2025. május 04., vasárnap

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#33650
Kiváló fotó a fekete gólyáról, gyönyörû, fantasztikus, egyszerû, de dekoratív kedvencem.
Gratulálok!
#33649
Áthelyezve innen: Kérdések és válaszok (#18408 - 2015-05-20 12:02:22)

Az országos áztató esõhöz (mondjátok ha nem jól tudom) nem csak kihullható csapadék és megfelelõ légkörzés, hanem megfelelõ mennyiségû kicsapódási részecske (precipitation core)is szükséges. ilyeneket szolgáltatnak a levegõben jelenlévõ mikro-részecskék, pl. spórák és baktériumok (jókat hallottam pl. a Pseudomonas syringae-ról)és a kénciklus révén följutó kénvegyületek.
Szeretném emlékezetetekbe idézni a dimetil-szulfoxid ciklus tevékenységét: a dimetil-szulfid (DMS) gáz sokban felelõs a helyi felhõképzõdésért, mert miután a szmog oxidáló vegyületeivel kölcsönhatásba lépett,közvetlen precipitation core - képzésre alkalmas. ezt a gázt algák termelik, tengerparti, illetve szikes, illetve édesvizekben; Halophyceae, és Chlorophyceae rendbéliek. ilyenekbõl ha jó a Medárd, minálunk is minden pocsolyában van. Ez a beérkezõ csapadék forgatásához is hozzájárulhat (- "és délután ha a felhõ meghízott, leesik...")- a többi csapadékos idõt fenntartó tényezõk mellett.
Ha a tengervízben sok szennyezõ anyag van (olajfoltok, gyógyszer, fertõtlenítõszer és vegyszer maradékok) akkor a tenger diverzitása károsodik, akkor az algák életkörülményei romlanak.
Ez azt jelenti, hogy az ökológiai szolgáltatás is romlani fog.
Szerintem a "felhõ van, esõ nincs, kosár jég esett, az is nagyszemû volt" jelenségekhez az algák kevesbedése, az élõ vizek vegyi terhelése is hozzájárul.
Én tehát Ü.D. tanácsaihoz szeretném hozzá tenni - és jó lenne, ha szívére venné mindenki:
-ne öntsük a lejárt gyógyszert a csatornába (meg a trágyát ki a földre, ha nem érett, pláne ha kezelt állományból származik...)
- minél kevesebb ún. fertõtlenítõ szappant használjunk (aki akarja, másutt megbeszélhetjük...)
- vigyük a használt sütõolajat a gyûjtõpontokra.
- támogassuk a zöld energiát, hogy ne kelljen fúrkálni a tengert... Békében, jó mérnökökkel, jól megy, sok is van alatta, de muszáj mind elõbányászni?

-és mindezt azért, hogy legyen egészséges ökológiai környezet, legyen precipitation core, és legyenek alacsonyan járó, árnyékot adó, áztató esõt hozó lusta felhõink, országosan...

Ahogy most a környéken (Eurázsia, Atlanti óceán) körülnézek, erre kisebb most minálunk az esély, mint 50 éve volt... olajkatasztrófák persze régen is voltak, nézne valaki egy idõsort?
Mostanában holnapután lesz a jó esõ, nyáron a jövõ héten lesz, ha sokat lõnek a szomszédban, talán a fél országra szóló összeáramlás is lehet, de országos... reméljük õsszel. Kívánom, hogy ne legyen igazam... szegyenlos zavarban
#33648
Sok ev utan a mult heten en is hallottam otthon a banka hangjat. nevet

Az egyik horgaszhelyemen meg szinte minden masodik alkalommal latok fekete golyat. Ez azert is erdekes, mert ez a horgaszhelyem van legkozelebb a varoshoz, de a telepuleseket allitolag Feketéék messze elkerulik. Noha lehet, hogy ez csak a feszkelesre vonatkozik.
#33647
Szarvas: Felénk a jégmadárból nincs hiány. Tegnap találkoztam egy búbos bankával is.
#33646
Tegnap oltári kelepelésre lettem figyelmes, a ház felett 3 gólya produkálta magát. Most elõször látok hozzám ilyen közel gólyákat. nevet
#33645
fekete gólya: Link
és amibõl nincs hiány a hegyen; gyurgyalag: Link Link Link Link
#33644
nevet
#33643
Idén eddig egyetlen nyavalyás gyapjas tintagombát találtam. Igaz, ilyenkor tavasszal még nem is keresem a gombát. Tény, hogy elõjöhet ez-az áprilisban, májusban,de errefelé nem gyakoriak a tavaszi gombák.
A medárdi esõk idején (ha lesznek) már érdemes lesz portyázni pl. a Bakony-vidéken.
#33642
Ha hiszed, ha nem, nem tudom. Ennyi kép készült, a gombákat megették anyósomék( még élnek, este beszéltem velük), több nincs. De ha megerõltetem az agyam akkor azt mondom, hogy nem volt gallérjuk.
#33641
Nem látom a fotón jól, de volt a gombának gallérja? -vagy a lemezek alatt kopasz volt a tönk?
#33640
A tavalyi vargánya, egyéb erdei gomba, lilatönkû pereszke mirelitbõl gazdálkodok, a rókagomba természetesen már rég elfogyott. Van még 15 liternyi szárított vargányám, darálatlanul, de jól megtömködve az üvegek. Ez két - három szezont is kiad még... laza Érdemes bespajzolni a szárítmányból, utoljára 2010 - ben tudtam hasonló jelentõs szárítmány mennyiséget szedni, épphogy kitartott a közbeesõ évek kevesebb mennyisége mellett. A tavalyi pazar év volt, de ritka a a teljesen gombaszegény év. Szinte minden évben akad egy - egy rövid nyári gombás idõszak az erdõn, azt kell elcsípni, gyakran le is cseng néhány nap alatt. De ott van még utána a késõ õsz... laza
#33639
Én azt a területet ahol elõjöttek a fû miatt locsoltam többször is, valszeg e miatt jelentek most meg.
#33638
Tegnap találtam egy kevés májusi pereszkét, ez volt az év elsõ jelentõs (negyed szatyornyi...) fogása. Kucsmagomba a "tuti helyeimen" sem volt, így az idén valószínû már kimaradt :/
#33637

Csak nehogy valami gomba becsmérlésnek tûnjön: Tolnám az orcámba én is ha volna... Tövisalját. Nagy élmény a friss gomba tavasszal... De nincs, pedig van vagy két telep a szilvafáim alatt, az idén nem mutatkozott a termõtest had, nem tévedek nagyot ha azt mondom már nem is fog.
#33636
Akkor jó volt a nemzetség tippem, ugyanis a tovisalja is a döggombak családjába tartozik. laza értékét igazán a koraisaga adja, megítélés, vagy inkább szándék kérdése hogy alkalmas e anyósgombanak.
#33635
Na, összeszedtem a gombákat, elvittem a gombavizsgálóba. A szaki ránézett és megkérdezte, hogy szilva fa vagy alma fa alatt szedtem-e. Mondtam , hogy szilva, erre mosolyogva közölte, hogy jó étvágyat a TÖVISALJA gombámhoz. Én nem szeretem, de az anyósoméknak odaadom laza Amúgy 2 kilót szedtem össze.
#33634
Körbenéztem a 2. kép gombáinak peremét: Nekem úgy tûnik, a perem néhány sérülésnél (?) kilátszik a rózsaszín/barna lemez, de lehet az valami kosz is. A felbontás nem elég a bizonyossághoz. Szerintem ez is csiperke. Mezei csiperke? A tarlóõzláb szerintem kizárható, az nem nõ ilyen tömegben egy helyen.
#33633
Az 1. és a 3. képnél inkább egy nyomorék sziki csiperkére tippelnék, annak a kalapja lehet ilyen táblásan, mélyen berepedezett. Ezt erõsíti a sérülésen elszínezõdött tönk is. A 2. kép szerintem is más faj.
#33632
A kép alapján is biztosan állíthatom, hogy nem õzlábgalóca.(Habitus, rózsaszínû lemez egyértelmûen kizárja...stb) Volt szerencsém hozzá, helyenként elég nagy számban fellelhetõ a környékünk rétjein legelõin. Csiperkére gondolok én is a fiatalon rózsaszínû lemezek okán, repedezõ kalap.... Az sem biztos hogy egyfajta gomba van a képeken, az utolsó kép lehet valamelyik döggomba, de akár májusi pereszke is. Nem elég ennyi infó, és még csak szakértõ sem vagyok. kacsint
Napi szintû portyázás , volt némi esõ mostanában, és párásság is, hátha beindulna már a szegfûgomba. Egyébre gondolni sem merek ebben a szárazságban. A talaj nedvességet leszámítva adott lenne a feltétel lassan a vargánya májusi hullámára, és a rókagombára. De általában a talaj nedvességtartalmán bukjuk a dolgot.. laza
#33631
Ilyen minõségû fotók és ennyire megviselt gombák alapján nehéz határozni, elsõ ránézésre nekem a védett õzlábgalóca (Amanita vittadinii) példányainak tûntek, felétek elõfordul.
#33630
Az 1. képen a lemezt rózsaszínnek látom. Ha a lemez tényleg fehér és nem halvány rózsaszín, lehet valamilyen tarlóõzláb. Ha a lemez szürkésfehérbõl rózsaszínen keresztül változik az öregedés alatt sötétbarnáig, az erdõszéli csiperkék csoportjába tartozhat. Az erdõszéliek enyhén ánizsillatúak, a kalapbõrük sárgul, a húsukra nem jellemzõ.

A sárguló csiperke (és rokonai) húsa a tönk tövén elvágva szinte azonnal sárgul (kivéve, ha elöregedett), valamint a gomba "gyógyszertár szagú".

Legközelebb alulnézetbõl és kettévágva is fényképezzétek a gombákat! Úgy megmutatod az esetleges teljes, vagy részleges burkot, a termõréteget, annak jellemzõit, kapcsolatát a tönkkel, színét, stb.
#33629
fehér a lemez, kipróbálom a mikrót.
#33628
Szép csiperkének látszó tárgyak, milyen a lemezek színe? tipp: a sárguló-gyanús csiperkét dobozba zárva, 15 mp-re mikróba kell tenni. ha az "ártalmas" csoportba tartozik a hazai kb. 80 csiperkébõl, kivéve és kinyitva máris megmutatja förtelmes szagát... (ne felejtsd el a dobozt... a mikró sokáig õrzi a szagot...)
#33627
Az elmúlt idõszakban alig esett. Ehhez képest a kertünkben:
Link
Link
Link
Szakértõk??
#33626
Ma voltam tekerni Esztáz-kõnek, megindult a völgy felõl egy kis szellõ mindjárt átjárta a virág illata a völgyet. nevet
#33625
Én a legnagyobb számban a Lusta-völgy aljában találkoztam eddig velük. Legalábbis a környezetemben. Jó lenne lefotózni, de bringával messze van, de lehet idén megpróbálom összehozni a fotót csak csípjem el a virágzást. Mondjuk Mályinka sincs olyan hû de messze. Lehet megkeresem azt a helyet is. nevet
#33624
A Dédes alatti Vár-völgyben, Mályinka felé, gyakorlatilag szõnyegszerûen borítja be a a szurdokvölgy völgyoldalait az erdei holdviola.Lépni sem lehetett a fogazott szélû, szívalakú Lunaria levelek tengerében. nevet
A Mátrában a Legyendi-Galya alatt láttam csak ilyen egybefüggõ állományt, de ilyen nagy tõszám ott sem volt. Brutális lesz egy-két hét múlva virágzáskor a lila virágtenger, bár néhány korai példány már most belefogott a szirombontásba. nevet
#33623
A holdviolának kifejezetten szeretem az illatát. Az odvas keltikének olykor nem is annyira jó, a büdös õzlábgombára hasonlító, kissé szúrós szaga van (szerintem, amikor már a virágzás végefelé jár). A legjobb illatok, amik tetszenek: lonc, alma, rózsa, levendula, stb..
#33622
Még itt is vannak szép számmal odvas keltikék bizonyos völgyekben, nevet de lassan jönnek a holdviolák is. Azoknak is jó illata van. Fõleg ha tömegesen jelentkeznek a völgyekben.
#33621
Tegnap éjjel hallottam az idén elõször fülemülét. Már csak a béka-nász és a 18 fokos éjszaka hiányzik a tökéletes tavaszi érzéshez nevet

Meg egy hideg sör laza
#33620
Múlt héten nekem is sikerült jó pár db hegyes kucsmagombát látnom a Haraszt-hegy alatti völgyben. Egyszerûen nem volt szívem leszedni õket, olyan szépek és "életerõsek" voltak. A kisebbik lányom nagyon el akarta vinni, de aztán megértette, hogy ezt a párat most hagyjuk inkább békén.

Egyébként az ilyenkor szokásos aszpektus képviselõ megtalálhatóak voltak természetesen, kivéve az odvas keltike, míg a Velencei hg.-ben még tömeges volt, olyannyira, hogy az autóban is lehetett érezni az illatot.
#33619
Ugyanaz mint a gólyáknál. A tavalyi madarak jöttek vissza. Ha megmaradt a fészkük, biztosan menedéket találnak. Szerintem borzasztó memóriájuk lehet, legoglezik akár a ház, eresz, fészer helyzetét, és vissza találnak. laza
#33618
Megérkeztek az elsõ fecskék, hármat is láttam csapatba repülni. Remélem nem lesz bajuk a várható hidegtõl.
#33617
Köszönöm.

Mutatnám, mert én nem csinálok ebbõl titkot, de a google mapsrõl nem bírok linket szúrni így marad a koordináta
47.960233, 20.384458
szétnéztem a környéken de csak ezt az egyet leltem.
#33616
Kucsmagomba. Mázlista.
#33615
Egy új helyen bringáztunk barátnõmmel mikor eltekertünk egy ilyen mellett:
Link
Gombákhoz hülye vagyok, csak pár jellegzetes gombát ismerek fel. Éppen ezért nem is szedem õket csak fotózom, de tudni szeretném pontosan mi ez.
Kucsmagomba netán papsapka?



#33614
Régi,4 éves SonyE.80..i zseb telefonom volt nálam. Mai zsongás a terepen;
Szilva virágzás gyorstalpaló (1,5 cm/sec) harlekin katicával;
Link
Elbújt h.katica a virág mellett. Lehet hogy szomjas, ebben a száraz idõben, mert nincs harmat,vízcsepp se.
Link
Nem tudom ,de ha itt lenne Noli, biztosan írna hozzá. De mivel még nem jöttek el az ellenségei- levéltetû- ehhez kell folyamodnia
Két másfajta meggyem egymás mellett. Érdi bõtermõ ugye önporzó, de a pándi- klón, a Mangala emléke már késõbb fog totál virágzást bontani.
Link

Amúgy szerintem ez egy nagyon jó esztendõnek mutatkozik, remélem nem voltak nagyobb fagykárok keleten se.Sok szép termést a gyümölcsösökben!
nevet
#33613
Itt két napja jelentek meg az idei elsõ cserebogarak. nevet Szúnyogunk még szerencsére nemigen akad, de van helyette kullancs, méghozzá bõven...
#33612
Az egyik fehér nyárfára a környéken fülesbaglyok fészkeltek. Mivel még nincs lomb, így még szépen látszanak. Olyan 20 méter magasan lehetnek.
Szeged, Szamos utca, a szalag tízemeletes mögött.
#33611
Nagyon durva, mintha atom robbant volna!! Látom, azért profin fel lett térképezve a kár, igaz máshogy nem is lehet elkezdeni a munkát. Köszönöm még egyszer. Kérdés: Kell ott telepíteni egyáltalán, vagy van annyi makk készlet, hogy csak rendezni, tisztítani kell majd? Ahol vörösfenyõ állomány volt, ott várható, hogy simán helyrejön a "populáció"? Juhar, kõris is ?
#33610
Most is az. nevet Az erdõ idõvel kiheveri a súlyos sérüléseit, fõleg ha ebben az erdész szakemberek is értõ szemmel és kézzel elõsegítik a természetes folyamatokat. Az is igaz, hogy a régi szálerdõket mi már nem fogjuk látni. Majd a következõ generációk, ha csak újabb rendkívüli klímakárok, súlyos mértékû természetes bolygatások nem történnek. A tendencia sajnos nem erre utal.
A belsõ kalderában nem olyan súlyos a helyzet, az viszonylag ép maradt. A Nagy-Hideg-hegy - Csóványos közötti gerinc alatt lévõ Csarna-torokban vannak nagyobb kiterjedésû dõlések és a Csóványos alatt húzódó vadregényes Oltár-patak völgyében.
Az igazán súlyos helyzet a Csóványos-Magosfa fõgerinctõl északnyugati-északkeleti irányba lefutó csodálatos gerincek, bércek erdõterületén van.
Linkelek két a károk után készült friss képet a tömbös dõlések mértékérõl.
Rakottyás-völgy a Rakottyás-bércrõl.
Link
Pogány-Rózsás Erdõrezervátum a Nagy-Mána-bércrõl.
Link
Néhány moricka felirat segítségével látható a lényeg.
#33609
Ma du. kaptam le ezt a szép kék dongót, épp a térgyellõ állásban, amikor az ásványokat fotóztam.(elõtte volt 3 expo, de a legutólsó a legjobb, semmi tömörítés,kuszpuk.) nevet
Link
#33608
Link
Milyen "haszna" van a medvék jelenlétének az Északerdõn? Csökkenti a falopások számát...
#33607
Köszönöm szépen, hát ezt lehet, hogy kár volt megérdeklõdnöm. Ez szinte hihetetlen. A világ egyik legszebb vidéke véleményem szerint a Magas-Börzsöny, annak is a belsõ kaldera része. És pont az ment tropára talán leginkább szomoru Ilyenkor azzal próbálom nyugtatni magam, hogy ennek talán a jövõre nézve lesz hozadéka.. de mi? Talán az, hogy ezeken a területeken minél inkább kinevelni egy 100 év körüli állományt, ami nem esett volna ennyire áldozatul? Bár ha jól emlékszem pl. a Pogányvár gerincének térségében nagy területen idõs bükkös van, és ezt a térséget is írtad, hogy nagy a kár... Mi a fenét lehet csinálni ennyi fával? Erõmû? Export? Nem fogja felütni a fejét a "gaz" ezeken a részeken a lomkorona részleges hiánya miatt (csalán, szeder, magas aranyvesszõ...)? Na most lehet felvenni a közmunkásokat, csak kell több szakember is, aki majd irányít. Hát ez szívszorító, de azért köszönöm.
#33606
Végül marad minden a régiben, ahogy eddig, hétfõn és pénteken lehet tüzelni.
#33605
Nem vidám a helyzet az érintett erdõkben. szomoru
Nyugatról kelet felé haladva, sorrendben.Magas-Bakonyban, 600 méter felett foltosan koronatörések a bükkösökben, itt-ott koronacsúcstörés a vörösfenyõ állományokban.Nem vészes.
Vértesben, egyes helyeken koronatörések,szálankénti dõlések, nincs kiugró erdõkár.Gerecse:a Gerecse-tetõn a bükköst nagyon összetörte, eléggé romokban van.Budai-hg,Pilis, Visegrádi-hg:nagyon súlyos törés és dõlés károk.Fõleg a 30-40 éves bükkös fiatalosok szakadtak össze.Legalább 100.000 köbméter faanyag fekszik vagy tört.Börzsöny:Királyréti,Nagymarosi Erdészet dõlések, törések, de még viselhetõ. Néhány ezer köbméter. Diósjenõ és fõleg Kemencei Erdészet nagyon durva.A Magas-Börzsöny Csóványostól északnyugat felé lefutó gerincei, völgyeiben hatalmas tömbös dõlések, lábon nem maradt fa.A Pogány-Rózsás erdõrezervátum fekszik, romokban, Rakottyás-völgy szintén.A Nagy-Mána gerincet mintha lebombázták volna. Elképesztõ a kár. A Nagy-Mánáról a Pitom mögött húzódó csodálatos Rózsás-völgyi erdõk nem léteznek már.Fekszik az egész.(Ez az erdõrezervátum területe)
Link
Ugyanez a helyzet a szomszédos Rakottyás-völgyben.Siralmas.100.000 köbméter feletti faanyag KO. Karancs-Medves:Elszórt dõlések,törések.Mátra:Felsõ-Mátrában súlyosabb károk, szintén szálankénti,és csoportos dõlések, törések.Bükk hasonló, itt is vannak nagyobb csoportos dõlések, de nagyságrendileg kisebb a jegesedés okozta kár, mint pl. a Börzsöny vagy a Pilis, Visegrádi-hegység erdeiben.
Januárban a Diósjenõi Erdészet területén csináltam terepbejárást...nem a legszebb Börzsöny járásaim között tartom számon, szomorú nap volt..
Ítt érhetõek el a gyászos erdõképek a bejárásról.
Link
Itt pedig Dr. Csóka György az Erdészeti Tudományos Intézet Erdõvédelmi Osztály vezetõjének képei a Kemencei Erdészet Nagy-Mána, Rakottyás-völgy részérõl.
No comment...én még ide nem vettem erõt és bátorságot elmenni..katasztrófa..
Link
A börzsönyi részeket drónnal is lerepültük, majd elkérem a linkjét a kollégáktól.Nincs épen megmaradt fa sok száz és ezer hektáron, csonkolások mindenütt.
Ennyi..és sajnos ennél sokkal több...
[esõ] havazas ...
#33604
Hozzátok nem jár házhozmenõ szelektív járat? Nálunk ápr-nov idõszakban hetente 1-2 alkalommal elviszik a zöld hulladékot. Zsákban, vagy összekötözve is elviszik az apraját, de a nagy faágakat, tuják, fenyõt, mindent. 6-8 adag ingyenes, aztán persze matricás a történet.

Nálam tragikusan elhanyagolt a komposztáló, jó nagy , s sok minden csak nehezen bomlik le, amire nem is gondoltam volna (pl. pampafû), na meg tele van cserebogár pajorral. Valószínûleg a komposzttal is foglalkozni kéne, ha lenne idõm. Meg kedvem....
#33603
Nem kell / muszáj minden nyomorúságot komposztálni.... laza Az gallyakat, ágakat a ház körül ágaprítás után küldöm a kazánba, persze szárítás után. Vastagabb , az ágaprító által nem feldolgozható méretet viszi a körfûrész, gyújtósnak jó a következõ télen. A cikk butaságaitól ugyan elhatárolódok (mitõl egészségtelenebb egy jó slukknyi elégtelen égésbõl származó füst, mint jónéhány EU konform, borzalmas minõségû "élelmiszer", kérdem én? Szokásos túllihegések, népbutítás.......) , azonban ha rajtam múlna belterületen senki nem égetne semmiféle kerti hulladékot, komoly szankció terhe nélkül. Ugyanis ha én meg tudom oldani, hogy semmit ne kelljen égetni , számos , nálam még jobban ráérõ elem is meg tudná. Kényelmesebb egy helyre depózni, majd alá - alá gyújtani. Akár féltucatszor is alá durrantanak egy - egy ilyen förtelmes csomó alá, mert a nedvesebb részek nem égnek, illetve így egyre többet el tudnak égetni belõle.
Gyümölcsösben problémásnak tûnhet a növényi hulladék téma, a nagy mennyiségek miatt, de érdekes ezt is sokan meg tudják oldani nagy teljesítményû aprítókkal.
#33602
Unijóbbak leszünk a Zunijónál. Van még sok egyéb más túllihegett dolog is. Sok pénzünkbe kerül.
#33601
Link

Utolsó észlelés

2025-05-04 09:31:43

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

19.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.