy felesleges elmagyarázni, hogy mit takar a GPDM. Annyi elég, hogy minnél alacsonyabb... annál hidegebb, minnél magasabb annál melegebb van a magasban.

Amúgy egy idézet: "A z magasságú hely geopotenciálja f=gz/9,8 gpm, ahol g=9,8 ms-2, ott a m-ben mért magasság és a geopotenciális méter számszerûen megegyezik." azért ez kicsit száraz és nekünk nem is kell tudni, hogy meg tudjuk határozni a teknõket, gerinceket.
#16288
Hú,Gábor, ez nagyon szemléletes volt,köszönöm, azt hiszem, a többiek nevében is!
Még két kérdés:
- A GPDM értékekrõl hol lehet tájékozódni?
- Ezen a GFS térképen a magassági hidegörvényt egyszerûen a "T" betû jelzi? >
Link
#16287
Nem csak a talajon léteznek ciklonok, anticiklonok, gerincek, teknõk..., hanem magasabb szinteken is analizálhatóak. Ezek elhelyezkedése nagyban meghatározza az átfogó légkörzési folyamatokat Földünkön, illetve kihatással vannak a felszín közeli állapotokra is.
A ciklonok, anticiklonok analizálása tengerszinti nyomástérképek segítségével lehetséges. A különbözõ lehetséges verziókat az alábbi rajz magyarázza el:

Link

Talán még azt hozzáfúzném, hogy teknõnek vagy gerincnek nevezzük azokat a nyomási mezõket, amik nem rendelkeznek zárt izobárokkal.

Magasabb szinteken is megtalálhatóak ciklonok, anticiklonok, illetve anticiklonális vagy ciklonális görbületû hullámok. Ezeket egy állandó nyomásfelületen ábrázolják, amiknek a magasságát geopotenciális értékben adják meg. Ezt nevezzük abszolút topográfiának. Mennyiségét GPDM-ben adják meg, illetve ezek segítségével vehetjük észre a teknõket, gerinceket, magassági ciklonokat (hidegörvényeket), anticiklonokat. Relatív topográfiának nevezzük két nyomásfelület magasságának különbségét, ami pedig az adott réteg átlaghõmérsékletét fejezi ki.

Gyakorlati alkalmazása: 522 gpdm = 5220 méter

Példa a teknõre, gerncire, magassági hidegörvényre:

Teknõ, Gerinc: Link
Magassági hidegörvény: Link

A magassági teknõk, hidegörvények környezetében a felszínen leginkább ciklonok, ciklonális hullámok a jellemzõek.
Magassági gerincek környezetében fõleg anticiklonok, magasnyomás.
A teknõ lehülést hoz a magasban, a gerinc magassági felmelegedést eredményez.

A magassági hidegörvények, illetve hidegcseppek legtöbbször ilyen teknõkrõl szakadnak le. Nevezhetjük ezeket cut-off ciklonoknak is. Egyik jellemzõjük, hogy a magasban erõteljes hidegadvekcióval járnak, illetve mivel ciklonokról van szó, gyakran van pozitív örvnyesség-advekció is, ami majdnem egyenértékû a konvergenciával. Ezek a képzõdmények gyakran szállítanak nedvességet is, ezért több, kevesebb csapadék társul hozzájuk.
Mivel a magasban hidegadvekcióval járnak, ezért segítik a feláramlásokat, ezért télen, nyáron egyaránt rásegítenek a konvekcióra.
A gerinceknek pedig az a sajátossága, hogy inverzióssá teszik a légrétegzõdést. Õsszel, télen gyakran van tõlük hidegpárna vagy magasköd, illetve nyáron a nagy, száraz forróságokat is ennek köszönhetjük.
#16286
Sziasztok Mit kell tudnunk a magassági hidegörvényekrõl ? Csak kevés fogalmam van róluk, s talán másnak is hasznára szolgál egy pontos definíció.
#16285
Hol találom az oldalon az archívumot?A választ köszönöm!
#16284
Sziasztok! Ugyanaz lenne a kérdésem, mint Abelka84-nek. Vagyis, hol találom a linkgyûjteményt az oldalon? Biztos csak én vagyok a vaksi. szegyenlos Köszi a választ!
#16283

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Metnet fejlesztések, információk (#10797)
#16282
Köszi!
#16281
Köszi, sokat segítettél!
#16280
Ködként.
#16279
Ködszitálásból mért 0,2mm csapadékot esõ jelleggel írjam be az éghajlati naplóba?
#16278

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#4732)
#16277
Igazán köszönöm szépen..vidám
#16276
Köszönöm a közérthetõ, számos részletet kiválóan tisztázó, világos választ! nevet
#16275
Áthelyezve innen: Hosszútávú esélylatolgatások (#65963 - 2010-12-08 15:37:27)

Üdv!

Érdeklõdni szeretnék, hogy hol lehet egy olyan elõrejelzõ hõtérképet figyelemmel követni, ami pontos is?
Link itt szoktam nézegetni, de nem tudom, ez mennyire pontos, mert most hogy megújult ametnet, az elõrejelzési térképeknél a hõtérképet nem igazán értem (hPa jelzések stb, ha végignyomohgatom az alsó és felsõ számsort, látom, hogyan változik a hõmérséklet, de mind a kettõ máshogy mutatja zavarban esetleg valami külföldi oldal van, ahol pontosabb?
Elõre is köszönöm a választ. nevet havazas
#16274
Pl. ezen az oldalon egy kicsit lejjebb, Antibulvár 16238. számú hozzászólásában. laza
#16273
Hol lehet olvasni a peremciklonokról??? Elõre is köszönöm a segítséget.
#16272
Köszönöm a tanácsot !
#16271
Szerintem legjobb, ha a Google Earth-ben olvasod le a magasságokat, hiszen ott nemcsak településenként egy-egy adatot kapsz, hanem tetszõleges pontra rá tudsz állni. (Hiszen a hegyvidékeken településen belül is lehetséges akár több száz méteres különbség.)
#16270
A ritkább levegõ adott térfogatában kevesebb részecske van, így adott teljesítménnyel épp azt lenne könnyebb felmelegíteni. A kutya tehát nem itt van elásva. A felfelé való hûlés eredendõ oka az, hogy napsugárzás a levegõben alig-alig nyelõdik el, a felszínen annál inkább. Tehát a Nap gyakorlatilag a földfelszínt melegíti, és az adja át a hõt a levegõnek. Ahol pedig alulról fûtenek, ott eleve nem csoda, hogy alul van melegebb. Persze felmerül a kérdés, hogy ha a Mont Blanc-on a napsütötte felszín 4000 m felett helyezkedik el, akkor miért van ott is hideg... Nos, egyrészt amiatt, mert az átkeveredés vízszintesen igen hatékony, tehát ha 4000 m magasan az egész mérsékelt övben hideg a légkör, abból a felszín néhány oda belógó darabja sem tud kimaradni: bárhogy melegítheti a Nap a hegycsúcsot, ha a hideg levegõ mindenfelõl odaáramlik. Másrészt ott van az a tényezõ, amirõl B.Dodó ír. Ha függõleges átkeverés is van, tehát alulról megindul felfelé a meleg levegõ, akkor az a magasban lévõ kisebb nyomáson kitágul, ennek során pedig muszáj lehûlnie. (A középiskolás fizikában lásd: Gay-Lussac I. törvénye, a mindennapi életben lásd: kilyukasztott szódáspatron.)
#16269
Tudna nekem valaki küldeni egy linket az országról ahol a tengerszint feletti magasságok településenként láthatók ? Persze ha létezik ilyen, elõre is köszönettel.
#16265
Egy összefoglaló jelentésben így írtak róla:

Ha a levegõ függõleges irányú mozgást végez, akkor adiabatikus (=hõcsere nélküli) állapotváltozást feltételezve nyomása és hõmérséklete között egyértelmû kapcsolat van. Ha a levegõ felemelkedik, akkor kisebb nyomású környezetbe kerül, kitágul, az ehhez szükséges munkát a hõtartalma fedezi, tehát a hõmérséklet csökken. Ennek mértéke kb. 1°C/100 m.
#16263
Mert abban a magasságban ritkább és szárazabb a levegõ, igy - ha nincs jelentõsebb átkeverõ légmozgás - az jobban lehûl.
#16262
Én nem vagyok egy nagy okos ebben a témában, ezért ha hülyeséget mondok akkor javítsatok ki légyszividám

Na tehát szerintem ebben az is közre játszik hogy a nyomás csökkenésével hûl a levegõ is. Tehát alacsonyabb nyomáson alacsonyabb a hõmérséklet is, és fent alacsonyabb a nyomás vidám
#16261
Szia. Köszi a választ, jól tudom, hogy minél magasabban vagyunk,annál alacsonyabb a T,de miért? (Fizikai magyarázatra gondolkoztam, hõtannal kapcsolatban)zivatar
#16260
Talán azért van a Mont Blanc-on hideg, mert 4810 m magasan van a csúcsa...nevet
No meg általában a magasság növekedésével együtt, csökken a hõmérséklet is.
Kb. 1°C/100m.

#16258
Ma fizikaórán egy különleges kérdés merült fel:
Miért van hidegebb egy hegy csúcsán, mint a völgyekben, amikor a hideg levegõ "nehezebb" a melegnél.(-ez nem pont így volt,de ez a lényeg) Vitába keveredtem a tanárommal, aki azt mondta, hogy ez nagyobb részt annak köszönhetõ, hogy a napsugarak beesési szöge a völgyben nagyobb.-persze ez függ a völgy formájától,de vegyünk egy átlagosan széles völgyet,és egy ugyanennyire csúcsos hegyet. Mindez persze nappalra vonatkozik. Tehát tényleg ez az oka? És miért van a közismerten lapos Mont Blanc csúcsán mégis hideg? Nagyon megköszönném, ha valaki tudna segíteni nekem ezeket megválaszolni.nevet
#16255
Ezen meteorogramm melyik modell alapján készül?
Link
#16253
"amúgy bal oldalon a "• Modèles" pontban ott van az összes."
Ezt nem értem, milyen kód ez? Ezeket az elérhetõségeket persze ismerem, igazából a link gyûjtemény nincs ott ahol eddig volt. Gondoltam a TUDOMÁNYban lesz, de ott nincs. Pl: synop gyûjtemény, wetter3, BOLAM, fáklyák, OMSZ stb. Szóval sokminden kéne, ami eddig egy helyen volt. Bár ha megtudom, hogy mi ez "• Modèles", akkor biztosan menni fog!
#16252
Szia!
Itt a Meteociel: Link a felsõ címsorban van pár modell, amúgy bal oldalon a "• Modèles" pontban ott van az összes.
Itt a Wetterzentrale: Link
#16251
Sziasztok!
Tudna valaki segíteni abban, hogy hol találom a wetterz.-t, meteociel térképeket stb. Egyszóval a link gyûjteményt???
#16250
Így van! Pl.:
1920 jan. 13 Budapest 15 C°, melegrekord akkor 16,2 C° Sopron-Fertõrákos
1982 dec.9 Körmend 17,8 C°
1985 dec. 8 Marcali 16,5 C°
2006 dec.8. Homokszentgyörgy 18,5 C°
2006 dec.9 Agárd 18,2 C°
2007 jan.13 Budapest 15,3 C° melegrekord szintén Sopron-Fertõrákos 17,8 C°


#16249
A régi idõjárás is hasonló volt mint amilyen most.
Évtizednyi, emberöltõnyi ciklusokból általánosítani nem érdemes.
A Réthly-köteteket ( Link ) ajánlom mindenkinek elolvasni, ott látszik, milyen volt az idõjárás/éghajlat az elmúlt századokban.
Elöljáróban: A régi idõjárás se különbözött a most megéltektõl, sõt...
#16248
Azért évtizedekkel ezelõtt is voltak meleg napok decemberben. 1958 december 23-án Békéscsabán 15,2 C° fokot mértek, és még jó pár napig langyos karácsonyunk volt. Ekkor még senki sem beszélt arról, ami manapság oly divatos, az idõjárás átalakulásáról. Igaz, ez a rekord 2009 dec. 23-ig tartott, mert Sellyén ezen a napon 18,5 C° fokot mértek.
#16247
Hm, jobban szerettem a "régi" idõjárást, egyenletesebb volt. Köszi, hogy reagáltál felvetésemre.

Utolsó észlelés

2025-05-05 20:36:52

Budapest IV. - Káposztásmegyer

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.